Ve benzin 4 TL

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
arabama 1 depo benzin alacağıma ( ki bi depo 180 tl) bisikletime 180tl harcarım daha iyi :D

Scudo

krankmili

Forum Bağımlısı
Tepki
2.445
@AHMET_TÜRKÖLMEZ

Var.
Metodoloji yani hesaplama yöntemi değişti.
Siz eğer bir şeyi eskiden hesapladığınız gibi değil farklı biçimde hesaplıyorsanız sonucunuz elbette ki değişir.

Ahmet Türkölmez

Daimi Üye
Tepki
284
@krankmili

benim bildiğim bu işin bir tek yöntemi vardır
o da gecmıs gunler ıle bugun ki sigortalı sayısından bu anlasılabılır,
bu sayılar da ıssızlıgın su anda eskıye nazaran daha azaldıgını soyluyor
(kı cıddı bır kuresel krız ın ardından (ıhracatınız dusuyor ıken bıle) cok ıyı bır sekılde toparlanması buyuk basarıdır ulkemızın bunda da herkesın payı vardır yalnızca hukumetın veya baskalarının degıl )

krankmili

Forum Bağımlısı
Tepki
2.445
Bunun için çok üzgünüm fakat işsizlik azalmamakta, tam tersi artmaktadır. Azalmış gösteriliyor olmasının çeşitli nedenleri vardır fakat bunlar siyasi nedenlerdir ve bu forumda tartışılması yasak olduğundan bunları tartışmamak yeğdir.
Hesaplamalara gelince sandığınız kadar basit değildir. Sizce sadece sigortalıların sayısı ile işsizlik hesaplanır mı ?

Türkiye İstatistik Kurumu sigortasız çalışanları işsiz kapsamına sokmamakta olup, bu durum oranı oldukça fazla biçimde etkilemektedir. Oysa ki kişi sigortasız ve güvencesizdir. Yine TÜİK iş aramaktan umudunu kaybetmişleri işsiz kapsamına sokmamaktadır. Ev hanımlarını işsiz kapsamına sokmamaktadır. Emeklilik durumundaki insanları işsiz kapsamına sokmamaktadır. (Örn adam bağkurdan 500 TL emeklililk maaşı alıyor fakat geçinebilmek için iş aramak ve bulmak zorunda, bu adam kapsama katılmıyor) Tarım sektöründeki işsizlik hesaplanırken 5 kişilik bir ailede tümü çalışıyor gösterilmekte, oysa ki bu ailenin 5 kişisi zaten 2 kişinin yapabileceği bir işi yapmaktadır.(iş azdır) İşgücü istihdamı açısından mevsimden etkilenen sektörler, örneğin turizm, inşaat, tarım (hasat dönemi v.s.) , her senenin aynı ayı ölçüm yapılarak bakılmamaktadır. Örneğin turizm sektörünü düşünelim. 2009'da Aralık ayı, 2010'da Temmuz ayını baz alarak ikisini karşılaştıramazsınız. Böyle bir karşılaştırma gerçekçi olmaz. Daha yazacak çok şey vardır lakin yazmamayı tercih ediyorum.

Enflasyon hesaplarken yapılan entrikalar burada da uygulanmaktadır.

• Beğen
Tepkiler: Cem Şentin

Ahmet Türkölmez

Daimi Üye
Tepki
284
@krankmili
haala zan ile cevap veriyorsunuz...
@krankmili

durum sandıgım kadar basıttır. mevzu işsiz sayısı kac olmalı değil, mevzu işsiz insan sayısının azalmasıdır. yanı çalışan saysının artmasıdır. nufus artıs oranının uzerınde sıgortalı ınsan sayısının artmasıdır. sigortalı ınsanların oranı gecen yıllardan daha fazla ıse bu gecen yıla gore çalısan sayısı artmıstır demektır dolayısyla sigortasız ınsan sayısı azalmıstır yanı işsizlik azalmıstır demektır

@krankmili

ulkede sıgortalı calısan sayısının en fazla yuzde 10 u kadar ınsan sıgortasız calısmaktadır 30 yıl evvelınden bahsetmıyoruz , 2000lı yıllardayız neredeyse herkes sıgortalı calısıyor. mesele degıl yuzde 5 , 10 veya 15.
Yuzde 85 lık sıgortalı calısan sayısı artıyorsa bu resmı calısan fırmaların ıslerının ıyı gıttıgını gosterır, sıgortasız calısanların, gayrı resmı calısanların nabzını tutamıyor olmamız, bu kesımın işlerinin aksı yonde gıtttıgını soylebılmek degılgıldrı ve bu mantıksızlık olur kı daha farklı oranlarda hareket etse dahı cok kucuk bır orandır, total uzerınde etkısı olmayacak kadar azdır
sıgortasız sayısı ıcerısınde ev hanımlarıda vardır, emeklı olanlarda umutsuzlarda ...
sıgortalı oranı artıyorsa sıgortasız sayısı dusuyor demektır bu da ama ev hanımı ama emeklı ama umutsuz hangısı daha cok bılemıyorumama ısbuluyor artık demektır

bır de a yılı b ayı ıle c yılı d ayı kıyaslaması dıye bırsey ben duymadım
nedense benım duyduklarım hep toplam yıl uzerındendı

neyse daha da demek ıstedıgımı anlatamadıysam dıyecek bırseyım yok
lakın demek ıstedıgım sadece su; zanlarınızı destek gostererek yada gostermeyerek lutfen guluyorum gıbı cumleler kurmayınız

bır de ben de su ankı hukumetı begenmıyorum ama hukumetlerı begenmıyor olmamız hep yanlıs yapıyorlar demek degıldır

tesekkurler

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
osman hocayı tv de izledim osman hoca iktisat profesörü..
he babam şunu söyledi üretim üretim üretim...
ne üretiyoruz ....
yüksek teknoloji üretiyormuyuz ...
buna bakalım ....
motor yapabiliyormuyuz buna bakalım...
peki türkiye dünyada süper devletmidir...
bunlara cevap verelim ...
işsizlik nasıl çözülür....
bunlara cevap verelim
işsizliğin azalıp azalmamasından önce bu ülke 8 senedir yüksek teknolojiye ne kadar kaynak ayırmıştır yani arge ye
şimdi ....osman hoca haklı....herkesi vergi mükellefi yapacaksınız derken herkes verimli üretken olacak yani ürettiklerimiz dünya pazarlarında alıcı bulacak ve biz dünya pazarlarında rekabet gücüne sahip olacağız çatma sanayi ile bu ülke yalancı bir kalkınma modeline girer yani montaj sanayi....
güney kore olursunuz o kadar bi abd ve rusya vede japonya mucizesi yaratamazsınız çin bile çatmadır çin petrolde dışa bağımlı ....
400 büyük batılı firma çinden bi dışarı kaçarlarsa çin fakirleşir ...
ithalatınız ihracatınıdan fazla olursa siz kalkınmıyorsunuz demektir bu sene 49 milyar dolar açık var ....ne olacak şimdi bu ülke dışarıya mal satarken ara mallar dışardan gelmezse satamayacak bu dışa bağımlılık en aza indirilmeli buda milli ekonomik anlayışla olur ...
kendi yağımızla kavrulacağız petrolü çıkaracağız işleyeceğiz otomotiv sanayini kuracağız dünyaya otomobil satacağız .vede uçak satacağız ..bunlar olmazsa hiç bi şey olmaz işsizlik büyük ölçüde gerçek yerli otomotiv sanayinin kurulması ile sonuçlanır ve aklınıza gelebilecek her şey için sanayi oluşturmak bisiklet için buzdolabı için makine için a dan z ye herşeyi üreteceksiniz....

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Kudret Kurtcebe

Kudret abi motor değil bisiklet parçası bile üretemiyoruz.Mesela ben hiç vites aksamları üreten Türk firması görmedim.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Türkölmez

Ahmet Türkölmez

Daimi Üye
Tepki
284
@Kudret Kurtcebe

kudret abım cok dogru soyluyorsun
ama ulkenın gecmısı ortada

38 oncesını konusmaya gerek yok
45 lı yıllar yenı cumhurıyet
50-70 arası darbe ve sıyası ıc savas donemı
70-85 arası oyle darbe olmaz boyle olur donemı
85 2000 ıse yuzde 45 - 50 lı enflasyon dovızın tavan taban hoplamaları 3 lu koalısyonların koltuk savasları vs. vs
son on yıldır gozle gorulur bır ıvme duzelmesı var ekonomımızde mesela ıkı yıldır dıs borc almıyoruz
enflasyon en azından yuzde 50 degıl 10 veya 15, zart dıyede atlanmıyor yuzde bırlere
helekı bıde adınız turkıyeyse hıcte kolay degıl ısınız, her ayagı olan celme takmaktan ote tekme atıyor sıze
(nedense aklıma essek aslan fıkrası gelıyor) kafamızı bı kaldırabılsek cok sey yapacak bu ulke ama

kurtlar vadısı gladıo da ıskender bı laf etmıstı "turkun basında bela olmazsa, turk dunyanın basına bela olur"

basımızdan bela eksık olmaz

devlet desteği ticarette tam değilsede hıc yok da degıl
hayvancılıga turkıyenın verdıgı destegı belkıde hıcbır ulke vermıyor(doguda 21 ılde yatırıma %60 hıbe verıyor batıda faızsız odemesı 1 kac yıl saonra baslayan kredıler verıyor)
lakın yınede bır kac kucuk gırısımcıden baska hayvancılıkla ugrasan yok
basbakan tusıadda turkıyenın tum otomobıl uretıcılerı burada artık zamanı gelmedımı yerlı araba yapın dıyor
mustafa koc -dısardan goruldugu kadar kolay degıl dıyor
sonra rahmı koc basbakan yuzde yuz turk malı araba uretın demek ıstıyor dıyor her parca yuzde yuz turk olmaz uretemeyız dıyor mesela rulman denen seyı dunyada 3-4 fırma uretıyor dıyor bız yaparsak pahalı olur dıyor
herseyı urettılerde bı rulman kaldı turk olmayan
turk malı bır araba kulustur de olsa sahın doga ngıbıde olsa yuzde yuz yerlı tasarım ve yuzde 90 yerlı ımalat olsa otomobıl pıyasaını alt ust eder
her seyı devletten beklememek lazım
devletten cok atılımın ısverenler patronlar tarafından yapılması lazım
elmanın ıcınde elma kalmamıs her tarafımız kurt olmus allah sonumuzu hayır etsın ınsallah

neyse bu soylemler uzar gıder
bızım mlletımız de uyur gezer
ama bı delı turk cıkar elbet bı gun dunyayı alt ust eder
her parmagını uzatanın parmagını kırar

saygılarımla

Tepki
66
Son yazılanlardan bağımsız olarak ne yazık ki benzin zammı tüm hayatı(ulaşım,nakliyat vs) olumsuz yönde etkileyeceğinden bu konu hakkında çevreci ve bisiklet dostu yaklaşamıyorum çünkü ülkemizin %95 kara ulaşımı kullanıyor bu durumda devlette 1999 depreminde çıkan ötvlerle kdvlerle eski usulden bizi afedersiniz Osmanlı zamanında gayrımüslimlerden alınan insafsız vergi gibi yolmaya devam ediyor bunun karşılığında ne dış borçlanmamız kapanıyor ne de elimizde ki değerleri özelliştirmekten alıkoyuluyoruz bu konuya ve memleketimizin insanına üzülmekten, geleceğimi nasıl kurtarırım diye karak kara düşünmekten alıkoyamıyorum kendimi. Keşke herkes kontak kapatsa araba alımları dursa da çok fantastik kurgu gibi geliyor... Hala da aklım ermedi insanlar arabaları için yaşıyıp, çalışıyorlar ailede ki bir boğazdan daha külfetli.

• Beğen
Tepkiler: krankmili

ENDORPHIN

Aktif Üye
Tepki
179
beden eğitimi öğretmeniyim ve 7 yıldır atama bekliyorum.zamanında kpss yi kaldıracaz bütün öğretmenleri aticaz diyenler geldiklerinde 75 bin olan atama bekleyen öğretmen sayısını 350 bine çıkardılar.ve çıkmışlar biz öyle 1 söz vermedik diyorlar.en çok biz öğretmen ataması yaptık diyorlar.bütcelerindeki açığı benzine ona buna zam yaparak kapatmaya çaışıyorlar ondan sonrada açık yok diye hava atıyorlar.lüks arabalarınızda evlerinizde yaşayın bakalım siyasiler.ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM...

cruiser76

Aktif Üye
Tepki
103
Ben bir şey sormak istiyorum. Bence benzinin pahalı olmasının tek sebebi vergi gelir düzensizliği. Devlet gelir vergisini toplayamıyor (yani doğrudan vergileri) ve dolaylı yani kdv, ötv gibi vergilere yükleniyor. Düzensilik benzinin pahalı olması, ondan bundan ötv altında soygun yapılması hep bundan.

Yalnız, masraf gösterip vergiden düşme konusu var,bu hep aklımı kurcalamıştır , sizce bu adilmi. Adamın şirketi var, bir masraf yapıcak, örneğin şirketine araba alıcak. Ama bunu vergiden düşüyor. Yani o arabanın parasını vatandaş ödemiş oluyor. Arabayı kullanansa o. Sizce bu adilmi, benim kafam bir türlü almıyor. Yoksa bir yerde yanlışım mı var. Bu adaletsizlik sizcede yanlış değil mi? Düzeltilmesi gerekmiyor mu? Bu konuda uzmanlar vardır cevaplayabilir. Bizimkiler zenginden vergi alamıyor, fakireyse yükleniyor gibi bir resim var ortada. Yanlışmıyım?

Tamamen yerli araba üretmek meseleside bence siyasi politik amaçlı yapılmış bir söylem, yoksa zaten araba üretim hatları Türkiye de var. Eeee araba üretmenin nesi cazip. Bence bu tamamen siyasi amaçlı bir söylem. Bunun yerine daha çok yerli üretim yapılmalı denmeli özellikle sanayide. makinalar örneğin, yada elektronik. Bence sırf politikacı yerli araba üretiyoruz deyip oy toplaması için (adam öğrenmiş nasıl oy alıcağını süper bu konularda) bu konuyu gündeme getiriyor.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Türkölmez

Ahmet Türkölmez

Daimi Üye
Tepki
284
@cruiser76
kesinlikle katılıyorum
ve de ayrıca ıhalelerın gercek bedellerının uzerıne sısırılerek bıtırılmesınden kaynaklanıyor

@cruiser76

araba nın veya bakkaldan alınan peynırın veya masa sandalyenın veya ekmegın vergıden dusurulesı meselesı sudur:
kdv katma deger vergısıdır
dıylemkı ben urun alım satımı yapıyorum
100 tlden aldım 200 tl den sattım
100 tl den alırken 18 de kdv 118 tl ye alıyorum
satarkende 200+36kdv 236 tl ye satıyorum

