Sedona 301 mi, Salcano City Sport mu?

Tepki
14
Bisiklet
Bianchi
teşekkürler. bisikletçi arkadaş çok samimi geldi bana , 600 , 700 tl ye alabileceğin en iyi bisiklet salcano city sport dedi bende aldım , sıkıldım gezip durmaktan ama biraz daha verip kilitlemeli amortisörlü bişe de alabilirmişiz. neyse ilk göz ağrım olsun , turlara açığım arkadaşlar :)

Scudo

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
Bisikletcilere guvenim yok acikcasi benim. Ellerindeki eski modelleri cikarmaya calisiyorlar. Ayrica biri bisikletin montaji konusunda yetkili servise gerek yok yaptiriver bir yere dedi ama her hangi bir terslik olursa garantiden cikiyor, buna dikkat edin. :) eger 700 veripte aldiysan 100 daha verip kilitlemeli olani yani benimkisi gibi (30) alabilirdin.

• Beğen
Tepkiler: ulaş alkaşi
Tepki
14
Bisiklet
Bianchi
neyse bir dahakine artık ibrahim bey. 100 vere vere 700 e çıktık zaten neyse. :)

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
Aynen oyle vere vere yukseliyor butce, hayirli olsun tekrardan :)

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
Pedallamaya basladim ve fena halde yoruldum. :D 4-5 km kadar turladim. Su an bisiklet su halde:

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/625581_10200876898105990_1102607935_n.jpg

kmlgkts

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Sedona
hayırlı olsun ikinize de.ben de sedona 301 almayı düşünüyordum fakat sizin mesajları görünce salcanoya yöneldim ama hala aklım 301de.hatta 321 istiyorum ama fiyat biraz benim verebileceğimden yüksek ve amortisör konusunda pek bi fikrim yok.sedona 321de kilitlemeli amortisör mü var?

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
Benimde aklım 301'de kalmıştı ama salcano daha iyi oldu. Yetkili servis konusunda da en yakın salcano olunca ister istemez buna yöneldim. Bu arada ufak bir sorun çıktı, pedal boşa dönüyor benim, yetkili servis devam ederse yenisini isteyelim hemen dedi. Şans yok bizde. :)

İlk tur: (link)

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
Gencler benim bisiklet iflas etti. :( pedal artik tamamen bosa dönüyor, dislilerin yenisini isteyecegiz...

Neden boyle oldu ki sizce?

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
18" kadro... 178 boya tam denk geldi... Lakin bisiklet cok buyuk... Kadronun on tarafi bayagi yuksek...

Ilk gunden bozulan bisiklet olarakta tarihe gecti :(

yuzuakyener

Aktif Üye
Tepki
78
Bisiklet
Salcano
Öncelikle bisikletiniz hayırlı olsun. Çok güzel görünüyor. Ayrıca geçmiş olsun ilk günden can sıkıcı olmuş ama düzeltilir eminim.

İki tavsiyem olacak size:
1- Bisikleti hızlı pedallayarak kullanın (yüksek kadans). Çevirebildiğiniz en düşük vitesi tercih edin. Pedal çevirirken koltukta zıplamaya başladığınızda vites büyütün. Başlarda çok yorar ama hem dizler için çok sağlıklı hem de uzun vadede çok daha dayanıklı hale gelindiği söyleniyor. Ben faydasını görmeye başladım bile. İncelemeniz için: (link)

2- Kask aldınız mı bilmiyorum ama ilk iş olarak bir kask alın. Örnek hikayem için :D :(link)

Ayrıca android kullanıyorsanız ve bir 10 lirayı gözden çıkarabilirseniz Runtastic Pro'yu tavsiye ederim. Gerçi bu ay içinde aynı firma Road Bike Pro versiyonunu da yayınlayacak. iPhone'da mevcut.

Kazasız belasız, bol pedallar.

yuzuakyener

Aktif Üye
Tepki
78
Bisiklet
Salcano
Bu arada bisikletin büyük olması başta garip gelse de zamanla çok güzel geliyor. Ama sert dönüşler yapmamaya dikkat edin. Bu irilikteki bir bisikletin manevra kabiliyeti biraz düşük oluyor.

