Tork Anahtarı Stanley 0-50 NM

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.465
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Özellikle bir karbon bisikletin bakımlarını kendi yapan kişi için çok mantıklı. Fazla sıkmaktan zarar görebilecek parçaların çoğunun fiyatı anahtar fiyatının üstünde. 1000 liraya çıkmak şart değil, Amazon, HB ya da AliExpress'te uçlarıyla birlikte 600-800 lira aralığında satılan yurtdışı gönderimli ürünler de var. Güvenilirler, çünkü Stanley ile yakın değerlerde çalışıyorlar.
Tabii yukarıda linki verilen 5-25 nm gibi anahtarlar bisiklete çok uygun değil. Bisiklet için 2-20 Nm daha iyi, çünkü 5 Nm'nin altında güç isteyen çok vida var.
evet haklısınız,

Scudo

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.163
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben şu anahtarı ekimde HB üzerinden vergiler kargo dahil 356 tl ye almıştım.
O zamanlar "yaw ne gerek var alsam mı ki?" diye çok düşünmüştüm.
Şimdiki fiyatına bakınca iyi fiyata almışım gerçekten.

(link)

Atakan K.

Aktif Üye
Tepki
372
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tork anahtarı ile şimdilik çok bir tecrübem yok ama anahtar seçilirken min ve max değerlerin arasındaki fark ne kadar az olursa, hata payı da daha az olacaktır. 5-6 Nm olan bir cıvatayı sıkmak için 5-30 ve 2-14 arasında seçim yapılacak olursa 2-14 daha doğru bir sonuç verecektir. Özellikle max değeri çok büyük tork anahtarları ile düşük Nm isteyen cıvataları sıkmak pek sağlıklı olmayabilir. Mümkünse geniş aralıklı 1 anahtar yerine 2 tane yakın aralıklı anahtar kullanmak daha iyi olur. Sadece ölçmek yetmiyor, doğru bir ölçüm aracı da kullanmak gerekli. Belki dışarıda bir cıvata sıkılırken kırılırsa sorun olmaz ama bisikletler hassas sistemler. Kopma ve kırılma durumlarında sadece cıvatalar değil, bağlı bulundukları parçalar da kırılabilir, çatlayabilir veya diş sıyırabilir. Bu benim kendi fikrim değil, ama ölçme hataları çerçevesinde düşününce mantıklı bir yaklaşım. Bu bilgiyi 50 yıllık sörvey (gemileri a'dan z'ye kontrol edip onay veren kişi) tecrübesi olan gemi inşaatı mühendisi bir hocamızdan duymuştum. Hazır konusu gelmişken paylaşayım dedim.

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
917
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben şu anahtarı ekimde HB üzerinden vergiler kargo dahil 356 tl ye almıştım.
O zamanlar "yaw ne gerek var alsam mı ki?" diye çok düşünmüştüm.
Şimdiki fiyatına bakınca iyi fiyata almışım gerçekten.

(link)
Merhaba, üründen memnun musunuz acaba? Ve bisiklet için çoğu ihtiyacınızı karşılıyor mu?