Ve benzin 4 TL

ufuk güneş

Forum Demirbaşı
Tepki
317
Ayrıca, hükümet, krizde 20 kr. arttırdığı ötv yi kriz geçmesine rağmen geri çekmedi.

Aynı deprem vergisinde olduğu gibi bu da kalıcı kazık vergisine dönüşebilir.

Diğer tedbirler geri çekildi, ama bunda herhangi birşey olmadı nedense!..

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@Cem Unden

Ben yakınmıyorum zaten, ama verdiğim paranın devlet tarafından çere çöpe harcanmasına acıyorum...

Sende haklısın açıkçası benimde kendi evim barkım olmasa istanbulda yaşamam zaten...

Devlet paşalar gibi elektrik parasını vergisini topluyor... Senden benden hemde deve yüküyle... Herkes aldı kim gelirse gelsin almaya da devam edecek zaten...

Zor işler bunlar bir sayfa önce bunun ile ilgili bir karikatür paylaştım zaten o yeterli açıklamak için...

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Düşük hacimli araba alın en baştan olay bitsin. Yani 1.6 ve üstü benim gözümde gereksiz geliyor. Henüz iş hayatına atılıp araba almadım ama şimdi parayı verseler git al deseler 1.4 ve altı birşeyler alırım. Hem az yakar hem de çevre dostu bir yandan. Kimse ona bakmaz ama. Çok görüyorum etrafta 2.0 ve üstü motor var araba 100ü görmüyor. E o zaman niye aldın. Ya da şehir içinde 4x4'ler.... Fiyatını bırakın biraz da doğayı düşünmek lazım.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Hasan Çağri

Milyar kez haklısın ama eldeki malzeme bu işte . İşte millet , işte devlet . Yoksa hepsini Allah bildiği gibi yapsın .

• Beğen
Tepkiler: sadana

Sabri Atalay

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Trek
Merhaba,

Bira nın hammaddesi su (% 95 i ), bira nın Litresi 7.00 TL, su ülkemizde var.
Benzin in hammaddesi petrol litresi 4.00 TL petrol ülkemizde yok.

Şimdi bu mantıkla baktığımızda benzin fiyatı aaa ne kadar ucuz dememiz mi gerekiyor.

Arkadaşlar üretimin hesabını yapmadan tüketen toplum olduğumuz için; benzin fiyatları da,bira fiyatları da,sigara fiyatları da bizim gibi toplumlar için normal.Üretmiyoruz.
Yediden yetmişe herkesin elinde cep telefonu.Orta okul öğrencisinde cep telefonu.Kıçında don yok elinde son model cep telefonu.
Her yerde alışveriş merkezi. Çevremden hep duyuyorum falanca yerde alış veriş merkezi açılmış. Fabrika yapılmış sanayi atılımı olmuş bunu duymuyorum. Zar zor biriken toplumsal birikimler yatırıma topluma yararlı olacak kurumlara dönüşmedikçe benzin fiyatı yakında 10 TL olur.
İyi akşamlar.

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Şimdi petrolün hiç çıkmadığı ülkeler de var ama benzini bizim yarı fiyatımıza alabiliyorar. Tamam üretmek gerekiyor, milli sermayeyi güçlendirmek gerekiyor, kesinlikle hemfikirim ama burada tartışılması gereken konu yakıta uygulanan vergiler. Aldığımız 100tl lik benzinin devlete maliyeti 20-25TL yi geçmez geri kalanı vergi. Bu orandan tam emin değişim ama üç aşağı beş yukarı böyle olduğunu biliyorum.
Enerji bakanı biraz önce tv de yine efsane konuşmalarından birini yaptı; "Yapabileceğimiz bişey yok, petrolü yurtdışından alıyoruz.." dedi.. Sayın bakanım tamam 25 TL lik kısmında yapılabilecek bişey yok.. Peki geri kalan vergi kısmında neden yok? Hani ekonomimiz çok güçlüydü ? hani giderecek zenginleşiyorduk ? Sürekli pembe tablolar.. Ama seçimler yaklaşıyor.. ve belli ki hükümetin bu zamları seçim sonrasına erteleye bile ekonomik takaati kalmamış. Dünya fabrika, liman, arazi vs satıldı ve halen de satılıyor. Özelleştirme adına büyük meblalar devletin kasasına girdi, giriyor. Buna rağmen durum böyleyse vay halimize :(

Serdar Emre ACAR

Forum Bağımlısı
Tepki
361
Muhtemelen seçime 1 ay veya 15 gün kala benzin fiyatları düşecek ve seçime avantajlı girecekler.İnsanlara bak dünyada artmasına rağmen biz fiyatı düşürdük diyecekler 2009 haziran ayında euro disel 2,34 idi şimdi 3,24 mutemelen 3 liranın altına düşürecekler mayıs ayı gibi.Tabi bu benim fikrim.

