Salcano XRS 050 ve Kron RC 1000 için detaylı karşılaştırma

Sizin tercihiniz hangisi olurdu?

• Toplam katılım
    251
Scudo

KaracaAbdullah

Aktif Üye
Tepki
117
İsim
Abdullah Karaca
Bisiklet
Salcano
Evet doğru söylüyorsunuz. Kendi kadrosunu yapan tek marka. Benim itirazım biraz da şunadır.Bu firmalar dünyaca ünlü markaların ürettiği gibi bisikletler yapmayı bilmiyorlar mı? Bizim üreticilerin çapı, teknolojik kapasitesi belli. Bu kadar oluyor. Ülkenin ekonomik şartları da ortada. Daha iyi olurlar inşallah. Yanlış bilmiyorsam Salcano en üst seviyedeki bisikletlerini tamamen yurtdışında yaptırıyor. Ayrıca adamlar söz konusu bisikletleri alın yarışa katılın diye yapmıyorlar ki. Hem şu başlangıç lafını da pek sevmiyorum. Maddi durumu iyi olan biri ben yeni başlıyorum diye neden tourney veya claris setli bisiklet alsın ki?

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.784
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Pahalı markalar da -kaliteli markalar demek yerine pahali markalar demeyi tercih ediyorum- kendi ulkelerine ait %100 yerli malı değil ki!
O markalarin yalnizca ismi yerli, gerisi yabancı. O büyük bisiklet markaları kendi ulkesinde uretim yapmiyor belki %1-3'luk kısmıni ancak yapiyorlar gerisi Tayvan'da yapiliyor ee kompanentler de zaten çoğunlukla Japon malı. Yalnız bizdeki markalara göre ARGE ve kalite kıstasları üst seviyede.
İş aslinda yerli-yabancı durumu değil. İş, bizim daha kaliteli bisiklet uretme kaygısınin olmamasi! Yani bunun için büyük uğraşlar yok, daha iyi işçilik daha iyi elementler, kalite algısınin arttirilmasi... bu söylediklerim de üretici için ekstra maliyet! Ekstra maliyetle bizim ureticiler uğraşır mi, tabiki uğraşmaz. Halihazirdaki ürünler de zaten satiyor, kaliteli bisiklet isteyen de zaten belirli bir kısım ve bu kısım için de ekstra işler ureticilere külfet geliyor. "O kadar uğraş, başına iş al, kaç tane satacağız ki zaten bundan" diyorlar!
Hem zaten yerli malı çok kaliteli bisikletler çıksa bile bizim milletimiz ön yargılı, aynı kalitede yerli-yabancı olsa yabancıya koşulur... Ön yargıları yıkmak da zor. Salcano xrs 001 çıkarttı UCİ onaylı kadro ama gereken ilgiyi görmedi hatta millet taş atıyor bu paraya bu mu alinir diye. .
Öyle işte...

• Beğen
Tepkiler: KaracaAbdullah

KaracaAbdullah

Aktif Üye
Tepki
117
İsim
Abdullah Karaca
Bisiklet
Salcano
Malesef vaziyet dediğiniz gibi. Bizim üreticilerimizde bu arızalar var. Hatta genel olarak bizde işçilik ve esnaflık ahlakı bile yok. Bu da uzun hikâye. Malumunuz Bisan yıllar sonra üretime başladı adam resmin altına hemen bu nasıl renk diye yorum yazmış. Öyle veya böyle en eski markamız olan Bisan (ki pek çoğumuz için Bisan demek çocukluk/gençlik hatıraları demektir) yeniden üretime geçtiği için bir memnuniyet duymamız gerekmez mi? Yerli üreticilerin de kendilerini düzeltmeleri icab eder ama malesef ülkede genel bir ticaret ve alışveriş ahlakı problemi var. Yine dediğiniz gibi üretim Tayvan-Çin hattına kaydı ancak markalar tasarımlarıyla kendi kişiliklerini oluşturmaya devam ediyorlar. Bizimkilerin de bunu yakalaması lazım. Carrraro Mavi'yi çizen bir Türk ve gayet de güzel. Aynı tasarımı yerli bir marka için yapsaydı büyük ölçüde beğenilmezdi. Tam bir kısır döngü içindeyiz vesselam...

• Beğen
Tepkiler: amasseia

brahimysl

Üye
Tepki
4
İsim
İbrahim
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@KaracaAbdullah
Burda türk markalarını kötülemiyorum bn kendim salcano kullanıcısıyım. Ayrıca Kron rc 1000 modeli 060 yada 70 ile karşılaştırmak pek mantıklı değil. 060 ve 70 te daha aerodinamik yapısı bile yok ona yol bisikleti demek bile pek hoş durmuyor. Neyse iyi günler.

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

KaracaAbdullah

Aktif Üye
Tepki
117
İsim
Abdullah Karaca
Bisiklet
Salcano
@brahimysl Sizin için demedim zaten. Yorumunuzun altına yazdığım için öyle anlaşıldı galiba. ? Her iki markanın en alt modelleri olduğu için rc1000 ile 60 ve 70'i örnek verdim. Son cümlenize katılıyorum. Sanki normal bir bisiklete yol gidonu takılmış gibi duruyorlar.

• Beğen
Tepkiler: brahimysl

alper52

Daimi Üye
Tepki
229
İsim
Alper
Bisiklet
Fuji
Aradim ama gozden kaçırmış olabilirim, xrs050 maximum lastik kalinligi nedir? 1.25 durano dd uyar mi bu bisiklete. sanki ust mesafesi yetmeyecekmis gibi duruyor

alper52

Daimi Üye
Tepki
229
İsim
Alper
Bisiklet
Fuji
Aradim ama gozden kaçırmış olabilirim, xrs050 maximum lastik kalinligi nedir? 1.25 durano dd uyar mi bu bisiklete. sanki ust mesafesi yetmeyecekmis gibi duruyor
1.10 bile kalin geldi
Uzerindeki lastikler 0.9 luk lastikler 1.0 bi ihtimal kendim sordum kendim buldum belki birisinin isine yarar :)

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@KaracaAbdullah
Burda türk markalarını kötülemiyorum bn kendim salcano kullanıcısıyım. Ayrıca Kron rc 1000 modeli 060 yada 70 ile karşılaştırmak pek mantıklı değil. 060 ve 70 te daha aerodinamik yapısı bile yok ona yol bisikleti demek bile pek hoş durmuyor. Neyse iyi günler.
Katılıyorum :harika: 060 ve 070 kırma modeller. Market bisikletinden bozma yol bisikleti gibi düşünün. Kadro safkan yol kadrosu değil, hibrit bisiklet :kötü: