Vay kralsın, bize börek yemeye gel...

pala

Aktif Üye
Tepki
359
Lance doping yapmış, iyi yapmış kime ne? Evrende damla düşmesi kadar ömürleri olan insanoğlu, kendi bir halt yapamayan, kokana gibi dırdır. Galya'lı Hopdediks gibi doping kazanına düşmüş olsada ne farkeder. Basketde Jordon, F1'de Schumacher, MotoGP Rossi, neyse bisikletde Lance oradaki noktanın daha üstündedir. Her b.k altında Amerika oyunu aramanın bi manası yok. Haaa! ayriyetten hepsi olabilirde, kimin umrunda şu bisiklet sporun güzelliğini yaşamak varken.

Bu memleketde son günlerde efkarlanacak o kadar çok şey oluyorki, Şimdi, şuan haberleri bir dinleyin, izleyin, artık beyin haşlama. Lance doping yapmış, iyi yapmış kime ne? Yok bisiklet bitti, yok sponsorlar uzak duruyor. Dünyada bisiklete bişey olduğu falan yok, dünyanın her yerinde hergün çatır çatır yarışlar yapılıyor. Hafta sonu limanlar arası yarış vardı, seyretmek gerekirdi. Ayrıca bisiklet sevgi sporudur, insan için spordur. Sülük sponsorlara gerek yok.

Yok büyük firmalar sponsor olmuyormuş, yok bankalar uzakmış. Çokta tınnn, en büyük kan emicilerin bsiklet sporunda işi yok. Kendilerine yakın ilk uçağa atlayıp, NBA, NFL, UEFA, FIFA gitsinler. Yerleri orası. Vuelta'yı izliyor musunuz? Contador, Rodrigues, Valverde %15 tırmanışda ne yapıyor öyle? Bunlar gerçekten sağlam ayaklar mı? Yoksa ne fark eder mi? Fransa turunu çok garip taktik ve Chris Froome destekli kazanan Winngs ve daha niceleri sağlam ayak mı? Yoksa? Lance doping yapmış, iyi yapmış kime ne?

Lance'in Fransa turundan sarı mayo durumları iptal edildi ve peki sarı mayoyı kimlere verelim? diğer sırada bekliyen sporcular kimler : Jan Ullrich, Ivan Basso, Vinokourov, vs.vs.vs Yaa! bu duruma kargalar bile güler. Amerika seyatimde mutlaka Lance uğrayıp, sırtını sıvazlıyacam ve aynen şöyle diyecem: "Vayyy Kralsın, bize börek yemeğe gel..."

Bak Lance ne diyor? Fransa'da 7 kez üstüste ben kazandım, gerisi çokta tınnnn. Lance Armstrong'un tarafımdan editlenmiş bazı doping katkılı resimleri (doping: yoğun iş ortamı ve lance edit monte işleminde fazlaca kahve içtim, malum caffeine)

Scudo

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Aslında burası bir şov dünyası . Seyredip zevk alalım , bir kenarda da biz bisikletimize binmeye devam edelim . Onlar başka , biz başkayız . Bacaklarımızı traşlamak dışında pro bisikletçilerle hiçbir ortak özelliğimiz yok. Şu olaya gelirsek . Evet sizin benim için TINN olabilir de yarın aleyhine açılacak tazminat davaları vs. nasıl kurtulacak bakalım? Ayrıca Lance yalnızca dopingden yargılanmıyor. Dikkat edin. Diğerlerini dopinge teşvik etmek , organize etmek , doping ilaçları temin etmekle yargılanıyor ki bu bayağı büyük bir suç. Kellesini kurtarması zor . Yoksa yetenkli olduğuna şüphemiz yok . Sonuçta doping %5 , çalışma %95 etki eder bu sporda.

Okan Örs

DALGACI DENİZ AYVALIK
Tepki
841
Bisiklet
Focus
2000 yılıydı sanırım,Lance sayeside bu sporla tanıştım.Buz gibi biraları yudumlarken:)) hop oturup hop kalkarak müthiş keyifli anlar yaşadım tv karşısında.
Bu iki tekerli şeytan icadını çok sevdim zati muhteremin sayesinde.
Sonraları klasikler,büyük turlar derken hayatımın önemli bir parçası oldu bisiklet.
Bana''ne anlıyorsun şu yarışı tüm yayın boyunca seyrediyorsun,bir tek sonu heyecanlı gibi'' diyenlere tebessümle bakmamı sağladı.Bana o soruyu soranlara sormadım tabi ki futbolun 22 kişi ve bir toptan mı ibaret olduğunu.
Velhasıl ben fazla ilgilenmiyorum ve üzülmüyorum son yaşananlara.
İyi ki varsın Lance...

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar ve pala

Yılmaz Uyar

Forum Bağımlısı
Tepki
758
Kendi adıma;
Yol bisikleti sporuna başladıysak,
Mühendislik ve Endüstriyel tasarım mesleki bilgileri karbon malzeme üretmek için çabalıyorsak,
Hava şartları ve işler elverdiğinde hafta sonu bisiklet antremanı yapmaya çalışıyorsak,
Yeni üretim ve yeni dizayn edilmiş frameset yada komponent araştırıyorsak,
... daha nice bisiklet ayrıntıları...
Bütün bunların tek suçlusu LANCE'dir

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Yılmaz Uyar

Bu spor , Lance'le başlamadı . Asıl bize bu sporu sevdiren Lance değil bisiklet sporunu seyredilebilir hale getiren TV kanallarıdır . Eğer Eurosport vs gibi kanallara ulaşbilmeyi daha önceden başarabilseydiniz ; Indurain , Pantani , Olano , Tonkov , Johann Museuuw , Bugno , Chiapucci , Abdujaparov ,Jalabert , Leblanc gibi sporcularda sizin bisiklete başlamanızı sağlayabilirdi.

Asıl bir numara olan Amerikan pazarlama stratejisi . Lance , babasız büyüdü ; annesi onu zorlukla yetiştirdi . Amerika'nın entellektüel olan kuzeyinden değil daha ortalama olan Texas'tan geliyordu . Sıradan bir Amerikalıydı doğrusu .Sonra sporcu oldu , yokuşları çıkamazdı , ardından kanser oldu , ölüm döşeğinde fotoğrafları yayınlandı . Birden mucize oldu , iyileşti , sonra azmetti , Fransa turlarını kazandı :) , iyi bir aile babasıydı , 4-5 çocuğu oldu vs vs . Vakıf kurdu . Ondan sonra karısını boşadı ve başka kadınlar . Bundan güzel hikaye olabilir mi ?

Lance'in en büyük avantajı Amerikan medyasının onu desteklemesi , kahraman yaratmasıydı . Amerikalıların adetidir . Micheal Phelps , Jordan , Kerim Abdülcabbar , Magic Johnson , Navratilova , Mc Enroe ve daha niceleri . Eee pazar büyük , milyar dolarlar dönüyor.

Tespitinizi yanlış kaynakla sebeplendirmişsiniz .

Yılmaz Uyar

Forum Bağımlısı
Tepki
758
@Cem Unden

Tercih kaynak yanlış veya doğru ona ben-kendim karar veririm.

Önemli olan doğru-yanlış seçimi değildir.
Esas nokta hangisi doğru, hangisi yanlış?

Bırakın bu Amerikan oyunu lafını, önce herkes bahçesini temizlesin.

Bu spor Lance'le başladı diyen oldu mu?
Acaba ben ne zaman Eurosport vs kanallarına ulaşmayı başarabildim? Bu konuda bilgin nedir?
Lance'nin hayatını bana özetlemenin alemi ne?
Bırakın bunları...

Atıl Güven

Forum Demirbaşı
Tepki
243
İsim
Atıl Güven
Bisiklet
Focus
Lance adamın dibidir dibi ... :D

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Birincisi bizim bahçemiz temiz , bilgin olsun, öğren, İkincisi Amerikan oyunu demedik , Amerika pazarlaması dedik . Önce okuduğunu bir anla. Üçüncüsü o mesaj genele yazıldı. Dördüncüsü yaşına falan hürmet etmemi bekleme , çünkü yaşına göre davranmamışsın. Lance'in durumu karikatür dünyasına bile konu olmuş. En beğendiğim 2 tanesini seçtim.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.574
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Bu kaçıncı tartışmadır, sonu böyle bir yere varan? Eğer yazılana birisi yanlıştır deyince darılacaksak, hiç başlamamak daha iyi değil mi?
Eğer yazdığım doğru ise, birisinin yanlış demesi üzerine darılmaya gerek yok. Eğer yazdığım yanlış ise, doğrulayana teşekkür ederim.
1953 doğumlu birisi olarak, 1995 doğumlunun bildiği bir şeyi bilmek zorundamıyım? Yani benim bilmediğim veya yanlış bildiğim bir şeyi biliyor olamaz mı?
Bir toplantıda rahmetli Aziz Nesin' e bir kitapçı arkadaşım dert yanmıştı "Hocam bu kadar aydın insan var burada, iki tane kitap satabildim" diye. Aziz Nesin in verdiği cevap:" Ne şaşırıyorsun, bunlar Türk, zaten bilirler herşeyi!" demişti. Fıkra gibi bir şey, ama bana sürekli olarak hatırlatılıyor.
Biz millet olarak herşeyi bu kadar iyi mi biliyoruz?
Ben herkese teşekkür ederim bana bu kadar şey öğrettikleri için. Söylenenleri, yazılanları her zaman doğru bulmasam da, kendi doğrularımı seçmek benim görevim.
Böyle bir topikte bu tip şeyleri yazmamı bile abes, komik, manasız karşılayanlar vardır. Onlar kusura bakmasınlar, onlar için yazmıyorum zaten. Değer verip okuyanlar, üzerine kafa yoranlar için yazıyorum.

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Arkadaşlar bugüne kadar herkes herşeyi söyledi forumlarda, sayfalarda;

Bir tek hatırlatma,

Lance 15-16 yaşındayken girdiği bir Vo2Max testinde o güne kadar elde edilmiş en yüksek değerlerden birini; tam hatırlamıyorum ama ilk 5 içinde olabilir, elde etmişti.

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.089
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kişiler ve olaylar yeterince tartışıldı.İşte bu noktada bilindik ve güzel bir sözü hatırlatmakta fayda var."Küçük beyinler kişileri,orta beyinler olayları,büyük beyinler ise sistemleri tartışır"

Konulara balıklama dalmadan önce,gerçek manada sorulmuş olan soruların yanıtlanıp yanıtlanmadığına bir bakmalı.Bu sporda şu ya da bu şekilde dopinge bulaşmış sayısız sporcu var.Hatta sırf bu yüzden hayatını kaybedenlerin bile olduğuna inanıyorum.Tamamen yabancı kaynaklardan ve iki üç günümü vererek hazırladığım "Genç ölen şampiyonlar" yazısını hazırlarken dikkatimi çekmişti.Kazalar,film gibi olaylar,intahar vb gibi ölümlerin dışında,bir de kırklı ellili yaşlarda ölenler vardı;sebepsiz.Neden? Takdir-i ilahi mi,yoksa bir zamanlar doping'in son derece doğal ve sıradan oluşu muydu?

Yetmişli yılların sonuna kadar gazetelerde,yabancı tv kanallarında dergilerde,doping'in sıklıkla yapıldığı alenen yazılır çizilirdi.

WADA nın bir listesi var.Dopingli sporcular listesi.O listeden kaç kişinin haberi var? O listedeki Türk sporcuların kim olduğunu bilen var mı? Basında gören var mı? O linklerin tamamını bu konuya verilen tepkilere karşı bir yanıt niteliğinde vermiştim;arzu eden olursa tekrar bulur veririm.Yani?

Yani doping unutulur.Geriye saf ve nakit para kalır.Lance ne savaşı verdi de "Bıktım artık,savaşmayacağım" dedi? Sorusunun yanıtı var mı? Hamama giren terler.WADA ya da USADA ne istiyorsa vereceksin,sporun gereği bu.Hem de gün gün,saat saat deklere ettiğin yerde olacaksın.Değilsen yandın.

Konu basittir.Tekrara girecek ama olsun.Adamlar devletleri,bakan,başbakanları satın alıyorlar;WADA ne ki? Bastırırsın parayı "Temiz " çıkar.Kesersin parayı,şimdi olduğu gibi,ellerindeki tüpleri sallarlar sana.Diyet'tir o.Ödeyemezsen,sökerler apoletlerini.Altı üstü bir rapor.Altın kaç kişi imza atıyor,şimdi hepsi sorgulanmaya başlandı.Rapor muş.Yeterince paran varsa ölü raporu bile alırsın."Vallahi ben baktım ölüydü,sonra dirilmiş.Takdir i ilahi " der,en fazla meslekten ihrac ederler(O da olmaz ya) çok ta tın.Beş hayatı olsa toplamı kadar kazanamayacağı parayı bir dakikada kazanır.

Ya namuslular? Hiç mi namuslu adam yok bu mevkilerde?
Namuslular filmlerde yaşar ve mahallelerde.Piramitin üstünde sadece o sistemin kurguladığı senaryoyu oynayacak kişiler yaşar.

Şimdi bazı arkadaşlar şapkayı koyup önlerine düşünmeli.Yedi şampiyonluk tek kalemde nasıl verilir diye.Zira namuslu insanlar onun biri için bile ömrünü verir.

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
usada nın bir an önce elindeki delilleri açıklamalı.. lancenin eski dopingten nam salmış iki adam yüzünden bu hale gelmesi içler acı, umarım bir an önce açıklar da bizde biliriz. neyin en olduğunu dünya tarihinde en çok doping testine giren adamın parası hangi teste yeter acep ki hepsinden temiz çıksın. yada kaç doktoru atlata bilir...
gerçi yine de burda inandıramıcağımız insanlar var sanki adamların yanlarındalar her büyük turda pedal çevirenlere dopingli diyorlar. kıskançlıktan ibaret.

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar