Sokak köpeklerini neden toplamıyorlar?

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

Hues

Mütercim
Tepki
280
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
@Hues

ooo ironi alırım bi dal. ''kökünü kurutmak''tan bu türlerin komple yokedilmesini, dünyada kedi ve köpek kalmamasını falan mı anladın? vegan birinin bunu istemesine ihtimal vermeyi, malesef, başka ihtimal kalmadığı için, zeka geriliği olarak görüyorum.

Sataştığım için özür dilerim ben anadilinizin Türkçe olduğunu ve gelişmiş kompleks cümleler kurabildiğinizi sandığım için yorum yapmıştım. Bir cümlenin, yazının başlangıcı ile gelişme ve hatta sonuç kısımları birbirinden farklı olduğunda, tıpkı diğer dillerde olduğu gibi bizde de farklı anlamlar çıkabilmektedir. Tavsiyem, internet üzerinden daha fazla Türkçe materyal okuyup kompleks cümle yapılarına odaklanırken bir yandan da deyim, kinaye vs gibi konuları gözden geçirmeniz. Mazallah dilin yerlileri bu dili sonradan edindiğinizi kestiremeyip, yanlış anlaşılmalar ortaya çıkartabilirler. Herkes kurulan cümlelerin kökünü kurutup düzeltmeyebiliyor maalesef.

• Beğen
Tepkiler: bthnoks
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çinde nüfus artışının önüne geçmek için naylon dağıtıyorlar ( mecaz ) millet parmağına geçiriyor .
Çin demişken bu arada bir kaç çinliyi bir kaç sene aç bırakıp salacan sokaklara ne köpek kalır ne de kedi
Sizin beyninizi ne ile sileyim bilemedim?

Yorgun

Aktif Üye
Tepki
152
İsim
Tacir
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sizin beyninizi ne ile sileyim bilemedim?
Sırf bu yüzden üremelere karşı , kısırlaştırma taraftariyim. İster iki ister dört ayaklı olsun benim için hepsi birer canlıdır ve o canı yaradanın kendisinin alması düşüncesindeyim. Umarım açıklayıcı olmuştur.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sırf bu yüzden üremelere karşı , kısırlaştırma taraftariyim. İster iki ister dört ayaklı olsun benim için hepsi birer canlıdır ve o canı yaradanın kendisinin alması düşüncesindeyim. Umarım açıklayıcı olmuştur.
subliminal mesajınızı vermişsiniz ne desem laf değil.

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.701
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
ne kadar çok insan var değil mi? köpeklere yaşayacak yer bırakmadık. bir dakka, durum sanki farklı. insanlar çoğaldıkça, köpek sayısı da arttı. insanların yakınlarında konuşlanıyorlar çünkü yiyecek bulmaları daha kolay. dahası insanlar bir heves köpek alıp, çeşitli sebeplerle sokağa salıyorlar. hayvanseverler de aman bir kez doğum yapsın sonra kısırlaştaralım telaşında olmasınlar sakın. doğalarına aykırı hareket etmek isteyen kim ey insanlar? ben de köpekler çeteler halinde, bomboş tuz gölünde tavşan avlasınlar, bizler de gidip belgesel çekelim istiyorum. isimlerini verelim bozburun, karaşekere kur yapıyor ama o da ne, pamukoğlan karakızı bırakıp bozburuna yazmaya başladı. işte ordan bir beyaz tuztavşanı koşuyor neyseki aileye farkettirmedi tadını yakalayayım ama olmuyor. ben sokağımda kedi ve köpek istiyorum ama bir karar. eskiden böyleydi. muğlada yaşardım, 1986 dan evveldi, şehrin nüfusu 26400 idi. 26400 ün besleyeceği sokak köpeği sayısı belliydi. kedi ha keza. şimdi ankaradayım. 5500 000 insan var. bir sürü çöpe atılan gıda, petshopta müşteri bekleyen cins cins 5-10 bine köpekler var. sokakta hayvanseverler besliyor. ürüyorlar. kısırlaştırmak istemiyorlar hayvanseverler doğalarına aykırı, insanlır da kısırlaştırsalar iyi olur mu diye zoraki empati kasıyorlar. iyi de doğaları şehirde yaşamak değil ki bu hayvanların, dahası benim çocuğum yok ziyadesi ile kısırım diyebilirim. empati ise alın biraz empati de benden. ben öldürelim, kafeslere tıkalım demiyorum. üremelerinin önüne geçebildiğimiz kadar geçelim diyorum. nasıl olsa, işini savsaklayan baytarlar sayesinde bir iki sayıları sabitlenir. nasıl oluyor savsak baytar anlatalım. kedimin servis bakımı için baytardayım. amcanın biri benim dişi kedi kısır ama gebe kaldı ehere mehere diye sırıttı bana. meğerse baytar efendi, kedinin bir tarafını kesip ordaki yumurtalığı almış, öbürüne üşenmiş. belki baytar amcanın ayağı alışsın diye böyle yaptı. her neyse, zaten sıfırlamayız sayılarını.
sokak kedileri için ilginç bir gözlem anlatayım bana ait, yaşamıyorlar. 1 yıldır sokakta, 1 yaşını doldurabilen yavru kedi yok. bu sene 25 kadar yavru öldü. 2si şu an 5 aylık, 23ü öldü.
Köpek dediğimiz canlı zaten insan olmadan yaşayamaz. Biz doğal seçilimle yarattık köpekleri. O yüzden köpeklerin doğal ortamı diye bir şey yok.

Sizle ilgili değil ama... başlığı yine zoologlar basmış. Binlerce köpek arasından gördükleri üç beş tane saldırgan olmayan köpek üzerinden türe ait tüm hayvanların davranışlarını tahmin edebileceklerini sanıyorlar. Köpekler tarafından saldırıya uğrayan, parçalanan öldürülen insanlar var, bunların hepsi mi medyanın uydurması?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Köpek dediğimiz canlı zaten insan olmadan yaşayamaz. Biz doğal seçilimle yarattık köpekleri. O yüzden köpeklerin doğal ortamı diye bir şey yok.

Sizle ilgili değil ama... başlığı yine zoologlar basmış. Binlerce köpek arasından gördükleri üç beş tane saldırgan olmayan köpek üzerinden türe ait tüm hayvanların davranışlarını tahmin edebileceklerini sanıyorlar. Köpekler tarafından saldırıya uğrayan, parçalanan öldürülen insanlar var, bunların hepsi mi medyanın uydurması?
Kapat televizyonu Alican seni de kandırıyorlar.

Şuraya bir yazı bırakayım belki kafalar berraklaşır.
(link)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Hues

Mütercim
Tepki
280
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Downhill-Freeride

İnsanların ölümüne neden olan haberlerin içerisinde acaba kaç tanesi köpeklerden dolayı? Bu güne kadar kaç tane köpek gördünüz? Bugüne kadar gördüğünüz köpeklerden kaçı sizi parçalayıp ölümünüze neden oldu? Haberlere ve günümüz insanının ölüm nedenlerine bakarsanız trafik kazası, yanlış tedavi, iş kazası, hastalık, cinayet (cinayet, trafik kazası nedeni ile ölümlere kıyasla yine daha az) gibi şeylerden ölme ihtimaliniz aslında daha fazla. Yaralanmalar ise bambaşka bir dünya :koptum:
Bir hayvan güne “insan öldüreyim” diyerek başlamıyor ama bir insan “etrafı kana bulayacağım” diyerek intihar saldırısı yapabilecek noktalara erişebiliyor

Not: bugün bir yavru köpek, arabada iken sahibini silahla yaraladı Google’dan haberi görebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Veto8 ve Yorgun

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu konuda çok yazdım bilen bilir, sadece konuşmakla kalmadım, üç tanesi forumdan olmak üzere toplam 5 bisikletçi arkadaşımın köpek korkusunu yenmesine yardımcı oldum iki tanesine sokak köpeği sahiplendirdim.
Yanlış bildikleriniz: modern insan 60.000 yıldır dünyada bildiğimiz köpek 12.000.000 yıldır dünyada yani köpekler insanlar olmadan gayet yaşayabiliyorlar.
Son yüz yılda dünyadaki kedi ırkının (sokak kedisi, aslan, kaplan vs) nüfusunun %93’ü insanlar tarafından öldürüldü köpek nüfusununda & 75’ini öldürdük ama yetti mi ?
Asla (ki) hala bu forumda bile yok efendim köpek onu yedi bunu parçaladı şeklinde haberler paylaşılıyor.
Dünyada her yıl eşek tepmesi yüzünden ölen insan sayısı köpek saldırısında ölenlerin 200 katı yani asıl düşmanımız eşekler.
Biraz haberlere bakın bünyeniz kaldırıyorsa insanlar birbirlerine her gün neler yapıyor, ben her gün onları paylaşsam forumda yer kalmaz o bunu yedi, şu şunu önce dövdü sonra arabayla ezdi, o kendi çocuğu vurdu, amcası onu vurdu, karısı amcasıyla evlenip kızını dayısıyla evlendirdi vs. vs. Bırakın gücünüzün yettiği kedi köpekle uğraşmayı yaşadığınız ortamla barışmaya çalışın. Yapamıyorsanız bisikletede binmeyin zaten ...

