SPD ile ilk deneyimlerim

Konu, 'Bisiklet ve Ekipmanları Test Köşesi' kısmında Bisikletsurenadam tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Asfalt Adamı [yt]

  Asfalt Adamı [yt] Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2015
  Mesajlar:
  399
  Beğeniler:
  611
  Seviye:
  Ben yol bisikleti kullanıyorum ve dağ ayakkabısının yol için verimsiz olduğunu fark ettim, bunu anlatmaya çalışmıştım ama tam ifade edememişim. Eğer dağ bisikleti kullanıyorsanız dağ ayakkabısı mantıklı olur. Aslında bu ayakkabı konusunda gerçek bir çözümün olmadığını öğrendim. Ayakkabıyı ne içim tercih ediyorsak diğer yönlerden hiçbir şey beklememeliyiz. Yani yol ayakkabısı sadece en verimli güç aktarımını sunar, konfor, yürüyüş rahatlığı vs sıfırdır. Bu yüzden yol ayakkabısını sadece performans isteyenler seçer. Dağ ayakkabıları ise yola göre biraz daha yumuşak tabanlıdır ama yine de günlük kullanım için serttir, tabanında zemine az da olsa tutunmasını sağlayacak katman mevcuttur. Doğal olarak yol ayakkabısından daha ağır, daha verimsizdir ve beklenen konforu sunmamaktadır. Diğer ayakkabı ise turcuların tercih ettiği trekkingler. Bu ayakkabılarda odak konfordur, tabanı yumuşaktır, zemini iyi tutar, normal ayakkabılarla arasında çok az fark vardır. Ayağınıza geçirince spd olduğunu hissettirmez. Ama verimlilik konusunda en kötü noktadadırlar. Bunlar düşünülünce bisiklet ayakkabısının tam anlamıyla günlük kullanıma adapte olması, ciddi performans kaybı demek. O zaman da neden kilitli ayakkabı alalım ki? Yani demek istediğim bisiklet ayakkabılarının sadece belli zamanlarla sınırlanması gerekiyor, bunun dışına ne kadar çıkarsanız düz pedal verimine o kadar yaklaşıyorsunuz.
   
 2. alper 76

  alper 76 Onursal Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.759
  Beğeniler:
  1.925
  Şehir:
  mersin
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Katılıyorum... bunların içinde cyclo ayakkabılar güzel görünüyor... bende de yol bisikleti var bu nedenle yazdıklarınızı okuyunca doğru ayakkabı aldigimı doğru seçim yaptığımı düşünüyorum.
  İyi günler
   
 3. Onur YCL

  Onur YCL “A bicycle ride is a flight from sadness.”

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  17 Nisan 2014
  Mesajlar:
  1.365
  Beğeniler:
  2.989
  Şehir:
  Kahramanmaraş
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  @alper 76 Bu manzaraya alışmak gerekiyor. Eriyor bu meret maalesef. Şu an kullanımda sıkıntı yaşatmıyor ancak yakın zamanda biter işi.
  20160701_013751.jpg
   

İlginizi Çekebilir

WATSON_00004704-074-630x448.jpg
Bu 11 madde gerçekten onun maddeleri mi bilmiyorum ama, CyclingWeekly böyle demiş :) Orijinal Link, yazının sonunda olacak. [ATTACH] 2016 olimpiyatlarında altın madalyaya giderken Cancellara......
Fabian-Cancellara-aero-position.jpg
1988 İtalya turunda Andy Hampsten’in Passo di Gavia tırmanışı efsanedir. Hampsten, o tırmanışta pembe mayoyu ele geçirmişti, ancak, turun bitmesine hala 8 gün vardı ve Gavia etabını kazanan Erik...
20161014_130509.jpg
14 ekim posta gazetesinin yazısı