SPD yol ayakkabısı kalıbı

mtbrhnkc

Daimi Üye
Tepki
355
İsim
Burhan Küçükoğlu
Bisiklet
Merida
SPD'ye yeni geçiyorum, internetten Shimano R065 model ayakkabıyı aldım. Almadan önce Shimano'nun sitesinden ölçülere baktım, normalde ayağıma 30-31 cm koşu ayakkabıları olduğu için 30,5 cm denk gelen 48 numarayı aldım.
Ayakkabının içinde ayağımı en öne ittiğimde arkada yaklaşık 0,8 cm boşluk kalıyor. Ayağım çıkmıyor ama topuğum biraz kalkıyor. Koşu ayakkabılarını da böyle giyiyorum ama daha önce SPD kullanmadığım için sormak istiyorum, bu beden sizce doğru mu? Yoksa SPD ayakkabı ayağı tam olarak sarmalı mı? Sürüşte topuğun oynaması sorun yaratır mı?

Fikri olan yok mu acaba? Ona göre yarın iade etmem gerekiyor.

Scudo

amd

Sic ad nauseam !
Tepki
707
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benimde ayakkabı ölçüm hemen hemen aynı, 31 cm, ayakkabının markasına göre 47.5-48.5 arası değişiyor. Shimano kalıpları dar olduğundan güvenemeyip yurt dışından cm ölçüsü dahilinde 48 numara Diadora marka yol ayakkabısı aldım. 0.8cm çok mühim bir mesafe değil, normal ayakkabıyı nasıl giyiyorsanız bunu da o şekilde giyiyorsunuz. Benim de burun kısmında tahmini 1cm kadar boşluk var ama topuktan çıkma gibi bir durum söz konusu değil. Üst taraftaki bantları rahatsız etmeyecek düzeyde sıkı tuttuğunuz sürece sorun olmayacaktır.

• Beğen
Tepkiler: mtbrhnkc

mtbrhnkc

Daimi Üye
Tepki
355
İsim
Burhan Küçükoğlu
Bisiklet
Merida
@Melih Demir teşekkür ederim yüreğime su serptiniz, sadece acaba pedal çevirirken ayağın oynaması sorun olur mu acaba diye korkmuştum, bu şekilde kullanacağım o Zaman, sadece desteğe ihtiyacım vardı sanırım :) tekrar teşekkürler.

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.148
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende şöyle bir yorum yapayım
Kesinlikle 0,8 cm performasınızı ve konforunuzu etkiler
Özellikle yokuş çıkarken yada süratinizi arttırmak istediğiniz yani çekme kuvvetini daha aktif kullanacağınız anda bu performans ve konfor düşüşünü yaşarsınız
Ayakkabı daha çok esner, topuk tabandan ayrılır ve bir miktar yukarı doğru gelir
Bence imkanınız var ise değiştirin yeni bir numara yada farklı bir marka deneyin

• Beğen
Tepkiler: mtbrhnkc

Rhodiumm

Forum Demirbaşı
Tepki
2.342
İsim
Ayberg
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hortlatıyorum :) 47 numara Shimano mtb ayakkabım var. 29.8 cm yazıyor. Yurtdışından Northwave yol ayakkabısı alacağım. 46 numara 30 cm diyor. Sizce olur mu ayağıma ? Ayağım taraklı..

Nail Acun

Forum Demirbaşı
Tepki
945
Bisiklet
Merida
@Rhodiumm northwave in kalıpları biraz büyük oluyor. 4 tane spd ayakkabım var 3 farklı markadan. hepsi de 45 numara. Ancak nortwave bol geliyor. keşke 44 alsaymışım diyorum. bu umarım size bi fikir verebilir. En azından 1 numara olmasa bile yarım numara küçük alın derim ben.

mrtklks

Üye
Tepki
17
İsim
Murat
Bisiklet
Merida
Hazır konu hortlamışken,
Yürümeye çok engel olmayacak (işe giderken bisikletle vapura binmek, biraz merdiven çıkmak gibi aktiviteler)
Buna uygun kalıplı ve tasarımlı ayakabı marka/model önerilerinizi palaşabilirmisiniz.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.193
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@mrtklks
Shimano MT-34 önerebilirim. Görüntü olarakta normal bir spor ayakkabı gibi duruyor :harika:

• Beğen
Tepkiler: Scott Speedster 20

Gringo1903

Aktif Üye
Tepki
202
Bisiklet
Scott
@mrtklks Ben de MT-44 kullanıyorum, görüntüsü çok şık. Ancak taban sert olduğu için çok rahat değil, belki kaliteli bir tabanlık alıp kullanmak daha mantıklı olabilir.

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.309
İsim
Mehmet O.
@Rhodiumm

Northwave yol ayakkabısı kalıpları diğer markalara göre biraz daha dardır. Yani normal günlük kullanımda hangi numarayı giyiyorsanız onu alın. Northwave ayrıca taraklı ayaklar için Wide Fit serisi geliştirmiştir. Eğer ayaklarınız normalden geniş ise alırken "Wide Fit" olmasına dikkat edin. Örneğin ben geçtiğimiz aylarda şu ayakkabıyı almıştım;
(link)
Aynısının geniş olanı da var (hatta dar olan Slim Fit de var)
(link)

Bu arada bütçeniz uygun ise bu ayakkabıyı kesinlikle öneririm.

@Nail Acun

Çok ilginç. Northwave kalıpları, aksine, genel kilitli bisiklet ayakkabısı mantığının aksine biraz dar oluyorlar. Sizinkiler hangi yıl ve model acaba? Northwave kalıplarının büyük olduğunu ilk kez sizden duyuyorum.

• Beğen
Tepkiler: Rhodiumm

mrtklks

Üye
Tepki
17
İsim
Murat
Bisiklet
Merida
@Gringo1903 bendeli pedal shimano spd 105, mt44 ayakkabıya uygun değil sanırım

Nail Acun

Forum Demirbaşı
Tepki
945
Bisiklet
Merida
@Punctum hocam merhaba. Benim aldığım ayakkabı northwavenin kışlık termal ayakkabısıydı. Büyük geldi. Ama yazmış olduğunuz gibi belki ben taraklı ayaklar için olanını almış olabilirim ve o yüzden bana büyük gelmiş olabilir :(

Rhodiumm

Forum Demirbaşı
Tepki
2.342
İsim
Ayberg
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
IMG-20181123-WA0010.jpeg

400 liraya geliyor. Sizce alayım mı ? Arkadaşım 1 ay sonra geleceği için iade edemem numarası olmazsa

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.309
İsim
Mehmet O.
@Rhodiumm

Gündelik kullanımda 46 numara giyiyorsanız olur.

Yalnız Sonic 2 giriş seviyesi bir ayakkabı. Tamamı bantlı olan modellerden uzak durmanızı öneririm. Tabii bütçe meselesi, bir şey demek zor ama kısa sürede esneyerek beklediğiniz performansı almanızı engelleyebilir.

@Nail Acun

İlginç gerçekten. Bilemiyorum. Belki de wide olanını satın aldınız. Benim de aklıma başka bir seçenek gelmiyor.

Northwave alacaklar için yeniden uyarayım. Mutlaka gündelik kullanımda giydiğiniz ayakkabı numarasını alın. Northwave kalıpları dardır.

• Beğen
Tepkiler: Rhodiumm

Rhodiumm

Forum Demirbaşı
Tepki
2.342
İsim
Ayberg
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Punctum Teşekkür ederim , dikkate alacağım.

• Beğen
Tepkiler: Punctum

denizyalin

Üye
Tepki
46
İsim
Deniz
Bisiklet
Specialized
Wiggle ustunden bu ayakkabiyi almak istiyorum. Ama sormak istedigim birkac sorum var
1- wiggle guvenilir midir?( daha once birkac yorum okudum sorun yasamamis kimse ama yinede bu konuda bilginizi paylasirsaniz daha detayli bilgi almis olurum.)
2- size chart a gore uk 10 benim icin ideal numara ama ayagim tarakli bir yapiya sahip. Mavic kullanan arkadaslarin yorumlari ne olur bu konuda ? (Uk 10 dogru tercih midir benim icin) ve gumrukte %18 gumruk vergisi disinda odemem gereken bir ucretle karsilasir miyim ?

bhanyali

Üye
Tepki
0
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Merida
@Gringo1903
Merhaba, mt 44 ayakkabı numarası günlük normal kullandığınız ayakkabılarla aynı mı, yoksa 1 numara büyük mü kullanıyorsunuz?

Gringo1903

Aktif Üye
Tepki
202
Bisiklet
Scott
@bhanyali
Normalde spor ayakkabıda 42.5 giyiniyorun 27cm' e denk geliyor, mt44' ü 43 numara almıştım o da 27,2 cm idi.