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
acaba köpeklerin dili olsa bir spiker mikrofonu uzatıp sorsa; insanlarla yaşamaktan memnunmusunuz? alanlarınıza giren her araziye bina dikip sizleri dolaylı yönlerden ölüme terdeken bu insanlarla yaşamak zor olmuyormu? acaba ne cevap verirlerdi diye düşünüyorum.....

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.900
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Biran olsun kendinizi bu adamın yerine koyun. Hani şehir içi alan falan da değil.

@Gökay Akçay bu videodakine benzer durum yaşadığımız Bursa'da bazı yerler var. Bu durumda ne yapmamızı önerirsiniz?
Bursa'ya yolunuz düşerse lütfen haber verin, neler yapılması gerektiğiyle ilgili sizden bir eğitim almak isteriz.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Bırakın gücünüzün yettiği kedi köpekle uğraşmayı yaşadığınız ortamla barışmaya çalışın. Yapamıyorsanız bisikletede binmeyin zaten ...
gücümüz yetse saldırgan köpek diye bir sorunumuz olur muydu sence? seni parçalamayı kafaya koymuş bir köpeği ancak ateşli bir silahla durdurabilirsin. saçma sapan ''ırtımlı bırışmıyı çılışın'' falan deme burda. öyle bir şey yok. köpekleri ruhani iletişim teknikleriyle sakinleştiremiyoruz diye (mizah yapıyorum, gerçekte böyle bir şey yoktur), bisiklet kullanmayı da bırakacak değiliz.

daredevıl

Üye
Tepki
52
İsim
Serkan
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Toplumda her türlü şiddet ve pislik üst seviyede olmasına rağmen konu köpekler olunca hassasiyet çok abartılı yaşanıyor. Hayvanseverlik konusundaki bu aşırılığı samimi bulmuyorum. Hayvan sevgisi önemli ama toplu yaşama alanlarında hijyen ve güvenlikte önemli. Sokak hayvanları konusunda yerel yönetimlere sorumluluk düşüyor. Bu hayvanların kontrolsüz çoğalmasını, insanlara zarar verme olasığını engellemek gerekiyor. Uygar ülkelerde çöp varillerinin yanında kir pas içinde sokak köpekleri bulunmaz. Her ne kadar iyiniyetli insanlar yem ve su veriyorlarsa da düzenli, kontrollü ve sürdürülebilir bir sistem değil bu. Hayvan bir gün 6 öğün yiyecek tüketirken (bu da sağlıksızdır) yaz mevsiminde insanlar tatildeyken aç susuz kalıyor. Sokak hayvanların sağlıklı şekilde yaşayabilecekleri, dolaşabilecekleri, düzenli beslenebilecekleri barınaklarda olmaları veya sahiplenilmeleri (sorumluluklarının alınması) gerekiyor. Böyle sokakta iyiler, vaktim oldukça bakar-beslerim, aman dokunmayın tarzı yaklaşım da farklı bir tür zulümdür.

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.585
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tabi bebek sahilinde veya kordon boyunda bisiklete binince böyle oluyor. Sen gel Uludağ veya eski Mudanya yolunda bir kıstırsınlar görürsün. Bende hayvan seviyorum ama böylesi çeteleşmiş kuduruk hayvan sürüleri ile canımı malımı tehlikeye atmak istemiyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ah işte o şehir içindeki ve sahillerdeki insanlara alışmış mazlum köpekçikler yok mu. Onlar hep bu insanların kafalarını karıştıranlar.

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
kuduz olmadığı sürece ısırsada sorun yok... bir arkadaşımız güzel söylemiş iş esas yerel yönetimlere düşüyor bizler boşuna tartışıyoruz burda.. bu bir realite yani köpeklerde kedilerde bu hayatın bir parçası yaşamaya alışmak zorundayız sevsekte sevmesekte... ha bu arada acayip korkarım ben köpeklerden fobim var ama ben bile alıştım şimdiye kadar bir vukuatım yok:) umarım olmaz da... yani saldırıya çok uğradım ama şükür ısırılma , badelenme durumu olmadı

• Hahaha
Tepkiler: Özcan

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.585
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gündoğdu köyünün en kral köpeği Beto. Köpek dediğin böyle olur. Ara sıra ayarı kaçıp kenirtmeye çalışıyor ama kral bir arkadaşımızdır. Ondan sonra köpek sevmiyor falan demeyin.

IMG_20191009_221926_326.jpg

Son düzenleme:

Turisti

Daimi Üye
Tepki
792
İsim
Enes
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant