Shimano CLICK'R - Kilitli pedala yeni bir bakış

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.204
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Aykut asil
ayakkabı ağır bir ayakkabı mı?

Scudo

nrykvrk

Üye
Tepki
1
İsim
nuray kıvrak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
ben de o ayakkabıdan aldım. biraz ağır evet.normal spor ayakkabıya göre haliyle daha ağır. 40numarada 400 gram. decatlonun gri spor ayakkabisi ile 43 numarada 200 gram. tam iki kat fark var. ki o ayakkabının aşırı hafif oldugunu düşünürsek çok da ağır gelmiyor aslında. ama çok kullanışlı. ilk deneyimim olcak. daha pedal alamadım. ilk deneyim için fazlasıyla iyi olacağını düşünüyorum. çünkü bazı şeylerin kıymetini, ürünün nasıl olduğunu kendimiz denememiz gerek diye düşündüm

bu arada t400 u normal ayakkabı ile kullanmak sorun yaratıyor mu? ben de bunu çok merak ediyorum. mesela hafta da 5 gün 1 km git gel yapmak için zor bir durum mu? ayağında hissetmeyenler oluyomuş. gerçekten öyle mi?

biri click model ile click ayakkabı kullanılmayınca ise yaramıyor denilmiş. sizin görüşünüz nedir? işe yarıyor mu sizce?
@Aykut asil

Son düzenleme:

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@nrykvrk birçok kisiye tavsiye ettiğim pd t400 ile uzun zaman geçirdim. Normal ayakkabı giyince platformun anlamı kalmıyor çünkü ayakkabı tabanı pedalın metal yüzeyine temas ediyor. Ayakkabı olarak ilk ct41 kullandım, şimdi mt34 kullanıyorum; açma kapama konusunda fark yok.

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay

nrykvrk

Üye
Tepki
1
İsim
nuray kıvrak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mustafa Zeybek
aslında tam sormak istediğim ayakkabının pedalin üst kısmına değmesi çok büyük bir sorun yaratıyor mu? çünkü staj için hastaneye gidip gelmek için kullanacağım. mt34 kullanmak gün içinde uygun olmaz..

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Mesafenin uzunluğuna bağlı. Ben rahatsız edici buluyorum ama bir şekilde sürülebiliyor. Şu tip bir şey almak sorunu çözebilir. (link)

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay

nrykvrk

Üye
Tepki
1
İsim
nuray kıvrak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mustafa Zeybek
1km. git gel 2 km oluyor. platform da takılabiliyorsa çok sorun yok öyleyse. çünkü bu sefer olmazsa tekrardan pedal alacağım diye düşünmüştüm. eğer platform olursa çok da büyük sorun değil. çok teşekkür ederim yardımınız için

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
O mesafe için hiç gerek yok. Günlük ayakkabınızla rahat rahat gider gelirsiniz. Rica ederim.

• Beğen
Tepkiler: Afyon35

Santaruins

Aktif Üye
Tepki
232
Selamlar arkadaşlar,
Başlangıç seviyesi kilitli pedal seçimi konusunda yardımınızı rica edeceğim. Shimano kilitli pedalleri incelediğimde spd-sl ve spd olarak iki tür var ama birde click'r sistem var. Mesela yol pedalı diye geçen PD R550 ile treking serisi PD T421 arasında yada PD T421 ile yine treking serisinde olan PD T8000 arasında nasıl bir fark var. İlk defa kilitli pedal kullanacak birisi için PD R550 yanlış bir seçim mi olur. Yada sizce başka hangi model pedal tercih edilmelidir.
PD T421 seçmem halinde ayakkabı olarak shimano SH-RP100 modeli nasıldır. Bu ayakkabının özelliği hem SPD hamde SPD SL kalleri ile uyumlu olması. İlerleyen zamanlarda SPD SL pedale geçersem ayakkabı değiştirmem gerekmeyecek diye düşünüyorum.

