Sele altı çanta mı kadro üstü çanta mı?

Dethagorf

Forum Bağımlısı
Tepki
353
Arkadaşlar kadro üstü çanta mı sele altı çanta mı önerirsiniz?
Sele altı çantayı asmak için de bağlantı kiti mi lâzım? Kaç lira fiyatı?
Hangisinde daha çok şey taşınabilir?

Scudo

2265124

Aktif Üye
Tepki
38
İsim
SEDAT
Bisiklet
Kron
Sele altı çanta genel olarak küçük olur . kadro üstü ise boyut seçebilirsin büyük te olabilir küçük te

Fiyat olarak 40-50 tl ye sele altı bulabilirsin kadro üstü ise 20-25 tl den başlayıp (telefon taşıyıcı ve altında küçük bir bölme) istediğin boyuta kadar çıkabiliyor kaliteye göre de fiyat artıyor

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
Yıllardır sele altı çanta kullanıyorum ve gayet başarılı buluyorum sonuç olarak yedek iç lastik alyans seti,yama ve plastik levyelerimi sığdırıyorum. Tabiki kullanmış oldugunuz bisiklet türüne ve tarzına bağlı olarak kadro ustu çantada farklı kullanım ergomisi sağlıyor.

Dethagorf

Forum Bağımlısı
Tepki
353
@çağatay_çankaya hocam kullandığınız çantanın linki ve fotoğrafını çekebilir misiniz? içinin hacmi ne durumda merak ettim gerçekten, sığıyor mu o kadar şey cidden.
Giant revel 3 mtb kullanıyorum, selem çok yüksek değil , telefon cüzdan vs. nereye koyuyorsunuz?

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
Foto çekme gibi bi imkanım yok ama şöyle anlatayım. Decathlondan aldım 0.4L lik sele altı çantası. Yol bisikleti kullandıgım için iç lastikte haliyle epey az yer tutuyor. Alyan setide çakı şeklinde zaten. Telefon ve cüzdan konusunda gelince antremana çıkarken sadece telefonumu alıyorum cuzdanı yanıma almam onun yerine sadece ehliyet akbil ve bi miktar para alıyorum onlarıda formanın arka cebınde taşıyorum.

(link)

Çantanın linki

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
ben zefalin 0.8 litrelik modelini aldım. bisiklet 29inc 2.25 lastikli mtb olduğu için iç lastiği çok yer kaplıyor. ama çantaya bir iç lastik, yama takımı, 5mm alyan, çakı rahatça sığıyor. zorlanırsa telefon da sığar.

askı bantları üstünde bütün zaten ayrıca almıyorsunuz.

Dosyalar

Silmarillia

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Aykut Aydoğmuş
Bisiklet
Look
Bence sele altı çanta ve Zixtro tek geçerim :)

Tepki
2
İsim
erkam keskin
Bisiklet
Bianchi
Yol bisikleti kullaniyorsaniz sele alti oneriyorum, kadro ustu canta sprint atarken bacaga carpabiliyor, birde daha hos goruntu olarak .

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru
Tepki
2
Bisiklet
Tern
Sele altı çantaları biliyordum ama kadro üstü çantalardan haberim yokmuş :) Bu konu vesilesiyle onlara da bakmış oldum. Sele altı çantaları ben de çok seviyorum ama kadro üstü çantalarda da çok güzel tasarımlar varmış; misal:

http://www.hkkbmx.com/modules/catalog/products/pr_01_1678_max.jpg?rev=1399981881

Tepki
102
İsim
Burak Tekerli
Bisiklet
Fuji
Procyle kadro üstü çanta kullanıyorum. Bir türlü sabit durmuyor.Yanlara doğru düşüp pedal çevirirken dizime değiyor. yakın zamanda kaliteli bir gidon çantası almak istiyorum.

Hakan Boz

Daimi Üye
Tepki
131
Bisiklet
Corratec
Her iki çantayıda kullanıyorum ancak çok gereksinim duymadıkça kadro üstü kullanmak istemiyorum. Bence kötü bir görüntü oluşturuyor, sele altı çanta hem çok işlevsel hemde görüntü kirliliği yaratmıyor.

• Beğen
Tepkiler: Bülent Ç.
Tepki
24
İsim
Bülent Ç.
Bisiklet
Kron
Kesinlikle sele altı işlevsel ve görüntü açısından daha iyi. Ben 30 liraya aldım arka lambayı da üzerine taktım gayet hoş durdu.

Seyda Ünlü

5 Vakit Bisiklet ve Kamp
Tepki
1.124
İsim
Seyda Ünlü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Telefon kılıflı kadro üstü çanta bakıyordum gidon için ayrı telefon kılıfı almayayım diye ama kadro üstü çantalar sürüşte bacaklara çarpar mı acaba?

Seyda Ünlü

5 Vakit Bisiklet ve Kamp
Tepki
1.124
İsim
Seyda Ünlü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mehmet Metin Levent

Tamir kiti sele altımı olsun yani ben kadro üstüne koyayım diyordum. peki kadro üstü çantaya bacak çarpıyor mu

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@serchester
hocam heybe gibi olanlara çarpar ama zefalin z-console unu kullanıyorum, asla bacak çarpmıyor. tamir kiti, eğer telefonu çizmeyecekse nerede saklarsanız saklayın. ben telefon kılıfı kullanmam. korucu film de yok. o nedenle, telefonu koyduğum yerde, çizebilecek metal uç veya cisim koymuyorum. sizin tercihiniz. bir de, artık yaşlandık, detayımız çok. işte, pompa, yama seti, 2 tane iç lastik, levye, çakı alyen, topeak survival gearbox derken arka çanta doluyor. kadro üstünde, mp3 çalar, telefon, cüzdan, kağıt mağıt, yarabandı vs oluyor. daha evvel, sırt çantası kullanırdım ama, o da yazın terletiyor. her ne kadar sırıtı terletmez kanallı çantalar olsa da, onlar da illa ki sırta değiyor, ya da yokuş çıkarken yavaşladınız mı terin rüzgarla buharlaşması azalıyor. bir ara, freebag bel çantası kullandım. o da pratik ama, yanlış anlaşılmasın, kahvecilerin çay dağıtan, para marka alıp veren elemanları gibi olabiliyor. ya da kayıp rahatsız edebiliyor.

Seyda Ünlü

5 Vakit Bisiklet ve Kamp
Tepki
1.124
İsim
Seyda Ünlü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Eyvallah peki zefalin z-consol'un için tamir kitini sığdurabilir miyiz. mini pompa dahil.

Hakan38

hı garbon
Tepki
204
İsim
Hakan Atabay
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Heybe kadro çantalarını tavsiye etmiyorum ama bende aim in sele altı çantası var. İçini hiç tamamen doldurmadım ama 4 tane iç lastik alıyor. 2 fermuarı var birini açınca çanta 2 katına çıkıyor o şekilde nasıl takıldığını çözemedim ama öyle takılırsa çok çirkin bi görüntü oluşuyor. Belki o fermuar içindeki malzemeleri sıkıştırmak içindir bilmiyorum. Birisi beni aydınlatırsa sevinirim. :)

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.398
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mehmet Metin Levent

benim aydınlanmak istediğim konularda mehmet bey beni kısmen aydınlatmış sağolsun. şuan decathlon un küçük sırt çantasını kullanıyorum. içinde herşeyim var. 1.8 m onguard kilit dahil. kilidi biraz abartıp hayvani aldım sanırım. kadro üstüne takmayı henüz denemedim. havalar ısındıkça da terleme endişesi sarıyor. ama şuan gayet rahatım, varlığını bile hissetmiyorum.

diğer endişelerim şuanlar; eski bisikletimden kalma iyi bir kadro altı çantam var. telefonlar, levyeler, iç lastikler vs. oldukça şey alıyor. bir kere asıl montaj aparatı eski bisiklet ile çalındığı için cırtlar ile selenin altına gayet iyi bir şekilde tutturdum ve sırt çantası almadan kilidi de bırakıp işe geldim. sanki birşey beni arkadan çekiyor gibiydi. resmen bisikletin dengesini bozdu. bir daha da takmadım. orjinal aparatı olmadığı için mi böyle oldu bilmiyorum.

çirkin görüntüleri yüzünden kilidi kadronun herhangi bir yerine monte etmek istemiyorum. ayrıca kilit de biraz büyük ve ağır olduğundan bu da bisikletin dengesini bozar mı bilmiyorum. üst borunun altına taksam bacaklarıma değer mi bilmiyorum. neyse bunları deneyerek öğreneceğim. aşağıdaki linkte yer alan çanta gibi bir çanta alsam bütün dertlerimi çözer miyim? özellikle kilit dahil herşeyi koyduğumda bisikletin aerodinamiğini ve dengesini bozar mıyım?

(link)

bisikletim scultura 300