Sokak köpeklerini neden toplamıyorlar?

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@seydieser

Toplayıp ne yapsınlar? Sinemaya mı götürsünler?

Scudo
Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Pawcraft
kendinizce haklı gerekçeleriniz olabilir.. ama derhal dağılın ifadesi çok humanistik bir ifade değil gibi düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: doğa_dostu
Tepki
157
İsim
Cengizhan TOPCUOĞLU
Bisiklet
Salcano
Bu konu hakkında yazılanları okudum kimine katıldım kimine de sinir oldum ancak herkese saygı duymaya çalışarak onlara yorum yapmıyorum. Ancaaak sizlere şunu söylemek isterim ki her canlının yaşamaya hakkı vardır, kimse bu hakkı ellerinden almaya hakkıda yoktur. Bizler onların neler yaşayıpta bu hale gelip kendini korumaya çalıştıklarını bilemeyiz. Sizlerin üzerine sürekli biri gelip vursa, rahatsız etse ondan sonra gelen kişide acaba bu da bana vuracakmı, rahatsız edecek mi diye düşünüp önce siz savunmaya çalışmaz mısınız ? Ki kaldı ki bunları yaşayan canlıda insanlar gibi psikolojisi bozulabilir. Haberlerde duyuyoruz ( ki duymadıklarımız bence çok daha fazla ) hayvanlara işkence edenler, tecavüz edenler, yakanlar ... daha neleri var. Bunları duyduktan sonra belki katılmayabilirsiniz ama iyi ki de kendilerini savunuyorlar iyi ki de havlıyorlar ki başlarına böyle şeylerden kendilerini koruyorlar diyorum.

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay

Ilter Elmas

Shut Up, Legs!
Tepki
1.951
İsim
Ilter Elmas
Bisiklet
Carraro
Köpek fobim var. Hem de öyle böyle değil, daha önce buna benzer konularda da yazmıştım. Eskiden köpek gördüğümde panikten ne yapacağımı şaşırıyordum, artık köpeklerin yanından falan kaçmadan geçebiliyorum ama hala dokunamıyorum. Neyse lafı uzatmadan esas söylemek istediğim konuya geleyim, köpek gördüğümde panikten ne yapacağımı şaşırdığım dönemde bile sokak hayvanlarının toplanması gerektiğini veya herhangi bir hayvanı kendi fobim yüzünden öldürmeyi düşünmedim.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Gökay Akçay

"Sokakta başı boş gezen köpek" demek sahipsiz köpek demektir. İster köpek olsun ister kedi, ister inek, ister koyun, ister at, sahipsiz hayvan olmamalı. Bütün hayvanlar sahipli olmalı.

• Beğen
Tepkiler: Kızılçam

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
Devlet aygıtı sorumluluktan kaçmak için elinden geleni yaparsa, sosyal yaşamı düzenleyecek alternatifleri üretmez ise, insan/hayvan birlikteliğini evrensel kurallar çerçevesinde düzenlemeyi beceremez ise, velhasıl kısacası, bu devasa sorunu kendi haline bırakmayı çözüm olarak benimser ise olacağı budur zaten...

Sayfalardır yazdım/yazdık,

Toplumda bu konuda çok ciddi bir ayrışma var ve bu durum gittikçe çözülemez bir hal alıyor. Ülkede her türlü kavram dejenere edildiği için, meseleye her kesim kendi penceresinden bakmaya devam ediyor. Palyatif çözümler pansuman olmaktan öteye gidemiyor. Devlet sorunu görmezden geliyor ve/veya sorunu yeterince kavrayamıyor. Bunun sonucunda herkes kendi çözümünü üretmeye başlıyor. Hukukun olmadığı veya yeterince işlemediği yerde mafyatik çözümlerin devreye girmesi gibi, son örnekteki gibi aklı başında kimsenin onaylayamayacağı sonuçlar ortaya çıkıyor.

Bir yanda üzerine titreyerek büyüttükleri çocukları köpekler tarafından parçalanan insanlar, bir yanda insanlar tarafından zehirlenen köpekler...

Bu böyle gitmez, gitmeyecek...

Önünde sonunda uygar ülkelerin vardığı sonuçlara ulaşacağız ama benim derdim bu süreci minimum hasar ile atlatabilmemiz...

Ve maalesef bu kolay olmayacak...

