tavşanla kaplumbaga

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
reba sl deki tavsanla kaplumbaga hakkında biraz bilği verebilirmisiniz.

Scudo

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
@edoganer

sag altda resmi olan tavsanla kaplumbaga ayarı var onu sormuştum.yani rebond ayarı denilen sey sanırım.

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
hazır buraya bu konuyu açmışken kafama bir sey takıldı onuda sorayım.

benim önceki maşa manıtau idi 180 mm lik rotor kullanıyordum simdi reba aldım ve diski takmak için adapdör takmak zorunda kaldım henüz adapdör gelmedi elime ama söyle bir bakınca rotor büyük gelecek gibime geliyor 160 lık rotormu takayım yoksa adapdörler calipler arasına pulmu koymamı tavsiye edersiniz.

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
@nuriaktürk

Merhaba.
Eğer DH yapmıyorsan bence 160 lık rotor yeterli olacaktır.Sonuçta 180 lik rotor sürekli inişlerde ihtiyaç duyulan bir ürün.Yinede karar senin.

Saygılarımla
Murat ALTINCAN

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
@simplonmurat

dh yapmıyorum. peki bu hali ile sorun çıkartırmı monte aşamasında.

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
selamlar. 160mm lik takarken sorun çıkaracağını sanmıyorum. 160 mm neredeyse her amortisöre uyan bir ebatta. ama genede 'dene ve gör' yöntemini tavsiye ediyorum:)

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
@edoganer

sorumu anlamadınız sanırım 160 lık takmak zorundamıyım diye sormuştum.

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Manitou'nun bağlantı yerleri kendine has olsada, üreticiler 160, 180 ve 203 rotorlara göre standart bir yol izlemelidir...Sizin corratec üzerinde sanıyorum magura vardı...Magura'nın rotorunun 185 mm olması gibi bir ihtimal olmaması gerekir...Sonuçta Standart birşey...Dolayısıyla RockShox Reba SL için alacağınız 180 adaptörü, Eski ön fren rotorunuza uyacaktır kanımca...

Bir arkadaşımın bisikleti üzerinde Giant'ın Fren üretimi olan "MPH" ın kaliperi , Magura 180 rotor, ve maşa olarak Marzocchi...Hiç bir sorun olmadı örneğin...

Kaldı ki sizin Fren sisteminizle rotorunuz aynı marka amortisörünüz ise Dünya'da ki en hassas standartlıkta bir amortisör(hata vermeyecektir)...
Alacağınız adaptörle uyum sağlanacaktır...Zaten adaptörün üzerindeki deliklere de bakınca göreceksiniz...Geniş gelme olayı için delikler tam yuvarlak değiller hafif dışa-içe doğru çekebilmek için uzunca şekilleri...

Sorun çıkacağını sanmıyorum...Son ihtimal sorun çıkarsa 160'a geçersiniz ki sizin için oda yeterli olacaktır...

Rebound sorunuz için ise...
Rebound bilindiği üzere geri tepme ayarıdır...
Amortisörünüz kuvvet yediğinde içeri girer ve çıkar...Rebound un yararı kullanıcının isteği doğrultusunda(ki bu sürüş yaptığınız araziye de bağlı) bu içeri girip çıkma işleminin hızını ayarlamaktır...Örneğin ben; tavşandan bir-iki tur geride kullanıyorum, deneye deneye onun en rahatı olduğunu gördüm...Sizde tavşan tosbağ ikilisi arasında yer değiştirerek en iyi kullanacağınız yeri tespit edebilirsiniz...

Maşanızı kazasız belasız kullanmanızı diliyorum...

İyi günler:)

• Beğen
Tepkiler: nuriaktürk

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
teşekkürler cevaplar için.

ben sadece adaptör olarak sipariş vermiştim bunun 160 lık veya 180 lik olarak takıldıgını bilmiyordum bakalım sanşıma hangisi gelecek .

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Hmm...Adaptör sipariş verirken her tür Rotor için adaptör bulunmakta:( ...
160-180-203

180 için adaptör deseydiniz 180 için gelecekti...Umarım yinede 180 adaptörü gelir...Ve rahat rahat monte edip kullanırsınız...:rolleyes:

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
insallah bakalım artık birazdan almaya gidecegim kargoya.

bu bilği benim için iyi oldu çünki hiç bir magazada magura rotora rastlamadım hepsindede shımano var.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Tam konuya zıplamayı düşünüyordum ki Alican uzuun uzun cevap yazmış :). Çok da doğru yazmış, teşekkürler Alican! ;)