Bu arada sele ayarlarını da doğru yaparsanız sırt ve bel ağrısı yaşamazsınız. Acemiyim dediğinizi hatırlıyorum. O yüzden bu kadar detaya giriyorum. Ukalalık olarak algılamayın lütfen.

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
Cok yerinde bilgiler vermissin tesekkurler. :)

Oncelikle ilk gun yasadigim durum gercekten can sıkıcı ama sonradan meydana gelseydi kullanici hatasi da diyebilirlerdi.

Bisikletin uzerindeyken etraf cok guzel gorunuyor. Devasa olmasindan kaynakli sanirim.

Viteslere zamanla alisirim sanirim. Bazi dikkat etmem gereken yerler var, malum zinciri capraz yapmayacakmisiz. Birde viteslerin yokuslarda ise yaramayacagi kanaatindeyim. :)

Kask bisikletin rengine gore alinacakti henuz kaski almadim bu yuzden en kisa surede temin edecegim.

Dun tesadufen bir siteye girdigim de bir uygulama cikti karsima. Bugun onu kullanarak guzergahimi cikardim ortaya. Adi Mapmyride ama soylediklerine de bakacagim lakin telefon blackberry. :/ bu sekilde bir uygulama ile km saatine de ihtiyac duymam sanirim.

Sele konusunda ise one dogru kaydim bugun. Sanirim alcak geliyor. Bisiklet uzerindeyken kendi selenin arkasina dogru attim hep.

Bu arada bisikletle is yerime gelirken arizalandi, az sonra yuruyerek eve goturecegim. O da bir garip olacak.

Ilk gunun macerasi bu kadar simdilik. :)

yuzuakyener

Aktif Üye
Tepki
78
Bisiklet
Salcano
Sele yüksekliğini ayarlarken pedallardan aşağıda olana topuğunuzla bastığınızda bacağınız dümdüz olacak şekilde ayarlamanız gerekiyor. Normal sürüş pozisyonunda ise (yani pedala ayağın ön kısmıyla basarken) diziniz çok hafif kırık oluyor. Bu pozisyonda durduğunuzda yere parmak ucunda zor zahmet basabiliyorsunuz. Çoğunlukla durduğunuzda inmeyi tercih edeceksiniz ama en sağlıklı pozisyonun bu olduğu söyleniyor.

Ben Ebay'den telefonuma özel bisiklet tutucusu aldım. KM saate hiç ihtiyaç duymuyorum. Kısa-uzun her binişimde runtastic'i çalıştırıyorum. Böylece aylık ne kadar bisiklete binmişim, toplamda ne kadar yol yapmışım, hepsini kayıt altında tutuyorum.

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
Evet disli sorununu hallettikten sonra seleyi o sekilde ayarlayacagim o halde. Akilli telefon bu yonde de isime yarayacak demek. Ayrica baktim epeyce uygulama varmis. :)

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
Bisiklet yeniden çalıştı eve kadar lakin sorun devam ediyor. :S Ayrıca çok fena yoruldum. :S

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Öncelikle tekrar hayırlı olsun.

Bisiklete yeni başladığınız için yorgunluk yaşamanız normal. Zamanla alışacak ve gelişecek, geliştikçe bisikleti daha çok seveceksiniz.

Başlangıç için iyi bir seçim yaptınız. Merdiven altı hi-ten kadrolu çift amortisörlü bir bisikletle de başlamış olabilirdiniz.