dolayısykla kısı 36 tl kdv elde etmıs bulunuyor ve bu 36 tl nın 18 ını onceden urunu alırken odedıgı ıcın kalan 18ını de devlete oduyor
urunu 100 tl den aldıgı 200 tlden sattıgı ıcın 100 tl de kar elde etmıs oluyor
(yaptıgınız kar arttıkca gelır vergısı oranıda artar %15-20-27-35)
100 tl kardan 15 tl gelır vergısı devlete odersınız
dıyelımkı sırkete sandalye aldınız
ve bedelı 10 tl +1,8 kdv
devlete odeyecegınız gelır vergısı ne ıdı 100 tl uzerınden 15 tl ıdı
sımdı ne oldu 100 tllık kaarınızın 10 tl sıne sandalye aldınız
90 tl kar elde etmıs oldunuz
dolayısyla devlete 90 tl nın %15 ını odersınız yanı 13,5 tl
bırde 18 tl kdv oduyordunuz ya sandalyeyı alırken 1,8 tl kdv yı aldıgınız yere odedınız zaten bu beyan eder ve 18 tl yerınede 16,2 tl odersınız
yanı bır fırma ayda 100 bın tl kar yapıyorsa ve 15 bın tl gelır vergııısı oduyor demektır
aldıgı araba 30 bın tl ıse 100 bınlık kaarının 30 bıınıını harcadı demktır
70 bın x 0,15 10,500 tl oder(15000 yerıne)
cunku yaptıgım kardan araba aldım bende bu kadar kaldı onun vergısını verırım dıyor
kdv de aynı sekılde

uzun lafınkısası 50bın tl + (9bın) kdv lık bır arabadan bır sırket
cırosuna baglı olarak yuzde 20 dersek gelır vergısı oranı 10 bın tl gelır vergısınden
9000 tl de kdv den kar elde etmı olur
yanı 59 000 tl lık araba
sırkete 40000 tl ye gelmıs olur

@cruiser76

adamın sıyasetı ıyı bıldıgı ortada o ayrı bır konu
ama araba ımalatının turkıyede yapılmasına gelınce bırkez daha dusunu derım
hatlar dogru turkıyede ama yapılan kar yurtdısı sırketlerde
yanı para yurt ıcınde kalmıyor, kendı yagımızla kavrulamıyoruz
arabalar burada uretılsede bır cok parcada yurtdısından gelıyor
elbette burada uretıpte ıhrac ettıgımızde var ama ne kadar
uretmek dersenız eşlbettekı en bol ve rahatlıkla ve cok para eden ve gelecegı parlak bır sey uretmek ıstenır
e koca bır otomotıv pıyasamız var nıye otomobıl uretmeyelımkı ?

keske hıc ıthal etmesek
keske hep ıhracat yapsak
keske otomobıl sektoru gıbı dev cıroların olustugu sektorun karı turk mılletının olsa

sızce de oyle degılmı
dısarıya bagımlı kalmasak

bılmem anlatabıldımmı, hatam varsa affola, tesekkurler

krankmili

Forum Bağımlısı
Tepki
2.445
"Neredeyse herkes sigortalı çalışıyor" demişsiniz. Resmi makamlar bile kayıtdışılıktan şikayet ederken, siz her şeyin bu ülkede kayıt altına alındığını,neredeyse sigortasız çalışanın olmadığını söylemişsiniz. Siz resmi makamlardan daha mı iyi biliyorsunuz?

Türkiye'de "kayıtdışı istihdam" diye bir sıkıntı var. Bilmem farkında mısınız? Sırf bu iş için devletimiz "Alo 170 Kayıtdışı İstihdam Hattı"nı kurmuştur. Eğer sizin dediğiniz gibi "neredeyse herkes sigortalı" olsaydı bütçe ayırıp bu hattı kurarlar mıydı?

Bırakın kayıtdışını hesaplamayı, bugün Türkiye'de sigortalı çalışan sayısını bile doğru dürüst hesaplayacak bir devlet kurumu yoktur. Nereden mi biliyorum ? Sizin gibi sadece TV'de duyduklarımla yetinmeyip araştırıp okuyorum da oradan biliyorum. (Size mevsimlik işsizlik nedir , mevsimlik işsizlik rakamları hesaplanırken her yılın aynı ayı dikkate alınmalıdır demişsem eğer ne demek istediğimi düşünüp merak edip araştırıp okumanızı tavsiye ederim. )

Evet devam edelim. Türkiye İstatistik Kurumu'nun ve SGK'nın verdiği sigortalı çalışan sayısı birbirinden 1 milyon 72 bin kişi farklıdır :) Bana gülmeyin demişsiniz. Sizce bu gülünecek bir şey değil mi? Devletin iki resmi kurumu sigortalı çalışan sayısını birbirinden bir hayli farklı veriyor. TÜİK başkanı bu farklılık üzerine şunu demiştir. "Rakamlar kafanızı karıştırıyorsa biz de yayınlamayalım" Böyle bir açıklama olabilir mi?

Sigortalı çalışan sayısının artmış olduğunu açıkladılar. Peki... Zaten nüfusun hızla yükseldiği bir ülkede sigortalı çalışan sayısının artması gayet doğal değil midir? Yani zaten olması gereken bir şey neden muazzam bir başarıymış gibi bahsediliyor onu anlamadım. Ayrıca sigortalı çalışan sayısının artmasının nedeninin sadece sigortasız işçilerin sigortalı hale getirilmiş olmalarından ötürü olduğu hiç aklınıza geldi mi? Eğer gelmediyse, basından okuyabilirsiniz. Tek nedeni budur. Sigortalı çalışan sayısının artmasının tek nedeni, kayıtdışı istihdamın biraz da olsa kontrol altına alınmış olmasıdır. Ki bu kontrol çok az bir iyileşmeye neden olmuştur. Kayıtdışı istihdam oranı biraz daha gerilemiştir. Yine bu konuda da rakamlar farklı kurumlardan farklı şekillerde verildiği için rakam veremiyorum. Sadece yüzde oran düşmüştür.

İşsizlik hesaplamaları sizin dediğiniz gibi sigortalı çalışan sayısının artmış olması ile hesaplanmaz. Ayrıca ülkede sigortalı çalışan kadar da sigortasız çalışan vardır. Siz %10'u kadar demişsiniz ama %50'si kadardır. Bunu ben söylemiyorum. Resmi kurumlar söylüyor.

Her şeyi güllük gülistanlık olarak gören ve sadece kendi maddi durumu iyi olduğu için, evet ülke iyiye gidiyor, yoksulluk yok, işsizlik yok, hırsızlık yok, açlıktan ölen yok, cinayetler yok, huzursuzluk yok, insanlarımız refah içinde bollukla yaşayıp gidiyorlar diyen insanlarla dolu bu ülke.

@AHMET_TÜRKÖLMEZ

Cem Şentin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.268
@krankmili

Burada krankmili'ne hak veriyorum. Sadece kayıtdışı istihdam yok ki. Ayrıca kayıtdışı ekonomiyi unuttunuz. Unutmayın ki ekonomimimizin % 70'i kayıtdışıdır. Kayıtdışı çalışan firmaları kayıt altına alırsan ve gelir vergisini asgari ücrette çalışanlar hariç herkesten % 15 gelir vergisi alırsan sorun büyük oranda çözülür. Ayrıca alkollü içkilerin satışını zorlaştırmaya yönelik önlemler çok yanlış. Hele Efes Pilsen'in adının değiştirmeye zorlanmasının, Türk basketbolunun ivme kazandığı bu dönemde olması düşündürücüdür. Bu yanlıştan dönülmezse içki yasağının olduğu 1920'lerin sonundaki Amerika'daki gibi yeni Al Capone'ların türemesine zemin hazırlarsınız. Üstelik Amerika, Büyük Bunalım nedeniyle bu saçma yasaktan vazgeçti.

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
şu zıkkımı 5tl yapsınlar hesaplaması kolay olur :D