Sram mı Shimano mu?

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@Dethagorf Merhaba. 105 ile Ultegra arasında kullanım bakımından evet neredeyse hiç bir fark yok. Aynı kol hassasiyeti, aynı vites geçişi hassasiyeti hatta aynı frenleme. Teknoloji bakımından da aynı teknolojileri kullanıyorlar diye biliyorum. Farklı çelik kullanımı gibi nedenlerden Ultegra'nın 250 gr hafifliği var. "Ne gibi farklılıklar beklemek gerekiyor?" sorunuza gelince. Kollarda ve aynakolda estetik bakımdan detay beklerdim, yok. Malzemede karbon beklerdim, yok. Seramik zaten Shimano'da hiç arama. Vites seti dışında jantlarda aerodinami ve göbek hafifliği, sorunsuzluğu beklerdim yok. Dura Ace göbeğe kadar Shimano yetersiz kalıyor. Bkz Ultegra jant seti orta düzeyde bile değil, giriş düzeyinde. Bu arada halen Shimano jant kullanıyorum. Bunları söylerken muadili jantlara bakalım. Campagnolo jantlarında hem hafifliği, hem aerodinamiği, hem de göbeklerinde malzeme kalitesini görebiliyoruz. Aluminyum orta düzey jantına bile seramik rulman koyuyor, karbon göbek haznesi keza. Zipp jantlardan hiç bahsetmiyeyim.

"Sram Rival kullanıyorsan en üst seviye Red'deki teknolojileri kullanabiliyorsun" sözüme gelince. Bu ifade grupset karşılaştırılmasının yapıldığı Cyclist dergisinde ayniyle geçmekte. Evet malzeme farklılığı hariç aynı teknolojiyi kullanabiliyorsun. Mesela çapraz kullanma gibi bir derdin olmadığı Red'deki serbest geçişi Rival'de kullanabiliyorsun.

Zipp'in Sram'a aitliği karmaşık bir durum. Şirketlerin farklı çatılar altında iş yapma avantajları (mesela Fulcrum'un aslında tamamen Campagnolo'ya ait olması) veya ortak iş yaparak büyümek (Canyon vcls post 2.0'ın aslında Ergon buluşu olması ama Canyon adıyla satılması) veya şirket evlilikleri gibi bir çok nedenlerden dolayı bunu tam açıklayabilmem için muhasebecilerine kadar gitmem gerekir...:) Kısaca Sram'ın resmi sitesine bakıverin, orada bir iki devi daha göreceksiniz diyeyim.

Soru sormuşsunuz da sormak kolay. İçeriği geniş mahiyette açıklamayı iki satıra sığdırmaksa zor iş. Bildiklerimden ancak bu kadarını açıklayabildim. Bilmediklerimi ise halen öğreniyorum. Selamlar

Scudo

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
@Fakir Kemancı Ben aslı bisikletin satış temsilcisine sordum bizzat dedim abı neden hep shımano kullanıyor firmalar adamın dediği shimano 10 üretiyorsa Sram 1 üretiyor Sram pahalı oluyor dedi shımano dan tedarik edemediğimiz yoğun oldugu zaman Sram dan alıyoruz mecbur dedı... Kalite konusuna kimse kullanmadan yazmasın

HTC One M9 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@can akıncılar 1'e 10 değilmiş 1'e 3'müş :snzdglsn:
Ülkemiz esnafının bu hızlı cevaplarına bayılıyorum ben. "Ha o mu? Dandik o ya"

(link)

SRAMShimano
Revenue (2010) $500 million.$2.1 billion (75% from biking components)
Halihazırlda, yeryüzündeki en hafif grupset halen SRAM'ın imzasını taşıyor :snzdglsn: 2013'ten beri daha hafifi üretilmedi :naslyany:

(link)

1741 gr

Şimdi onlar düşünsün demiş BikeRadar;
"What do you say to that, Italy and Japan?"

Eyyy italya(FSA), Eeeey Japonya(Shimano) :eek: