Sram mı Shimano mu?

Tepki
29
Arkadaşlar ben shimano kullanıyorum ama sram kullanan arkadaşlarım var .bana sram ı kullan shimanoyu bidaha kullanmazsın diyorlar.Shimano bu kadar düştü ya??? Sram da bu kadar iyi mi? görüşleriniz.

Scudo

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Açıkcası shimanonun adı var tamam her iki markanın iyi ürünleri var ancak sram bir başka :D

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Shimano'da Sram'da farklı segmentlerde donanım üretir.Karşılaştırmayı aynı kalite bandındaki ürünlerle yapmak gerekir.Şimdi sram red ile Shimano acerayı kıyaslarsan elbette sram.Elbette bu doğru olmaz.Ayrıca tam tersi de yanlış olur.Shimano alivo,acera,deore...vs sırasını sram ın x5-7-9 uyla; Dura ace'yi de red-Force ile kıyaslamak gerek.Bu iki markanın da birbirlerine üstünlük sağlayabileceğini sanmam.Komponent'in ferrarisini arıyorsanız Bu alanda rakipsiz isim ise ne sram ne de shimano dur.Campagnolo tek geçilir.

hsngrms

Aktif Üye
Tepki
155
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bir resim paylaşacağım yeni konu açmamak için buraya yazmak istedim.
Benim gibi yeni başlayan ve neyin ne olduğunu bilmeyenler için farklı bisikletlerdeki farklı donanımları kıyaslarken aşağıdaki resimden faydalanabilirsiniz.
Yeni başlayanların tercih edeceği bisikletler içinde en çok kullanılan iki marka bunlar zaten.
http://bike-advisor.com/wp-content/uploads/2013/01/sram_shimano_corespondent.jpg

Bu da var
https://s.graphiq.com/sites/default/files/796/media/images/_6583478.png

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Yol bisikleti kullanmadığım için bu alanda her iki üreticinin ürünleri konusunda pek bilgim yok. Ama dağ bisikleti bileşenleri konusunda SRAM çok daha yenilikçi ve cesur bir firma. 2x10, 1x11, 1x12 çekiş sistemleri ile sektöre yeni ürünler sunabiliyor. Shimano bu konuda biraz daha tutucu sanırım.

Özellikle 1x11 ve 1x12'li XX1 sistemlerde kullandıkları aynakol dişlileri ve arka aktarıcıya harcanan mühendislik mesaisi ve yapılan tasarım takdire şayan. Viteslerde kullandıkları 1:1 tel çekme oranı da çok başarılı ve daha seri vites geçişleri sağlıyor.

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
Ben de sram diyorum shimano şişirilmiş balondur.(Ayríca neden bunlar bu kadar pahalı tamam tourney deoreden daha dandik ama t. 25tl deore 125tl sonuçta ayní alet)

T. Süren

Üye
Tepki
13
Bisiklet
Carraro
Tabloları kaydettim. Çok iyi oldu. Teşekkürler.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BF Okuru

Üye
Tepki
2
herkes artılarını söylüyor ben eksilerinden bahsedeyim.

shimano;
-PAS! bir dura-ace kullanmadım tabi ama okuduğum incelemeler ve kişisel deneyimler sonucu rahatlıkla söyleyebilirim ki 105 ve muadili dağ grubuna kadar grupsetleri pas sorunu var. ruble, aynakol, zincir, aktarıcılar... shimanonun herşeyden öte en sinir bozucu noktası bence PAS!
-Arka aktarıcılar çoğulukla sarhoş gibi dans ediyor sarsıntılarda. kadro koruma kullanmazsanız zincirin kadro boyasını sökmesi ihtimali çok fazla
-Sram'e göre daha ağırlar.
-yol gruplarının frenleri sram'den bariz daha kötü.

sram;
-Arka aktarıcılar çok daha sert ve kararlı hareket ediyor ama bunun yanında vites değişimleri daha gürültülü. Kardeşimin rival setli bisikletinde vitesi büyük dişliye hareket ettirirken korkuyorum bazen.
-Yol gruplarının fiyatları shimano ile benzer olsa da mtb grubunda fiyat farkı daha da açılıyor. sram mtb'de bir miktar daha pahalı.

genel olarak campagnolo hepsinden iyi görünüyor ancak bazı cins noktları var onunda. ruble için kendine uygun flibber istemesi, ucuz yol gruplarında(veloce) 11-28 gibi alışıldık ruble oranlarının olmayışı. yanlış hatırlamıyorsam aynakol ve ruble sökme anahtarlarının sram ve shimanodan farklı olması gibi durumlar söz konusu.

ekstra tavsiye - bir bisiklet toplama durumu söz konusuysa ve bütçe limiti varsa kesinlikle parayı jant seti ve kadroya gömmek en mantıklı olan şey. şuan belli bir bütçem olsa sram rival + r500 ya da tiagra + campy scirocco seçeneğim olsa kesinlikle tiagra setli bisikleti alırım. kaliteli jant seti, hele ki rulmanlı jant seti çok şey farkediyor.

Fakir Kemancı

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Serkan G.
Bisiklet
Salcano
Amma şişirmişsiniz sramı iyidir hoşturda örneğin tur yapacak adamın altındaki xt setin verdiği güveni ve konforu hangi sram set verebilir? Uzun ömürlülük konusuna girmiyorum bile.

Fakir Kemancı

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Serkan G.
Bisiklet
Salcano
@can akıncılar kaç kmlik tura kaç kg yük ile çıktınız. Giriş seviyesi dışında kaç tane sram kullanan tur bisikleti satan firma var? Kaç tane turcu arkadaşınız kullanıcı+50-60 kg ağırlığı srama emanet etti. Titiz kullanıcı düzenli zincir değişimi ile bahsettiğiniz km leri zaten yapar.

N

Necip Reis

Misafir
konu açılmışken sormak istiyorum müsadenizle.Elimde Alivio kol(3 lük) ve sram x9 orta aktarıcı var uyumlu olur mu?

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
@Fakir Kemancı İkinci el bilgi çok tehlikelidir. Bizzat kullanmadığınız, tecrübe etmediğiniz ürünlerle ilgili bu denli kesin hükümler vermeyin, böyle peşin hükümlü hareket etmeyin isterseniz. Kullanıp tecrübe ettiğiniz ürünlerle ilgili deneyimlerinizi yazarsanız herkes için çok daha faydalı olur.

Fakir Kemancı

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Serkan G.
Bisiklet
Salcano
Ben konuşurum isteyen işine yaradığı kısmı alır isteyen almaz. 2. Elde olsa bilgi bilgidir. 2008 üyeliğinize güvenerek mi ne konuşacağım hakkında hüküm veriyorsunuz. Buyrun sram orda isteyen istediğini kullansın. Firmalara denekler lazım. Demek istediğim aklı başında macera aramak istemeyen üst sınıf tur bisikleti toplayan adam xt kullanır kullanmalıdır da.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@Fakir Kemancı

@Mehmet Altuğ

@can akıncılar

@Fakir Kemancı
soruya souyla karşılık olayının hastasıyım, sonsuza kadar uzar gider böyle hep sorarak :)

Finalde olaylar kopar :)
@Fakir Kemancı

https://lh4.googleusercontent.com/-U1zd8Jbj-7U/Uuk19SPx67I/AAAAAAAGCvI/I1zjAaMamjw/w223-h173/tumblr_lz5mknrKNf1qdlh1io1_250.gif

her ürün karşılaştırması taraftarlağa dönüşmese tadı çıkmıyo dimi :)

Fakir Kemancı

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Serkan G.
Bisiklet
Salcano
@Mehmet Altuğ haklısınız ingiltereden gelen bir turcuda gördüm bunu kadrosu birbirine geçmeli idi(lug değil) bisikleti yerinden kaldıramamıştım o derece yüklü idi işin garibi adamın yaşı baya vardı ve beraber sigara içtik adamla azerbeycana pedallıyordu.