• Beğen
Tepkiler: efaruk ve Triban

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Pawcraft
bunu "genelleme" olarak düşünürsek haksızlık yapmış olursunuz; paylaşımlar/tartışmalar forum kurallarına aykırı olmadığı müddetçe moderasyon o kadar az konuya müdahale ediyor ki mesaj sayımızdaki değişimlerden bile bunu anlayabilirsiniz. Şikayetlerden kaynaklı özelden yaptığımız müdahaleler de çoğunlukla "düzenleme" isteği oluyor, yine forum kurallarına aykırı değilse. Örneğin bu konu da dahi yer yer sinirler gerilse ve üslup sertleşse de çoğunlukla "entelektüel" bir tartışma söz konusu ve moderasyonun müdahalesi sınırlı. Keşke bütün paylaşımları/tartışmaları belirli bir çizgiye taşıyabilsek ve bizler sadece teknik anlamda size destek olsak. Yine de umudumuzu kaybetmeyelim, iyi forumlar.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
Sürekli köpekler zehirleniyor,köpekler tecavüze uğruyor,köpekler insanları yaralıyor/öldürüyor ama yetkililer sessiz..Nerede bu devlet,gören var mı?
Bakınız;
(link)
Yaşadığımız ülke şöyle bir yer;Sapığın biri kendi kızına tecavüz etmiş ama sokaklarda gezmeye devam ediyor..Sokakta bir köpek görüyor,bu köpeğe de tecavüz ediyor ve yine serbest..2500 lira ödemiş,sorun hallolmuş..Türkiye böyle bir yer..!

Bu bakımdan,tüm bu haberlerin bir son bulması adına,ülkede ne kadar köpek(çoban köpekleri hariç) varsa,devlet bu köpeklere el koymalı,bu köpeklere ölünceye kadar bakmalı,köpekleri kısırlaştırmalı tabi..Ayrıca köpeğine sahip çıkamayan çobanlara da para cezaları verilmeli..Geçen gün iki çoban köpeği yiyecekti beni..Neyse ki köpeklerle aramızda uçurum vardı,yoksa çok fena geliyorlardıo_O

• Beğen
Tepkiler: Punctum

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@Pawcraft
Bu başlık altında çokça "Köpeklerin alayını barınaklara tıkalım, uyutalım asalım, keselim" gibi mesajlar yazıldı sinirlenmekte haklısınız öyle mesajlar var ki bu konuda köpek fobim olduğu halde ben bile insanlık adına utandım ama bu durumdan dolayı topu başlığa atıp ifade özgürlüğüne karşı çıkmak kurunun yanında aklı başında 3-5 kişiyi yakmak olur. Üyelerden gelen mesajları engelleme gibi bir seçeneğiniz var köpeklere karşı nefret söyleminde bulunmuş kişileri engelleyip geçin.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
(link)

Ankara Batıkent'te zehirlenerek öldürülen 16 köpeğin ardından Kütahya'da da 10 köpeğin kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce öldürüldüğü bildirildi.

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ben 6 yaşındayken anneme köpek saldırdı ve bacagını bayagı fena ısırmıstı hastanede yattı bir müddet neyse velhasılkelam bayağı bir fobim oluştu o günden beri... gel zaman git zaman 1 km ötede bir köpek görsem yolumu değiştirirdim vs... sonra bisikletle tanıştım baktım süper bir hobi ama gel gelelim köpek faktörü ile yüzleşince ne yapacam ne edecem diye düşünürken forumları okudum yuotube da gökmen barıkan ve diğer köpek eğitmenleri vs. insanların konuyla alakalı videolarını izleyince aslında onların o kadarda korkulacak varlıklar olmadığını düşünmeye başladım... sonra bana havlayan köpek olunca bisikletle ilk etapta pedala abanıp son gaz kaçarken son 1 aydır artık ısıracaksa da ısırsın uleynnn deli gadir havasıyla inip üstlerine yürüyüp bağırma taktiği derken şimdilerde de inip bağırmadan gel buraya senin sorunun ne ha dostum gibi daha yumuşak ifadelerle iletişim kurma aşamasına kadar geldim... yani toplam süre 3 veya 4 ay olmadı bayağı bir merhale katettim.. herşey inanmakla başlar korkunun da ecele cidden faydası yok doğada kimse düşman değil aslında insanlardan daha fazla kötülük görür o zavallılardan görmezsiniz emin olun...

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
@bisikletgundemi
Bu haberlerin sonu gelmeyecek..
Birileri besleyecek,birileri öldürecek..Asıl sorun öldürende mi yoksa besleyende mi?Mesele bu..
Öldürene tabi ki,yasalar gereği işlem yapılmalı..Bu ayrı konu..
Sonuca bakıp,bu meseleyi değerlendirmemek lazım..Niye böyle şeyler yaşanıyor,bunu sorgulamak lazım..Köpeksever insanlar,böyle bir sorgulama yoluna gidiyorlar mı?''Niye sürekli köpekler zehirleniyor?'' diye,kendi kendilerine bu soruyu sorup,düşünüyorlar mı?Ben feryat edenler haricinde bir şey göremiyorum..
Köpekler öldü,köpekler öldü...Tamam da niye öldü?Niye bir insan,onlarca köpeği zehirledi?Azıcık sorgulasak olmaz mı?Olmuyor işte..
Sorgulama olmayınca,düşünme olmuyor,haliyle sorun ortaya konamıyor,sorun da çözülemiyor..

Bu meseleye yetkililer el atsa da,çözül(e)meyecek bence..Çünkü yetkililerin sorgulama yetisine sahip olduklarını,sorun çözme odaklı düşünebildiklerini,bu konuyu derinlemesine,bilimsel olarak araştıracaklarını hiç sanmıyorum..
Türkiye'deki insanların kafa yapısı şöyle;''bana dokunmayan yılan,bin yıl yaşasın..''
Böyle bir toplumda hiçbir sorun çözül(e)mez..Ondan sonra da ''beyin göçü'' işte..!

• Beğen
Tepkiler: Punctum

Hues

Mütercim
Tepki
280
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
@civic

İnanın herkese silah taşıma ruhsatı verilse sizin gibi insanlar sokaktaki hayvanlardan daha çok vurulur.

@Triban

Apartmanımdaki maymunlardan bir örnek vermem gerekirse, kendi çocuğunun apartman önüne taşıyarak getirdiği yavru kediye tekme atan ruh hastasına hukuk bir ceza vermedi, lakin bir şekilde tekme attığı ayağı bir güzel kırıldı.
Bir diğeri ise, oğlu şartlı tahliye, ikisinin de psikolojik sorunları var Ataköy gibi bir yerde kedilerin kafasını kesip besleyenlerin evlerinin önüne bırakılması gerektiğini söylüyor.
Apartman yöneticisi kılıklı herif apartmana ait olmayan bahçedeki kedilerin gereksiz olduğu kanısına vardı ve kapıcıya çuvalla kedileri bir yere atmasını söyledi, kapıcı yapmayınca kapıcı nasıl olduysa bir anda işten çıkarılıverdi.
Önemli bir yerden emekli olmuş yaşlılıktan zor yürüyen adam kedi sevdiğim için bana hakaret ediyor.
Şehir içerisinde ise;
Sokakta hayvanların pis olduğunu, ısıracağını, tırnaklayacağını söyleyip, yavru maymunlarından hayvanları uzaklaştıran maymunlar var.
Köpek görünce altını pisleten ama kediyi kovalayınca aferin alan genç maymunlar var.
Hayvanlar için konulan kaplara çöp atan maymunlar var.
Hayvan yanından geçip gidecek iken onu kovalayan maymunlar var.
Arabasını kasten hayvanların üzerine süren maymunlar var.

Bu maymunlardan birisine bir şey yaptığınız anda karşınıza kocaman bir hukuk sistemi çıkıyor ve nedense bu maymunlar insandan sayılıyor. Bu mesele suriyelileri sevmemek veya sürekli parkta takılan çocuklara gıcık olup onları kovmak gibi bir şey. Bu maymunların insana ırkçılık yapanlardan tek farkı çocukluklarından daha yetişirken ebeveyn maymunlar tarafından bu şekilde eğitiliyor olmaları.
Hayvanları sevememek, huylanmak, salya kokularına dayanamamak vs pek çok konudan dolayı onlardan uzak duranları sevemeyenleri anlıyorum.
Lakin hayvanlara eziyeti normal davranış biçimi olarak görenler insan ırkına dahil değildirler biraz elitist olmak gerekiyor.

saydalan

Üye
Tepki
22
İsim
Sefa Ç
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
Dil kursu için ingiltereye gitmiştim. Bir akşam dışarı dolaşmaya çıktım ve kayboldum. Tüm gece yürümediğim girmediğim sokak kalmadı. Evimi bulduğum zaman sabah olmuş, güneş doğmuştu. Gece boyunca, saatlerce 1 tane köpekle karşılaşmadım, yolum kesilmedi, havlanmadım, hırlanmadım.

