Sıkışan sele borusu

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@emir yakup bulut Karbon kadro - karbon boru, çok sıkışmış olamaz. İlk seçenek, kadroyu yere yatır, yere otur, ayak tabanının biri üst borunun sele borusuna yakın kısmında, diğeri arka boruların en üstüne basacak şekilde, seleyi iki elinle tutup allah ne verdiyse kendine doğru çek. Bu yöntemle oynamazsa, bisikleti standa koy (veya biri tutsun, maksat sürme pozisyonunda durması), ucu yumuşak plastik çekiçler var, onunla yukarı doğru selenin altına borunun bi ön bi arka tarafından ufak ufak vurulunca borunun oynaması lazım. Yarım milimetre bile yerinden oynasa elle çekince gelecek kıvama gelir zaten. Mesele o donmuş hali bozabilmek.

Scudo

Batuhan B.

Aktif Üye
Tepki
133
İsim
Batuhan Bora
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
detarjan dökebilirsin kayganlaştırır sonrada silmesi kolay olur boyayada zarar vermez

• Beğen
Tepkiler: emir yakup bulut

ali önder

Forum Demirbaşı
Tepki
1.330
İsim
ali önder büyüksünetçi
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
kolay gelsın. Simdi sıkısmıs nasıl cıkarılabılır diye dusunuyoruz. Karbon gövde-karbon boru, alımınyum govde - karbon boru olsaydı eger sıkısmaması ıcın veya gicırdamaması ıcın aralarına ozel bı yag surmeye gerek var mıdır * buarada cahilliğimi hor gorün. sadece aliminyum kullanıyorum*

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.009
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
...Karbon gövde-karbon boru, ... sıkısmaması ıcın veya gicırdamaması ıcın aralarına ozel bı yag surmeye gerek var mıdır...
(link)
(link)

Motorex Karbon Gres 5g
Carbon Paste, bisiklet sektöründe koltuk direkleri, pedallar, gidon sapları vb. Karbon ve alüminyum parçaların montajı için idealdir. Bu Motorex gresi, kilitli bağlantıların sökülmesini kolaylaştırır. Dolayısıyla, ilgili sıkıştırma için gerekli olan sıkma torku yüzde 30'a kadar azalır.
Özellikler - Motorex Karbon Macunu
  • Karbon ve alüminyum parçaların montajı için ideal
  • Galvanik korozyona karşı etkili bir şekilde korur
  • Kilitleme bağlantılarının sökülmesini kolaylaştırır
  • Macun şeffaftır
Not: Karbon parçalar aşırı sıkma ile hasar görebilir. Motorex Carbon Paste sürtünmeyi artırır, böylece parçaların önemli ölçüde daha az sıkılması gerekir.

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.594
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
WD40 dene olmadı,, Sıcak su dökmeyi (genleşme oluşturmak için) dene ama kaynar değil 60-70 derece. Sonrasında wd40 kalıntılarını sabunlu suyla temizle.

Tepki
0
İsim
Ecem
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar yeni bisikletin sele borusunu takarken yanlışlıkla kadronun içine düşürdüm. Anlamsiz bir şekilde sıkıştı içinde ve çıkmıyor. Sıfır bisikletti. Neden olmuş olabilir acaba? Çıkarmanın yoku var mıdır?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Sele borusunun girdiği borunun ağzı nedense fazla genişmiş ki, bütün boyunca içeri girebilmiş. Bisikletinizin alüminyum olduğunu tahmin ediyorum, çelik olsa çok basitti.

Sele borusunun içinden geçecek ve çekiçle vurunca 90 derece bükülebilen metal bir çubuk lazım. Bu çubuğu içeri sallandırıp borunun altına takarak yukarı doğru çekeceksiniz. Zaten kendi ağırlığıyla fazla sıkışmış olamaz.

Yeni Bit eşlem resmi (3).jpg

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.594
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçenlerde gelime bir vintage geçti. 26,2 sele borusu bulamayıp 27.2 sele borusunu zımparalayıp sokmuşlar. Alüminyum çeliğe çok pis yapışıyor. Isıtıp soğutmalar, çekiçlemeler fayda etmedi. Öyle ki içeri bile çakılmıyor. En sonunda boruyu 2 cm kala kesip ince demir testeresi ile içten boydan boya kestim, boru anahtarı ile sıkarak çevirebildim. Çelik çeliğe o kadar yapışmıyor ama alüminyum çeliğe çok kötü yapışıyor.

