Tek Başına Kaçkar Dağları ve Yaylaları 1.Etap (1.&5.günler)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Fikret Öztürk tarafından paylaşıldı.

 1. Fikret Öztürk

  Fikret Öztürk Kıdemli Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  8 Mart 2010
  Mesajlar:
  352
  Beğeniler:
  551
  Şehir:
  BİLECİK
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Resimlere geçmeden önce biraz uzunca olan yazılı metinleride okumanızı tavsiye ederim.Çünkü turu ve yaşadıklarımın daha iyi kavranabilmesi için ikisine de ihtiyaç var.

  Birkaç ay önce 2011 yılı için tur planlamasını yaparken çocukluk yıllarımda bir kartpostalda görüp çok beğenmiş olduğum yayla resmini uzun yıllar sonra internette tesadüfen tekrar karşıma çıkması neticesinde kafamda birdenbire işte bu sene buraya gideceğim demiştim. O yayla resmi Rize Çamlıhemşin’e bağlı Pokut yaylasının resmiydi. Hemen forumda bir araştırma yaptım ve bazı üyelerin Kaçkar dağları yaylalarına gittiklerini gördüm. Hemen “Google Eart”ı açtım ve kendime bir rota çıkarmaya başladım. Rotayı çıkardıktan sonra uğrayacağım yaylalar ve Kaçkarlar hakkında gerekli bilgileri de topladım. Kaçkar yaylalarına daha önce grup olarak giden kişilere ait blog sitelerinde yer alan gezi raporlarını okudum. Bu tur için yeni bir çadır ve arazide yürüyüş için iyi bir dağ ayakkabısı,tozluk,kamp ocağı gibi malzemeleri tamamladım. Sırt çantam zaten daha önceden vardı.

  Rotam:
  Bu turda sadece Çamlıhemşin'e bağlı yaylalarını gezdim. Tur boyunca 2 ilçe,1 köy ve 8 yayla görme fırsatım oldu.Aşağıda gördüğünüz rota planımda birdeğişiklik oldu.Kaşgar dağı zirvesine çıkma planım iptal oldu.Çünkü havanın çok sisli olması bunu engelledi.Onun için öküz yatağı denilen bölgeyi transit geçip direk Derebaşı gölüne gittim. Orada da hava yine çok sisliydi ama iki gün kamp yaptım ve sabah tan ağarırken havanın açmasını fırsat bilerek güzel fotoğraflar çekmeyi başardım.

  Ankara-Rize(Ardeşen)Otobüs
  Ardeşen-Çamlıhemşin-Ayder Yaylası(1 gece kamp)
  Yukarı Kavrun Yaylası(1 gece kamp)
  Derebaşı gölü (2 gece kamp)
  Apivanak Yaylası, Polavit Yaylası, Amlakit Yaylası (1 gece pansiyonda kon.)
  Hazindak Yaylası, Pokut Yaylası(1gece kamp)
  Sal Yaylası (1 gece kamp)
  Şenyuva köyü,Çamlıhemşin-Ankara’ya dönüş

  [​IMG]
  Birinci günü gecesi yolda geçti. İkinci günü rotam aşağıda.Ardeşen'den Ayder Yaylası'na çıkıp Meryemana Çadır Kamping'de çadırımda ilk geceyi geçirdim.Kampingde WC var ama duş yok.Çadır başına 20 TL alınıyor.
  [​IMG]
  Buda yol arkadaşım trek 7.3FX .Zaman zaman ben onu zaman zaman da o beni taşıdı.
  [​IMG]
  Diğer resimlere geçmeden önce AŞTİ terminalde başıma gelenleri sizinle paylaşmak istiyorum.

  AŞTİ’de başıma gelenler:İnternet üzerinden Metro firması’ nın 06.07.2011 Çarşamba günü ertesi gün için Rize Ardeşen’e internet üzerinden bilet aldım. Bilet almadan önce Metro firması genel merkezi ve AŞTİ yazıhanesine telefon ederek görevlilere yanımda olan bisikletimin bir problem oluşturup oluşturmayacağını sordum. Görevlilerden hafta içi olduğu için bir problem olmaz cevabını alınca bileti aldım. Dikmen Metro yazıhanesinden de referans numaramı verip bileti bastırıp cebime attım.

  Bütün hazırlıklarımı yapıp ertesi gün yani 07.07.2011 Perşembe günü saat:13.00’de bisikletimle birlikte AŞTİ’ye doğru yola çıktım. Otobüs terminale geldi ben heybeleri görevli muavine verdim yerleştirdi sonra gidip bisikletimi getirdim. Muavin bisikleti görünce bunu alamayız demesin mi? Kendisine bunun problem olmayacağı yönünde bana bilgi verildi bende ona göre biletimi aldığımı söyledim. Yapabilecek bir şeyi olmadığını söyleyip heybeleri bagajdan dışarı çıkarmaya başladı. Tepem attı hemen yazıhaneye gidip durumu anlattım. Onlar da yer yoksa yapacak bir şey yok dediler. O zaman biletimi iptal edin dedim. Ona bile burun kırın etmeye başladıkları an cinler tepeme çıktı. Başladım yüksek sesle ağız dalaşı yapmaya. Sonunda biletimi zorla da olsa iptal ettiler. Sinirli sinirli otobüsün yanına gittim. Bütün yolcular binmişti. Malzemelerimi toplarken hala kapıları açık olan bagaja bir baktım ki bir bölümü hala boş.Hemen muavine dönüp hani yer yoktu bu ne? dedim.Muavin ben dolacağını sanmıştım diye cevap verdi. Neyse 50 TL bagaj ücreti ver alalım demesin mi? Artık kendime hakim olmakda zorlanmaya başlamıştım. Şimdi anlaşıldı dedim niyetiniz. Diyerek adamın üzerine yürürken az ilerde duran kaptan gelip araya girdi ve durumu yatıştırmaya çalıştı.Muavin kötü adam kaptan iyi adam rolü oynuyordu.Tabii ben ortada dönen tiyatro oyununun yabancısı değildim.Olayı anladım.Fakat o an için kozlar onların elindeydi.yapacak bir şeyim yoktu.En son kaptanın bagaj ücretini 30 TL ye indirmesi üzerine mücadelede pes ederek kabul etmek zorunda kaldım.Yazıhaneye gidip iptal ettirdiğim bileti almaya gittim ama o da hemen satılmış. Başka da yer yokmuş. Bunun üzerine turu iptal edip eve dönmeye karar verdim. Yine otobüsün yanına gidip kaptana yerin satıldığını söyledim. İyi adam rolü yapan kaptan listeye baktı ve muavine listeyi verdi. Muavin otobüs içinde oturan bir çifte rica edip yanında oturan bayanın tek oturan bayanlardan birinin yanına geçmesi için ricada bulundu. Sağ olsun çift kabul etti. Böylece bana bir yer ayarladılar. Dışarda bisikletimi bagaja yerleştirilişini izlerken yanıma gelen bir bayana yol için 60TL ücreti tahsil etti. Biletimi alayım dedim. Onu içerde verecekler dedi. Muavine de 30TL bagaj ücretini verdim. Toplam 90 TL. İnternetten bileti 65TL ye almıştım. Birkaç saat sonra genç olan ikinci muavin yanıma gelerek 5TL eksik aldıklarını söyleyerek 5TL daha istedi.Ben de biletimi kesin getirin 5 TL nizi vereyim dedim. Ama ne bileti getirdiler ne de o 5 TL yi aldılar.

  Bu kötü tecrübeden sonra otobüs plakasını ileride gereğini yapmak üzere notlarım arasına aldım. Dönüşümü de Metro firması ile değil “Doğu Karadeniz” firmasına ait otobüs ile gerçekleştirdim. Bir daha mecbur kalmaz isem bu firma ile asla yolculuk yapmamaya yemin ettim.Gerekirse iki kat para veririm ama asla Metro firması ile gitmem.

  Ardeşen Terminal den den bu tabelanın bulunduğu kavşak arası 2-3 km.Buradan Çamlıhemşin 23 km. Çamlıhemşin -Ayder yaylası arası ise 17 km. Ayder yaylasına kadar yol asfalt.Gayet güzel. Yavaş yavaş yükseliyor.Ayder'den sonra 6km Galler Düzüne kadar toprak yol iyi sayılır.Galler düzünden tahta köprüyü geçtikten sonra Yukarı Kavrun yaylasına kadar olan 5km lik kısım ise çok bozuk.
  [​IMG]

  Çamlıhemşin' doğru çıkarken yol üzerinde sık sık tarihi taş köprülere rastlanıyor. Ayrıca yine güzergah boyunca birkaç tane de Rafting işletmesi var.Rafting parkuru 9 km kadar.
  [​IMG]
  Yol üzerinde bulunan büyük bir balık üretme çiftliği ve restoranı dikkat çekiyor.
  [​IMG]

  ARDEŞEN:
  Uzun yıllar Roma ve Bizans İmparatorluğunun yönetimi altında kalan Ardeşen, daha sonra Trabzon Rum Pontus İmparatorluğu'nun yönetimine girmiş. Mart 1953 tarihinde İlçe olmuş.Ardeşen 1916 yılında Ruslar tarafından işgal edilmiş ve 1918 yılında ise kurtulmuştur. 10 Mart İlçenin Kurtuluş Günü olarak kutlanır.
  Arazi yapısı ve iklim nedeniyle, Çay dışında diğer bitkisel üretime imkan vermeyen toplam 7840 hektar tarım alanının tamamına yakın çay bahçelerinden oluşturmakta. (%10.55)İlçede sadece.Hayvancılık,arıcılık,balıkçılık da ilçede ekonomik faaliyetler arasında yer almaktadır.

  İlçede sadece Ziraat Bankası var. Ancak bankamatikten Halk bankası ve vakıfbank bankasına ait kartlarla da işlem yapılabiliyor.

  [​IMG]
  Ardeşen çıkışında solda bulunan köprüden geçen yol Ayder yaylası Kaçkar Dağları Milli parkına gidiyor.Sola dönmeyip direk gidilirse fırtına Vadisi boyunca Zilkale istikametinde bulunan yaylalara gidiyor.
  [​IMG]
  Biraz ara veriyorum ama devam edecek. Yarından itibaren yeni resimleri yüklemeye devam edeceğim.
   
 2. Orhan Kılıç

  Orhan Kılıç Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Ocak 2010
  Mesajlar:
  1.487
  Beğeniler:
  2.421
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Fikret Bey öncelikle hoş geldiniz. Gezinizi merakla takip ediyorum. metro Turizm konusunda bende iyi izlenimlere sahip değilim. Geçen yıl Geliboludan İstanbula dönecektim, Truva turizme gidip bisikletim olduğunu söyledim. Bekle otobüs geldiğinde bagajda yer varsa alırız dediler. O sırada Metronun otobüsü geldi. Muavin bisiklet alamayacaklarını söyledi. Daha sonra Truva ile döndüm. Geçen yıl Muğlaya giderken Kamil Koçun şoförü benden de ilave ücret istedi vermedim. Bu ay başı Hataydan Has Turizm ile döndüm hiç zorluk çıkartmadılar hatta söktüğüm gidonu kadroya tutturmam için muavin kablo bağı verdi.
  Ayderde konaklama fiyatları çok yüksek. Bu fiyat bu yıl orman kamplarında da çadır başı 22 TL olarak uygulanıyor. Ayderliler paranın değerini anladıkları için her şey pahalı, her yeri sahiplenmişler. Bakalım nelerle karşılaşacaksınız daha. :)
   
 3. hakan yüksel

  hakan yüksel Üye

  Kayıt:
  17 Haziran 2011
  Mesajlar:
  98
  Beğeniler:
  27
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  Hep merak ettiğim, hep gitmeyi arzuladığım yerler...merakla bekliyorum yeni fotoğrafları...
   
 4. murat aluçlu

  murat aluçlu Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2009
  Mesajlar:
  137
  Beğeniler:
  87
  Şehir:
  zeytinburnu/ist.
  Seviye:
  Böyle Doğa Harikası Bir Yerde Turlamak.içim Gitti Vallahi :d
   
 5. #5
  Fikret Öztürk

  Fikret Öztürk Kıdemli Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  8 Mart 2010
  Mesajlar:
  352
  Beğeniler:
  551
  Şehir:
  BİLECİK
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Tur fotoğraflarını yayınlamaya devam ediyoruz. Ancak daha önce bir düzeltme yapmam gerekiyor.Yukarıda Ardeşen başlığı altında yer alan resim Çamlıhemşin'e aittir.Yanlışlıkla oraya koymuşum. Ayrıca Ziraat Bankası hakkında verilen bilgide yine Çamlıhemşin'e ait bilgidir. Haliyle tur boyunca 700 küsür fotoğraf çekmiştim. Bunları inceleyip 200'e kadar düşürdüm ve boyutlarını 640x480'e indirdim.Bayağı zahmetli bir iş.Onun için böyle ufak tefek hatalar çıkabiliyor kusura bakmayın.Şimdi Çamlıhemşin'den devam edelim.

  ÇAMLIHEMŞİN:
  Doğu Karadeniz Bölgesinde Rize İlinin İlçe merkezlerinden biri olup,denizden yüksekliği 300mt.dir Ancak bu rakım bazı yerleşim yerlerinde 700mt ye kadar çıkmaktadır. 885 km2 lik bir alanı kaplamaktadır. Bu alanın %80'i ormanla kaplı, dağınık ve tepelik alanlardan ibaret olup, düz alanlar hemen hemen yok gibidir. İlçe merkezinden geçen Fırtına Deresinden dolayı da Fırtına Vadisi olarak anılır. Fırtına Deresi, Kaçkar ve Verçenik Vadilerinden gelen Elevit Deresi ve Palovit Deresinin birleşimi olan büyük dere ile Hala Deresinin (Ayder Deresi) birleşmesinden oluşur. Fırtına Deresi Pazar, Ardeşen sınırından Karadeniz'e dökülür. Pazar, Ardeşen, Çayeli, Hemşin, İspir, İkizdere ve Yusufeli ilçeleri ile sınırları olan Çamlıhemşin'in eski adı " VİCEALTI " dır. 1955'de belediye kuruldu. 27.06.1957'de yürürlüğe giren 7033 Sayılı Kanun ile Çamlıhemşin adını alarak İlçe haline getirildi. İlçenin kuruluşu 1960'larda tamamlandı. Yıllık metrekareye düşen yağış miktarı 245 Cm3'ü bulmaktadır. Havadaki nem oranı ise %10 ile %97 arasında değişmektedir. Sıcaklık ise kışın -7 dereceye kadar düşmekte, yazın ise 25 dereceye kadar yükselmektedir.

  Çamlıhemşin gerek yaylaları ve gerekse dağları bakımından turizm potansiyeli oldukça yüksek bir ilçe.Eğer bu potansiyel iyi değerlendirilip gerekli yatırımlar yapılırsa dünyaca tanınan bir yer haline gelmesi için önünde hiçbir engel bulunmayacağını düşünüyorum.

  Çamlıhemşin Yaylaları:
  Ayder
  Kavrun
  Elevit
  Amlakit
  Palovit
  Pokut
  Avusor
  Kaçkar
  Sal
  Kale
  Hüser
  Trovit(Trevit)
  Samistal
  Haçivanak
  Çeymakçur
  Verçenik

  Çamlıhemşin’den ve Pazar ilçesinden Ayder Yaylasına minibüslerle düzenli seferler yapılmaktadır.Ayder Yaylasından’da Kaçkar Dağlarına en yakın yayla olan Yukarı Kavrun Yaylasına yine aynı şekilde minübüslerle gitmek mümkün.Ardeşen-Çamlıhemşin; 5TL.Çamlıhemşin-Ayder;5 TL.Ayder-Yukarı Kavrun;8.5 TL Ayrıca bu ilçeden Çarşamba ve Cumartesi günleri sabah gidip akşam dönecek şekilde Amlakit Yaylasına da gidiliyor.Avusor Yaylasına da hergün araç kaktığını duydum.


  AYDER YAYLASI:
  Ayder, Çamlıhemşin ilçesinin 17 km. güneydoğusunda 1350 m. yükseklikte çam ormanları ile kaplı bir yerdir. Fırtına deresi boyunca eşsiz doğa güzelliklerini izleyerek varacağınız Çamlıhemşin ilçesi hudutları dahilinde yer alan Ayder gürgen dibiyle Aşağı ve Yukarı Ambarlık(Gelin Tülü) şelalesi, yayla evleri, çiçekli düzleri, türlü çiçeklerdin elde edilen balı ve şifalı kaplıcasıyla sırtını Kaçkarlar'a dayamış, çam örtülü yamaçlarla kaplı cennet görünümündedir. Bakanlar Kurulu Kararı ile 1987 yılında "Turizm Merkezi" ilan edilen Ayder’de İl Özel İdaresi ve özel kuruluşlar tarafından otel, kaplıca tesisleri yapılmaktadır. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistler 55 derece sıcaklıktaki yeraltından gelen, şifalı kaplıca suyundan yararlanmaktadır. Kaplıca romatizmal hastalıklar, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.

  Şimdi fotoğraflara geçelim;
  Ayder girişinde dikkatimi çeken tabela Ayder'den Hazindak Yaylasına 3650 mt 1250 mt den 2100 mt.ye çıkılan bu patika yoluna girmedim ama çok dik bir dağdan çıkıyordu. Hazindak'a giden en kestirme yol.Ama bir o kadar da yorucu bir parkur.
  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk
  Ayder Yaylası şenliklerinin yapıldığı yer
  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk at 2011-07-23
  Kamp kurduğum yer

  [​IMG]
  By fozturk
  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk

  Kampın kahvaltı ve yemek salonu yeni yaptırılmış.
  [​IMG]
  By fozturk
  Çadırımı kurup birşeyler atıştırdıktan sonra tekrar Ayder yaylasını gezmeye devam ediyorum.
  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk
  Daha önce söylediğim gibi kampta çadır başına 20 TL alınıyor.Duş imkanı yok.Fakat 400 mt aşağıda Ayder merkez de Kaplıca mevcut. Ayder'in orjinal yayla havası yok olmuş.Fiyatlar pahalı.Hava nemli yağmur yağmasa bile çiğ yağıyor ve bu halde bir iki saat dolaşırsanız üzeriniz sırılsıklam oluyor. Heryeri otel motel pansiyon ve alışveriş yerleri ile doldurmuşlar.Hafta sonları bayağı kalabalık.Şöhretin getirdiği olumsuzluklar Ayder'in orjinal yayla havasını bitirmiş.

  Burada sanırım İzmir Zirve dağcılık derneğiydi oradan gelen treking grubuyla tanıştım.Grup rehperi Ali bey eşi çocuğu ve yanlarında taşıdıkları bebekleri ile beraber dere tepe gezmeleri beni çok şaşırttı.

  Üçüncü Gün:Ayder Yaylası- Yukarı Kavrun Yaylası
  Turun çadırda ilk gecesini burada geçirdikten sonra bugün 11 km yukarıda bulunan Yukarı Kavrun Yaylasına gideceğim.Ancak daha önce bisikletin yükünü hafifletmek için ön heybelerdeki malzemeleri yanımda getirdiğim sırt çantasının içine yerleştirip sıtıma geçiriyorum.Böylece bisikleti taşımak daha kolay olacak.
  Ayder'in çıkışında yer alan Avusor Yaylası yol ayırımı. Buradan 11 km Birde simge Pansiyon varmış.Ayder den günübirlik gidilip gelinebilir. Bu yaylaya günlük minübüs seferleri de var.
  [​IMG]
  By fozturk
  [​IMG]
  By fozturk[/URL
  [​IMG]
  By
  fozturk
  [​IMG]
  By fozturk
  [​IMG]
  [​IMG]
  By fozturk
  By fozturk
  [​IMG]
  Karı ilk gördüğüm yar.(Bugün 9 Temmuz 2011)
  By fozturk
  Galler Düzü:
  Ayder'den yaklaşık 6km sonra Galler Düzü denilen yere geliyorum. Burada Boğa güreşleri yapılıyormuş. Kamp kurmak serbest ve ücretsiz.Su bulunuyor.Ufak tefek yiyecek ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz yerler var. Çok güzel bir yer.Benim hoşuma gitti.Buradan 5km sonra y.Kavrun Yaylasına ulaşılıyor.
  [​IMG]
  By fozturk
  Galler düzündeki çocuklar beni yabancı turist zannettiler.Türk olduğumu anlayınca etrafıma doluştular
  [​IMG]
  By fozturk
  [​IMG]
  By fozturk
  [​IMG]
  By fozturk
  [​IMG]
  By fozturk
  [​IMG]
  By fozturk
  Galler düzünde iki saat geçirdim.Sonra yola devam.
  Bu köprüyü geçtikten sonra yol çok bozuluyor.
  [​IMG]
  By fozturk
  [​IMG]
  By fozturk
  [​IMG]
  By fozturk

  Kavrun Yaylası:
  Kavrun Yaylası'nın en büyük yayla olduğunu söylediler. Aşağı Kavrun ve Yukarı Kavrun olmak üzere iki kısma ayrılır.Araları 3km. Yukarı kavrun rakımı:2250 mt.Çamlıhemşin'den 29 km uzaklıkta olup Kaçkar Dağı zirvesine (3937 m) yaklaşık 8 km mesafededir.Bu yayla, Kaçkar Dağı'na tırmanış yapacak dağcıların ilk kamp yerini oluşturmaktadır.Geldiğimde her yer sis görüş alanı en fazla 25-30 metre. Onun için fazla resim çekemiyorum.aşağıdaki resimi internetten buldum
  [​IMG]
  By fozturk
  Çadırımı caminin hemen altında bulunan hafif meyilli yere kuruyorum.
  [​IMG]
  By fozturk
  [​IMG]
  [​IMG]
  By fozturk
  [​IMG]
  By fozturk
  [​IMG]
  By fozturk
  [​IMG]
  By fozturk
  [​IMG]
  Abdullah amcanın işlettiği bu yer sadece kahvehane değil aynızamanda bakkal, pastane ve lokanta işlevide görüyor. İçeride hamurişi tatlılar da yapılıyor.
  By fozturk
  Burası da ön tarafı
  [​IMG]
  By fozturk
  Abdullah beyin mekanının içinde yer alan afiş dikkat çekici.
  [​IMG]
  By fozturk
  Yeni yapılan bir yayla evi
  [​IMG]
  By fozturk
  Kavrun Yaylası kışın tamamen karlar altında kalıyormuş. Kışın Kaçkar dağları yamaçlarına helikopter ile gelen kayakçılar bu yaylanın üstünden geçerek aşağılara doğru kayıyorlarmış.
  Kavrun yaylası yerlileri ile ertesi gün gideceğim rota hakkında konuşup bilgiler aldım.Ben bisiklet ile turu tamamlamayı planlamıştım ama bana verilen bilgiye göre bu imkansızmış.Katırların bile gidemediği yerlerin olduğunu söylediler.Patika yolun bile bulunmadığı büyük kayaların üzerinden tırmanarak Derebaşı gölüne ulaşıldığını söylediler. Hava muhalefeti nedeniyle Kaçkar zirvesine çıkma planımda iptal oldu.Sonunda risk almaya değmez dedim ve bisikletimi Abdullah amcaya teslim ettim. 5-6 gün sonra almaya gelecektim.Ayrıca iki adet arka heybe ile bazı eşyaları Çamlıhemşin'e bir minübüs ile gönderdim. Ertesi gün sırtçantam ile yaya olarak yola devam etmeye karar verdim.

  Şimdilik bu kadar ama devamı gelecek.Bir sonraki bölümde bana eşlik eden Rus vatandaşı Sergio ile birlikte yaptığımız Derebaşı gölü tırmanışına ve Kavrun geçidine ait fotoğraflar yer alacak.Derebaşı gölü civarında geçirdiğim iki gün boyunca çok güzel manzaralar içeren fotoğraflar çektim.Kavrun geçidini geçtikten sonra Apivanak-Polavit-Amlakit ve Hazindak aYaylalarına ait fotolarda bir sonraki bölümde yayınlayacağım.Yarın müsait değilim ama sonraki gün kaldığımız yerden devam edeceğim.
   
 6. Aydın Akyokus

  Aydın Akyokus Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Aralık 2009
  Mesajlar:
  652
  Beğeniler:
  435
  Şehir:
  ISPARTA
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  paylaşım için teşekkürler işi gücü bırakıp böyle turlara çıkasım geliyor böyle güzel manzaraları turları görünce :)
   
 7. İbrahim Yurtseven

  İbrahim Yurtseven Köylü

  Yaş:
  59
  Kayıt:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  497
  Beğeniler:
  1.458
  Şehir:
  KIRKLARELİ - lÜLEBURGAZ
  Adı:
  İbrahim YURTSEVEN
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Fikret bey merhaba. Gezinin buraya kadar olan bölümü çok hoşuma gitti. Süper yerler. Devamının daha da güzel olduğunu tahmin ediyorum. Fakat bir şey tuhafıma gitti. Kocamaaaaaan Karadeniz Dağlarında çadır kurmak için bedel ödemeye neden mecburuz, anlamadım. :D O dağlar birilerinin babasının tapulu malımı ki.?? Kısmet olurda bir gün o bölgeye bende tur düzenleyeceğim. Şöyle geniş kapsamlı düşünüyorum. Dağda yatmak için Deli Dumrulun birine para ödememmi gerekecek.:D Çadır benden. Yatak benden. Yorgan benden. Su doğadan.:D Bir kuruş bile veremem.:D Neyse herşeye rağmen şu ana kadar gördüklerim süperdi. Emeğine sağlık. Teşekkürler.
   
  cenkpasha bunu beğendi.
 8. #8
  Fikret Öztürk

  Fikret Öztürk Kıdemli Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  8 Mart 2010
  Mesajlar:
  352
  Beğeniler:
  551
  Şehir:
  BİLECİK
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  İbrahim abi kesinlikle haklısın.Ayder yaylası içinde de bir iki yerde daha çadır kuruluyormuş ama sonra yasaklamışlar.Buralarda "Çadır Kurmak Yasaktır" yazılı tabelalar ile karşılaştım.Anlayacağınız Kampinge mecbur kaldım.Temiz su ve biraz düzlük olan heryerde çadır kurulabilir.Ayrıca Ayder yaylasını daha iyi gezip fotoğraflayabilmek için konaklamak gerekliydi.Zaten konaklama için sadece iki gece ücret ödedim.Yol parası,konaklama,yeme içme dahil 8 günlük turun bana maliyeti sadece 350 TL. Aslında bu dahada aşağıya çekilebilir.Biraz araştırdım benim yaptığım gibi bir gezi için turizm şirketleri 1200 ile 1500TL arası ücret istiyorlar.
   
 9. bahadır76

  bahadır76 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Aralık 2010
  Mesajlar:
  305
  Beğeniler:
  175
  Şehir:
  ankara
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  o ne güzel doğa öyle hayran kaldım ayaklarınıza sağlık. çocukken görülen bir fotonun neticesinde gelişen harikulade olaylar. bu arada metro turizm ile bir daha yolculuk yapmayın. böyle durumlara yabancı değiliz ama yine de birbirimizle tartışmak gereksiz. son olarak bisikletiniz çok çok güzel. çok beğendim modelini yazar mısınız acaba.:)
   
  felis911 bunu beğendi.
 10. İbrahim Yurtseven

  İbrahim Yurtseven Köylü

  Yaş:
  59
  Kayıt:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  497
  Beğeniler:
  1.458
  Şehir:
  KIRKLARELİ - lÜLEBURGAZ
  Adı:
  İbrahim YURTSEVEN
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Fikret kardeşimin yerine ben cevap verebilirmiyim. İDEAL TUR BİSİKLETİ. TREK FX 7.3 BENCE RAKİPSİZ.:D
   
  ERTAN27 bunu beğendi.
 11. ozan çanakçı

  ozan çanakçı Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  323
  Beğeniler:
  235
  Şehir:
  Akhisar/Manisa
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Ayaklarınıza ve ellerinize sağlık. Göremediğimiz bir yer daha bizler için görülmesi gereken bir yer olarak dile ve söze geldi. Yeni evli bir arkadaşımın balayı için neden ayder ve civarını tercih ettiğini şimdi daha anlıyorum. Paylaşımlarınızın devamını bekleriz. İyi pedallamalar.
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 12. Frédéric LAPOİNTE

  Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  12 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  593
  Beğeniler:
  1.518
  Şehir:
  Izmir
  Seviye:
  Fotoğraflar ve anlatım çok guzel.
  Ayaklarınıza ve ellerinize sağlık.
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 13. Srklgk

  Srklgk Yeni Üye

  Kayıt:
  30 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  42
  Beğeniler:
  13
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Müthiş yerler.Keyifle okudum konuyu.
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 14. serhat toy

  serhat toy Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  26 Nisan 2011
  Mesajlar:
  410
  Beğeniler:
  360
  Şehir:
  İzmir-Bandırma
  Seviye:
  Öncelikle can sıkıcı durumdan bahsediyim...
  Metro turizim hatay nur ve türevleri firmalardan sonra gördüğüm en dandik şirkettir...Bundan sonra metro dan hiç bir şekilde bilet almama kararınıza sonuna kadar katılıyorum...

  Neyse şimdi gelelim asıl konuya, çok güzel bir tur özellikle kavron vadisini tepeden çektiğiniz fotoğrafa en az 30 saniye baktım... bir ara orada buldum kendimi... yükseklik korkumdan dolayı da atlama hissi bile oluştu.. Küçükken Çamlıhemşin'de kalmış olmamın mı etkisi bilmiyorum ama ben oralara bayılıyorum...

  Tabi bizim zamanımızda böyle paragöz bir ortam yoktu... İnsanlar daha sıcaktı...Tabi şimdide var öyle insanlarda arayıp denk gelmek falan lazım..
  Neyse devamını sabırla bekliyorum.. Bizimle paylaştığınız için teşekkürler...
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 15. Tamer KAMIŞLI

  Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  1.195
  Beğeniler:
  832
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Gelecek yıl bende düşünüyorum bu taraflara bir tur :) Rotanız rehber niteliğinde olmuş, paylaşımınız için teşekkürler :)

  Ayrıca Metro'dan klasikler diyelim, her zaman aynı sıkıntıları yaşatıyorlar ne yazık ki
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 16. Hüseyin Çelebi

  Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  24 Eylül 2004
  Mesajlar:
  516
  Beğeniler:
  2.089
  Şehir:
  Münih-Trabzon
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Çok güzel bir tatil yapmışsınız, devamını da merakla bekliyorum.

  Bisiklet taşıma konusunda özellikle Trabzon için çareyi uygun bir bisiklet kolisi edinip uçakla taşımakta buldum. 30 tl fark verip bisikleti kolisiyle veriyorsunuz taşıyorlar. Şimdiye kadar birkaç kere Pegasus ile Dalaman'a ve Trabzona götürüp getirdim bisikleti. İyi paketlediğimden ve havaalanında 20 tl verip sardırdığımdan henüz bisiklet zarar görmedi ama koli oldukça yamulmuş oluyor. Kolideki boşluklara başka eşyaları da dolduruyorum, Trabzona son gidişimde abarttığımdan koli 25 kg çekti hatta ama bisiklet ücreti ödediğimden birşey demediler. Tek sorun havaalanından çıkışta bisiklete atlayıp yola koyulamamanız. Koliyi bir yere bırakmanız lazım dönüşü de uçakla yapacaksanız. Varan gibi normalde bisiklet kabul etmeyen firmalarda koli ile koyma şartıyla alıyorlar bisikleti. Herhangi bir sorun da çıkarmıyorlar. Trabzon-İstanbul arası birkaç kere de Varan ile bu şekilde sorunsuz taşıdım. Karadenizden doğuya bisiklet taşımak içinse Turay firmasıyla hiç sorun yaşamadım. Trabzon firmaları çamura yatıyor genelde yeterince yolcuları varsa.
  Artvin Trabzon arası da yeşil Artvin'nin küçük otobüsüne söküp koymam hiç sorun olmadı. Ama tek sefer olduğundan istatistiki değeri olacak kadar veri yok.
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 17. koray_can

