Sıkışan sele borusu

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
Oksi-gaz ile ısıtmaktan başka yol kalmıyor.

Scudo

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
oksijen kaynağı ile ısıtılan kadro zayıflamış olabilir kırılma ihtimali olabilir dikkatli olmak lazım kullanırken.
pas için wd40 deneyen oldumu

ERDİNÇ DURAN

Forum Demirbaşı
Tepki
885
İsim
ERDİNÇ DURAN
Bisiklet
Peugeot
@hasanwhite26 Sele borusunu hala çıkaramadıysanız size bir önerim var.... borunun dışarıda kalan kısmına kaln güzel bir parça kaynattırın ,sağlam olsun ama... sonrasında bidiğimiz hiltiyi kırıcı moduna alıp kaynattığınız parçaya yukarı kuvvette uygulayın, bu uygulama sele borunuzu kullanılmaz hale getirecektir ancak işinizde görüklecektir...:)

anlattığımın kabaca çizimi budur...
sele borusu sökme.jpg

Ahmet said

Üye
Tepki
3
İsim
ahmet sait
Bisiklet
Sedona
Bir ay önce bir sedona mtb aldım. Ancak sele borusu her nasıl olduysa sıkışmış durumda, hiç kıpırdamıyor bile. Servise götürdüm orda da olmadı.
Böyle bir durumla karşılaşan arkadaş var mi?

Tepki
2
İsim
OKAN ATAÇ
Bisiklet
Kron
arkadaşlar bisikletim ilk geldiğinde nasıl rahat ediyorsam öyle kullanmalıyım mantığıyla bisikletimin sele borusunu en düşük seviyeye getirdim ama şimdi ise yükseltemiyorum sağa sola bile çok zor dönüyor ve kelepçe vidası veya kelepçenin kendisinden kaynaklı bir durum değil ne yapmalıyım sizce?

14408244_10154523706527438_21084976_o.jpg

B

BF Okuru

Misafir
belki başka başlıklar da vardır. wd40 ile bir başlayın. seleye burundan, alttan-üstten vuracağınız tatlısert darbeler belki sıkışmanın zayıflamasına neden olabilir. sabırlı olun. en ufak bir hareketlenme tünelin ucundaki ışık gibi olacak. eğer ki aksamı kurtarırsanız kadrodan çıkarıp sele borusunu ve kadronun içini iyice temizleyin. hafifçe gresleyip silin. ben yapamadım derseniz güvendiğiniz bir bisikletçiye gitme zamanıdır.

Cosmic camel

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Diğer
Aynı şey benim de başıma gelmişti. Kaç tane tamirciye götürdüysem çıkaramadılar en sonunda içine sıvı gres boşatıp sele borusunu da matkapla deldik. Delikten uygun bi demir çubuk geçirip sağa sola oynatmaya çalıştık ve bikaç dakika sonra sele borusunu çıkarmayı başardık. Sıvı gres çok etkili oluyor yoksa kaba kuvvetle olacak iş değil bu

bekirkose

Üye
Tepki
32
İsim
Bekir Kose
merhaba arkadaşlar,
Benim de sele borum sıkıştı fakat bekleyerek kaynama, pas vs sebebiyle değil.
Normalde devamlı pozisyonu değiştirdiğim selemin normalde inebileceği en fazla konumdan daha aşağı indirmeyi başarmışlar. Şu anda şıkışmış durumda ve çıkaramıyorum.
Sizce aşağı kısım daha dar olduğundan sıkışmış mı? Yoksa kadronun sele borusunun gireceği dairesel kısım aşağıda ovalleşiyor veya (benim minumum inme yeri dediğim yerde) sabitlenmesi için birşey var mı?

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.916
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar, ikinci el aldığım bisikletin sele borusunu bisikletçi çıkartamadı (ya da fazla uğraşmak istemedi) İzmir’de bu işi yapan, tanıdığınız kimse var mıdır? Bisikleti kullanma niyetim var, bu şekilde satmak istemiyorum.

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar, ikinci el aldığım bisikletin sele borusunu bisikletçi çıkartamadı (ya da fazla uğraşmak istemedi) İzmir’de bu işi yapan, tanıdığınız kimse var mıdır? Bisikleti kullanma niyetim var, bu şekilde satmak istemiyorum.
Şu video serisinin bir bölümünde sele borusu çıkartma işlemini gösteriyorlar.

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.916
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şu video serisinin bir bölümünde sele borusu çıkartma işlemini gösteriyorlar.
İlk mandalını gevşetip seleyi çıkarttığında, ne alaka demiştim. Sonuna kadar izleyince anladım ne olduğunu. Sıkışan borular çıkınca sahipleri kadar seviniyorum. Kaça çıkardılar acaba?

• Beğen
Tepkiler: Burak Altaç

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.431
Bisiklet
Ghost
beyler,
karbon sele borusu sıkıştı, kımıldamıyor, kadro da karbon, sele borusu aero tip, çözümü nedir?