Baran Saldanlı

Daimi Üye
Tepki
97
Bisiklet
Sedona
Venezuela ile Türkiye yi bu alanda karşılaştıramayız(Gerek sosyalist devlet olması, gerek petrol ülkesi olması) ama Venezuele da benzin(yanlışssam düzeltin) 0,03 DOLARDI belgeselden izlediğim kadarıyla.40 LİTRELİK BİR DEPO 1,5 doların altında doluyordu. Bozuk parayla depoyu dolduruyorlar.Gerçekten sudan ucuz.

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
şimdi bana kızacaksınız ...
hep aynı şeyleri dönüp dönüp söylüyorsun diye ....
bazen kendimi bozuk plak tıngırtısı gibi görmeye başladım....
petrolü ben çıkaracağım.....
ve herkesi vergi mükellefi yapacağım ..vergide adalet sağlayacağım ..kayıt dışı ekonomiyi engelleyeceğim...
üretim, üretim, üretim yapacağım enerji sorunlarımı bu ülkenin doğasının ekolojik dengesini bozmadan halledeceğim ....
bu sınırlar içersinde kuzeyden güneye doğudan batıya herkesin satın alma gücünü yükselteceğim ...
otomotiv yerli sanayimi kuracağım ama benim otomobillerim doğa dostu olacak yeşilin dostu olacak .
şehirlerimi doğaya uygun hale getireceğim ekolojik denge bozulmayacak insan ruhuna uygun konuklar inşa edeceğim....
havanın oksijenini kirletmeyeceğim, denizlerimi öldürmeyeceğim ,akarsularımı koruyacağım ,ormanlarımı koruyacağım ...
nufüs planlamasına ehemmiyet göstereceğim ...
uçak endüstrimi yaratacağım benim uçaklarım havanın oksijenini yemiyecek..
uzaya çıkacağım uydularım atmosferi aşırı derecede kirletmeyecek....
en ucuz ve doğaya ve insana hiç bir zararı olmayan teknolojik aletleri keşfedeceğim....
motor üreteceğim ,oldukça sessiz çalışan gürültüsüz .....
gemilerim denizleri kirletmeyecek ...yarattığım uygarlık tam ekolojinin dostu olacak.....vs vs ....
varmı böyle bir durum......

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
arkadaşlar boş yere cenenzi yormayım siz bunları tartışırken her saniye zam geliyor kısacası hükümet vatandaşdan başka yolacak kimsesi yok başımıza gelen tüm zamları biz istedik onlarda yaptı boş yere kızmayın gücenmeyin 5 ytl olsada litresi paşalar gibi alacaz yine o benzini bizler mecliste milletvekiliyim diye oturan insanlara oy verdiğimiz sürece

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
Bakın beyler biz gelişmemiş bir ülkeyiz,burda kapitalizmin çarkları daha serttir amerikada ingilterede bunu yapamazlar çünkü ordakiler kapitalizmin azgın çarklarını bizim üzerimizde kullanıyorlar.Ordakiler rahat yaşıyorsa dünyanın geri kalanındakilerin zor yaşaması gerekmektedir.Bu evrenin kanunudur.Güçlü olan rahat yaşargüçsüz olan böyle sürünür.Kendi mesleğimden söylüyorum bir amerikalı fotografçı bir kara fotograf çekiyor 1000 dolar alıyor ben çekiyorum 3 ay 300 tlnin peşiden koşuyorum.Ayrıca Petrol zammı belki ülkemiz için hayırlı olur 2 tonluk araçlar yerine biraz daha spor yapabilicekleri bisikletlere yada motorsikletlere yönelir insanlar.Bunu fırsat bilip benzine para vercene bisiklete ver eylemi yapalım.

