Ve benzin 4 TL

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Akaryakıt fiyatlarında yapılan son artışla birlikte 95 oktan benzinin litresi 3,87 liraya,97 oktanın ise 4,01 liraya çıktı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, geçen hafta yapılan artıştan sonra akaryakıt firmaları,petrol fiyatlarındaki yükselişi gerekçe göstererek benzin fiyatlarında yeni bir artışa gitti.

Son yapılan artışlarla birlikte,95 oktan kurşunsuz benzinin litresi 3,79 liradan 3,87 liraya (tavan fiyat) ulaştı.97 oktan benzinin litresi ise 4,01 liraya yükseldi.Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya,firmaların dünyadaki petrol fiyatlarındaki yükselişi gerekçe göstererek akaryakıta zam yaptığını söyledi.

Benzin fiyatlarında 4 lira sınırının aşıldığını ifade eden Kaya,şunları kaydetti:
“Az kullanılsa da 97 oktan benzinde litre fiyatları 4 lirayı geçti.Gözümüz aydın.Geçen hafta da zam yapılmıştı. Günde 1 kuruş zam yapılıyor.Dünyanın en pahalı yakıtını hem biz kullanıyoruz hem de en yüksek vergiyi biz veriyoruz.Bu rakamlarla birlikte benzinin litresi aslında 1,20 lira.Gerisi vergi.EPDK,firmaları uyarabilir,'Dünyada fiyatlar bu şekilde yükselmiyor siz neden yükseltiyorsunuz' diye sorabilir.Firmaların aynı anda nasıl zam yaptığını sorgulaması gerekiyor.”

Kaya,denetim yapılmadığı için firmaların kendi inisiyatiflerinde artışa gittiğini ileri sürerek,“İnceleme yapılmıyorsa,sektör düzenlenmiyorsa tüketici benzinde 5 lirayı kısa zamanda görecektir.Çünkü firmalar istediği gibi fiyat uyguluyorlar. Rekabetin olmadığı ortamda firmalar kartelleşiyorlar.En azından benzinden alınan verginin düşürülmesini istiyoruz.Tüketiciye bu kadar yüklenilmemeli” diye konuştu. (AA)
(link)

• Beğen
Tepkiler: Zeki Günaydın
Scudo

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Yandık.Ne olacak halimiz abi ya.Araba 1.8 30 kuruş falan yakıyordu kilometre de artık 40 kuruşu falan bulur :D

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Bende diesel var, tdi modeli. Çok tasarruflu. Benzin kullandım inanılmaz yakıyor ve pahalı. Gaz dediler, gazada fahiş fiyatlarla zaman yaptılar. Kim nereye yönelse o tarafa zam. Teknik güzel aslında.

Sessiz kalan topluma az bile. Avrupada bir yapsınlar şimdi atinadaki isyan, saldırı gibi saldırı çıkarsınlarda bende göreyim o zaman zam mı? Bizde suç, zammı yapanlarda değil.

Bilgi için teşekkürler.

GokmenOzyurt

Forum Bağımlısı
Tepki
703
Bisiklet
Cube
elektrikli otolar gelsin elektriğede zam gelecek :S

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
ötvden zaten 40 yıllık benzin zammının harcını alıyon daha niye artırıyon fiyatı bee.:S

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@GokmenOzyurt

Onlar da elektrikli bisiklet gibi zımbırtı olmasa bari.

GokmenOzyurt

Forum Bağımlısı
Tepki
703
Bisiklet
Cube
yok hocam çok gelişmiş teknolojili aletler bunlar 2011 de türkiye piyasasına girecek diye duydum.

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Alem adam bu pompacılar.... :)

Durum vahim

krankmili

Forum Bağımlısı
Tepki
2.445
Cesareti olan kontak açsın

Akaryakıt firmaları petrol fiyatlarındaki yükselişi gerekçe göstererek benzin fiyatlarına zam yaptı
09 Aralık 2010 - Milliyet

95 oktan benzinin litresi 3.87 liraya, 97 oktanın ise 4.01 liraya çıktı. Böylece Türkiye dünyada en pahalı benzinin satıldığı ülke olmaya devam etti.
Dolar bazında bakıldığında, Türkiye’de benzinin litre fiyatı 2.70 dolar. Ancak, krizle boğuşan Yunanistan’da bile benzinin litresi 2 dolar, ABD’de ise 0.74 dolar. Sektör uzmanları, Türkiye’deki benzin fiyatlarının dünyadaki diğer ülkelerden yüksek olmasının temel nedeninin vergilerden kaynaklandığına dikkat çekti. Örneğin, Türkiye’de benzinin litresinden 2.2 TL vergi alınırken Almanya’da sadece 0.90 TL vergi alınıyor.