Burada ise, daha apartmanın kapısından çıkınca sahipsiz köpeklerle karşılaşıyoruz. Dokunmayanlar var elbet fakat havlayan hırlayan da var. İçlerinden bazıları insanın insan gibi medenice bisiklete binme özgürlügünü elinden alıyorlar.

Bence, mahalle ve sokaklarda sahipsiz hiç bir canlı olmamalı. Sahipsiz köpek, sahipsiz at, sahipsiz inek, hatta sahipsiz insan. Doğrusu da budur.

Sokakta sahipsiz hayvanların gezmesini normal görenleri (dikkat, hayvan severleri demedim) şöyle bir empati yapmaya davet ediyorum.

Sigara içme özgürlüğümüz var, fakat, sigarayı sigara içmeyenin burnunun dibinde içmek ve onları sigara dumanına maruz bırakmak, karşı tarafın sigara içmek istememe özgürlüğünü elinden alır. Evimizde istediğimiz kadar içmekte özgürüz ve kimse birşey diyemez fakat istemeyeni zorla sigara dumanına maruz bırakmak kul hakkıdır.

Aynı şekilde hayvan sevme ve besleme özgürlüğümüz var, fakat, sokak hayvanlarını sokakta başıboş hayvan görmek istemeyenlerin (dikkat, hayvan sevmeyenlerin demedim) burnunun dibinde beslemek ve onları başıboş hayvanlarla birlikte yaşamaya maruz bırakmak, karşı tarafın başıboş sokak hayvanlarıyla bir arada yaşamak istememe özgürlüğünü elinden alır. Evimizde istediğimiz kadar hayvan beslemekte özgürüz ve kimse bişey diyemez fakat istemeyeni zorla sokak hayvanlarıyla birlikte yaşamaya maruz bırakmak kul hakkıdır.

Son düzenleme:

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
@Hues
Sorun sokak köpeklerinde değil işte..Sorun Türkiye'deki insanlarda..
Beyni yeterli olgunluğa ulaşamamış homo sapiens,kendisine benzemeyen her şeye mesafelidir..Bu bir köpekte olabilir,bir kuşta,bir yılan da,hatta engelli bir homo sapienste..
Beyni belli bir olgunluğa ulaşmış homo sapiens ise,böyle bir önyargıya sahip değildir..
Türkiye'deki insanların sorunu bu..Yani Türkiye'deki insanlar,kendilerine fiziki olarak benzemeyen her şeye mesafeliler,hatta düşmanlar..Artı,kendilerine benzediği halde,kendileri gibi düşünmeyenlere de düşmanlar..Mesela x partisinden olanlara veya y ülkesinden olanlara..
Haliyle bu ülkede köpeklere veya kedilere veya eşeklere yapılan kötü muameleleri anlamak zor değil..

Son yıllarda bu sorun ayyuka çıktı..Nedeni ise,kentleşmenin inanılmaz boyutlara ulaşması ve nüfusun çok fazla artması..Geçmişte de hayvanlara işkence ediliyordu veya hayvanlara tecavüz ediliyordu ama bu kadar değildi tabi..Geçmişte köyde eşeklere tecavüz edenler,bugün şehirlerde köpeklere tecavüz ediyor..Nüfusun sürekli artması ile köpeklerin nüfusu da artıyor..Haliyle bu tecavüzler veya köpeklerin zehirlenmesi olayları,artan bir ivmede devam ediyor ve devam edecekte..

• Beğen
Tepkiler: Hsynozky ve Hues

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği, Ankara’nın Çubuk Yıldırım Beyazıt Üniversitesi yanındaki boş arsada siyah çöp torbalarına konulmuş halde onlarca köpeğin cesedine ulaşıldığı duyurdu.

(link)

Mansur Yavaş: "Türkiye’de ilk kez (link) olarak öncü bir uygulamayla başkentte yaşanan sokak canlılarını zehirleme olayı ile ilgili şüpheliler hakkında açılacak ceza davasına katılma dilekçesi verdik. Sanıkların ceza alması için sürecin takipçisi olacağız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@saydalan
Sahipsiz köpek konusunda haklı olabilirsiniz ama sahipsiz kediler sokaklarda olmalı bence. Avrupa şehirlerinde sokaklarda dolaşan fareler görebilirsiniz ama Türkiye'de fare görmek zordur sebebi ise sokak kedilerinin fare nüfusunu kontrol altına alabilmesi.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.