Sırt çantası..

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
ben güzel bi sırt çantası almak istiyorum.ama çanta alırken nerelere dikkat edilir bu konuda biraz bilgi alabiliryim.? çantayı günlük hayattada kullanacağım...terletme dışında neleri göz önüne almalıyım...şimdiden teşekkürler..

Scudo
Tepki
9
Bisiklet
Kron
Merhabalar. Eğer çanta bisiklete binerkende kullanılacaksa mutlaka kilitli olmalı. Hem belden hem göğus hizasından. Aksi halde sağlıklı bir sürüşe izin vermez.

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
uyarıların için çok thx..bu bisiklet çantaları çok terlemiyor dimi?

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
çağatay eğer terletmesini istemiyorsan çantanın sırt sisteminde üst ve bel bölgesinden desteği olan sırtında profili olan ve bu şekilde sırtına çanta temasını engelleyyen yapıya sahip bir çanta alacaksın..eğer çantayı bisiklette kullanacaksan ve bünye müsaitse bu çanta bile terleme yapar.bende durum bu şekilde.sırtımda çanta olup olmamasının bi önemi yok.her daim ıslak....

bahsettiğim sırt sistemi:

• Beğen
Tepkiler: esref56

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
terletme konusunu böylece açıkladıktan sonra diğer dikkat edilecek noktalar:

*yağmurluğu olan bir çanta olması kullanım alanını genişletir.yani yağmur altında, kar altında demez kullanabilirsin
*çantanın yanlarında gergi perlonları olması çantada az eşya varken çantayı sıkıştırarak çantanın fazladan yer kaplamasını, içindekilerin sallanmasını ve olası denge kayıplarını ortadan kaldırmaya yarar.hatta tripod bere falan bağlamaya da kullanabilirsin..
*arkadaşın bahsettiği bel kolonu olması kullanım kolaylığı sağlar büyük ölçüde..ve esas önemlisi yükün omuzlarda değil belde (leğen kemiğine binerek) taşınmasını sağlar.bel kolonlarının amacı budur..omuzlarda ki askı ise sadece dengeli durmasını sağlayacak kadar sıkılmalıdır. göğüs gergisi biraz kişisel tercih işi.ben 20-25 kiloluk çanta ile tırmanışa gittiğimde dahi gögüs gergisini bağlamıyorum..göğüs kafesi üzerinde baskı oluşturuyor..belki fizyolojik belki psikolojik ama içim daralıyor gögüs perlonu ile...
*çantanın iyi bir sırt sistemi olmasının yanında bölümlerinin de kullanılabilir olması önemli..örneğin ana bölüme alt fermuar ile ulaşım çantanın dibindeki bi eşyaya ulaşmak için tüm çantayı boşaltmanı önler..bunun yanısıra örneğin çantadan su torbası borusu için yada discman kulaklığının çıkışı için küçük delikler olması da kolaylık sağlar.
*çantanın alt yanlarında küçük cepler olması matara yada çikolata falan gibi yiyecekleri taşımak ve "dur, çantayı indir, aç, aradığını bul,çantayı kapat, sırtına al" gibi lüzumsuzlukları ortadan kaldırır.
*çanta kumaşının rip-stop yapıda olması (dokumasının piti kare olması ile görsel olarak anlayabilirsin ama her piti kare rip-stop olmuyor) olası düşüşlerde çantada yırtılmaları engeller..sadece delinir :)

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134

arşivleyip arşivlememek senin tercihin.ben yaklaşık 8 yıldır izcilik, treking, kampçılık, dağcılık, kaya tırmanışı ve dağ bisikleti ile ilgileniyorum ve malzeme alımında mutlaka bilmem gerekenler olduğu için kafadan yazdım geçtim...

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
günlük geziler için bel çantasımı yoksa sırt çantasımı daha yararlı olur...

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
pek çok etken burada devreye girer...hangi mevsimde, ne kadar süre, nerede v.b.
bence günübirlik için en ideali yaklaşık 30lt hacimli çantalardan kullanmaktır.
yağmurluk, içecek, yiyecek, şapka, güneş kremi, ilkyardım seti gibi temel malzemeleri taşıyabilirsin..

hecatomber

Üye
Tepki
3
bu konuda salewa oldukça güzel ürünler çıkarabiliyor. Yeni bir katılımcı olarak ben de bu ürünler arasında distance 30 modelini satın aldım.(adrenaline 10 diye düşünmüştüm ama siyah rengi yoktu)

(link)

http://www.salewa.com/images/products/photo/big/00_0000004390_0090.jpg
http://www.salewa.com/images/products/photo/big/00_0000004392_0090.jpg

• Beğen
Tepkiler: dagci

Gunesak

Aktif Üye
Tepki
224
Bence sırt çantası bisiklet sürerken kullanılacaksa 20 litreden fazla olmamalı. Daha fazla yük taşınacaksa sırt çantasından ziyade bisiklet çantaları daha uygun olur diye düşünüyorum. Büyük ve ağır bir sırt çantasıyla bisiklet sürmenin denge kaybı, sırtta gereğinden fazla terleme ve oturma bölgesine fazla yük binmesinden oluşacak ağrılar gibi sakıncaları olabilir.
Şu aralar yurt çapındaki Carrefour mağzalarında satılan uygun fiyatlı bir çanta ile ilgili forumda bir konu açılmıştı. Aşağıdaki linkten o konuyu da bir incele istersen.

(link)

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
konuya en son 2006 yılında yazılmış. başlık kirliliği oluşturmamak için bu başlık üzerinden devam ediyorum.
şöyle bir çanta buldum;

(link)

çok hoşuma gitti. acaba aramızda kullanan var mıdır. bölmeler çok güzel bir şekilde yerleştirilmiş. işlevselliği artmış. ayrıca sırt kısmındaki eva desteklerde sırtın ter içinde kalmasını engelliyor. sizler ne dersiniz.

gokhantig

Forum Bağımlısı
Tepki
362
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şehiriçi kısa turlar için bu çantayı (da) öneririm..

(link)

aeneskral

Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
30 olsa tabi daha iyi olurdu ama linkteki ürün bence çok başarılı. hem hacim olarak çok küçük değil yani iş görür, hemde sırt bölgesindeki havalandırma hoşuma gitti.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)

Altındaki yorumlarıda dikkate almanı tavsiye ederim.

aeneskral

Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
@fishman
benim baktığım iyi değil mi dersin.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@aeneskral
Sizin baktığınızin da kumaşı hoşuma gitti ben çok şatafatlı sevmiyorum daha sadece tek göz filan :)

• Beğen
Tepkiler: olcer