Dünyanın en pahalı yakıtı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da dün, “Dünyanın en pahalı benzinini, en pahalı mazotunu bizim insanlarımız kullanıyor” dedi. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “97 oktan benzinde litre fiyatları 4 lirayı geçti. Geçen hafta da zam yapılmıştı. Günde 1 kuruş zam yapılıyor. Dünyanın en pahalı yakıtını hem biz kullanıyoruz hem de en yüksek vergiyi veriyoruz. Bu rakamlarla birlikte benzinin litresi aslında 1.20 lira. Gerisi vergi. EPDK, firmaları uyarabilir, ‘Dünyada fiyatlar bu şekilde yükselmiyor siz neden yükseltiyorsunuz’ diye sorabilir. Aynı anda nasıl zam yapıldığı sorgulanmalı.”

Kaya, denetim yapılmadığı için firmaların kendi inisiyatiflerinde artışa gittiğini ileri sürerek, “Tüketici benzinde 5 lirayı kısa zamanda görecektir. En azından benzinden alınan verginin düşürülmesini istiyoruz” diye konuştu. Son artışı değerlendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Yurt dışında ham petrolün varilinin 90 doları aşması, Japonya’daki enerji tüketimi etkili. Bizim bu fiyata herhangi bir müdahalemiz söz konusu değil. İnşallah fiyatlar, 75- 80 dolar bandına iner ve fiyatlar geri çekilir” dedi.

http://img689.imageshack.us/img689/9995/fft16mf1013456.jpg

krankmili

Forum Bağımlısı
Tepki
2.445
Türkiye'de 2,70 dolar - ABD'de 0,74 dolar

Aradaki farka dikkat çekerim. Bu arada fark açılabilir çünkü ABD stoktan yemeyip Ortadoğuyu sömürmeye devam ediyor.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Ben olsam , 10 TL yaparım litresini . Böylece kısa mesafelerdeki bisiklet kullanımı artar. Bağdat Caddesini trafiğe kapatırım . Herkes bisiklet sürer.

Başbakan haklı , ne kadar zam yapsa da araç satışlarında azalma yok . Herkes ağlıyor ama araç satışları rekor seviyede tırmanıyor.

krankmili

Forum Bağımlısı
Tepki
2.445
Olmadı bu. Benzine yansıyan zam, tüm yaşantımıza yansır.. Hiç arabamız olmasa ve araba sürmeyi bilmesek dahi.

Serdar Emre ACAR

Forum Bağımlısı
Tepki
361
Ya neymiş petrol fiyatları dünyada yükselmiş bunu külahıma anlatsınlar.Dünyada petrol fiyatları düşerken geçen sene bizde petrol fiyatları gene yükseliyordu.Herkes bir saat kontak kapatsa Türkiye geneli bak neler oluyo.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@krankmili

Kardeşim , memurdan işçiden başka kim vergisini veriyor adam gibi . Sen başbakan olsan nasıl para toplayacaksın ? Yalnızca benzine zam geldiği zaman mı diğer ürünlere zam geliyor? 3 adım mesafeye arabayla giden , otoparka aylık 1000 TL abonelik ödeyen zihniyetlere ne diyeceksin ?

Tanıdık doktor var . Ayda 50-60 milyar para kazanıyor . Cerrah . Vergi levhasında yazan tahakkuk eden gelir vergisi yıllık 1 milyar . Nasıl olacak bu iş?

İzmir - Altınyol'da giden özel araçlara bakıyorumda hepsinin içinde bir kişi var . Mahalleden topla 2-3 kiş daha dönüşümlü binin araçlara . İsraf çok bu ülkede .

Sigaranında en ucuz 15 TL olmalı . Minareyi çalan kılıfını hazırlasın

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Yukarda Ali'nin yorumuna katılmamak elde değil. Suçun hepsi zammı yapanlarda mı? Vatandaş önce kendisine bakacak.

Doğal gaza da zam isteniyor ama şu an için yapılamıyor. Neden mi? Geçen yıl gelen zamlar milleti bezdirmişti.. satışlar düştü. Hükümet bu işte üç yerden birden darbe yedi. Önceden yapılan anlaşmalar gereği kullanılmayan gazın parası komşuya ödendi, bu bir.. Satamadığı gazdan vergi toplayamadı, bu iki.. Soğukta kalan vatandaş hasta oldu, devletin sırtına ekstra sağlık giderleri bindi, bu da üç.. Ama iyi yönden de bakmak lazım tabi. Kömür dağıtmanın oy getirisi de artmadı değil.

