Şişli'de geçirdiğim kaza (Otobüsle bisikletli arasındaki hafif ilişki)

xaes

Üye
Tepki
65
22 Haziran Sudüşen gezisini kaçırıp, gitmekten vazgeçince bende Küçükçekmece tarafına doğru tüm sahili ve parkları dolaşarak bir gezi yaptım. Dönüş yolunda, 7-8 saatlik az molalı turumun ardından, tükenmiş vaziyette evime 5 dakika kala kaza geçirdim. Birkaç saniye içinde geçen olayı kısaca anlatayım:

5-10 km/h hızla trafiksiz yolun en sağından, sakin bir şekilde seyrederken, arkamdan gelen otobüs sesiyle irkilip arkama baktım. Bir IETT otobüsü(yeşil olanlardan) kaldırıma sıfır bir şekilde 10 metre arkamda hızla üzerime geliyordu. Kurtulamayacağımı anlayıp hemen kafamı kaldırıma çevirdim, bisikleti boşverip kaldırıma atlamak maksadıyla…

Fakat kaldırımda, yayaları koruma amaçlı yapılmış metal barlardan bulunuyordu. Bende atlamaktan vazgeçip hızımı yavaşlatarak, tekerlerimle kaldırımı yalamaya başladım.

Bu sırada otobüs bisikletimin gidonuna dokunacak mesafene yanımdan geçmeye başladı. Otobüsün ortasına kadar problem çıkmadı fakat tam ortasında gidonum takılarak dengemi bozdu. E hafif yalpalamanın sonucunda zaten neredeyse sürtecek otobüs gövdesinde ikinci defa takılarak, kısa bir sürüklenme arkasından düşüş yaşadım. Hızım neredeyse sıfır olduğundan çok hafif ama otobüs ve barlar arasına sıkıştığımdan karmakarışık bir şekilde düştüm.

Bisikletim ayaklarıma takılıp beni ters çevirdi. Ardından iki bar arasında durdu. Sağ ayağım tam bisikletten kurtulduğu sırada otobüse yaklaştı. Bu esnada otobüsün arka tekeri benimle aynı hizaya gelmişti. Son salisede ayağım tekere takılarak ezildi.

Kazadan sonra: Otobüs durarak söför ve içindekiler çevremde bir daire oluşturdu. Ambülansı aradılar. Bu esnada ben ayağımla ilgileniyordum. Sağlam görünmesine ve her türlü hareketi yapabilmeme rağmen bilek hizasında her iki tarafran morarmaya başladı. Oldukca yavaş düştüğümden hiç açık yaram oluşmadı. Ayağım dışımda kalçamdaki hafif bir çürükle kazayı atlattım.

Scudo

xaes

Üye
Tepki
65
Forum üzerinden ve beni arayıp/mesaj atan tüm arkadaşlarıma çok çok teşekkür ederim.

Her nekadar kırık ve alçı kelimeleri çok ağır bir çağrışım yapsada, acım yok. ayağımda herkangi bir hissizlik, hareket problemide yok(alçının izin verdiği kadarıyla). Tek sıkıntım ayağımın üzerine basamamak. Onuda ameliyat olma ihtimali korkusundan yapmıyorum, yoksa basabilirmişim gibi geliyor. Anlaşılan sol ayağım bayaa kas yapacak :)

Perşembe veya cuma ameliyata gerek olup olmadığı belli olacak...

Olayla ilgili birkaç ayrıntı daha vereyim(çok ayrıntılı bir insanım:) )

- Otobüsün içinden iki hemşire çıktı ve soğuk uygulasak mı uygulamasak mı diye tartışmaya girdiler :)

- Olaydan üç dakika sonra ayağım uyuştu, fakat diğer ayağım ve ellerimde uyuştu :p sonra anladım ki şok geçirmek üzereymişim, ondan uyuşmuş. Bir dakika sonra normale döndüm.

- Ambulansa binmek üzereyken gelen bir polis herkese fırça attı, polisi niye aramadınız diye. Aklınızda bulunsun, plaka almak falan yetmiyor, olay anında ambulansla beraber trafik polisini de çağırın.

- Bisikletimi "Harbiye Kuruyemiş" isimli bir esnafa teslim ettiler. Adam sağolsun emanetime iyi bakmış. Tel:212-2485075

- Ayağımda herhangi bir acı/ağrı yok. İlk röntgen çekildiğinde filme bakıp çok sevindim, her şey yolunda görünüyordu. Fakat doktor sevincimi kursağımda bıraktı. Bileğinde kırık var, ameliyat gerekecek dedi. Yerine oturtmaya çalışıp alçıladı ve tekrar röntgen çekildi. Şimdilik yerine oturmuş ameliyata gerek olmaya bilir diyerek taburcu etti...

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
Çok çok çok büyük geçmiş olsun. Verilmiş sadakan varmış, daha kötüsü de olabilirdi. Allah göstermesin otobüsün altına bile girebilirdin.
Kaza işte, ne zaman nerde başımıza ne geleceği hiç belli olmuyor. Tekrardan geçmiş olsun, umarım en yakın zamanda eski sağlığına kavuşursun..

• Beğen
Tepkiler: xaes

BF Okuru

Üye
Tepki
2
:mad: Evet bazı adamların bisiklete binenlere hiç saygısı yok malesef bizim toplumumuzda bisiklet 'ÇOCUKLARIN KULLANDIĞI' bir araç olarak görülüyor,ne yazıkki..Gerçi iett şöförlerinin huyunu bildikten sonra pek şaşırmamak lazım başına gelene:rolleyes:İstanbulda bisiklete binmek çok zor bi iş,özel bisiklet yolları olduğu için yabancı ülkeleri hep kıskanmışımdır:D geçmişolsun:rolleyes: :)

Ümit Bozyılan

Daimi Üye
Tepki
351
gerçekten büyük geçmiş olsun xaes!!.
yaşadığın kaza gerçekten büyük talihsizlik olmuş, umarım en kısa zamanda eski sağlığına kavuşursun,,,

• Beğen

saka

Üye
Tepki
26
al işte arabda deil otobüs insaf bisiklete saygı nerde çok mu küçük deil adamın kör olması lazım ve bu adam devlet aracı kulanıyo ne iştir?

• Beğen

alicanpek

Aktif Üye
Tepki
79
Aykut, abi çok geçmiş olsun tekrar, inşallah en çabuk şekilde iyileşirsin.
Ameliyat olsun olmasın moralini bozma, olabiliyor hayatta bu tip sürprizler.
Allah beterinden saklasın. Kaza, ne kadar dikkatli olsak,
ne kadar iyi sürücü olsakta başımıza böyle talihsizlikler geliyor, gelebilir.

Tam Şişli Belediyesi'ne ilk defa mail attığım gün bu haberi almak çok garip.
Bisikleti desteklemeleri ve bisiklet yolları yapmaları için birşeyler yazdım, nekadar faydası olur ayrı konu.
Bir an önce bisikletinle birlikte görüşmek üzere :)

• Beğen

Koray Karaman

Forum Bağımlısı
Tepki
752
Aykut abi geçmiş olsun.Bişeyin yok inşallah ? Bu aralar düşen düşene..

• Beğen

okokok

Üye
Tepki
22
Şiddete karşıyız ama .. Olaydaki otobüs şöförü tipindeki insanlar sadece şiddetten anlıyor..! GeÇmiş olsun :(

• Beğen

grigri

Üye
Tepki
60
Merhaba xaes;
Öncelikle çok geçmiş olsun. Moralini bozma hiç, benim de sol ayak bileğim 2 yerden kırılmıştı ama kalıcı bir şey olmadı. Acil şifalar dilerim.
Selamlar.

• Beğen

murty

Forum Bağımlısı
Tepki
1.185
Bisiklet
Giant
cokcok gecmis olsun ins verilmis sadakaniz varmis diyeyim
ama anlamadigim koca otobus soforu bu nasil yapiyor onu anlayamadim?

• Beğen

Reob

Üye
Tepki
4
büyük geçmiş olsun.

bu tür kazaların sebebi affedersiniz ama her türlü "hıyar" a ehliyet vermelerinden dolayı.nasıl bir kafa yapısına sahipler ki yolun en sağından kendi halinde giden bir sporcuya böylesi düşüncesiz bir biçimde yaklaşabiliyorlar? sizi bilmem ama bu tür insanların ciddi sorunları olduğunu ve toplum için tehlikeli insanlar olduğunu düşünüyorum.

bugün bisikletliyi sıkıştırır,yarın yaya ya yol vermez,ertesi gün büyük kazalara sebep olur kuralsızlık böyle bir şeydir gittikçe büyür ve birileri çok büyük zarar alana kadar da durdurulamaz.

benzer durumlar bende yaşıyorum özellikle minibüsçülerin aynalarını her seferinde ensemde hissediyorum,yol ne kadar geniş olsa bile korna çala çala dibinizden geçmesi buna bir işaret olabilir.

hiç olmayan şehircilik ve sporcuya destek anlayışıda bunun bir ürünü.bisiklet için bir yol olmasını bırakın,karma karışık yollar bile kazaya davet çıkartıyor.

• Beğen

Tamer Çetiner

Forum Demirbaşı
Tepki
433
Bisiklet
Giant
Geçmiş olsun değerli kardeşim . . .
Ne yazık ki kaza hep yanıbaşımızda , ve yine ne yazık ki hep özen ve dikkati bizim göstermemiz gerekiyor .
Varlığımıza bu denli tahammülsüzlük neden anlam veremiyorum .
Umarım tez zamanda iyileşirsin ve umarım tez zamanda herkes , bisiklete ve bisikletliye biraz da olsa sabır ve saygı göstermeyi öğrenir . . .

• Beğen

enis57

Forum Demirbaşı
Tepki
272
tekrar geçmiş olsun kardeş
gerçekten çok üzüldüm

• Beğen

Kıvanç Terzi

Aktif Üye
Tepki
159
Bisiklet
b'Twin
Piyasada böyle angutlar çok:boese157: :boese157: bu angutlara herkesin çok dikkat etmesi lazım.Aykut çok geçmiş olsun daha ne yazıyim abi böyle olaylar beni çok kızdırıyor.Birde otobüsün göz göre göre senin üzerine doğru gitmesi:boese157: :boese157:tekrar geçmiş olsun dostum Allah daha beterinden korusun

• Beğen