Tork Anahtarı Stanley 0-50 NM

Savaş Uzun

Daimi Üye
Tepki
61
Bisiklet
Focus
Şu üründen var elimde (link)
Sorun şu dün orta göbeği sıkarken sol tarafta (normal Sıkma yönünde olduğu için) problem yok sıkıntısız hallettim ama sağ taraf(ters dişli kısımda) tork ayarı çalışmıyor bu normal mi tork anahtarlarında yoksa bu alet mi Arızalı? Tork anahtarları tek yönlü mü oluyor? Eğer tek yönlü değilse değiştireceğim geri iade edeceğim... Şimdiden cevaplar için çok teşekkür ederim...

• Beğen
Tepkiler: ieycl
Scudo

serdar k

Bize her yer 61
Tepki
482
Bisiklet
Focus
Tork anahtarları sökmek için kullanılmadığı için Yanlızca Sıkma yönüne torklama yaparlar. Yani alet te sorun yok

@Savaş Uzun

• Beğen
Tepkiler: Savaş Uzun

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@Savaş Uzun
linkteki tork anahtarı iki yönlü olduğu yazıyor eğer ki yazan bilgi doğru ise iki yönde de çalışması lazım aldığınız yere başvurun.bazı tork anahtarları tek yönlüdür bazıları ise cır cır tabir edilen özelliksiz ne tarafa kuvvet uygulanırsa ona göre çalışır. sizdeki model iki yönlü ve cır cırlı oldugu belirtilmiş eğer ki diğer yönde çalışmıyorsa ve yön değiştirici bir kumandası yoksa(fotoğraftan anlayamadım tutma yerinin arkasındaki kısımı çevirerek yada tutma kolunu cevirerek yön değiştirme uygulanabilir) aldığınız yerden bilgi isteyin derim.

• Beğen

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
linkteki tork anahtarı çift yönlü. tork anahtarınızın değerini minimuma getirip çift yön çalışıp çalışmadığını kontrol edin yine tek yon çalışıyorsa mekanizmada sıkıntı vardır . yağsız kalmış ve paslanmış olabilir su teması olmuş ise yeni aldı iseniz firma ile görüşmeniz daha faydalı olacaktır. kontrol için kafa kısmındaki 2 vidayı sökerek kapağı açarak bakabilirsiniz vidaları söktükten sonra kapak havaya bakacak şekilse açarsanız daha güvenli olur içindeki mekanizma kolay düşecek cinsten değil düşürürseniz en zoru bilyeyi yerine yerleştirmek burada bir sorun yok ise boru içinde 1 adet yay ve 1 adet blk ve bir iki parça daha var sökmesi biraz değişiyor modellere göre bu kısmı tecrübeniz yoksa sökmenizi tavsiye etmem.

• Beğen

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@Savaş Uzun kafa kısmında siyah bir mandal görünüyor. O mandal sayesinde sıkma yönünü ayarlayabiliyor olmanız lazım.

Savaş Uzun

Daimi Üye
Tepki
61
Bisiklet
Focus
Cevaplar için çok teşekkürler. Evet ürün cırcırlı ve mandal sayesinde iki tarafada kullanılabiliyor ama sorun ters tarafa sıkmaya gelince tork ayarı etkili olmuyor ama normal yönde hiç bir problem yok... Ben mi yanlış biliyorum diye sorayım dedim ama sitede de çift taraflı yazıyor... Yarın arayp öğreneyim o zaman bu durumu bi de bunlardan, sonuçta çift taraflı diye biliyordum...

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
torkmetreler belirli sürelerde(üretici firmanın belirlediği) kalibrasyon olması gereken cihazlardır içini açmayın kesinlikle.açtıgınız taktırde kalibrei bozulacaktır.

• Beğen

serkan akta

Aktif Üye
Tepki
150
Bisiklet
Salcano
tork anahtarları özel bir durum yoksa sadece sıkma yönünde torklama yaparlar gevşetme yönünde tork sistemi çalışmaz

kafa sökülebilir tip ise çıkarıp ters yönde takarsanız tork olarak ters yönde kullanabilirsiniz ancak resimde gördüğüm kadarıyla kafa kısmı sabit

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSIVGBl1vOP_U68cdadZrmoqGuC-nTYfzEBbLLU3Eegow-lnTar
(link)

• Beğen

Savaş Uzun

Daimi Üye
Tepki
61
Bisiklet
Focus
@serkan akta ama direk bisiklet için olanlar shimano, Pro gibi markaların var diye biliyorum çift yönlü, yoksa geri verir onlardan alırım ama bunun 0-50NM arası olması güzel...

Savaş Uzun

Daimi Üye
Tepki
61
Bisiklet
Focus
Bu gün aradım teknik servisleriyle vs. konuştum iki tarafa da olduğunu idda ettiler bende gönderdim alın bakın ona göre ya para iadesi yada çalışanını gönderin dedim. Bu gün kargoladım bakalım haber bekleyeceğiz artık teşekkürler ilginiz için... Bundan sonraki süreçte olanlardan haberdar ederim tekrardan teşekkürler...

Savaş Uzun

Daimi Üye
Tepki
61
Bisiklet
Focus
Merhabalar, sonucu yazamadım anca zaman buluyorum daha doğrusu tamamen dün belli oldu... Teknik servise gönderildi hatalı olduğu söylenip sıfırı gönderildi ama o da aynı tek yönlüymüş o yüzden iadesi gerçekleştirildi. Çok uygun fiyata gelecekti ama olmadı maalesef, sakarya'da vip tec ve ceta form gibi markalar var a.r.t.o.k diye bir yerde en kısa sürede gidip deneyip almayı planlıyorum ve fiyatları 150 ile 180 arasıydı ama hangi marka hangi fiyat hatırlamıyorum telefonda verilen bilgide...

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
Kalite arttıkça fiyatlarda artıyor gerçi piyasada olan firma çeşidi çok tek yön olması aslında yeterli söküm esnasında tork değerine ihtiyacınız olmayacaktır

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
Tork anahtarları her zaman iki yönlü üretilir, sizin kullandığınız için Yön değiştirici siyah, başka şekillerde de olabilir ama o mandalın yönünü değiştirmeniz yeterlidir, tork tabii ki sıkmak için kullanılır ama bütün vidalar saat yönünde sıkılmaz, işte bu ihtimal için üretici çift yönlü yapar. Burada çift yönlü olmaz yazılmış, bende tek yönlü olmayacağını yazmak isterdim, çok değişik markalarda kullandım ve asla tek taraflı olanına rastlamadım, ama bu kadar insan söylediğine göre tek yönlü de olabilir, ya da kullananlar anahtarı tersine çevirmeyi bulamamışlar

Bahadır S.

Daimi Üye
Tepki
698
İsim
Bahadır S.
Bisiklet
Canyon
Sıkma yönünü değiştirme mekanizması varsa ve dediğiniz gibi ters diş açılmış tarafta saat yönünün tersine torklama yapmıyorsa anahtarda problem vardır.
Tork anahtarının içini sakın açmayın.
İlave bir tavsiye de, tork işlemi bittikten sonra tork değerini sıfırlayarak bırakın, içerisindeki yay yük altında kalmasın.

Savaş Uzun

Daimi Üye
Tepki
61
Bisiklet
Focus
@Tasogare Dediğiniz gibi bende öyle düşündüklerini düşünüyordum firmaların ama gelin görün ki stanley in yukarıdaki modeli öyle değilmiş ve bir kaç markanında öyle değil ( izeltaş, bri tool muydu neydi vs.)... Belkide firma uğraşmamak için yaptı inanın bu da olabilir(Ben maalesef bir çok firmadan bunu bekliyorum, elinde stok yoktur bilerek bekletip sonra da yok o bu böyle şu şöyle diyip iptal edebilir. Kafasına göre yani)... Ama aynı modeli tekrar aldığım fiyata bulamayacağım için hiç araştırmayacağım bu markayı... Tork anahtarı kullananlar Marka ve model önerebilir mi?

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
Yük altında kalmasında sakınca yok işyerinde 20 yılı aşan tork anahtarları var sıkıntı yok, bazı tork anahtarlarında 3 durumlu anahtar var sıkma yünü sökme yönü ve kilit, dijital tork anahtarlarıda kullanışlı yay yok en azından.

• Beğen

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@Savaş Uzun
Ya benim elimden çok geçti ama dediğim gibi tek yönlü görmedim, zaten sizinki de çift yönlü görünüyor, nasıl iş anlamadım, benim size önerim HAZET olabilir, sorunsuz yıllarca kullanırsınız

• Beğen

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
Snap-on tüm modeller, CDI, markaları iyidir, beta dayanıklılık olarak iyi gibi ama zamanla değeri kayıyor torkun

• Beğen