krank

Aktif Üye
Tepki
295
İsim
Onur G.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar arkadaşlar,
Başlangıç seviyesi kilitli pedal seçimi konusunda yardımınızı rica edeceğim. Shimano kilitli pedalleri incelediğimde spd-sl ve spd olarak iki tür var ama birde click'r sistem var. Mesela yol pedalı diye geçen PD R550 ile treking serisi PD T421 arasında yada PD T421 ile yine treking serisinde olan PD T8000 arasında nasıl bir fark var. İlk defa kilitli pedal kullanacak birisi için PD R550 yanlış bir seçim mi olur. Yada sizce başka hangi model pedal tercih edilmelidir.
PD T421 seçmem halinde ayakkabı olarak shimano SH-RP100 modeli nasıldır. Bu ayakkabının özelliği hem SPD hamde SPD SL kalleri ile uyumlu olması. İlerleyen zamanlarda SPD SL pedale geçersem ayakkabı değiştirmem gerekmeyecek diye düşünüyorum.
PD-T700 pedal ve CT5 ayakkabı ile Click’r kullanıcısı olarak cevap vermeye çalışayım bu sistemin amacı ilk alışma sürecinizi rahatlatmaya yöneliktir. Bir de ayakkabıları ile yürümek hem rahattır hem de günlük hayatta pek göze batmaz. Aslında pedal incelendiğinde normal SPD pedalın platform ilave edilmiş ve yayı biraz daha hafif ayarlanmış halinden başka bişey değil. Ama performans için eksileri çok. Birincisi oldukça ağır. İkincisi ayakkabı tabanları esnek olduğu için güç aktarımı yol ayakkabısı gibi olmuyor.

Yol pedalı kullanıcıları hatam varsa düzeltsin bu türün ayakkabılarının tabanı sert olmak zorunda ve yürümek biraz zor. Aslında seçim biraz da bu eksende gerçekleşiyor. Yürümek zorunda kalmıyorsanız ve performans odaklıysanız SPD—SL daha doğru seçim gibi. Eğer sürüş sırasında çok sık veya ani durmak zorunda kalmıyorsanız alışma sürecini de gözünüzde çok fazla büyütmeyin bence.

• Beğen
Tepkiler: Santaruins

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben click’r seviyorum, tüm bisikletlerimde kullanıyorum. Spor odaklıyım ama performans odaklı değilim. Yol bisikletinde de kullanılır ama yarışlarda olmaz tabi.

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.900
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Click'r iyidir, hoştur. Ağır olmak zorunda da değildir. En ucuzundan hafif bir m520 pedal alıp yanına Click'r kallerini alırsanız, istediğiniz iki delikli ayakkabıya monte ettiğinizde click'r sistemine sahip olursunuz.

Click'r kallerin normal spd'den farkı, daha kolay takılabilip ayrılabilmesi. Daha geniş bir açıyı destekliyorlar.
Özel click'r pedallarının farkı, tek veya çift tarafında platform var. Haliyle daha ağır ama ayakkabısız da kullanma imkanı veriyor.
Özel click'r ayakkabılarında kaller içeri epeyce bir gömülü. Çok konforlu ve şık birer spor ayakkabı şeklindeler.

Özetle, click'r sistemin kalbi özel tasarım kalleridir. Diğer parçaları standart SPD ile tamamlayabilirsiniz.

Santaruins

Aktif Üye
Tepki
232
@ogokcek @Özcan click'r pedalleri kullanırken sürüş esnasında zorlama anında ayağınızdan çıkması gibi bir durumla sıklıkla karşılaşıyor musunuz?

krank

Aktif Üye
Tepki
295
İsim
Onur G.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ogokcek @Özcan click'r pedalleri kullanırken sürüş esnasında zorlama anında ayağınızdan çıkması gibi bir durumla sıklıkla karşılaşıyor musunuz?
Ben istemedikçe çıkmadı hiç. Keyif için süren biri olarak ben çok memnunum.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Click'r iyidir, hoştur. Ağır olmak zorunda da değildir. En ucuzundan hafif bir m520 pedal alıp yanına Click'r kallerini alırsanız, istediğiniz iki delikli ayakkabıya monte ettiğinizde click'r sistemine sahip olursunuz.

Click'r kallerin normal spd'den farkı, daha kolay takılabilip ayrılabilmesi. Daha geniş bir açıyı destekliyorlar.
Özel click'r pedallarının farkı, tek veya çift tarafında platform var. Haliyle daha ağır ama ayakkabısız da kullanma imkanı veriyor.
Özel click'r ayakkabılarında kaller içeri epeyce bir gömülü. Çok konforlu ve şık birer spor ayakkabı şeklindeler.