• İnanılmaz
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Özcan

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@PuncherZ 27.2 sırf zımparayla 26.2'ye düşüremediler muhtemelen. 26.8 civarına düşürüp çekiçle vura vura zorla sokmuşlardır. Alü-çelik korozyonu çok fena gerçekten, alü fixie kadromun zincir germe vidası dropout'un içinde kaldı bu yüzden. Çıkmıyor.

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.594
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@PuncherZ 27.2 sırf zımparayla 26.2'ye düşüremediler muhtemelen. 26.8 civarına düşürüp çekiçle vura vura zorla sokmuşlardır. Alü-çelik korozyonu çok fena gerçekten, alü fixie kadromun zincir germe vidası dropout'un içinde kaldı bu yüzden. Çıkmıyor.

İyice ısıtıp tırnaklı bir dramel ucuyla denemek lazım

Jingim

Aktif Üye
Tepki
198
İsim
Kerim
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Diğer
bianchi GR0013 bisikletim var sele borum sıkıştı ve hiçbir şekilde yukarı hareket ettiremiyorum. Sağa sola dönüyor ama yukarı gelmiyor ne yapabilirim?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Sağa sola dönüyorsa yukarı da çıkar. Bisikleti yere yatır. Yere otur. Bir ayağını üst borunun sele borusuna yakın yerine, diğer ayağını arka sütunların (ing. seatstay) sele borusuna yakın yerine koy, iki elinle seleyi sağa sola oynatırken bi yandan da kendine bütün gücünle çek. Böyle gelir.

• Beğen
Tepkiler: Jingim

Jingim

Aktif Üye
Tepki
198
İsim
Kerim
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Diğer
Sağa sola dönüyorsa yukarı da çıkar. Bisikleti yere yatır. Yere otur. Bir ayağını üst borunun sele borusuna yakın yerine, diğer ayağını arka sütunların (ing. seatstay) sele borusuna yakın yerine koy, iki elinle seleyi sağa sola oynatırken bi yandan da kendine bütün gücünle çek. Böyle gelir.
Aslında iki pedala basıp, sürüş pozisyonun tam tersi pozisyondayken kendime doğru çekmeye çalışmıştım fakat milim kıpırdamadı. Ne kadar fark eder bilmiyorum ama akşam dediğiniz gibi de deneyeceğim. Umarım olur çünkü 3 4 cm alçak kalıyor şu an bana.

hakano

Bilim, Birlik, Barış
Tepki
423
İsim
Hakan
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
WD-40 deneyin, derim.

• Beğen
Tepkiler: MutluGezgin

Jingim

Aktif Üye
Tepki
198
İsim
Kerim
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Diğer
Dün akşam denedim maalesef dediğim gibi sağa sola hareket ediyor fakat yukarı doğru kesinlikle çekemiyorum. bu arada sağa sola doğru da çok ufak hareket ediyor. Önerilere hala açığım.
WD-40 deneyin, derim.
Pas olduğunu sanmıyorum bisiklet 2 aylık ve hep evde durdu yağmurda hiç sürmedim. İşe yarar mı emin olamadım.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.001
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
O zaman ufak ufak vurmak lazım selenin altına. Raylarına yani. Seleyi iki tarafta aynı miktarda ray kalacak şekilde ortala ve sabitle. Bir kişi iskeleti tutacak devrilmesin diye. Öbür kişi (sen) bir eliyle küçük bir tahta veya sunta parçasını, veya vurulduğunda kırılmayacak çok sert olmayan materyalden bir cismi raylara bir önden bir arkadan dayayarak öbür eliyle çekiçle ufak ufak vuracak. Bir önden bir arkadan olması önemli.

• Beğen
Tepkiler: Jingim

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.376
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Dün akşam denedim maalesef dediğim gibi sağa sola hareket ediyor fakat yukarı doğru kesinlikle çekemiyorum. bu arada sağa sola doğru da çok ufak hareket ediyor. Önerilere hala açığım.

Pas olduğunu sanmıyorum bisiklet 2 aylık ve hep evde durdu yağmurda hiç sürmedim. İşe yarar mı emin olamadım.
İki aylık bisikletin garantisi yok mu?

Jingim

Aktif Üye
Tepki
198
İsim
Kerim
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Diğer
İki aylık bisikletin garantisi yok mu?
Garantisi var da bozulan edilen bir şey yok sadece sele borusu sıkıştı, yapamazsam aldığım yere götürürüm zaten sadece kendim halletmek istediğim için sordum.