Benim size nacizane tavsiyelerim;

- Kendinizi zorlamayın, ilk günlerde kısa geziler yapın. Mesafe ve hızınızı zaman geçtikçe arttırırsınız.
-Yorgunluğunuz ya da katıldığınız bir turda geri kalmanız durumunda kendinizi ya da bisikletinizi suçlamayın.
-Bisikletinizin bakımlarını yapın-yaptırın. ayarlarının sorunsuz olduğundan her zaman emin olun.
-Su içmeyi unutmayın, basit şeker tüketimini mümkün olduğunca azaltın
-Kadans ve vites kullanımı hakkında bilgi ve tecrübe edinin
-Bisikleti kullanmaya başlarken önce ısının, ısınmaya zamanınız yoksa ısınma turu gibi yavaş kullanarak başlayın. Geziniz bitince de bisikleti birden bırakmayın, yine yavaşlayarak - ısınma turu gibi- vicudunuzu yavaşça soğutun
-Kendinize yakışan, beğendiğiniz ve pahalı olmayan bir kask edinin, eldiven ve pedli tayt-şort kullanımını boş vermeyin. Ama ara sıra eldivensiz, günlük kıyafetlerinizle de kullanmayı ihmal etmeyin-kasksız değil.
-Bisiklet kullanan arkadaşlar edinmeye bakın
-Lastiklerinizin hava basıncına dikkat edin, doğru hava basıncında kullanmaya gayret edin
-Çok yorgun hissettiğiniz dönemlerde 1-2 gün ara verin
-Kilolu iseniz zayıflamaya gayret edin. Kilo sorununuz varsa ve kıllı bir vicud yapınız varsa, terledikten sonra (kıl dönmesi olmamak için ) kuyruk sokumu bölgenizi kuru ve temiz tutun, mümkünse tıraşlayın
-Rahat kullanabileceğiniz - şeffaf ya da güneş için de olur- bir gözlüğünüz olsun. Yolda gözünüze gelecek toz, sinek, taş parçası, dal parçası gibi tehlikelerden korunmuş olun
-Bisiklet kullanarak çevrenize güzel örnek olduğunuzu, trafikten bir araba eksilttiğinizi, böylece çevreye de katıda bulunduğunuzu, bununla kendi ekonominizi de rahatlattığınızı, sağlığınız için kendinize çok büyük bir iyilik ettiğinizi unutmayn. Bisiklet kullanmak sağlığınıza iyi geldiği gibi mutluluk hormonu da salgılamanızı ve stres atmanızı sağlar
-Gidonunuz ya da sele borunuza zor zamanlar için para koyabilirsiniz
-Gece için aydınlatmanız, her zaman yanınızda yedek iç lastik ve pompanız olsun
-Lastik tamirini öğrenmeden, kendi başınıza iç lastik değiştirmeyi yapamadan uzun yola çıkmayın
-Trafikte, araç sürücüleri sizi görmüyormuş gibi hareket edin. Başınızı öne eğip ön lastiğe bakmayın, hayallere dalmayın

Şu konulara da göz gezdirin:

(link)

(link)

(link)

(link)

son olarak, pedalı kafanıza takmayın. Basit bir sorundur, kolayca çözülür. Büyük ihtimalle montajda yanlış diş geçirilmiştir. Bu ve benzeri sorunlar yeni bisikletlerde olur. Zaten bu yüzden, bir ay sonra tekrar bakım yapılır; tüm ayarlar size göre elden geçirilir.

Sağlıklı, huzurlu, mutlu bol pedallar dilerim

zanaatkar

Daimi Üye
Tepki
91
İsim
İbrahim Ç.
Bisiklet
Salcano
Tavsiyeler için teşekkürler. İnşallah söylenilenler gibi olur. Çünkü daha ilk günden hem sorun yaşamak hemde çok az eğimli bir rampayı tırmanmak yordu beni. Vites konusunda ise bir süre zorlanacağım malum çünkü uğraştırıyor biraz. 1'deyken 1-3, 2'deyken 4-6, 3'deyken 7-9 şeklinde ayarlamamı istedi yetkili servis. Yani bu demek oluyor ki 27 vitesli bisikletin sadece 9 vitesini görebileceğiz, yanılıyor muyum? Son olarak bu pedal meselesi gece çözüldü, bugün yeniden binsem tamamen boş dönmesi tekrarlanır mı acaba, parça değiştirilene kadar evden çıkarmayayım mı bisikleti?