Özetle, click'r sistemin kalbi özel tasarım kalleridir. Diğer parçaları standart SPD ile tamamlayabilirsiniz.
pd t400 pedalları sh56 kaller ile yaklaşık 2 yıl kullandım. ayakkabı da ct41 idi. 5 aydır da aynı kallerle m520 pedalları mt34 ayakkabılarla kullanmakta olan biri olarak altına imzamı atarım.

bisikleti yerden kesmeye çalışırken seleye oturmuşluğum çoktur. onun dışında 2.5 yıldır bir sorun yaşamadım.

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.900
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Performansınız yükseldikçe uyguladığınız güç artıyor. Yakın zamanda bir iki defa çok haşin yukarı çekerken çıktı pedal. Bir tur sertleştirmem lazım vidasını.

• Beğen
Tepkiler: Santaruins

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba
Click'r pedallarla hangi ayakkabılar kullanılabilir? Mesela Decathlonun ayakkabıları ile kullanılabilir mi?
Uyumlu olduğu ayakkabıların bir listesi var mıdır?

Desert Fox

Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Desert Fox SPD tipindeki tüm ayakkabıları CLICK'R pedallarla kullanabilirsiniz.
Peki Clikc'r özelliğinden en verimli şekilde yararlanmak için illa shimano ayakkabıların herhangi bir serisini kullanmak gerekir mi?
Cidden fazladan para verip shimano ayakkabı almaya gerek var mı diye düşünmekteyim

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.389
Bisiklet
Scott
Peki Clikc'r özelliğinden en verimli şekilde yararlanmak için illa shimano ayakkabıların herhangi bir serisini kullanmak gerekir mi?
Efendim biz bunları daha önceki eserlerimizde açıklamıştık! :)

Başka bir SPD konusunda da değilmiştim. CLICK'R sisteminin SPD'den iki küçük farkı var:
  • Pedaldaki yay gerginliğinin daha az olması sebebiyle ayağın pedaldan daha kolay çıkarılıp kilitlenebilmesi.
  • Pedalların beraberinde gelen SM-SH56 multirelease kaller sayesinde ayağı pedaldan farklı yönlere doğru çekerek çıkarabilmeniz.
Shimano, CLICK'R sistemini daha çok şehiriçi kullanıma yönelik pazarladığı için, günlük kıyafetlerin altına giyilebilecek, görünüm olarak normal ayakkabılara daha yakın duran ve kallerin ayakkabı tabanına biraz daha gömülü durduğu, bu sayede daha rahat bir yürüyüş imkanı sunan ayakkabılar da üretiyor. Kullanım amacınıza uygunsa bu tür ayakkabılardan da satın alabilirsiniz. Ancak piyasadaki SPD uyumlu her ayakkabıyı, CLICK'R pedallarla kullanabiliyorsunuz; bu konuda herhangi bir kısıtlama yok.

Desert Fox

Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Efendim biz bunları daha önceki eserlerimizde açıklamıştık! :)

Başka bir SPD konusunda da değilmiştim. CLICK'R sisteminin SPD'den iki küçük farkı var:
  • Pedaldaki yay gerginliğinin daha az olması sebebiyle ayağın pedaldan daha kolay çıkarılıp kilitlenebilmesi.
  • Pedalların beraberinde gelen SM-SH56 multirelease kaller sayesinde ayağı pedaldan farklı yönlere doğru çekerek çıkarabilmeniz.
Shimano, CLICK'R sistemini daha çok şehiriçi kullanıma yönelik pazarladığı için, günlük kıyafetlerin altına giyilebilecek, görünüm olarak normal ayakkabılara daha yakın duran ve kallerin ayakkabı tabanına biraz daha gömülü durduğu, bu sayede daha rahat bir yürüyüş imkanı sunan ayakkabılar da üretiyor. Kullanım amacınıza uygunsa bu tür ayakkabılardan da satın alabilirsiniz. Ancak piyasadaki SPD uyumlu her ayakkabıyı, CLICK'R pedallarla kullanabiliyorsunuz; bu konuda herhangi bir kısıtlama yok.
Teşekkürler
Kal sisteminin pedal ile geldiğini unutmuşum ki o yüzden tereddüte düştüm ve ayakkabı-pedal uyumunu sorma gereği duydum.
pedal olarak 400 (200) ile 420 (300) arasında 100 tl var sizce aradaki farka değer mi?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato