SPD yol ayakkabısı kalıbı

BayCicik

Daimi Üye
Tepki
466
İsim
Özer Cicik
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar merhaba,
Diğer ayakkabı konularına da baktım, fikrim oldu ama burada sormak istedim gene. Diğer konular güncel değil.
Yol bisikletini Aralık ayında aldım. Henüz acemiliği yavaş yavaş atıyorum. Elimde Btwin ST100 diye geçen başlangıcın başlangıcı bir ayakkabı var. Buna pedal almam gerekiyor. Her gün işe bisikletle gelip gidiyorum. Tercihen bir yönü düz, bir yönü de kilitli pedal arıyorum. Fiyat konusunda yükseklere uçmadan aradığımı da belirteyim :komik: pedal ve ayakkabı uyumluluğu konusunda derin bir bilgiye sahip olmadığımdan belirtme gereği duyuyorum; seçeceğim pedalın, bu ayakkabıdan sonra kullanacağım seviyedeki ayakkabılarla da uyumlu olmasını dilerim. Bilmiyorum anlatabildim mi? :koptum:

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay
Scudo

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.434
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bu ayakkabıya mtb kali oluyor. yani mtb pedalı ile kullanabilirsin sadece. mtb pedalları bildiğim kadarıyla çift yüzlü olmuyor fakat üzerine takılan ufak bir aparat ile düz pedala dönüşebiliyor. kolayca çıkarılıp takılıyor. mtb pedal konusunda daha bilgili arkadaşlar cevap verebilir.

yol bisikletin olduğuna göre yol pedalı ve ayakkabısı tavsiye ederim. yol pedalları normal ayakkabı ile de kullanılabiliyor. bir tarafları düz. ayrıca performans katkısı daha yüksek.

• Beğen

BayCicik

Daimi Üye
Tepki
466
İsim
Özer Cicik
Bisiklet
b'Twin
Peki bi süreliğine de olsa bu ayakkabıyı bu bisiklette kullanmak herhangi bir sorun yaratır mı? Ben yaratmaz fikrindeyim. Hem genel tavır hem performans ve belki hem de görüntü olarak topal kalsa bile bisiklet-ayakkabı uyumu, herhangi bir sorun yaratmaz düşüncesindeyim. Doğru mu?
Bi de, yol bisikletini aldıktan sonra anladım ki hızdan pek hoşlanmıyorum. Yani almadan önce mtb'yi zaten şehiriçinde ve ağırlıklı asfaltta kullanıyordum. Türünden bağımsız bi şekilde kullanma alışkanlıklarımı yaparken daha az efor harcamak ve ihtiyaç olursa daha hızlısını yapabilmek adına yol aldım ki zaten seçimim de Triban520 oldu. Saf bir performans almak yerine biraz konfor biraz gezelim-görelim tadında takılayım diye. Belki ileride kamp alışkanlığımla birleştirir orta ayar bi şeyler yaparım, lastik kalınlığı, bagaj deliği vs..
Bunları yazma sebebim, performansı çok önemsemediğimi belirtme isteğim.
Zaten henüz ortalama hızımı falan yükseltemedim. Hali hazırda mtb duruyor evde. Bu ayakkabıları şimdilik yol bisikletinde kullanayım. İlerleyen süreçte yol ayakkabısı aldığımda, şuan düşündüğüm pedal ve ayakkabıyı da mtb'de kullanırım. Ne dersiniz bu fikre?

• Beğen

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.434
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
fikriniz bana da mantıklı geliyor. herhangi bir sorun olmaz.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.546
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hangi ayakkabı ve hangi pedalla rahatsanız onu kullanın. M520 pedal ve M065 ayakkabı ikilisini kullandım. Şimdi Crankbrothers Candy 1 kullanıyorum pedal olarak. Bisikletim karbon 105 setli bir yol bisikleti şimdiye kadar isyan etmedi kendisi. Belki için için üzülüyordur ama en azından bana yansıtmadı.

emre özbay

Daimi Üye
Tepki
226
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar yol bisikletim var. Daha önceden yol spd'lerini denedim fakat hem ayakkabıların bisiklet harici kullanımı zor olduğundan hem de pedalların normal ayakkabı ile basacak yüzeyi az olmasından dolayı Click-R tarzı bir yüzü düz diğer yüzü tek yaylı spd pedal aldım. Bu pedalı kullanmak için de Aliexpress sitesinden hem günlük hayatta kullanılabilecek tabanı olan hem de kal yerleştirilebilecek bir ayakkabı aldım.
Asıl sorum şu:
SPD ayakkabılar ayağı sıkmalı mı ?
Topuktan uca ayak uzunluğum 25.5 cm olmasına rağmen ayak tarağım bayağı geniş.
Satıcının önerdiği kalıp skalasını iyice okudum. 25.5cm ayaklar için 41 numarayı, taraklı ayaklar için 1 numara büyük alınmasını önermişler. Ben 26.5-27cm önerisi olan 43 numarayı aldım.
Ayakkabının yeniliğinden ötürü biraz sıktığını gevşeyeceğini düşünüyorum fakat hala bir miktar sıkı.
1kez 20-25dklık sürüş yaptım çok sıkıntı hissetmedim ama bisikletten indiğimde darlığını hissediyorum.
Sizce değiştirmeli miyim ? Yoksa spd ayakkabı bir tık ayağı sıkmalı mı ?

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.258
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar yol bisikletim var. Daha önceden yol spd'lerini denedim fakat hem ayakkabıların bisiklet harici kullanımı zor olduğundan hem de pedalların normal ayakkabı ile basacak yüzeyi az olmasından dolayı Click-R tarzı bir yüzü düz diğer yüzü tek yaylı spd pedal aldım. Bu pedalı kullanmak için de Aliexpress sitesinden hem günlük hayatta kullanılabilecek tabanı olan hem de kal yerleştirilebilecek bir ayakkabı aldım.
Asıl sorum şu:
SPD ayakkabılar ayağı sıkmalı mı ?
Topuktan uca ayak uzunluğum 25.5 cm olmasına rağmen ayak tarağım bayağı geniş.
Satıcının önerdiği kalıp skalasını iyice okudum. 25.5cm ayaklar için 41 numarayı, taraklı ayaklar için 1 numara büyük alınmasını önermişler. Ben 26.5-27cm önerisi olan 43 numarayı aldım.
Ayakkabının yeniliğinden ötürü biraz sıktığını gevşeyeceğini düşünüyorum fakat hala bir miktar sıkı.
1kez 20-25dklık sürüş yaptım çok sıkıntı hissetmedim ama bisikletten indiğimde darlığını hissediyorum.
Sizce değiştirmeli miyim ? Yoksa spd ayakkabı bir tık ayağı sıkmalı mı ?
SPD ayakkabılar ayağı sarmalı ama rahatsız edecek şekilde de sıkmamalı. Üst seviye kaliteli yol bisikleti ayakabıları genişleme yapmaz. Burada önemli olan yapımında kullanılan malzeme.. ilk yol bisikleti ayakkabılarımdan bir tanesi olan Sidi Genius 7 yanlardan esneyerek ayağımın şeklini almıştı zamanla. Spor ayakkabı tarzında ise bahsettiğiniz ayakkabı esneme yapabilir. Linki varsa atın baktıktan sonra yorum yapalım

emre özbay

Daimi Üye
Tepki
226
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
SPD ayakkabılar ayağı sarmalı ama rahatsız edecek şekilde de sıkmamalı. Üst seviye kaliteli yol bisikleti ayakabıları genişleme yapmaz. Burada önemli olan yapımında kullanılan malzeme.. ilk yol bisikleti ayakkabılarımdan bir tanesi olan Sidi Genius 7 yanlardan esneyerek ayağımın şeklini almıştı zamanla. Spor ayakkabı tarzında ise bahsettiğiniz ayakkabı esneme yapabilir. Linki varsa atın baktıktan sonra yorum yapalım
(link) buyrun.