Tek yaprak aynakol

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@Mustafa Zeybek
Biraz cinslik olsun diye yazdım. :D Kullandığı zincir de, 8li arka aktarıcı da, 8li kasette, aynakol da standart 8lilerden farklı.

Standart 8lilerde 1x olur mu olmaz mı bilmiyorum. Olsa bile dişliler arasındaki fazla atlamalardan dolayı pek randımanlı olmaz galiba.
Ben olsam 8liye daha fazla masraf yapmaktansa biraz daha para biriktirir en azından 1x10 yapmayı düşünürdüm. sahibinden.comda filan ikinci el güzel parçalar var.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

grevıl

Üye
Tepki
62
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Forumun "engelle" diye süper bi özelliği var. Herkese tavsiye ederim. Kavga etmek yerine engeli basın geçin. Tatlı canınızı sıkmayın. Ve elinize aleti alıp bisiklete girişin. Herkese söylüyorum, google'da 5 dakikada "olmaz" denilen şeyin en az 20 tane olmuş örneğini bulabiliyorsunuz. Piyasada "yok" denilen şeyleri Aliexpress'de bulabiliyorsunuz. Bizim insanımızda ben yapamadıysam hiç kimse yapamaz/yapmasın anlayışı var. Batıda işler böyle yürümüyor. Zaten o yüzden onlar aya biz yaya. Armut piş ağzıma düş derseniz alacağınız cevap "olmaz" olur.

• Beğen
Tepkiler: ordi ve OmerKa

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Geçen gün katlanır için bakınırken bir yazı buldum. Eleman 1x sistemlerle uğraşmak yerine 2x1 sistem yapmış kendine. Aktarıcı, zincir falan derdi yok, bisiklette aktarıcı yok çünkü. çok sağlam yokuş gelirse eliyle alıyormuş zinciri küçük aynakola? çok gerekmedikçe vites değiştirmiyorum elim kirleniyor diyordu.

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.698
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BF Okuru

Ben de her zaman yapıcı olmak istiyorum ve saygısızlık yapmak istemiyorum ama malesef benden önce başkalarına verdikleri cevaplar ortada.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@grevıl
Engelle özelliğini sevmiyorum. Keşke olmasa. Forum insanları bir araya getirmek için var, ayırmak için değil.

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.698
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Mustafa Zeybek

Ben senin her mesajını beğenerek okuyorum ve asla sana "köpek" gibi bir ifade kullanmadım kardeşim. Murat Abi'ye bu başlık özelinde verdiğin destek üzerine söyledim. Yanlış anlaşıldıysam affola.

grevıl

Üye
Tepki
62
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@BF Okuru

Evet buna benzer bişey bir yabancı forumda okumuştum. Sadece rampalar için aynakolda bir dişli bulunduruyorum diyordu eleman. Belki de aynı adamdan bahsediyoruz. İnsanlar kendi sorunlarına kendi çözümlerini yaratıyor işte. Bisikletin en güzel tarafı bu bence. Altına en pahalı yol bisikletini çekip, taytları giyip, ikiye katlanıp günde 250 km yapan bisikletçi ile ben anlaşamam arkadaş. Bana bu eliyle aynakol dişlisi değiştiren adam gibi bisikletçi lazım :)

• Beğen
Tepkiler: OmerKa

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@alicangul29 evet öyle dememişsiniz. Ben öfkeyle o şekilde yazmışım. Şimdi konu sahibi bir sorun paylaşmış, yaşadığı sorunun sebeplerini tespit edip sıralamışız ve 8 vitesten 8'li sistem olmayacağıni söylemişiz. Sebeplerini yer yer belirtip tekli sistemle ilgili çok güzel olduğunu düşündüğüm bir konunun linkini vermişiz. Arkadas hala gelip zincir gergisi olur mu? Pedalı geri çevirince zincir içe düşüyor gibi saçma sapan sorular sormuş. Ben de Murat abiye, bu arkadaş hem araştırmıyor, hem bizi dinlemiyor, boşver sen de cevap verme "salla gitsin" demişim. Bunun üstüne yancı olarak nitelendirilince sinirim bozuldu. Yukarıda yazdıklarım için özür diliyorum ve tekrar uğramamak üzere bu başlıktan çıkıyorum.

• Muhteşem
Tepki
33
İsim
Berkay
Bisiklet
b'Twin
@Mustafa Zeybek
Abi attığın yazıyı okudum ama en ufak bi olma ihtimali varsa bile değerlendirmek istiyorum diğer türlü 3 lü sisteme geri dönecem ve her hafta aktarıcı ayarı yapmaktan bıktım yanlış bişey söylediysem lusura bakmayın

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Berkaytopaktass denediğin sistemin oluru hiçbir şekilde yok. Bir anda olmuyorsa yavaş yavaş yapıp tam yapmalısın. Ben de tekli sistem topluyorum. Rublemi, aktarıcımı, vites kolumu, aynakol vidalarımı hazırladım. Geriye zincirle aynakol yaprağı kaldı ama onları alacak gücüm kalmadı. Ben de sabırsızlanıyorum ama olmuyorsa olmuyor. Sen de eski sistemine dön, paranı topladiğında yeni sistemine beraber bakalım istiyorsan. O zamana kadar da boş durmayıp araştırma yaparsan çok daha güzel olur.

grevıl

Üye
Tepki
62
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Hala "olmaz" diyenlere inat sizi şu hususu düşünmeye davet ediyorum. 3x7 ve 3x8 bisikletlerinde öndeki vitesini hiç kullanmayan insanlar var. Ön arka kombinasyonu kafalarını karıştırıyor bir çoğunun, ayrıca ön vites genellikle arka vitesten daha sert olduğu için özellikle bayanlar pek dokunmuyorlar öndeki viteslerine. O kadar çok şahit oluyorum ki. Bunlardan birisi benim bir arkadaşım. Sadece ortadaki çarkı kullanıyor, ve tüm vites geçişlerini arkadan yapıyor. Bu arkadaş "teknik açıdan" bir nevi 1x8 kullanıyor aslında. Bu arkadaşın bugüne kadar bir kez bile zinciri düşmedi (ben şahit olmadım), ve vites geçişlerinde de sorun yaşamıyor (ayarlar bana ait). Bir şeyi siz beceremediniz diye başkası da yapamayacak diye bir kural yok. Yurt dışında insanlar öyle garip modifiye edilmiş bisikletlere biniyorlar ki, biraz kafanızı çevirip baksanız, kendinizi böyle kutuların içine hapsetmekten kurtaracaksınız ama işte. Ülkede her şey tamamen "görsel" bir algı üzerine kurulmuş. İlla her şey "güzel" gözükecek illa her şey "mükemmel" çalışacak.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yazilari/yorumlari okudum.
Musade ederseniz bir kac kelam da ben edeyim...

10 seneden fazla otomotiv yan sanayiinde Kalite uzmanligi meslegimi yuruttum.

Uretimdeki her surec bizzat benim tarafimdan kontrol ediliyordu.

Makinanin bir parcayi uretime baslamasindan tutunda pakete girip musteriye gidene kadar.

Bu on senem insanlarin argumanlarina yanitlar vermekle , ve benden nefret ettirmekle gecti diyebilirim.

Cunku uretimdeki herhangi bir hataya ben musade edemezdim, ama uretim hatlarida bisekilde hatalida olsa uretimi devam ettirmeye calisirdi.

Yani ben "OLMAZ" dedigimde o urunun uretimi yapilamazdi.

Tabiki insanlar benimle laf dalaşina girerler, sikayet ederler , kuyumu kazmaya calisirlardi. Hatta en bilinen arguman "Bu adam ne işe yariyor yaaaa ? O olmasada üretim yapiyoruz" olurdu.

Sonra ne mi oldu ?Ben yeni baslayan farkli bir arac modelinin uretim hattina geçtim.

Tecrübeli ve bilgili oldugumdan.

Benim yerime oraya amator biri geçti tabi ,bu sefer calisanlar ( uretim amirleri, muhendisler vs ) Benim yerime geceni cahilliginden ve bilgisizliginden dolayi ikna edip OLMAZları oldurdular.

1 ay sonra Honda ingiltere hatlarindan cikan araclarin bir cogu test surusunde alev alarak yandilar. Bu yuzden karsi firma milyon euoruluk tazminat davalari acti.

Konumuzla alakasina gelirsek eger. Tecrubeli ve bilgili birisi OLMAZ diyorsa bu onun oldurulabilecegini bilmediginden degil , sonuclarinin kötü olacagini bildigindendir.

Ve ben bu forumda bazi tip insanlar goruyorum. Direk birilerine amacsizca ve sebebsizce saldiriyor,hakaretler ediyorlar.

Yutubda gordugunuz OLAN seyler cogunlukla benim Kona mtb me dropbar takmam gbi "Oldu mu Oldu" mantigindadir ve asla kullaniminda yeterli performans alinacak seyler degildir. Oylesine yani canı sıkılan abilerin yaptigi fantastik uygulamalardir.

Benden size tavsiye OLMAZ diyenleri heyecanla taşlamak yerine bir dinlemenizdir.
Ben oldururum demekte israr etsenizde zamaninizdan ve huzurunuzdan ve hatta paranizdan olursunuz.

Muhendisler uzun yillar sonunda bu sistemleri doygunluga ulastirip uretime veriyorlar. Siz oyle elinize gelen parcayi bi yerlere takinca bir muhendislik calismasina kafa tutmamis , sadece sacmalamis olursunuz :)

Birileri Murat Çömez'e meta fetisisti demis , gercekten eglenceli bir arkadas onu diyen kisi. Her iki kisi bisikletleri seviyor, birisi dogru zamanda dogru maliyetle dogru donanimlari kullanıyor diye mala mülke deger veren oluyor, digeride ayni seyi yapmadigi yada yapamadigi icin gönül insani, güzel insan oluyor oyle mi ? :D iyi o zaman otobana at arabasiyla girsin gezssin oldurabiliyorsa
Screenshot_2019-04-16-15-37-55.png

Son düzenleme:

OmerKa

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Ahmet
Bisiklet
Cannondale
Mekanik işlerde olmaz diye bir şey yoktur

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@grevıl
Soylediklerin sahilde gezen bir hanim abla icin dogru bir arguman olsa da tekli sistemin gercek alanda kullanilacagi parkurlar/rotalar icin gecersizdir. O zaman tekli sisteme de ne gerek vardir o halde , sökelim sol vites kolumuzu rahat edelim . Bu mudur yani mesele sevgili kardesim? Sirf hakli cikmak icin mesnetsiz argumanlara sarilmayin lutfen

grevıl

Üye
Tepki
62
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Arkadaşlar ben şahsen ikna oldum. Sonuçta 10 seneden fazla otomotiv yan sanayiinde kalite uzmanligi mesleği yürütmüş bir arkadaşımız gelip olmaz dedi. Bugüne kadar yazdıklarımın hepsi iptal arkadaşlar. İnternette gördüğünüz olmuş örnekler hepsi komple yalan. Siz zaten kim oluyorsunuz ki parasını verdiğiniz, sahibi olduğunuz bisikletinizi keyfe keder modifiye etmeye kalkıyorsunuz? Sizin ne haddinize? Koskoca otomotiv tecrübeli arkadaş bile bakın Kona mtb'sine dropbar takmaya kalkmış ama olmamış. Neden? Çünkü sahilde gezen hanım abla bisikletçi değil. O bisikletler o hanım ablalardan alınmalı arkadaşlar. Demek ki olması imkansız arkadaşlar. Ben ikna oldum şahsen. Yarın bisikleti bırakıyorum. Çaycılığa başlıcam. Çayforum'da görüşürüz arkadaşlar.

Son düzenleme:

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.698
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@mariokaldato

"False analogy" nedir, çok iyi bir örnek vermişsiniz. Sizin otomotiv alanındaki tecrübelerinizle bisiklet dişlilerinin uyumu arasında mantıksal bir bağlantı yok. Murat Abi'den beklediğim bunun neden olmadığının kısa da olsa bir açıklamasıydı. Hatta direkt ona soru da sordum. Ama cevap alamadım. Bir de üstüne bunun olmaması ile ilgili tek cevabı "böyle bir ürün yok" oldu.

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kalite yaklaşımında riskler ve getiriler uyumlu olmalı. Zaten bence mühendislik ne kadar risk alınması gerektiğini hesaplama demek. İki tekerlekli bir araçta zaten bir çok risk olacaktır. Önemli olan bu risklerin kullanım yerine göre makul ve yönetilebilir düzeyde olup olmadığı. Mesela uzay mekiği yapıyorsanız her bir contanın sızdırmazlık düzeyindeki tolerans çok çok düşük olmalı. Arabalarda örneğin 6 sigma uyguluyorlar. Milyonda üç mü oluyordu? Her şeyi kitabına göre yapsan bile milyonda üç arabada o sorun çıkacak. Bisiklette tolerans biraz daha fazla olabilir bence, ama yine de durulması gereken bir yer olacaktır. O da kişinin yeteneğine, işin maliyetine, malzemenin kalitesine falan göre değişir. @grevıl arkadaşa katılıyorum mevcut duruma göre çözümler üretmek zorundayız, @alicangul29 arkadaşa da katılıyorum yaratıcı olmak için çeşitli şeyler denemek zorundayız. Ama deneyeceğimiz bu mudur? Gerek var mı?

Benim kendi adıma çıkarımım şu oldu:
1x8 olabilir ama zincir fazlaca büküleceğinden riskli olabilir. Tekli sistemin iyi çalışması için gereken ilave bazı parçalar da piyasada genelde daha ince zincirlere yönelik satıldığından uyumluluk riski veya maliyet açısından da sıkıntı olabilir. Bir şey olursa firmalara dönüp bir talepte bulunmak da zor olur. Ama riskli rotalarda zorlayarak kullanmayacaksanız sıkıntısız da kullanılma şansı var. Yani kısaca 1x8 kullanan riskini de alarak kullansın.

Ben konuyu katlanırımdaki 3x8 sistemimi hafifletmek amacıyla tek aynakola düşsem mi diye okuyordum. Vazgeçtim. Katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum.

mariokaldato

Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@alicangul29
Ben otomotiv tecrübelerimden yola cikarak herhangi bir hukum vermedim. Kesinlikle okudugunu ya yanlis anlamissin, yada hic anlamamissin.
Sadece bir konuyla daha hasır neşir olan , hatta uzman olan birinin bi seye "OLMAZ" demesi benim açımdan yeterlidir.
Otomotiv isinde on senem insanlara "Bu olur, bu.olmaz" diye bogaz patlatmayla gecti ama oradaki tecrubem sabittir ki ; Insanlar asla ikna olmazlar.
Soylediklerim "false analogy" degil mentalitedir. ( Bak yabanci bir kelime koydum ki daha ikna edici gorunsun daha havali durayim)
1x8 yaparsan eger esas bu yaptigin false analogy olacaktir. Buda konuyla alakali sahsi yorumumdur

• Beğen
Tepkiler: Mr nc

OmerKa

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Ahmet
Bisiklet
Cannondale
@grevıl

Abi kendini yorma anlamazlar seni ayrıca haklısın sen kim oluyorsun da buraya gelmiş akıl veriyorsun.

Bende makine sektöründeyim atölyem var ve 15 yaşında katlanır bisiklet sahibiyim.Bisikletime yapmış olduğum uygulamaları burada yayınlasam olmazcılar beni topa tutar herhalde ?

Bazı insanlar vardır gözünün görebildiği kadardır bazı insanların ise hayal etmesi kafi toplumda bu insanlar her zaman ötekileştirilmiştir ? Peki neden? Adını sen koy.