şehir içi kullanıma uygun bisiklet

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Mehmet Ç. tarafından paylaşıldı.

Mehmet Ç.

Mehmet Ç. Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    şuan aklımdaki halen astro 270 sv ancak kesinlik kazanmadı.
    alana kadar 1 ay civarı zaman geçecek o arada fikrim değişebilir, bütçe artabilir, hatta bütçe çok artarsa direk motosiklet alabilirim. herşey mümkün :D

bütçe değişmezse astro 270 sv ya da yakın fiyatlı şehir bisikletine yöneleceğim. şuan tourerlerin tamir edilmesini bekliyorum şehir bisikleti kullanabilmek için, bir süre kıyaslayacağım...
    ön vitesi de zor zar 3e geçirdik bugün 3-7'de çıktım yokuşu :D bu sefer de ön vites 2ye 1e düşmüyor :D
    bakalım ben bisikleti almadan tamir edilecek mi tourerler, edilmezse de deneyemezsem mtb kesin gibi.

2. Ozan Cansel

Ozan Cansel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Anladım kadro boyuna falan dikkat et şimdiden hayırlı olsun :)

Mehmet Ç.

Mehmet Ç. Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    peki bu astro 270 ile kaç cmden atlanır en fazla asfalt ya da beton zeminlere?
    kron xc 250 ile 10-15cmden betona atladım maşa bir anda sonuna kadar indi çat diye ses geldi :D hatta o anki sarsıntıyla suyum da düştü, 10saniye kazanmak için kaldırıma atlayayım derken su peşinde daha fazlasını kaybettim sonunda.
    bisiklet parçalanmadı da üstüme kalmadı diye seviniyorum :D

sanırım astroda bu seviyede sorun çıkmaz 15cm gibi bir yükseklikte?
    he bu arada atlamak derken mümkün olduğunca yavaş, önü kaldırıp vurmadan, hafifçe indim.

4. Ozan Cansel

Ozan Cansel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Hocam atlama şekline göre değişir bisikletin üstüne oturarak atladıysan kadroya binen yük çok daha fazla olur ama eğer ki kaldırımdan inmekden bahsediyorsan her tür bisikletle bunu rahatça yaparsın, hiç bir bisiklet de öyle bi kaç basit tümsekde ağır hasarlar alabilicek kadar dayanıksız değildir :)

Mehmet Ç.

Mehmet Ç. Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ben ayaktaydım, hızımı oldukça yavaşlattım ve mümkün olduğunca yumuşak indim...
    ancak o çat sesi bir anda geldi, bayağı sert indi nedense.
    kadro değil de maşa gidecek sandım bir an.

1yıldır neredeyse hiç bakım yapılmadan kullanılan ortak bisikletler... neredeyse hergün kullanılıyorlar zaten. sanırım bayağı bir sorunludur, yoksa mtb ile 15cm kaldırımdan inmek bu kadar sorun olmamalı gibi.
    sürekli kron'un maşası sorunlu vs. dense de 15cm'de tamamen çökecek kadar da değildir herhalde? normal üstü bir sorun olmalıdır.

6. Ozan Cansel

Ozan Cansel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Hayır hiç bi problem olmaz benim eski çelik yığınıyla ben 50-60 cm'den falan sık sık atlıyordum bi sıkıntı çıkarmıyodu. Maşa belki de sorunludur. Mtb bisikletler zaten arazi koşullarına göre yapıldığı için bunların hepsi mutlaka düşünülüyodur yoksa 15 cm için kimse mtb'yi tercih etmez :)

Mehmet Ç.

Mehmet Ç. Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bisikletin tahmini durumunu anlamanız için söyleyeyim :D
    5 tane bisiklet var, 3 tanesinin 1 aydan uzun zamandır lastikleri patlak ve bu bile düzeltilmiyor.
    kalan iki bisikletten bir tanesinin arka fren teli bağlı değil, fren çalışmıyor, sadece ön fren kullanıldığından yokuş inmeye korkuyorum genelde onu almak yerine yürüyorum.
    kullandığımın da ön vites geçişi olmuyor, zor zar 3'e taktık öyle idare ediyoruz. arka vites geçişlerinde ses çıkarmayı bırak bildiğin takur tukur gürültü çıkarıyor, kaldırımda giderken karşı kaldırımdaki adam dönüp bakabiliyor vites sesinden dolayı(ki 1 kez zincir de attı)
    ayrıca her vites geçişinde pedallar bir anda duruyor dikkat etmediğinde ayak kayıp boşa çıkıyor zaten(ilk aldığımda olmuştu bu da, bacağı çizdim bu yüzden)
    maşa dediğim gibi 15cm'den inişte sorun çıkarıyor :D
    sele borusu tam tutmadığından araya küçük demir plaka sıkıştırılmış, şuan pek kaymıyor ancak normalde selesi yalama halde.

tabi bunların haricinde de sorunları vardır herhalde :D pek bisikletten anlamayan biri olarak benim gözüme çarpanlar bunlar :D
    düz yolda giderken bile tıkırtı yapabiliyor bazen...
    bu arada lastik dişleri de tamamen bitmiş durumda, kabak kalın lastik halini almış, fren pabuçları da büyük ihtimalde kötü durumdadır ancak fazla hız yapmadığımdan yetiyor :D

bu bisiklet ile ihtiyacını karşılayabilen birisine astro 270 yeterli olur diye umuyorum :D sizce büyük bir performans farkı olur mu?

8. Ozan Cansel

Ozan Cansel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    eşşekten inip bmw'ye binmiş gibi olursunuz eğer ki bi tur bisikleti alırsanız porsche'deymiş gibi falan hissedersiniz :) Bu arada bisiklet konusunda çok bilgili değilim sadece tecrübeleri yazıyorum. Lastiğin kabak olması biraz iyi yoksa daha da fazla yorulurdunuz :) Ama şunu da söylemeden geçmeyim eğer ki mtb alırsanız, ortalama bi tur bisikletine bindiğinizde ben neden mtb aldım diyiceksiniz :)

Mehmet Ç.

Mehmet Ç. Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    lastikleri patlamadan önce(2 ay filan oldu sanırım) ince kabak tekerlekleri olan tourer'e binmiştim.
    o da sorunlu olduğundan mıdır değil midir bilemiyorum, bisikletler hurdaya çıkacak neredeyse :D hız konusunda evet çok daha rahat hızlanıyordu, daha az yoruyordu vs. ancak gidonu sabit tutmak bile zordu, komple titriyordu bisiklet :D aşırı dengesiz geldiğinden sonrasında mtb'ye geçtim ve xc250 ile devam ettim.

kullandığım tek tur bisikletindeki deneyimim bu :D büyük ihtimal düzgün bir bisiklet sorunsuz olacaktır ancak almadan önce deneyemeyeceğimden mtb daha ağır basıyor.
    belki bir gün bisiklet kiralarım siparişi vermeden önce. buradaki salcano yetkili servisinde 50-60 kadar kiralık bisiklet vardı hepsi oldukça iyi durumda gibi görünüyordu.

bu arada ciddi anlamda beni zorlaması ve yorması rahatsız etmez. zaten 2 günde bir kardiyo yaparken mümkün olduğunca zorlamaya çalışıyorum kendimi, gün içerisinde de daha fazla kas gücü kullanmaktan memnun olurum.
    sadece zorlamak için 21. viteste kullanıyorum bisikleti, yokuş aşağı-yukarı fark etmez. vites değiştirmiyorum genelde.

Bmw yeter :D porsche'ye benzin yetiştiremem :D

10. Ozan Cansel

Ozan Cansel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Kardeşim bursada mı oturuyorsun sen ?

Mehmet Ç.

Mehmet Ç. Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    memleket bursa ama ben şuan üniversite sebebi ile edirne'deyim

12. Ozan Cansel

Ozan Cansel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    eğer bayramda geliceksen falan evde 2 tane city sport 40 var birlikte 2-3 saat turlayabiliriz hem sen de şehir bisikletini denemiş olursun

Mehmet Ç.

Mehmet Ç. Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    güzel olurdu ancak gelmeyi düşünmüyorum şuan. yine de teşekkürler :)
    büyük ihtimalle denemek için kiralarsam da city sport 40 ya da city sport 30 kiralayıp denerim.
    güneş gözlüğü de almayacak olsam insomnia serisine kadar çıkardım 1500 civarı bütçeyle :D şimdi 800 civarı maksimum vereceğim.

ancak bana hala mtb de olsa şehirde yeterli olur gibi geliyor, ortalamanın üzerinde bacak gücü ve kondisyonum var ayrıca bunları arttırmak için halen çalışmaktayım.
    en kötü ihtimalle bir set 1,50 kabak lastik alsam sorun kalmaz.
    şimdilik düşünmesem de ileride grup ile dağ orman vs. dolanmak istersem tekrar bisiklet parası vermem hem :D

14. Ozan Cansel

Ozan Cansel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Dağ falan da yapmayı düşünüyorsan zaten mtb al ben şehir için kullanıcaksın diye şehir bisikleti önerdim

Mehmet Ç.

Mehmet Ç. Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    dediğim gibi şuan düşünmüyorum, ileride düşünürsem diyorum :D
    mtb beni şehirde idare eder bir şekilde. ama şehir bisikletinin imkanı yok dağa dayanmaz :D
    ince tekerlekli mtb ile şehir bisikleti farkını hissedecek biri değilimdir :D

Mehmet Ç.

Mehmet Ç. Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bu bisiklet ayakları, mataraları vs. bisikletçide vardır değil mi? kuruluma gittiğimde bir ayak taktırayım diyorum. şimdiki bisiklet gibi 2-80 yere seremem o kadar para verdiğim şeyi :D

bir de bu km ölçer, nabız ölçer vs. şeylerden alsam mı diyorum.
    pazarlıkla iyi bir indirim yaparsam kalan parayla birkaç alet eklerim :D

17. Ozan Cansel

Ozan Cansel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ben bisikleti aldığımda ayaklığı falan vardı seninkinde de olucaktır muhtemelen. Mataralar falan bisikletçilerde var da fiyatlarını görünce ağlarsın ben sinirlenip almamıştım. KM saatini kesinlikle al nabız ölçer'e ise pek gerek yok. Ama forumda bi konu vardı mesela nabzın %60-%80 arasındaysa ağırlıklı olarak yağ yakıyormuşsun işte ne bileyim başka değerlerde de bu durum değişiyomuş falan eğer böyle birşey yapmayı düşünüyosan onu da alabilirsin. Ben km saatimi 40 tl'ye aldım. Özellikleri de toplam yaptığım km.,sıfırladıktan sonra yaptığım km,ortalama hız, anlık hız ki bu bana fazlasıyla yetiyor, kadans veya yakılan kaloriyi ölçenler de var ama onların fiyatı biraz tuzlu oluyor. (100tl ve üstü) Kadans ölçme özelliği olanlar doğru ölçüyor ama yakılan kaloriyi ölçen saatler işin içine eğimi katıyor mu bilmiyorum açıkçası saatteki yakılan kalori bana pek inandırıcı gelmiyor :)

Mehmet Ç.

Mehmet Ç. Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    nabız ölçmek bence hız ölçmekten daha önemli(kendi fikrimdir)
    kardiyoda özellikle nabız sabitleyerek o nabzı koruyacak hızda çalışıyorum mesela hız azalıp artabilir.

kendimi zorlayıp bunu o anda farkedemeyip 3km'de şiştikten sonra kaç km hızla gitmiş olduğumun önemi kalmaz gibi.

ikisini de almayı düşünüyorum ancak para birine yeterse öncelik nabız ölçerde :D

Mehmet Ç.

Mehmet Ç. Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yakılan kaloriyi göstermesi de gereksiz, bilmesem de yakıyorum sonuçta :D
    senin saatin marka-model nedir acaba?

20. Ozan Cansel

Ozan Cansel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    echowell markası u4-functions, Bisiklette yorulmamak istiyorsan çok basitçe aynı hızda ve biraz normale nazaran yüksek hızda çevirip düşük viteste kullanman gerekiyor. Yol ne olursa olsun ona uygun vitesi bulup pedal çevirme hızını sabitlemen lazım. Forumda yüksek kadansla ilgili bi konu var istersen orayı bi oku çok yararlı olur, antrenmanları falan yazıyor orda.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-4-29_8-53-12.png
Antrenmanları kayıt altına alıp bir program çerçevesinde performansınızı takip ediyorsanız, web üzerinden online hizmet veren analiz sitelerini mutlaka duymuş olmalısınız. Örneğin TrainingPeaks...
upload_2016-8-24_10-58-20.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
skip-the-antioxidants.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...