Tırmanışda Dans Tekniği

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Arkadaşlar hepinize sonsuz teşekkürler fakat aradığım sonuca pek ulaşamadım sanırım.Yazı ingilizceymiş şimdi onu çevirmeye çalışıyorum umarım başarılı olucam :) Onun dışında bu videoyu buldum çok faydalı geldi bana ayrıntılı şekilde anlatıyor ingilizcesi de gayet güzel yavaş konuşuyor anlayabiliyorum :)

(link)

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel
Scudo

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
@Bahadır Gürel
Gerçekten güzelmiş!

Özellikle başlangıçtaki Star Wars vari sunuş tarzı çok hoşuma gitti. Biz de turların vidyolarını çekip böyle ilginç sunumlar yapmalıyız. İşte işin eğlenceli kısmı ve de yeni başlayanlara çekici gelen bunlar.

Sevgiler, saygılar...

• Beğen

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Livestrong'un vidyoları iyimiş! Bir kaçını izledim ve abonesi oldum. Aslında Delta'da kendi dilimizde böyle şeyler yapsa ne iyi olurdu...

@EAHMET
Eğer gerçekten de düz yolsa (çünkü bazı yollar düz görünür ama her iki yöne de eğimli olabilir) yanlış vites kullanıyor olabilirsin. Genelde hızlanırken düşükte başlamalı veya ayağa kalkmalıyız. Hızlandıkça vites arttırmak daha az yorucu olacaktır. Tıpkı motorlu araçlarda olduğu gibi. Çünkü devir artıyor ve ivmelenme oranınız da vites arttıkça yükseliyor. Tabi çok hızlı gidiyorsan düz yol bile olsa herkes yorulur...:)

Başarılar...

• Beğen

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
@Salih Dinçer

Deltanın böyle şeyler yapması için bir gelirinin olması lazım.Video yapsa geliri nereden kazanacak :) Ancak reklam amaçlı olabilir ama yapsa çok güzel olur.Gerçi ben türkiyede bu teknikleri bilen pek fazla sporcu olmadığı kanısındayım :)

• Beğen

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@EAHMET

benim birçok defa başıma geldi: sanıyorum perspektif görüntünün aldatması nedeniyle rampa sandığım yolda pedal çevirmeden gidiyorum ve de şaşırıyorum. tabii tersi de oluyor, rahat rahat gideceğimi sandığım yol yoruyor. tahmin ediyorum küçük eğimleri algılamakta zorluk çekiyoruz.

bu yaşadığım olaydan birisi de garipçe'de oldu. hatta biraz önümde salih vardı ona da sordum, aynı şeyi hissettiğini söylemişti (salih dinçer değil, diğer adaşı) . bir tepenin eteğinde yokuş çıkıyoruz gibi bir algı vardı bende ama pedal çevirmeden gidiyordu bisiklet.

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
@Bahadır Gürel
Evet, evet, hatırlıyorum orayı. Üstelik ben başlangıçta al bir rampa daha dedim kendi kendime. Baktım, bendeki 18'lik bir MTB olduğu için git gide ivmeleniyor kerata. Allah Allah dedim, zannedersem ben de aynı durumu Hasan Bahri ile konuştum. Benzer bir yol Şile yolu dönüşünde de var. Tabi doğal olarak gidişinde de vardır ama ben dönüşte durumu hissettim. Ömerli'yi geçip Alemdağ yönüne doğru ilerleyince; kamyonların yarış yaptığı düzlüğe giden yola dönerken.

Neyse konuyu yine dağıttık, kusura bakma Mehmet. Sonuçta hangi teknik olursa olsun yokuş en güçlüyü bile biraz yoruyor. Bize şimdi (en azından bana) Kartepe'nin ilk 10 km.'lik yokuşunu çıkacak teknik lazım. Artık bu dans mı olur, sürünmem mi...:D

Aslında İstanbul yokuşlarını seviyorum. Her inişin illa ki bir çıkışı, her çıkışın da bir inişi oluyor. Çıkarken yoruluyorsanız illa ki bunun inişinde dinleneceğinizi biliyorsunuz. Hatta inerken çok yorulmadıysanız vitesi sona alıp kazandığınız hız yokuşta düşerken güç verebileceğiniz aşamaya geldiğinde çevirip o yokuşu alıyorsunuz. En iyi örneği, Şile yolunda dönüşün son yokuşunda da var. Aşağıdaki ekran görüntüsü oradan ve rakım 201'den (GeoEye yazan yer) 179'a inip tekrar 197 metreye (sarı çizgi, yaklaşık %7 eğim) çıkıyorsunuz...

http://farm7.static.flickr.com/6191/6052397148_ea1a1c1495_b.jpg

Dikkat: Bu örnek kavisle birlikte yokuş çıkıldığı için tehlikelidir. Kazanılan ivme ile yokuş alınması daha kontrollü yollarda yapılması tavsiye edilir.