Gel gelelim sonuca... Bu yıl gaza zam yapılmayacakmış! :)

Olay sadece akaryakıt parası da değil. Otomobilin vergisi, sigortası, inanılmaz derecede artan trafik cezaları da var. Dört şeritli otoban misali tek yön yolda 91Km/h hıza 270 TL ceza kesiliyor. Askeri ücretin tam yarısı :D

Toplumca tepki vermemiz gerekiyor arkadaşlar. İhtiyacımız kadar otomobil sahibi olmalı, daha mütevazi araçlara binmeli, zorda kalmadığımız müddetçe araç kullanmamalıyız.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@Cem Unden

Yakıtın litresi 10 tl olunca kimse binmeyecek mi sanıyosun :D Neremle gülücem bilemedim valla... Bunlar oy aldıkça araba alan da artacak benzin fiyatıda çünkü bunlara oy verenleri yarısı bunlarla zengin oldu lükse boğuldu kalan yarısıda kör cahil zaten ne arabası ne bişeyi yardım vs diye oy veriyor işte... Olan da bize oluyor...

Millet işine arabayla gitmesin mi istiyosunuz o zaman daha çok otobüs daha iyi toplu taşıma sunsunlar gideyim...

Ofisimin arkasında tren istasyonu var bir tren her gün mü farklı saatte gelir arkadaş yani ya hep geç kaldım ya da çok erken geldim işe daha ofis bile açılmadan... Otobüsü denedim kalabalık dur kalk bilmem ne baktım bir hesap yaptım yaktığım yakıt otobüs parasına denk geliyor birde üstüne dünya yol yürüyorum sabahları binmek için... Sonra dedim bilemem nerenize şey olsun toplu taşıma arabamla gider delirim....

Bide 4 vasıta değiştirip 1.5 saatte toplu taşıma ile işi gidip gelmek yerine kendi arabasıyla 20 dk da işe gidebilen arkadaşlarımda mevcut onlar napsın... Vakit kıymetsiz mi?

Şimdi ofisten iki kişi arabayla gidiyoruz üşümüyoruz yorulmuyoruz tam zamanında işimizde evimizde oluyoruz... Zaten Uzun yola ve yakalar arası gezmeye araba ile çıkmıyorum asla trafikten dolayı...

@Güney Tuncer

Abi trafik cezalarının kesinlikle çok yüksek olmasına taraftarım bende... Caydırıcı olsun millet doğru düzgün kullansın... Askari ücretle çalışan o cezayı bir kere öderse aklı başına gelir öle mal mal kullanıp milletin canına kast etmez... Bir yerde 90 la gidilmesi gerekiyorsa 90la gidilsin...

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Hasan Çağri

Kardeşim 20 TL'de olsa 50 TL'de olsa bineceksen sorun nerede o zaman ben onu anlamadım . Parası olmayan adam binmez , bak bende araba yok . Çünkü onun vergisi , benzini , lastiğiyle uğraşamam.

Ha dersen insan gibi yaşamak istiyorum , zaten bu memlekette anca parası olan insan gibi yaşar . 5 sene önce İstanbul'da çalıştım . 2000TL maaş alıyordum . Yaşayamadım . İzmir'e geri döndüm .

Dediğinde yerden göğe kadar haklısında ben bu hükümetin avukatı değilim ama diğer hükümetlerde zam yaptı . Bundan sonra gelenlerde benzine zam yapacak . Popülist olmanın anlamı yok . İsraf ülkesiyiz biz . Adam İngiltere'de poşet çayı kurutup kurutup tekrar içiyor . Bizde ise musluklar boşa akıyor , ekmekler çöpe gidiyor .

Devlet vergi toplayamıyor , elektrik parası toplayamıyor , herkes ahbabı çavuşunu bulmuş işini yaptırıyor . Ondan sonra torpili olan işe giriyor diğerleri de torpil bulmaya çalışıyor.

Biz neyiz ki başımızdakiler ne olsun

Saygılar selamlar

ufuk güneş

Forum Demirbaşı
Tepki
317
1) Suç sadece devlette değil, firmalar da en az onlar kadar suçlu, bu linkten bunun nedenini az çok anlayabiliriz.
(link)

2) Otomobil satışları rekor kırıyor ülkemizde; ne için?

- dünyada en yükse vergi bizde ( %18 kdv + %37 ÖTV[ EN DÜŞÜK MOTOR HACMİ İÇİN])
-Yıllık motor taşıt vergisi az buz değil
-Trafikteki şoförler, geri kalmış ülke şoförleri gibi takılıyor; o yüzden amerika veya avrupada direksiyon sallayıp, burda araç sürenler önce bir sersemleme dönemi geçirirler, sonra bu başıboş trafiğe alışırlar.

- Dünya rekoru benzin fiyatlarına rağmen hala otomotiv satışları yükseliyorsa, kusura bakmayın, yakınmaya,şikayete, serzenişte bulunmaya hakkımız yok!...

Yapılması gereken bence, ya arabayı satmak, ya da acil durumlarda kullanmak için yatmaya bırakmak...

Tüm bunların hiç mi faydası yok; elbetteki var, böylece çoluk çocuk arabaya binemez hale geliyor, hava kirliliği azalıyor, toplu taşımaya kayıyor millet..

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden