Trainer tavsiyeleri

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
354
Bisiklet
Look
İyi günler arkadaşlar üniversiteden dolayı 3 günüm tamamen okulda geçiyor artık ve bu günleri boş geçirmemek için trainer almaya karar verdim.forumdaki tüm konuları okudum trainerla ilgili sonuç olarak baya bilgi edindim 2 model var kafamda bu konuda yine de trainerlar hakkında bilgisi olanlardan yardım bekliyorum...

(link) bir tanesi bu ürün çok hoşuma gitti yanında antrenmanları zevkli hale getirmek için dvd veriyorlar fakat bir üst modelinde yok dvd bu da kafamı karıştırdı bu dvd bi yandan oyun oynadığımız bi yandan da yarıştığımız tiplerdeki gibi mi yoksa daha farklı bir şey mi.

(link) bu da diğeri bütçe olarak çok daha uygun o yüzden bunu da sormak istiyorum vites ve fren olayı var trainerlar da bunlar tam olarak nedir bilemiyorum bilenler yardımcı olursa çok sevinirim

son olarak trainer i kış geldiği için değil zaman bulamayacağımdan almak istiyorum evde üzerinde günde belki de 50 km yi düşmeyecem ya da daha fazla olacak ilerde 150+ ları bulacak bu konuda öncelikle sağlam olsun istiyorum bütçem 2. ye rahat yetiyor fakat öğrenci olduğum için 1. beni baya zorlar şuan için imkansız gibi o bütçeye çıkmam ama o fiyata o ürün şiddetle tavsiye edilir derseniz bütçemi ayarlamaya çalışırım ama emin değilim...

trainer ile antrenman yapan arkadaşlar büyüklerim yardımlarınızı bekliyorum öneriniz doğrltusunda hareket edeceğim çünkü bilgim çok az bu konuda ve ilk defa kullanıcam.

şimdiden teşekkür ederim herkese(bu arada bisikletim salcano xrs 030 yol bisikleti tekerler 700*23 yol lastiği continental grand prix 4S uyumluluk olarak teker ebatları farkediyor sanırım)

Scudo

Ali K.

Üye
Tepki
4
kondisyon bisikleti almanız bence daha mantıklı bende trainer kullanıyorum ama kondisyon bisikletine geçicem ne gibi farklar olur bilmiyorum direnç ayarı yetermi yoksa pedal boşamı döner gibi sorular var kafamda

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
354
Bisiklet
Look
@Ali K.

kondisyon bisikletlerini sevmiyorum ben her halukarda yol bisikletimin üzerinde olmak istiyorum o yüzden bu şekilde seçim yaptım :)

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
354
Bisiklet
Look
@Ali K.

bu arada memnun mu değilsiniz trainerdan neden geçmek istiyorsunuz kafanızda sorular olduğu halde ?

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Trainer’la yapılan km’ler dışarıdaki km’lere benzemiyor ;) 50km dediğiniz 1.5-2 saatlik bir zaman ve hele de bir virtual reality trainer kullanmıyorsanız, inanın o zaman geçmek bilmez :) 150km ise Amerikayı keşfe çıkmak gibi birşey! :D

Satori’nin yanındaki DVD’yi yanlış koymuşlar, o modelin öyle bir özelliği yok. TacX’ın VR trainerları o dvd’leri oynatabiliyor, veya Ergotrainer’ları bir upgrade kit ile VR trainer'a dönüştürebiliyorsunuz.
Bütçenizi zorluyorsa Satori'yi düşünmeyin bence, onun yerine yine standart trainer'lardan daha uygun fiyatlı bir model de idare edecektir.

Lastiklerin ebadı trainer için uygun, ama trainer’da kullanmak lastiği biraz yıpratabiliyor. Onun için arkayı ucuz bir lastikle değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Veya özel trainer lastikleri var, trainer üzerinde daha az kayıyor.

Kondisyon bisikleti trainer’la aynı zevki vermiyor. Kaldı ki spor salonlarındaki gibi bizi tatmin edecek seviyede kondisyon bisikletleri inanılmaz pahalı.

Sizin bütçeniz nedir?

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
354
Bisiklet
Look
Bütcem maximum 300 tl falan.bu arada trainerlar da yüksek km yapmamız neden zor merak ettim olduğumuz yerde sıkılırız diye mi yoksa daha mı çok efor harcıyoruz ?

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.743
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Temmuz 2010'dan beri trainer ile antrenman yapıyorum. Dışarıda sadece yarış ve turlarda sürüyorum.

Kullandığım model tacx flow. Bu modeli tercih etmemin nedeni çok yüksek watt'lara çıkabilmesi ve güç (watt) hesaplaması da yapmasıydı (ölçümü değil!!). İnternetten multiplayer sürüş, dvd, sanal gerçeklik vb fiyatlarına değmeyecek özellikler bence.
Bir güç ölçer (powertap arka göbek) alana kadar trainer'ın hesapladığı güç değerlerini referans olarak kullandım. İyi kalibre edilirse her zaman aynı hesaplamayı yaptığından gerçek değerlerle değil ama yaptığınız antrenmanlar arasında doğru karşılaştırmalar yapmanızı ve ilerleme ya da gerilemeyi ölçmenizi sağlıyor. Güç ölçer alacaksanız daha uygun modellere bakmanızda bir sakınca yok ama kısa vadede düşünmüyorsanız değerlendirilmesi gereken bir seçenek bu. Yalnız fiyatı 1000 TL civarında görünüyor flow'un. Bulursanız ikinci el bir trainer alın, alınıp 2-3 kere kullanıldıktan sonra kenara koyulan trainer çok.

Bu da bizi trainer ile antrenman konusuna getiriyor. Bir kere km hiç birşey ifade etmiyor, antrenmanları süre ve efor ile yapacaksınız. Trainerda 1 saat dışarıdaki 1 saat değil, kesinlikle çok daha zor. Antrenmanlar kısa ve verimli oluyor, zamanı olmayan için ideal. Yola çık, giyin, soyun vb derdi yok. Sıkılma ise sizin karakterinize bakıyor biraz da. Karşınızda bilgisayar veya en azından tv olacak. Gaz verecek veya ilginizi çekecek birşeyler izleyecek ve dinleyeceksiniz. Ben 3-3,5 saat'lik uzunlarda godfather veya yüzüklerin efendisi izliyorum mesela. Daha kısa ve sert antrenmanlarda sağlam bisiklet yarışlarını sesi kısık ve müzik açık şekilde izliyorum. Çok kısa intervaller yapacaksam pist yarışlarını, 20 dk ve üstü TT tempoları varsa zamana karşı etaplarını tercih ediyorum. Olimpiyatlarda indurain ve boardman kapışmasına ortak olmak paha biçilemez :)
İzleyecek malzemeyi nereden bulurum diyorsanız sadece yasal paylaşımların olduğu cycling torrents sitesini tavsiye ederim.
Güçlü bir fan olmazsa olmaz, ciddi terliyorsunuz. Bisikletin altına mat sermeniz gerekiyor, hem sesi alsın hem dökülen teri tutsun. Trainer lastiği şart, normal lastikler kısa sürede parçalanıyor, odanın her tarafı küçük lastik parçalarıyla doluyor. Bisiklete bir aero bar takmanız konforunuz açısından önemli.

Sonuç olarak ben kendi tecrübemden yola çıkarak trainer'a yaptığım yatırımın açık ara spora yaptığım en önemli yatırım olduğunu düşünüyorum. Aldığım sonuçlar benim profilimde olan ve zaman darlığı çeken kişiler için normal yollarla alınması çok zor sonuçlar. Haftada ortalama 6-8 saat antrenmanla üstelik.
Gerekirse bütçeni artırmak için malzeme vb sat ama trainer'ı al :)

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
354
Bisiklet
Look
@Hüseyin Çelebi

yorum için çok saolun :) linklerde verdiğim ürünlerden 269 tl btwin marka olanı alsam nabız saatim ve km saatim ile yapığım ölçümlere göre antrenman yapsam olur mu peki watt hesaplama ya da ölçme yok onda.ya da daha üst model bir şey için beklemem gerekir siz hangisini önerirsiniz.gerçi biraz tezcanlıyım fazla sabredemeyebilirim bir an önce alıp antrenman yapmak istiyorum ama 500 tl lik ya da 1000 tl lik trainer yerine 269 tl lk btwin alsam ne fark olur benim performans artışımı çok etkiler mi ? bu arada trainerlerın vites ve freni varmış bunlar ne işe yarıyor bisikletteki sistem gibi bir şey mi ?

• Beğen
Tepkiler: Gyges

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.743
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
bütçe yetmiyorsa güç hesaplamasına şu an için gerek yok.

Trainerda çalışırken direnci sabit tutup ufak adımlarla artırıp azaltabilmek önemli. 6 seviye biraz az geldi, örneğin flow modelinde -4 ile +9 arasında adım adım direnç değiştirilebildiği gibi direk güçte 10 watt'lık adımlarla değiştiriliyor ve trainer sizin pedal devriniz ve bulunduğunuz vitese göre aynı watt değerinde tutuyor (tutmaya çalışıyor diyelim). Bu şekilde örneğin 300 watt gücü sabit tutup 2 dk 60 rpm 2 dk 90 rpm çevirebiliyorsun hiçbir şeye dokunmadan.

6 seviye olduğunda bisikletin vitesleriyle kontrol edeceksin üretilen direnci. Bu şekilde nabız ile gayet düzgün antrenman yapabilirsin. Güç için de 3. seviye ön 53 arka 16 gibi kayıtlar tutabilirsin. Lastik basıncını aynı tutarsan iyi kötü bir veri olur elinde.

Tek soru direnç ünitesi manyetik mi türbinli mi? Manyetik değilse ciddi gürültü üretebilir. Benimki manyetik olmasına rağmen fan+müzik+dişliler+trainer epey gürültü çıkarıyorum çalışırken :). Alt kat boş olduğundan problem yok ama biri oturuyor olsaydı betonlar çok ince olduğundan kesinlikle rahatsız ederdi.

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
@fatihaydın

İkisi de ;)

@Hüseyin Çelebi

Böyle bir trainer kullandınız mı hiç? Bence de en azından Real Live Video (yani daha önceden videoya çekilmiş gerçek bir parkurda sürüş) kesinlikle olması gereken bir özellik ama tabii ki bütçeniz elveriyorsa.. Özellikle de sizin gibi ciddi olarak trainer kullanan biri için. Olay sadece video değil.. Online lig'lere kaydolup insanların daha önce yaptığı sürüşleri indiriyorsunuz, onlarla yarışıyorsunuz, kendi sürüşlerinizi upload ediyorsunuz vs.. Anlayacağınız bir yarışma ortamı oluyor, baya bir renk katıyor olaya.

• Beğen
Tepkiler: fatihaydın

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
354
Bisiklet
Look
@Hüseyin Çelebi

ev tek kat o konuda altta rahatsız edecek kimse olmaz :D trainer i aldığımda direnci yetersiz kalmasın yeter bana :) peki bahsettiğim satori de sanırım 10 pozisyon var ayar olarak.yani o şekilde yazıyor onda yetersiz kalma olabilir mi sizce ?

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
354
Bisiklet
Look
@Burçak Erbil

bütçe elverse gerçekten inanılmaz zevkli olurdu ama tdf nin herhangi bir turunu indirip dvd ye takıp izlerken bir yandan da onlarla gittiğinizi hayal edip pedal basmak da bence güzel olabilir :)Belki ilerde okulu bitirince o seviye ürün alırım bende şimdi alacağımın direnci yeterli olsun çok da fazla gürültü yapmasın ve sağlam olsun bana yeterli sanırım :)

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.743
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@fatihaydın

10 pozisyon yeter bence, bir de manyetikse gayet ideal.

@Burçak Erbil

Ben kullanmadım, siz kullandıysanız ne sıklıkta kullandınız ve hiç problem yaşadınız mı?

Bir mühendis olarak gidip ürünün forumlarını inceledim. Uyumsuzluklar, yazılım sorunları, kısa sürede güncellenmekten vazgeçilen eski modeller. Ülkemizdeki internet kalitesiyle mevcut sorunları çözsem bile stabil ve tutarlı bir aksiyon yaşamayacağım ortada. Buna saat farkını da eklerseniz ben 7-8 arası antrenmana başlamışken avrupa daha işten çıkmamış oluyor. Amerika vb saymıyorum bile.
Yani heves edilecek özellikler ama zaman harcamadan ve kalabalık bir sürücü grubuna yakın olmadan olmaz. Üstüne 2000 TL gibi fiyatlarını ve sanal gerçeklik modülleri hariç benim flow ile aynı mekanik yapıyı paylaştıklarını farkedince 700 TL'ye işi bitirmek doğru geldi. Orijinal DVD'lerin 50-60 dolar gibi fiyatları olduğunu da ekleyeyim. Şimdiki fiyatları bilmiyorum ama 2010 yılında bu şekildeydi.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
354
Bisiklet
Look
@Hüseyin Çelebi

ozaman ben sonuç olarak gidip bakarım eğer bütçem yeterse tacx satori proyu 539 tl ye yetmezse de 269 tl ye btwin i alırım bi yandan da yarışları indirmeye başlarım :D

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.574
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@fatihaydın

http://img.akakce.com/voit/voit-venus-spin-bike-l.jpg

Ben bu aletin benzerini kullaniyorum. Zaman gecirmek icin de cok ucuz bir metod uyguluyorum. Kulaklik ve müzikle bildiginiz bir parkuru hayali olarak geciyorsunuz. Örnek olarak en cok gectigim bir parkur, ilk 25 dakikasi düzlük, 40 dakika kadar yokus, 10 dakika hafif meyilli inis, 8 dakika süratli inis, 20 dakika düzlük. Iste size 1 saat 40 dakika kadar zaman, gözleri kapatip acincaya kadar gecip gidiyor zaman. Müzik parcalarinin sirasini da iyi dizerseniz, yokuslara da uyar. Sadece iyi bildiginiz bir parkur lazim. Cok da ucuz ve etkili!:)

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
@Hüseyin Çelebi

1-2 sene kadar i-Magic kullandım. Haftada 2-3 antreman yapıyordum. Ben de almadan forumlardaki yorumları okuyup tereddüte düşmedim değil, ama sanıyorum söz edilen problemler ilk zamanlardaymış; ben bir problem yaşamadım ve takip ettiğim kadarıyla software gittikçe stabilleşiyor.
Siz Multiplayer özelliklerinden sözediyorsunuz, benim söylediğim öyle eş zamanlı, internet üzerinden yarışlar değil. Kaydettiğiniz antremanınızı belli başlı birkaç siteye upload ediyorsunuz (ve sizin gibi birçok kişi de aynı şekilde) Mesela (link) Başkalarının daha önce koştuğu antremanları indirip onlarla yarışabiliyorsunuz. Zamanlarınızı da üst sıralara taşımaya çalışıyorsunuz. Daha ötesi sezonluk puanlı ligler de var; koşmanız gereken yarışları tamamlayıp sezon sonunda sıralamada yerinizi alıyorsunuz..

Bunlar bir yana trainer üzerindeyken TV izlemekle sürdüğünüz parkuru izlemek oldukça farklı.

Dvd’leri de orjinal almanıza gerek yok ;) Ve Tacx’ın parkurlarıyla sınırlı değilsiniz; insanlar kendileri de parkur videoları çekip serbest olarak dağıtıyor, aralarında Tacx’ınkilerden daha kaliteli olanlar bile var. 2000TL en üst model olmalı? Bensanıyorum 2009'da i-Magic’i 600 küsür €’ya almıştım. Artık dizimdeki rahatsızlık sebebiyle pek kullanamadığımdan satıyorum :(

• Beğen

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
354
Bisiklet
Look
@ihtiyar
hmm anladım abi teşekkür ederim şimdi ilk iş parkur ezberlemeye başlayayım ya da önceden çalıştığım etapları hayal ederim bir süre :)

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.743
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Burçak Erbil

anladım, o zaman stabil kullanılabilir. Kopya DVD'leri oynatması ve lig olayı güzelmiş.
Bu tip makineler gücü ölçmeyip hesapladığı için ürettikleri verilerin birbirleriyle karşılaştırılmaları çok anlamlı değil. Elbette iyi bir motivasyon aracı olabilir ama gerçek bir güç ölçerin 700-800 Euro'ya alınabildiği düşünülürse virtual reality bir trainer yerine güç ölçer tercih edilebilir. Sadece diğer VT trainer kullanıcılarıyla değil tüm bisikletçilerle gerçek veriler üzerinden karşılaştırma yapma şansı olur. Tabii aynı derecede motive edici olmayabilir korkunç farkları görmek :)
İkisi de olsa süper olur ama güç ölçebilen trainerlar 1200 Euro seviyesinden başlıyor.

Trainerda sert antrenman yapıyorsanız sıkılma şansınız olmuyor ama uzun tempo sürüşleri zor gelebilir hele dışarıda sürmeye alıştıysanız. Ben sadece sıkıldığım için 2 kere uzun antrenmanımı bıraktım şimdiye kadar. 8 tb'lik yerel TV istasyonum mutlaka ilgimi çekecek bir seçenek sunuyor :)

• Beğen

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
354
Bisiklet
Look
@Hüseyin Çelebi

sıkılacağımı sanmıyorum zira sıkıldığım anda vermem gereken 17.5 kilo fazlam aklıma geldiğinde ne sıkıntı kalır ne bişe :D 8 tb lik yerel tv istasyonu derken tam olarak anlamadım harddiskte falan kayıtlı mı bunlar yarış arşivi falan var mı elinizde ?

delibalta

Forum Bağımlısı
Tepki
2.743
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@fatihaydın

aynen. neyi ve ne zaman izleyeceğime ben karar veriyorum. 2000 falandı bu uygulamaya başladım. Tabii belli limitler dahilinde sonuçta kaynak ve yer sıkıntısı var. Genelde ilgimi çeken belgeseller, mühendislik şeyleri ve spor programları var. İnternet düzgün olsa netflix gibi servisleri kullanırdım ama olmuyor. Eurosport player almıştım tdf izleyip çevirmek için sinirden deliye çevirdi beni telekom. TV'nin geleceği bu, yatırım yapan da kazanır. Türkiyede altyapı tekeli olduğundan onlardan başkası yapamaz tabii. Dışarıda başladıktan 80 sene sonra süper bir yenilik diye eğri büğrü bir uygulamasını koyarlar önümüze.

• Beğen
Tepkiler: Cyclist999