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Her kişinin tekniği farklıdır öncelikle söylenmesi gerekir.Dans tekniği vucüdu sabit tutarak bisikleti sağa sola yatırarak yapılır.Bu tekniğin en önemli özelliği kollarla gidon çekilerek üst gövde kaslarının bacaklara yardım etmesi sağlanır.Bu teknikle kollar,omuzlar,sırt kasları bacak kaslarına yardım eder.Yüksek watt değerleri yakalamak için yapılır.Çok yorucudur ama iyi zamanlar yapılabilmesini sağlar.Yeni başlayanlar için kollarda,boyunda,belde ağrı yapabilir.

• Beğen
Tepkiler: Salih Dinçer
Tepki
1
yorumların hepsini okudum güzel şeyler yazmışınız bana göre ve benim öğrendiğim kadarıyla herkesin bisiklet sürme sitili farklıdır özellikle rampalarda vede illa her rampada ayağa kalkılacak diye bişey yoktur esasen ayağa kalkarsanız oturduğunuzdan daha fazla yorulursunuz ama ayakta daha fazla güç verirsiniz pedallara otururken rampaları çıkarken rüzgarı daha az yersiniz ve daha az bi karşı tepkiye marus kalırsınız ayakta rampa çıkarken daha fazla rüzgar yersiniz oda sizin oturmaya karşın daha çok yorar sprinti sormuştunuz bide sprintçiler yarış boyunca pek görmezsiniz hep saklanırlar rampaları pek tırmanamazlar son 1 2 km kala öne çıkarlar 300 400m kala tüm güçleriyle pedal basarlar artık yol boyunca kimin gücü kaldıysa finish cizgisini o geçer.

çabuk hızlanmak istiyorsanız yol bisikletlerinde orta dişli 1 de arka dişliler 4 e yada 5 de olursanız çabuk hızlanırsanız tabi kişiden kişiye değişiyor vede vites attırıcısından iyi bi vites attırıcısına sahipseniz vites geçişleri çok daha iyi olur ve orta dişliyi hızlıca 2 ye geçirir ve hızınız düşmeden aynı tempoyu koruya bilirsiniz

ataklarda ayağa kalkmak kalkmamak size kalmış bişey yarışçılar rüzgarı çok yerler bisiklet hafif olduğundan kuvvetli bi rüzgar bisikleti yerinden oynatır şahsen ben antremanlarda çok başıma geliyor özellikle tırlar geçerken yada aniden açıklık alana geçtiğimde.

umarım yardımcı olmuşumdur :)

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mehmet_Gürsoylu
Tırmanışta dans tekniği,tamamen fiziksel bir olgunun yarış pistine yansımasıdır.Olay Contador ya da Cawendish'e özgü değildir.Sorunuzun yanıtına gelince:
Bisikletçiler kimi zaman bir önceki tempolarına dönmek,kimi zaman kasık bölgesindeki kan dolaşımını hızlandırmak(rahatlamak) kimi zaman ise yüksek tork üretebilmek için ayağa kalkarlar.Ayağa kalktığınızda da pedala tam olarak dik basmalısınız.Pedala dik basmak ta zorunlu olarak,bisikleti pedala bastığınız yöne yatırmayı gerektirir.Aksi halde gereksiz güç kaybı yaşarsınız.Bu hareket zamanla "Dans" hareketini almıştır.Contador'un dancer'liği buradan gelir,zira en olmadık yokuşlarda % 10-15 aralıklarında öyle bir watt üretir ki,yetişmek imkansızlaşır.İşte bu aşamada ortaya çıkan görüntüdür bahsettiğiniz.
Çabuk yorulmaya gelince:Ayakta sürüş tekniği,en başta sizin kilonuz olmak üzere,bisikletin ağırlığı,yol şartları ve bu tekniğe yatkınlığınız gibi değişkenler içerir.İvmelenme aşamasında gidon'a hakim olmak ve gerekli açıyı her seferde ayarlamak kolay değildir ve malesef bunun bir okulu da yoktur.Kanımca hafif bisiklet,65 kg civarı hafif bir beden ve sıkı çalışma ile siz de 1 km lere ulaşabilirsiniz.Kim yazdı bilemiyorum ancak , 3-4 km ifadesi yanlış olmuş,bu kadar ayakta kalmazlar.Ciddi yokuşlarda gerekli devre ulaştıklarında Ayna'da 39 a indirip,arkada ise 11 den büyük bir değer seçip,yüksek kadansla devam ederler.