Şu günlerde en çok ne yedin?

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@Alp Aslan

C vitaminine azami havi hüdayı nabid nebatattandır.
Tarihi eskidir, yemeyen delidir.

(Mealen: İçinde c vitaminin en çok bulunduğu kendiliğinden yetişen bitkidir. ve devam ediyor.. :) )

Kuşburnunun marmelatıyla hazırlanmış serin yaz şurubunun yerini kuşburnu çayı tutmaz. Kuşburnu çayı kuşburnunun tabiri yerindeyse suyunun suyunun suyu ve en son çıkan suyun da uzaktan akrabası mesabesindedir. Ez cümle; marmelatın yerini tutacak şey henüz icad olmamıştır.

Kuşburnu marmelatıyla çok güzel muhallebiler yapılabilir. Buzlu su ilavesiyle şerbetleri yapılabilir. Tadı biraz toprağı andırması hasebiyle ağzı kahve lezzetine alışık tiryakilere başka lezzetleri de çağrıştırmak suretiyle keyiflere keyif katar, gönüllere sürur verir, pedalı olanın pedalını tayyare pervanesi gibi çalıştırır. Dakkada 200 üstü kadansa banamısın dedirtmez. (Son cümlede biraz uçtuysam affola :))

Herne kadar hüdayı nabid olsa da yurdum kuşburnunun methi, ünü ve şanı avrupada gayrımüslimler arasında pek çabuk yayılmış olma hasebiyle kamyon kamyon kuşburnu kurusu avrupaya nakledilmektedir.
Gerek spordan önce gerek sonra doku ve mukoza onarımında ve tazelenmesinde sayılamayacak kadar faydaları vardır. En son araştırmalar antioksidan yeteneğine odaklanmış durumdadır.
Şahsen ben kuşburnu marmelatını Osmanlı yeniçeri alayının her zaferle dönülen savaştan önce ve sonra düzenli olarak tükettiğine dair yazılı belge araştırmadım ama araştırsam bulacağımdan emin gibiyim sanki.. :)

Afiyet olsun, geç kalmayın, bu vitamin bombası gıdaya tez vakitte kavuşun. ;)

• Beğen
Tepkiler: Alp Aslan
Scudo

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
Şu günlerde ben de yoğurt+çilek reçeli karışımına sardım. Yatmadan önce mutlaka bir kase götürüyorum.

İkisi de anne yapımı olunca, tadı daha bir başka oluyor. :lick3: :)

Daninoymuş, meyveli yoğurtmuş, peeh! :)

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@Haşim Okyay

Gramla yenilen yoğurdun kimseye faydası olmaz.

Yoğurt dediğin şeyi en azından çeyrek kilo yemek lazım. Çilek reçeli (çilek marmelatını denediniz mi, cevabınız hayırsa mutlaka marmelat deneyin)katılan yoğurt ise yarım kilodan az yenilmez.

Yoğurda reçel formlardan ziyade marmelat formlar karıştırırsanız daha ekstrem, daha fanatik, daha bağımlılık yaratıcı, daha dehşetli lezzetler tatma ihtimalinizi katlamış olursunuz.

Şahsi bir öneri:
Bu karışımları mikserde çekmenizi ben önermiyorum. Zira o vakit lezzetler çorbaya dönüyor. Neyin lezzetinin nerede olduğu karışıyor. Kaşıkla karıştırıp arada bir çilek ağırlıklı arada bir ise yoğurt ağırlıklı damak tadına ulaşmak insanı sanki daha bir heyecanlandırıyor.

Saygılar, hayırlı kaşıklamalar. :)

Bir itiraf: kayısı marmelatını biliyorum ama çileğin marmelatını ben de görmedim doğrusu.. :D

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
Gramla yenilen yoğurdun kimseye faydası olmaz.

Yoğurt dediğin şeyi en azından çeyrek kilo yemek lazım. Çilek reçeli (çilek marmelatını denediniz mi, cevabınız hayırsa mutlaka marmelat deneyin)katılan yoğurt ise yarım kilodan az yenilmez.

Yoğurda reçel formlardan ziyade marmelat formlar karıştırırsanız daha ekstrem, daha fanatik, daha bağımlılık yaratıcı, daha dehşetli lezzetler katma ihtimalinizi katlamış olursunuz.

Kase dediysem öyle ufak değil, öksüz doyuran gibi Mesut abi. :) Çilek marmelatını denemedim.

Bu lezletin üzerine başka bir şeyin lezzet katacağını sanmıyorum Mesut abi ama, sen söylüyorsan bir bildiğin vardır diyerek deneyeceğim. ;) :)

Şahsi bir öneri:
Bu karışımları mikserde çekmenizi ben önermiyorum. Zira o vakit lezzetler çorbaya dönüyor. Neyin lezzetinin nerede olduğu karışıyor. Kaşıkla karıştırıp arada bir çilek ağırlıklı arada bir ise yoğurt ağırlıklı damak tadına ulaşmak insanı sanki daha bir heyecanlandırıyor.

Mikser ile değil, aynen söylediğin gibi kaşık ile karıştırıyorum Masut abi. Öyle yaparsam, hazır satılan meyveli yoğurtlardan bir farkı kalmaz. O zaman ben de tat almam, bunun da farkındayım. :)

Önerilerin için teşekkürler abicim. :)

Alp Aslan

Forum Bağımlısı
Tepki
4.150
Bisiklet
Cannondale
Bugün herkes yemeklerden bahsediyor iyice acıktım ama akşam olsunda bir yerlerden marmelat bulup yoğurtla tadına varmayı birde ben deniyim istiyorum:)

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
mesut abi benim senle tanısmam lazım:D:D
eğer sende böyle gırtlağına düşkünsen aslında ikimizinde yanyana gelmemesi lazım :D:D
bi restorant gibi bi yerde heralde bi 4-5 saat kalmamız gerekir:D
hadi sen ödersin de ben naparım:D öğrenci halimle:D bulaşıkları:D

bu arada bu yoğurt olayını bende biliyorum ama ben bağzen uğraşmak istemiyosam yoğurda şeker karıştırıyorum ohh bi güzel oluyo:D

bide galeta yla chokokrem:D yada iste nutella:D

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
Kızarmış biber ve sarmısaklı yoğurt, yaz gününde benim sık yediğim şeylerdir, biberleri kızartırsın abicim, sarmısaklı yoğurdun içine bi atarsın, dayanırsın ekmeğe artır, en az 1 ekmek bitmezse ayıp olur !

Emre TAŞCAN

Forum Demirbaşı
Tepki
407
Bisiklet
Cervélo
Keçiboynuzu forever!!! Haftada 1-2kg civarı yiyorum fakat hala tam istediğim gibi iri ve etli olanını satan yer bulamadım. Var mı bilgisi olan? :rolleyes:

bisikletseven

Forum Bağımlısı
Tepki
1.577
Bisiklet
Trek
Burası Konya burada da yok iyisi. Geçen hafta Toroslardaydım. Çıkacak yenisi. Bu mahsuller de 9 ila 10. ayda konur tezgaha. Yani aramak lazım, karıştırıp bulmak lazım:)

tamerbasaga

Aktif Üye
Tepki
81
kardeşin ıspartadan getirdiği küçük güllü lokumlar herkese tavsiye ederim

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@tamerbasaga

Petibör bisküvinin arasında hiç itiraz etmeden ve bisküvileri kırmadan ezilebilen lokumlardan ise bende bu lokum işinde varım.. :)

Tepki
12
Son günlerdeki favorim diet bisküviler :D. Yaz geldi kilo vermek gerekiyor. Kilo vermek için : Yaglı yemek yok , Bol su , Akşam 6 dan sonra ana yemek yok. Seker yok .....

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@Adnan Yıldırım

Yediğin bisküvi ne olursa olsun, yanında "fındık" katığın olsun.
Buna bir alışınca gör ki, bisküviyi fındıksız yiyemiyorsun... :) ;)

P

Park Macera

Misafir
Vazgeçilmezim HUMUS :) yiyorum yazın gelmesıyle...

Meyve olarakda NERDA ;) yiyorum...

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@Park Macera

Pardon me, do you speak Turkish ? :) :) :)

Humus ?
Nerda ?

Şimdiden, teşekkürler. :)

bisikletseven

Forum Bağımlısı
Tepki
1.577
Bisiklet
Trek
@Mesut Girgiç

Mesut hocam fındık üreticileri sizi çooooook seviyor. :60: Yaşasın fındık ve fındık ürünleri tüketim çılgınlığı:eek: :eek: :eek: :eek:

Yeyin yeyin afiyet olsun. Damağınızda tat gücünüze güç, sağlığınıza sağlık olsun. Biz üretiriz hep üretiriz.

havzali

Daimi Üye
Tepki
57
bende fındık ezmesine dadandım bu aralar :)

BEYHAN

Daimi Üye
Tepki
172
Bisiklet
Carraro
@Mesut Girgiç

nerdayı bende öğrenmek isterim ama
humus tahinden yapılan bir çeşit meze lezzetlidir rakı sofralarında güzel gider