  koray_can Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  637
  Beğeniler:
  216
  Şehir:
  kocaeli
  Seviye:
  ayağınıza sağlık çok güzel bir tur olmuş.yaşanan olaylar için de geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim.herkez birşeyler koparmak derdinde.köprüyü geçene kadar ayıya dayı deme misali.bileti satana kadar efendim oluyorsunuz.sattıktan sonra lan oluyorsunuz.heryerde böle sadece otobüs işletmeciliğinde değil.kimse ticareti veya hizmeti tam anlamıyla yapmıyor yada yapamıyorlar.
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 18. -Paşa-

  -Paşa- askssy

  Kayıt:
  11 Aralık 2009
  Mesajlar:
  1.028
  Beğeniler:
  618
  Şehir:
  Malatya
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  harika bir tur b izimle paylaştığınız için teşekkür ederim devamını merakla bekliyorum gerçekten rehber niteliğinde olacak
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.
 19. #19
  Fikret Öztürk

  Fikret Öztürk Kıdemli Üye

  Yaş:
  50
  Kayıt:
  8 Mart 2010
  Mesajlar:
  352
  Beğeniler:
  551
  Şehir:
  BİLECİK
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Kaldığımız yerden devam ediyorum.
  Y.Kavrun yaylasında caminin alt tarafındaki yamaçta az bir düzlük yer buldum ve oraya çadırımı kurdum. Hava çok sisli.Hava açık olsaydı buradan Kaçkar dağının resimlerini çekecektim.Bundan sonraki rotam aşağıdaki resimde görülmektedir Ancak turun bundan sonraki bölümleri yaya olarak tamamlamak zorunda kaldım.
  [​IMG]
  By fozturk at 2011-07-25
  Y.Kavrun yaylasında geceyi geçirdikten sonra sabah erkenden kalktım.Dışarı çıktım baktım ki hala her yer sis.Görüş alanı kısıtlı.Kahvaltı yapmak istemedim. Hemen kampı toparlamaya başladım.Aslında bugün 3 saatlik yürüme mesafesinde olan"Öküz Yatağı" denilen yere gidip orada bir gece kalıp ertesi gün Kaçkar zirvesine çıkma planım vardı.Ancak havanın böyle olması ve konuştuğum bazı rehperlerin bunu tavsiye etmemesi nedeniyle bu planımdan vazgeçtim. Bu arada zirve için en kolay ve tehlikesiz rotanın Kaçkar dağının Güney yamacı olduğunu öğrendim.Yani Erzurum tarafı.Bizim bulunduğumuz yön ise kuzey tarafıydı. Ayrıca yaz aylarında Kaşgar dağının kuzey yamacında bulunan büyük buzuldan zirveye çıkmak veya inmenin çok tehlikeli olduğunu da öğrendim.Çünkü buzul üzerinde 10-15 mt yi bulan derin yarıklar bulunuyormuş. Bunun üzerine yine rotamın üzerinde daha ileride bulunan "Derebaşı Gölü" ne gitmeye karar verdim.Burası Y.Kavrun yaylasından geçen derenin başladığı yer.

  Kampı toparlarken yanıma yabancı bir turist geldi.Rus vatandaşıymış.Adı Sergio.Her ikimizde ingilizceyi biraz bildiğimizden ve birazda beden dilinin yardımıyla anlaşmayı başardık. İki kişilermiş.Ama sadece kendisi derebaşı gölüne benimle gelmek istedi. Bende gelebileceğini söyledim.Ben orada kamp kuracağımı söyledim. O ise tekrar geri döneceğini söyledi.Elinde bir harita vardı.O haritada kendi rotasını gösterdi.Rota Artvin taraflarına doğru gidiyordu.Aramızda böyle konuşurken uzaktan bizi izleyen 60 yaşlarında olan bir adam yanımıza geldi. Beni bertaraf edip direk Sergio ile iletişim kurmaya çalışıyordu.Kendisi bu yaylanın rehperiymiş gideceği yere kendisini götürebileceğini söylüyordu.Sergio adamı dikkate almadı.Tekrar bana doğru dönerek birşeyler söyledi. Yaşlı adam Sergio nun kolundan tutarak kendisine yanaştırmaya çalıştı.Bir yandan da benim için -Onu boşver ben seni götürürüm diyordu. Ben bu ilginin altında bir hintlik olduğunu anlamıştım ki yanılmamışım.Adam cüzdanını açtı içinden 100TL lik bankonotu çıkarıp Sergio'ya göstererek.100 TL ye seni götürürüm diyordu.Adam gözümün önünde Sergio'yu kazıklamaya çalışıyordu. İşte o an yine sinirler tepeme çıktı. Bir anda yaşlı adamın yakasından tuttuğum gibi önce kendime çektim sonra ileriye fırlattım.
  -Adam kalkmış Rusya'dan memleketinize misafir gelmiş sende onu kazıklamaya çalışıyorsun.Hiç yaşından başından utanmıyor musun? diye bağırarak tekrar adamın üzerine yürüdüm.Adam bunun üzerine söylene söylene orayı terketti. Sergio zaten durumu anlamıştı.

  Bisikletimi yukarıda resmini yayınladığım Abdullah amcaya 5 gün sonra almaya geleceğimi söyleyerek emanet ettim. Sergio ile saat:09.30 da yola çıktık.Kavrun deresi boyunca devam eden patikayı takip ederek Kaçkar Dağı eteklerine doğru ilerledik. İki saat sonra karşıdan bize doğru gelen bir adama rastladık. Yaklaşınca selamlaştık. Azeri asıllı bir İran vatandaşıymış.Grubunu yukarlarda terketmiş Y.Kavrun'a doğru yürüyormuş. Biraz Türkçe si ve biraz da Rusça sı vardı.Öğretmenmiş.Sergio ile de anlaştılar.Beraber aşağıdaki fotoğrafları çektik.
  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk

  Sergio ile 5 saatlik yürüyüşten sonra derebaşı gölüne ulaştık. Biraz dinlendikten sonra ben hemen gölün kıyısına çadırımı kurmaya başladım. Sergio da çantasından çıkardığı poşetleri az ileride bulunan kayaların aralarına koyuyordu. Bu poşetlerde ne var dedim. Yiyecek olduğunu söyledi. Adam sırt çantasının tamamını bu yiyeceklerle doldurmuş.Çantasını boşalttıktan sonra yanıma gelerek yarın saat 13.00'de öteki arkadaşıyla birlikte buraya tekrar geleceklerini söyleyip benden bıraktığı yiyeceklere göz kulak olmamı istedi. Bende tabiiki kabul etmek zorunda kaldım. Oysa ben sabah 06.00 gibi "Kavrun geçidi" ni aşıp Polavit vadisine inmeyi planlıyordum.

  Geceyi tekbaşıma "Derebaşı gölü kıyısında geçirdim.
  [​IMG]
  By fozturk

  Her yer sis.Göz gözü görmüyor.Nasıl bir yerdeyim bilmiyorum.Gecenin bir vakti uyurken büyük bir gürültüyle irkildim.Bu kayaların Kaçkar dağlarından kopup aşağıya doğru yuvarlanırlarken yankılanarak çıkardığı seslerdi.Hemen telaşla dışarı fırladım.Gökyüzü açık.Sis dağılmış. Göyüzünde ay pırıl pırıl parlıyor.Karşımda güzel bir göl.Şöyle bir etrafıma baktım yamaçlarında parça parça karların bulunduğu büyük ve heybetli bir dağ karşımda duruyor. Dağlar gölü bir duvar gibi çevirmişti.Ortada geçit falan görülmüyordu.
  Bir an acaba yanlış yere mi geldim diye tereddüt ettim.
  [​IMG]
  By fozturk

  Sabah 05.00 gibi kalktım. Kafamı çadırın kapısından dışarı çıkardım.Sis yoktu.Hava açıktı.Şimdi bulunduğum yeri daha iyi görebiliyordum.Hemen giyinip fotoğraf makinemi alarak etrafı keşfe çıktım. Kavrun geçidi denilen yeri aramaya başladım.Bu zaman zarfında çektiğim fotoğraflar;

  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk

  Öğlene doğru sis yeniden her yeri kaplamaya başladı.Saat 13.30 da Sergio geldi.Yanında arkadaşı yoktu.Sanırım plan değişmiş.Kayaların arasına bırakmış olduğu poşetlerden bazılarını açarak içinden patates,domates,çikolata,sıvı yağ,sarmısak ve biradet küçük ocak için yakıt tüpü gibi malzemeleri alıp sırt çantasına yerleştirdi.Yine yarın aynı saatte geleceğini söyledi.Fakat ben bu sefer yarın saat:06.00 da kampı toplayıp gideceğimi söyledim. O da tamam dedi.Adam birkaç parça yiyecek almak için taaa Kavrun yaylasından buraya kadar gelmişti.Yükü çok olmadığı için 3 veya 4 saat Kavrun yaylasından buraya kadar yürümüştü.Bunun birde dönüşü var tabii.Sergio sis içinde giderken koyboldu. Ben ise arkasından şaşkın şaşkın bakakaldım.

  [​IMG]
  By fozturk

  Sergio gidince kampı topladım ve sabah keşif yaparken biraz daha yukarıda kavrun geçidinin yakınında daha yüksek bir konumda bulunan düzlüğe kadar 45 dk.kadar tırmandım.O düzlüğe çadırımı kurdum. Sabah yine saat:5.00 gibi kalktım ve aşağıdaki resimleri çektim.

  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk

  Sonra kampı toplayıp 1 saat daha yukarı tırmanarak kavrun geçidinin zirvesine çıktım.Saatimde rakım 3070 mt.yi gösteriyordu.

  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk

  Artık Polavit vadisine inmeya başlayabilirdim.
  [​IMG]
  By fozturk

  [​IMG]
  By fozturk

  Biraz oturarak vadiyi seyrettim. Bu arada bulutlar da yavaş yavaş dağılmaya başladı. Dağılan bulutların altından "Apivanak" yaylası kendini gösterdi.

  [​IMG]
  By fozturk

  Bundan sonrasına yarın akşam devam edeceğim. Çünkü şu an Saat:01.28 oldu.
   
 20. İslam Gölge

  İslam Gölge Bisikletkolik

  Kayıt:
  16 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.306
  Beğeniler:
  835
  Şehir:
  Tekirdağ-Çorlu
  Adı:
  İslam GÖLGE
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Ayaklarınıza sağlık olsun.Çok güzel yerler gezmişsiniz.
   
  Fikret Öztürk bunu beğendi.