Şu an içinizden ne geçiyorsa yazın

Scudo

mcanerg

Forum Demirbaşı
Tepki
1.228
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bundan aldım çok iyi çıktı
(link)

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.118
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

Youtube da denk geldim. Paylaşmadan bırakamadım.
Ayhan Kahya kardeşimi de rahmetle anayım. Diğer tüm seslendirme sanatçılarına uygulanan özel kalınlaştırma efekti, bir tek tek onun sesine uygulanmadı. Çünkü gerek yoktu.

ali_ihsan21

Aktif Üye
Tepki
354
İsim
Ali İhsan
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Otomobil de, bisiklet de taşıt iken biri durduğu yerde böylesine masraflı ve zahmetli diğeri sıfır bakım ve masrafsız olmayı nasıl becerebiliyor bunun bir ortası olmalı.

Bir senedir arabaya 200-300 km ancak binmişimdir trafik sigortası, MTV, akü boşalmasın diye çalıştır, benzin al bugün çalıştırmaya gidince silecek lastiği elimde kaldı (toz birikmişti temizlemek için kaldırmıştım) 2-3 saat onun lastiğini değiştirmekle uğraştım çünkü 30 dakikalık iş ama kaynaşmış mekanizmayı söküp evde tornavida ile çıkarabildim yıldım, cidden yıldım. En mantıklısı satıp arabaya ihtiyaç olduğunda kiralamak diyeceğim ama Aegea kira fiyatını geçen bir arkadaştan duydum beynime kan sıçradı.

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.424
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Otomobil de, bisiklet de taşıt iken biri durduğu yerde böylesine masraflı ve zahmetli diğeri sıfır bakım ve masrafsız olmayı nasıl becerebiliyor bunun bir ortası olmalı.

Bir senedir arabaya 200-300 km ancak binmişimdir trafik sigortası, MTV, akü boşalmasın diye çalıştır, benzin al bugün çalıştırmaya gidince silecek lastiği elimde kaldı (toz birikmişti temizlemek için kaldırmıştım) 2-3 saat onun lastiğini değiştirmekle uğraştım çünkü 30 dakikalık iş ama kaynaşmış mekanizmayı söküp evde tornavida ile çıkarabildim yıldım, cidden yıldım. En mantıklısı satıp arabaya ihtiyaç olduğunda kiralamak diyeceğim ama Aegea kira fiyatını geçen bir arkadaştan duydum beynime kan sıçradı.
Aracı elinizde tutacaksanız, en azından haftada bir binip , yüksek devirde biraz yol yapın. Aksi halde bu tip çok kısa kullanımlardan dolayı motor yeterli sıcaklıklara ulaşmayıp , kurum biriktirebiliyor. 2021 yılı sonunda 16bin TL ödemiştim eşimin aracı için. Durduğu yerde daha maliyetli oluyor :)

ali_ihsan21

Aktif Üye
Tepki
354
İsim
Ali İhsan
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
2010'dan beri 13 bin kilometre yaptım İstanbul'da da işe toplu taşıma ile gider sadece ayda bir alış verişe giderdim fakat yazlığa taşındığımdan beri hepten atıl duruyor böyle bir sorun çıkacak olsa herhalde şimdiye kadar çıkardı ama yeni bir fobim oldu sağolasın :)

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.424
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
2010'dan beri 13 bin kilometre yaptım İstanbul'da da işe toplu taşıma ile gider sadece ayda bir alış verişe giderdim fakat yazlığa taşındığımdan beri hepten atıl duruyor böyle bir sorun çıkacak olsa herhalde şimdiye kadar çıkardı ama yeni bir fobim oldu sağolasın :)
Fotoğraflarını satınca silmişim , aradım bulamadım. 2020 sonrası evden çalışmaya başlayınca, benim aracı kullanmayı tercih etti. Olan da o iki yılda oldu, kışlık takımları taktırmaya giderken arıza ışığı, devir kesme :) Obd11 vardı elimde, arıza kayıtlarına bakınca 2 silindirde ateşleme hatası gördüm. Bir umut servise gittim, bobinle kurtarırız diye ama olmadı :) Şimdi haftada bir alıp kuzey marmara otoyoluna çıkıyorum mecburen :)

• Beğen
Tepkiler: ali_ihsan21

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.628
Bisiklet
Scott
Yıllık zorunlu trafik sigortası 5000 TL'den başlıyor.
Kaskolar ortalama 10.000 TL. Bu zorunlu değil ama yaptırmazsan altında saatli bomba ile trafikte dolaşıyorsun.
2 yılda bir TÜVTÜRK muayenesi 1500 TL
2 yılda bir periyodik bakım (yağ, hava filtresi, yakıt filtresi vb) 3000 TL
5 yılda bir yeni lastik + her sene yazlık-kışlık lastik değişimi; 15.000 TL
Araç 5 yaşından büyükse, her sene ortaya çıkan ufak-tefek arıza onarımı ortalama 5000 TL

Daha marşa basmadan, durduğu yerde bir otomobilin yıllık ortalama 27.250 TL masrafı var :) Bunun yakıt, otopark, yıkama, trafik cezası vb. ekstra masraflarını hesap etmedim daha.

MutluGezgin

Daimi Üye
Tepki
422
İsim
Ali
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yıllık zorunlu trafik sigortası 5000 TL'den başlıyor.
Kaskolar ortalama 10.000 TL. Bu zorunlu değil ama yaptırmazsan altında saatli bomba ile trafikte dolaşıyorsun.
2 yılda bir TÜVTÜRK muayenesi 1500 TL
2 yılda bir periyodik bakım (yağ, hava filtresi, yakıt filtresi vb) 3000 TL
5 yılda bir yeni lastik + her sene yazlık-kışlık lastik değişimi; 15.000 TL
Araç 5 yaşından büyükse, her sene ortaya çıkan ufak-tefek arıza onarımı ortalama 5000 TL

Daha marşa basmadan, durduğu yerde bir otomobilin yıllık ortalama 27.250 TL masrafı var :) Bunun yakıt, otopark, yıkama, trafik cezası vb. ekstra masraflarını hesap etmedim daha.
Arabadan arabaya ve modele göre değişiyor ama fiyatlarını yukarı yönlü revize et bence..

- TÜVTürk muayene 2000TL civarında. 1821TL + emisyon ölçümü
- Periyodik bakım yıllıktır, iki yılda bir değil. Sanayide 2000-3000TL arasındadır, yakıt filtresi ile birlikte 3000 kesin bulur. Servise giderseniz 5000-10000 arasında değişir.
- Lastik takımı 7500TL zor bu devirde. 15 jant sadece giriş seviyesi arabalarda var, 16-17 jant daha yaygın hale geldi. Lastiğin tanesi 3000TL civarında, ben yeni baktım internette bazı satıcılar 2700TL'ye bırakıyor. Yani gerçekçi bir lastik takımı 11-13 bin aralığında olur, yıllık 1000TL lastik değişim ücretini de hesaba kat.
- Onarım ücretleri de 5000TL'nin üzerinde çıkar. Trigger kayışı, debriyaj seti, fren balataları, amortisörler, vs derken bu rakamın ortalaması yükselir.
- Kasko ve sigorta da çoğu araç için daha yüksek çıkar.
- MTV'yi hesaba katmamışsın... Arabanın yaşının arttığına sevindiğimiz tek kalem.

Benim bütün araba masrafları yaz aylarına denk geliyor, bütçe çıkarmaya başladım oradan biliyorum :agla:
Şu an sanayiye girsem en az 40-50 bin masraf çıkar ama yağ değişimi, lastik ve fren durumu gibi temel faktörlerin haricinde ufak tefek aksaklıkları görmezden geliyorum.

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.646
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arabadan arabaya ve modele göre değişiyor ama fiyatlarını yukarı yönlü revize et bence..

- TÜVTürk muayene 2000TL civarında. 1821TL + emisyon ölçümü
- Periyodik bakım yıllıktır, iki yılda bir değil. Sanayide 2000-3000TL arasındadır, yakıt filtresi ile birlikte 3000 kesin bulur. Servise giderseniz 5000-10000 arasında değişir.
- Lastik takımı 7500TL zor bu devirde. 15 jant sadece giriş seviyesi arabalarda var, 16-17 jant daha yaygın hale geldi. Lastiğin tanesi 3000TL civarında, ben yeni baktım internette bazı satıcılar 2700TL'ye bırakıyor. Yani gerçekçi bir lastik takımı 11-13 bin aralığında olur, yıllık 1000TL lastik değişim ücretini de hesaba kat.
- Onarım ücretleri de 5000TL'nin üzerinde çıkar. Trigger kayışı, debriyaj seti, fren balataları, amortisörler, vs derken bu rakamın ortalaması yükselir.
- Kasko ve sigorta da çoğu araç için daha yüksek çıkar.
- MTV'yi hesaba katmamışsın... Arabanın yaşının arttığına sevindiğimiz tek kalem.

Benim bütün araba masrafları yaz aylarına denk geliyor, bütçe çıkarmaya başladım oradan biliyorum :agla:
Şu an sanayiye girsem en az 40-50 bin masraf çıkar ama yağ değişimi, lastik ve fren durumu gibi temel faktörlerin haricinde ufak tefek aksaklıkları görmezden geliyorum.
İyi hayatta kalıyoruz gerçekten.

Tepki
0
İsim
Cenk Ertuğrul Erdoğan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yakın zamanda Almanya'dan gelecek birisi var mıdır acaba? Trainer, ruble vs. almayı düşünüyorum ancak arada yaklaşık 10bin TL bir fiyat farkı var. Yardımcı olabilecek olursa sevinirim.

ali_ihsan21

Aktif Üye
Tepki
354
İsim
Ali İhsan
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çözüm bu tshirtte saklı adı elektrikli velomobile 😂 recumbentın evrim geçirmiş hali.

IMG_20240522_152109.jpg

Şehir dışında yaşayan biri için çok pratik bir ulaşım aracı kabinli ebike'lar. Aslında sayfiye yerlerinde elektrikli otomobiller baya yaygın ama pedalsız sadece elektrikli olması bisiklet sevgime ihanet ettiği gibi onun da plaka, muayene gibi dertleri var.

Tabii 14 bine ebike varken sadece kabinli daha hızlı olması için 300-500 bin para gözden çıkarılır mı tartışma meselesi sonuçta çok sık yağmur yağmadığı gibi doğru dürüst kış da yaşanmıyor ayrıca bu velomobile için müstakil ev gerekli apartmanda garaj bile olsa hafif olmasından kolayca çalınabilir.

İnternetten tanıdığım bir ebike hastası arkadaşa verdim gazı ben bundan alırım diyor zaten 3 tane ebike'ı olmasına rağmen 🤣

Geçtiğimiz hafta Good Year eagle taktırdım 20500 TL, periyodik bakım eğer kilometreyi doldurmuyorsan 2 senede bir sorun çıkarmıyor ben hep 2 yılda bir yapıyorum.

ben videonun sonunu henüz izledim yağmurdan korumalı falan derken balık gibi ıslak çıktı vatandaş araçtan.

Son düzenleme:

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.224
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Önce fotoğrafı grayscale sandım, sonra diğer renkleri fark edince pedalın kırmızı olmamasına şaşırdım :)
Abi kırmızı alacaktım fakat ne zaman kırmızı pedal alsam ya açık kırmızı çıkıyor ya da pembemsi bir şey. O yüzden siyah alayım dedim bu sefer. 😅

• Beğen
Tepkiler: Spartiat

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.935
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Önce fotoğrafı grayscale sandım, sonra diğer renkleri fark edince pedalın kırmızı olmamasına şaşırdım :)
Evde notebook'tan izlediğimiz Netflix'te tüm filmleri Avatar izliyor gibi görüyoruz bir süredir. Netflix mavi logo ile açılıyor, filmlerdeki kırmızılar mavi görünüyor. Diğer tüm sitelerde görüntü normal. Netflix ayarlarını bizim yaramaz değiştirmiş olabilir diye düşünüyoruz, bulamadık bir türlü. Bilen, böyle bir durumla karşılaşan var mıdır? Bu vesile ile sorayım dedim. :D

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.628
Bisiklet
Scott
@specific Hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz? Misal Chrome kullanıyorsanız, farklı bir tarayıcı ile (Firefox, Opera, Bing vs.) bir deneyin isterseniz.

• Beğen
Tepkiler: specific

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.935
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@specific Hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz? Misal Chrome kullanıyorsanız, farklı bir tarayıcı ile (Firefox, Opera, Bing vs.) bir deneyin isterseniz.
Yalnızca Chrome kullanıyoruz. Diğerleri aklıma gelmemişti. Bir deneyeyim. Teşekkürler.