Ünal Altay

Daimi Üye
Tepki
185
@derşan sezer

Söyledikerine aynen katılıyorum üstad, yalnız bu seferde aman talep patlaması oldu diye bizim distribütörler bisikletlere zam yapar :) Olan yine biz bisikletçilere olur :) Bence yakıt fiyatlarındaki artış ile ilgili olarak en komik açıklama ''petrolü ithal ediyoruz, global anlamda en ufak bir artış malesef bize zam olarak yansıyor'' sözleri; ya arkadaşım litre fiyatının yaklaşık %80'nini vergilerin oluışturduğu başka bir devlet var mı? En azından en büyük ilk 20 ekonomi arasında, hani bizde ilk 20'deyiz ya o açıdan söyledim

• Beğen
Tepkiler: krankmili

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
Bu kadar zam yapılıyor diye şikayet edip edip gene 2 adım yeri arabayla giden kişilerin bolluğu yüzünden iyi bile yapıyolar bence

krankmili

Forum Bağımlısı
Tepki
2.445
@M Kerem Demirel

Evet popolarını araba koltuğundan kaldıramayan nice insan var bu ulkede. Ama baksan ayaklarında son model spor ayakkabı. Sanki spor yapıyormuş gibi ! Bırak sporu, iki adım yürümekten bile imtina eden insanlar topluluğu...

Ayrıca bir şey paylaşmak istiyorum. Şu şu adrese nasıl giderim diye sorduğum tüm insanlar "şurdan otobüse binin, minibüse binin" diye öneride bulunuyorlar hemen . "Ben yürümek istiyorum" diyorum. "AAaaaaaaaaa olmaz amaaaaa, yürüyemezsiniz, uzaakkk" diyorlar. 30 dk veya 45 dk yürüyorum, varıyorum gideceğim yere. Uzak dedikleri bu yani...

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Yazıldı çizildi ve en sonunda zamlı şekilde kullanmaya başladık.Değişen veya değişmesi ilgili geri adım yok..Peki , madem kullanıyoruz.O zaman tasarruflu bir şekilde kullanmaya çalışalım..

(link) (Kısa bir video)

Zam'a devam.. :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
dostlarım.......
ne zaman kendi yağımızla kavrulup kalkınacağız.....

Ordakiler rahat yaşıyorsa dünyanın geri kalanındakilerin zor yaşaması gerekmektedir.Bu evrenin kanunudur.Güçlü olan rahat yaşargüçsüz olan böyle sürünür.

derşan bu yazgıyı bir gün bu ulus değiştirecek inanıyorum bu ulus hakka tapar kurtuluş savaşı hakkın zaferidir ....böyle bir zafere imza atan bir ulus yukardaki evrenin kanununu tersine çevirir ama biz adaletli oluruz ... tarihimizde çok örnek var ..adil olmamız üzerine...

Cem Şentin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.268
Sadece benzinde çifte vergi (ÖTV'li fiyattan KDV) yok. Noter ücretlerinde de çifte vergi var. Normal ücrete ek olarak değerli kağıt vergisi var. Bu toplamın KDV'sini de ekle. Ohhhhhh ! Mis... Asıl bu dönemde en çok kazanan meslek bana göre notercilik. Biz böyle kuzuların sessizliğini sürdürürsek daha çok bindirirler.

krankmili

Forum Bağımlısı
Tepki
2.445
@Cem Şentin

Sessiz milletiz evet. Ses çıkarsan kimyasalı yiyeceksin ağzına yüzüne. Copu yiyeceksin kafana gözüne.

• Beğen
Tepkiler: Aytaç Biber

Ahmet Türkölmez

Daimi Üye
Tepki
284
kimsenin kimseye bindirdiği yok bence, (bu hükümet yolsuzluk yapmıyor demıyorum ısı sıyası yone cekmıyelım lutfen)
devlet uzun yıllardır borç batağının içinde, bu borcun ödenmesi lazım
ve su anda dış borcumuz odenıyor ve bız son ıkı yıldır dısardan borc almıyoruz
dune kadar hergun yenı bır borc alıyorduk dunya bankasından
bu borclar ancak devletın kasasından odenır, devletın kasasıda birtek vergi ile dolar
(akaryakıttan gelen vergide en önemli devlet gelir kaynaklarından birisi)

keşke hiç borcumuz olmasa inanın o zaman kım olursa olsun başta, vergıler duser

lakın su ankı durumumuz bu

ya bız bu vergılerı odeyecegız , en cabuk surede dıs borcumuzu bıtırecegız

yada daha az vergı odeyecegız ,ama o zaman da devlet mevcut dıs borclarını odeyemeyıp
daha dusuk taksıtlerle daha da uzun tarıhlere yayacak

bıraz daha sabredecegız arkadaslar
hukumette veya beledıyelerde gordugumuz yamuklukları duzeltıp
dogru hareketlerıne destek olacagız

benzıne zam meselesıne gelınce turkıyedekı petrol boru hattı da bp nin satın aldığımız petrolde bp nin;

devlet vergiside belli %300
benzinci karlarıda %3-20

benzıne yapılan butun zamları bp yapar devlet değil
yani british petrol, yani ingiliz petrol, yani ingiltere