Strava mı? Runtastic mi?

Veliuyar

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
Veli Uyar
Tecrübeli Arkadaşlara bi sorum olacak; Stravada segment nasıl oluşturuluyor? (Pro Sürümü kullanmıyorum)

Scudo

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Veliuyar
Herhangi bir aktivitenize girin solda overview, analysis, premium kısmının altında bir kalem ve yanında anahtar logosu var o anahtar logosuna tıklayın en üstten create segment kısmını seçin.

ErenCanYRT

Aktif Üye
Tepki
132
Bisiklet
Sedona
her ikisini de yükle ikisinide telefonunda çalıştır :harika:

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Soru eksik, dolayısıyla cevaplar da soruyu nasıl yorumlarsanız öyle olmuş.

"Strava mı? Runtastic mi?" değil; "Cep telefonunuzdan Strava'yla mı yoksa Runtastic'le mi aktivite kaydı?" veya "Aktivitelerinizi takip için Strava mı yoksa Runtastic mi?" olmalı. İkisi çok farklı şeyler. Örneğin ben Garmin cihaz kullanıyorum, ilk soruyla alakam yok, benim Strava'yla ilgili yorumum sadece aktivite takibi açısından olur.

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
bugün telefonum kapanmasına rağmen, telefonu tekrar açtığımda strava son sinyalin alındığı mesafeden, o an bulunduğum mesafeye çizgi çekerek tekrardan çalışmaya devam etti. muhteşem :) telefon kapansa da aktivite silinmiyor

• Beğen
Tepkiler: amoush00
Tepki
10
İsim
özgür cem yurt
Bisiklet
Salcano
forumda daha yeniyim konu açamıyorum Amortisör gelen sesi nası kesebilirim

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
Runtastic kullaniyorum ama birtek dezavantajini surada gordum: Sehiricinde dur kalk yaparken oldugundan fazla km gosteriyor. Ama durmadan ilerlerseniz sapma yapmiyor hic.

Mr K

Üye
Tepki
135
İsim
Mr
@özgürcem60

Konu açamasanız da arama yapabilirsiniz, olmuş mu bu soru burada? :)

Tepki
104
Bisiklet
Mosso
bencede strava segment özelliği ile arkadaşların arasında yada o segment üzerinden gecen farklı biri seni gaza getirebiliyor. kendin segment olusturabiliyosun strava da gurup kurabiliyosun gurup içindeki performansını görebiliyosun arkadaşlarını keza ekliyebiliyosun . challenges özelliği var falan filan

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Strava yı telefonuma format attıktan sonra deneme amaçlı kurdum ve arayüzü çooook karmamış ve hiç birşey anlaşılmıyor anlık hızımı göstermiyor. turu bitirip programı kapatamadım bile kaldırmak zorunda kaldım. Belki bunlar çok basit ve kolay ama bilen birine arayüz karmaşık olduğu için yeni biri çözemiyor.

Daha önce runstatic kullanıyordum tekrardan ona döndüm çok basit arayüzü var anlaşılır her şeyden önce ve türkçe

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
Arkadaslar bende uzun suredir rantastic road pro kullaniyorum ek olarak stravayada gececegim lakin ingilizce oldugundan dolayi segment olusturma ve grup kurmayi bulamadim bu konularda bana yardimci olabilecek dokuman falan var mi?

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@halil fatih akbaş
Niye strava
Runstatic da ne eksik geldi yada stravanın neyi fazla

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
Rantastic oldukca yeterli stravaya gecis sebebi grup kurmak ve segment yoksa rantastic isimi fazlasiyla goruyor

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
Strava daha ciddi bisikletçiler, triatloncular kullandığını görüyorum hep.. Strava da benim gördüğüm segmentler var. Segmentlerde de kıyasıya bir mücadele. Ürettiğiniz power gibi değerler de söz konusu. Yalnız ben preminum kullanıcı değilim Strava'da ve bir kere kayıt yaptım. Preminum ( doğru yazıp yazmadığımızı bilmiyorum ) olduğunda artı ne gibi özellikler geliyor bilmiyorum. Garmin ile kolay eşleşiyor Strava. Onun dışında ant+ veya bluetooth başka bir cihazla eşleşmiyor. Bir de internet bağlantınızın devamlı açık olması lazım. Bir de mobil versyonunda dahil olsa insanlarla arkadaşlarınızla etkileşebiliyorsunuz. Yani sürüşlerine yorum yapabiliyor fotoğraf ekleyebiliyorsunuz. Web tarafında nasıl özellikler var bilmiyorum.
Kendim runstastic kullanıyorum. GPS verileri iyi. Normal yol bilgisayarına göre GPS kaynaklı az ölçüm yapıyor. Strava'da da durum aynıdır. Onun dışında sürüş sonunda verdiği veriler yeterli. Ne kadar yol gittiğiniz, ne kadar tırmandğınız, haritada da izlediğiniz rota ve nerede ne kadar hızlara çıktığınız. ( Renklerle temsil ediliyor) google earth view bir türlü aktif olmuyor zira google earth mobil versyonu türkiye'de kullanılamıyor. Başka maximum hızınız.. ne kadar zaman bazında yokuş çıktınız yol bazında çıktınız düz yok gittiniz veya yokuş indiniz. Dehidrasyon değerleriniz.. Ayrıca yine foto çekebiliyorsunuz ama bunu web hizmetinden görüyorsunuz. Kalp atım hızı kadans gibi veriler için runstastic in kendi bluetooth destekleyen cihazlarını almak zorundasınız yada wohoo denilen cihazları destekliyor.. Yada bluetooth veri yolunu destekleyen cihazları. ANT+ desteklenmiyor. ( büyük ihtimalle ant+ garmin ve strava platformunun protokolü olduğu için. ) web ten arkadaşlarınızı ekleyip onların haritalarını görebiliyorsunuz. Ve verilerine göz atabiliyorsunuz. Yalnız çoğu şey web tabanlı bu bağımda. Mobil yalnız kayır bağımında işlev görüyor. En hızlı kilometre 5 kilometre 10 20 50 100 kilometre verileriniz hangi tarihte yaptığınızı biliyorsunuz. En fazla kaç kalori hangi sürüşte yaktınız , en fazla hangi sürüşte ne kadar tırmandınız gibi kişisel rekorları tutuyor. Ama arkadaş grubunuzla karşılaştırma yapamıyorsunuz. Runstastic pro ( mavi ikonlu olan koşan adam resmi olan ) yu kurduysanız ve kayıtlı kullanıcıysanız aktivitelere meydan okuyabiliyorsunuz. Aslında yalnızca bu uygulamayı kurup öbürleri içinde kullanabilirsiniz gibime geliyor çünkü aktivite tipini seçebiliyorsunuz. Bir de buradan haritayı daha net okuyup ayrıntılara zum yapabiliyorsunuz. Bir artısı da bölgesel haritayı indirebiliyorsunuz. İndirmezseniz bile mobil bağlantınız açık olmadan yalnızca GPS açık olarak kullanabilirsiniz. Sonra haritayı bu verilerin üzerine oturtuyor. Böylece pil ömrünüz uzuyor sürerken. Her kilometrede isterseniz sesli uyarı koçu ne kadar yol gittiğinizi, ne kadar sürede gittiğinizi, toplam sürüş zamanınızı, yaktığınız toplam kalori gibi verileri söylüyor. Bazı istatistiklerde tutuyor. Yıllık toplam ne kadar sürdünüz. O ay, o hafta.. Toplam kaç kalori yaktınız, ne kadar tırmandınız vb.. Haftalık ve bazı ayarladığınız tarih aralıklarında bazı verilerinizi bir graifkte karşılaştırabiliyorsunuz ama bunlar basitler. Pek bir anlam ifade etmiyor bana. ( Onun yerien yol bilgisayarının tutuğu veriler daha önemli benim için çünkü üç önemli performansı olan hız kadans ve kalp ritmi ni o tutuyor. mesafe zaman da dahil.. b'twin count 14 + kullanıyorum. ) Oto stop özelliği var. Böylece kısa veya uzun molalarda kayıdı durduruyor. Aktif sürdüğünüz zaman ile dinlendiğiniz zaman aralıklarını görebiliyorsunuz. ha birde canlı takip var. Facebook hesabınızla eşleştirdiğinizde o an biri sizin nerede ne kadar hızla sürdüğünüzü harita üzerinden görebiliyor. Bu facebookta da bir linkle gösteriliyor. Yani herhangi bir facebook arkadaşınız da bunu görebilir. Size canlı tezzerühat yapabilir.. o anda sizin kullaığınız ''I like it! '' diye bir ses geliyor.. web sitesinden daha farklı tezerrühat şekilleri var. Ama şimdiye kadar çok arkadaş toplanmadı. Dediğim gibi çoğu beraber sürüş yaptığımız insan strava kullanıyor. web üzerinden bunların yapılması da ayrı bir dezavantaj bence. Motivasyon oluyor mu oluyor.. O sesleri duydukça lan biraz daha asılayım şu pedala diyorsunuz. Ayrıca facebookta bar grafik şeklinde sürüşlerinizin toplamını görebiliyorsunuz. Mobil uygulamada da kilometre sayacı gibi toplam yaptığınız kilometre büyükçene görülüyor.
Para durumlarında ise stravanın aylık üyeliği 15 tl . 30 gün denemeniz için beleş. Yıllık üyeliğiniz 150 tl. Runstastic te mobil üyelik ayrı bir para, web üyeliği ayrı bir para. Mobil uygulama ucuz 10 tl. Her bir uygulaması 10 tl. Ama mavi ana koşu için olanı alınca hepsi için kullanabilirsiniz gibime geliyor..!? ( bundan çok emin değilim.. ) web üyeliği bir ara 20 $ a düşmüştü o zaman üye oldum.. Kredi kartıma 45 tl geldi. Yani runstastic ucuz her bakımdan.
Şimdi bu yazı daha çok runstastic tanıtımı gibi oldu, daha çok onu kullandığım için. Strava kullanan bir arkadaş ta onun ayrıntılarını yazabilir. Bu programlar motivasyon kaynağı oluyor insana. Bu ay sonunda toplamda 2000 km yi geçiceğim. Bugün 100 km devireceğim. Ortalama hızda şu hızı hedefledim gibi.. Saygılar..

@Emrah Özşahin Ama veriler karışıyor.. arada sürdüğünüz yeri direkt bir çizgi ile bağlayıp 0 kilometreden ölçmeye başlar gibi yapıyor ses koçu..

@ErenCanYRT Pil ömrü çok kısalır... Strava mobil interneti devamlı açık istiyor.. ama doğru ikisini de aynı anda kullanabiliriz..

@Efe Cycler GPS in açık olması yeterli nete ihtiyaç yok.. Allah allah bir arkadaş ta aynı şeyi strava için demiş.. preminum olunca mı acaba?? Ne zaman kayıt yapmak için bassam mobil ağını açmaya yelteniyor strava.. @ilker (Bu arkadaş demiş.. )

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
Bir yanlışlığı düzelteyim, strava'da sürüş kaydı sırasında internet bağlantısı zorunluluğu yok. Sürüşünüz bittikten sonra internete bağlandığınızda bilgileri gönderiyor.

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
@ozgurgokalp ben de burada takılıyorum. Rutastic'te de yok.. Aslında mantık olarak olmaması lazım. Devamlı kordinat verilerini deopladıktan sonra ki bu bir rakam serisi sonradan haritanın üzerine koyabiliyor runtastic.. Ama dediğim gibi strava mobil veri ağını açmak için ayarlara gidiyor. Açıp kapasam devam mı edecek?? Yoksa kayıtlı kullanıcı mı olmak lazım?? runtastic'te kayıtlı kullanıcıyım.. Verdik yani paraları.. :)

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
Bende ayarlara gitmiyor, yalnızca internet bağlantısı olmadığıyla ilgili kırmızı bir şeritle uyarıyor. Kaale almayıp devam edebilirsiniz. Ayarlara gitmeniz şart değil, gitseniz de açmanız şart değil :)

cervèlo

Üye
Tepki
75
İsim
Burak
Bisiklet
Sedona
Strava çünkü daha popüler ce bisiklet in en baba adamları strava da runtastic te kullandım. Strava ya göre daha basit kaliyor

eren konu

Forum Bağımlısı
Tepki
565
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar işe farklı bir boyut katmak olacak belki ama ben 1 yılı aşkın süredir S Health programını kullanıyorum.
Telefonumu değiştirmem icap etti verilerim gitmesin diye yine samsung almak zorunda kaldım çünkü yaptığı km'lere değer veren biriyim.
Şimdi diyeceksiniz ki Shealth, runtastic ve strava ile aynı klasmanda değil değil ama başlangıcı onda yaptığım için ondan devam ettim.
Yeni bir bisiklet aldım bu bisiklet ile yada 2016 tarihi itibarı ile Strava kullanmak istiyorum.(Bir milat olacak 2016)
Benim sorum şu
Strava için her ay 15TL ödemeye değer mi?(yok mu bir kolayı:))
Runtastic road bike pro tek seferde 10TL'ye kesin çözüm hangi konularda strava premiumdan eksik kalır?
Başta "işe farklı bir boyut katmak yazmıştım" o ne derseniz başlığın galibinin, kullanıcı sayısı kitlesi açısından strava olduğu aşikar.
yani strava ve runtastici tartışıyoruz ama tartıştığımız şey arasında 18 kattan daha fazla fark var (10TLvs180TL~)
kayıt değerlidir ama ne dersiniz bu farka değer mi? (ÖZETLE SORUM BU)