sprinterlerin ulaşabildikleri maximum hızlar...

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
10km hızdan 20 km hıza laşabilmek için çok az bir direnci geçmemiz lazım. ama 80 den 90 a ulaşmamız için iki katı enerji harcamalıyız 100 130 a ulaşmak için ne kadar enerji gerekli siz düşünün.Kısaca imkansız birşey.zaten o konumda otuturken tamamen imkansız.Önünde dev bir araç varsa rüzgar sız bir vakum yaratırsa tabikide mümkün ama rüzgar işin içine girdimi imkansız.

Scudo

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@zekeriya usta

yok düz yolu kastediyorum 85 e çıkabildiler benim tahminim 90 üstünü görebilirler 95 i zorlasalar yapabilirler mi onu merak ediyorum...

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@derşan sezer

bisiklet üzerinde daha fazla eğilmesi gerektiği konusuna ben de katılıyorum göbek olayı bence forma yanıltıyordur görüntüde. 1 e 1 antrenman da yaptım pek dikkatimi çekmedi.
ayrıca bacak kası konusuna gelince de fotoğrafa bakarsak bence pek gerek yok fakat bisiklet üzerindeki duruş pozisyonu bence de değişmeli...

http://e1209.hizliresim.com/11/s/dby0z.jpg

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@fatihaydın
Düz gibi görünen yollardan bahsediyorsunuz herhalde!:rolleyes:

Yazılanları biraz daha dikkatli okursanız, bu tip sorular sormaktan vazgeçersiniz. Pek çok insan zahmet edip, zaman ayırıp hangi koşullarda hızın ne kadar farkı olabileceğini yazdı.
Kısaca eğer finiş çok hafif meyilli bir iniş ve rüzgar da karşıdan gelmiyorsa 100 km/ h i de geçerler. Fakat bu koşullar yokken 80km/ h civarında biter bu iş.
Dünya sprint rekoru velodrom da dahi 75,219 km/h tir. 2009 yılında Moskova' da Kévin Sireau tarafından ulaşılmıştır.
Bir pist bisikletçisi, sadece adele ve hızlı kas antrenmanı yaparak bu sürate ulaşmıştır. Fransa turu gibi turlarda peloton içerisinde 2600 metreye ulaşan dağ geçitlerini geçebilen yarışçıların bu süratlere tek başlarına ve yukarıdaki koşullar olmadan varmaları sadece bir hayaldir.

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
O bacaklarlada olmaz dinazor vari bacak lazım o tür bir rüzgarı yarmak için :) bakınız rekor kırma bisiklerinin hepsi kapalı ve normal bisikletten çok farklılar.Normal bisikletle hız rekoru kırıldı ama bir yanardagın tepesinden asağıya doğru inerek ve adamın bir kaç yüz kemiği kırıldı sonunda.Kısaca hayali işler.Tabi hayyalerin peşinden koşmadanda bu işler olmaz.Tabikide destekliyoruz abimizi ama durum ortada.

• Beğen

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@derşan sezer

hmm cevap için teşekkürler o zaman atilla abinin kilolarında bir dinazor bulmamız lazım :D

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@ihtiyar

evet düz gibi görünen yollardan bahsediyorum o konuda haklısınız :)

bu tip sorular sormaktan vazgeçeceğimi sanmıyorum çünk yazılaları çok dikkatli okudum ve rüzgar yol durumu vs yi yazmamamın nedeni zaten biliyorum sizin de bu şartları göz önünde bulundurduğumu düşündüğünüzü sandım k .bakmayın eksik açtım konuyu :) o şartlar en kolay olsa yani düz gibi görünen hafif iniş de rüzgar olmasa bile yine de insanın bir sınırı vardır tabi bisikletinde işte bunu tam olarak kestiremediğimden merak edip sormuştum yanıtlar için zaman ayırıp bişeler yazan herkese teşekkür ederim...

PRO BIKER

Üye
Tepki
3
mark cavendish gibi saglam sprinterler finish yaparlar yani kalan guclerinin hepsini kullanirlar eger saglam sprinter ise gucu kaldiysa finishte hizlari yaklasik 75-80km arasi degisir en sprinterlerden biri mario cipolini'dir onun videolarina bakabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: fatihaydın

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
@ihtiyar

Konuyu gülerek takip ediyordum, en sonunda mantıklı bir cevap gelmiş. :)

• Beğen

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
sorduğum soruda bu kadar gülünecek ne var anlamadım gitti doğada bazı değiştirilemeyen şartlar var bunları burada belirtmenin anlamı nedir bilmiyorum zaten başlıkta da o yüzden yazmadım sorudada.düz gibi görünen yolda(bunu bu konuda ihtiyar dan öğrendim teşekkür ederim yolların tam düz olacağını düşünüyordum önceden) rüzgarlı havada şu kadar çıkabiliyorlar ya da max şu kadar çıktılar en iyi şarlarda da şunu yaptılar demek bu kadar zor ise eğer ya da bu kadar komikse lütfen konuyu kilitleyin...

Zahmet edip yardımcı olma amaçlı cevap yazan herkese çok teşekkür ederim :)

• Beğen

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu kadar alıngan olma sevgili Fatih.Hız konusu açıldığında neredeyse "Atış serbest" modunda,gidiyor da gidiyor.Forumda dünya hız rekorlarını bile alt üst edenler var.Bisikletçilerin üretebilecekleri maksimum watt ve hızın bir üst sınırı var.85'e çıkabiliyorlar,90 ları da zorlarlar,diyorsun.Bu yanlış;en azından düz bir yol için yanlış.Şayet "Düz" den kastın,yer düzleminde "0" eğim ise,rüzgar 0 ise,70 km/s hıza ulaştığında bile,rüzgar direnci karşında hayali bir bariyer oluşturur.Sprint finishlerindeki noktaların eğim bilgileri yok.% 1 eğimde bile,sprintte o hızlara ulaşabilecek bisikletçi yok.Peki eğim % -1-2 ise ne olur? T.Bos,J.Degenkolb,A.Graipel,M.Cawendish gibi adamlar her değere ulaşabilir ve gözlerimiz o finish noktasını gerçekten de düzmüş gibi algılayabilir.

Yani sıfırla bir arasında dağlar denizler,bir ile -1 arasında Dünyalar var;en azından bisiklette.Son örnek somut olsun.Harita üzerinde,belirli bir antrenman güzergahında ortalama eğimi % 1 olan 30 km yi bir saat 10 dakikada alırken,aynı noktanın tam ters istikametini (ve daha yorgun olarak) 55 dakikada alıyorum.30 km de 15 dakika Dünya fark demektir.Unutmayın;yokuş çıkarken fiziğin en temel kanununa meydan okurken,inişte o kanuna uyarak hareket edersiniz.

Bu sebeple,düz yolda şunu yapıyorum,bunu yapıyorum diyenlere fazla itibar etmeyin.Göz yanılır,fizik yanılmaz.

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@Derya Keçeci

Merak ettiğim açıklama bu şekildeydi abi daha önce yazan da oldu hepinize teşekkürler merağımı giderdim sadece son nokta var mı varsa neresi bunu anlayamamıştım şimdi sorunum kalmadı.
Asıl önemli olan şeyi söyleyeyim kesinlikle alınmadım kimseye tepkim yok sadece şaşırdım bazı cevaplara fazlası değil o kadar sadece :) sorun ise şu burada yüz yüze konuşamıyoruz o yüzden hassas cevapları yazarken dikkatli olmak gerekiyor sanırım yeterince dikkatli olamadım fazlası değil :)yoksa sizin gibi değerli insanlara saygısızlık yapacağımı düşünmediğinizi biliyorum az çok tanıdınız artık beni :) son olarak kırdığım birileri varsa başta AYTAÇ BİBER olmak üzere herkesten özür dilerim :) orada yazdıklarım tepki değil sadece ufak bir şaşkınlıktı o kadar fazlası değil emin olabilirsiniz :) son olarak bu değerleri öğrenmekte neden bu kadar ısrar ettiğimi açıklayayım kendime bu sprinterlerin değerini hedef aldım ve yüzde 95 ulaşamayacam ama ne kadar yüksek hedef olursa o kadar gelişirim... :)

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@ReşitÇağırgan

Çöp kamyonunun arkasında 190 a çıktığını söyleyen bile gördüm abi forumda o yüzden pek şaşırmıyorum buna :)

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@fatihaydın
Ben hic 190 a cikan cöp kamyonu görmedim. Her halde bilmedigimiz özel bir disiplin!:in:

• Beğen
Tepkiler: Derya Keçeci
Tepki
30
Fatih Selam, biraz konu dışında olacak ama bu fotoğraf Balıkesir'de mi çekildi, bir bilgin var mı?

@fatihaydın

fatihaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Look
@ihtiyar

nasıl bir disiplindir artık Allah bilir :)