Rulmanlı aynakol göbeğinin bilyalıya göre artıları nedir?

Tepki
216
Bisiklet
b'Twin
Herkeze iyi forumlar arkadaşlar dün bisikketimin aynakolunu değiştirmek için Adana'nın profesyonel bisiklet ve parça satış dükkanı olan Dağ Bisiklete gittim. İbrahim ustada bana aynakolu değiştireceksen göbeği de shimanonun rulmanlı olanıyla değiştirelim dedi bende tamam usta dedim böylelikle shimano altus aynakoluyla rulmanlı shimano göbek taktırmış oldum.Arkadaslar simdi gelelim soruma, rulmanlı göbeğin bilyalı göbeğe göre avantajı nedir?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler :)
(link)
(link)
(link)

• Beğen
Tepkiler: Gürkan Kılıç
Scudo

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.371
Bisiklet
Scott
Merhaba,

Rulmanli gobekler kapali sistem olduklari icin daha az bakim gerektiriyorlar (hatta hic bakim gerektirmiyorlar bile diyebiliriz). Rulmanda bir sorun oldugunda dogrudan rulmani degistiriyorsunuz ancak normal kullanimda sorun cikma ihtimali de cok dusuk.

Bazilari rulmanli sistemlerin akiciliginin daha iyi oldugunu soyluyorlar ancak burada kiyaslama yapilan malzemelerin kalitesi de onemli tabii.

Gule gule kullanin yeni ekipmanlarinizi :)

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
shimano'nun rulmanlı göbeği yok diye biliyorum...

Tepki
216
Bisiklet
b'Twin
@Mehmet Altuğ
Teşekkürler çok sağolun :)

@Mert C.
Yanlış biliyormuşsun mert

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
Rulmanlı göbeklerin artıları: Bakım yapması daha kolaydır ve bilyalı göbeklere göre bakım ve ömür süreleri daha fazladır. Rulmanlı göbek, bilyalı göbekte zamanla oluşan bilya yatağını aşındırma sorununu teşkil etmez. Rulmanlı göbek mi daha akıcı yoksa bilyalı göbek mi sorusu ise tartışılır. Çünkü bisiklet kullananlar rulmanlı göbek daha akıcı diyenler ve bilyalı göbek daha akıcı diyenler olarak ikiye ayrılıyor. :)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Hamza Hakkı

hamza bey shimanonun kapali sistem rulmanli jant gobeginin linki varmi acaba soylediginiz modeller rulmanli degil.teknik kitaptan link ile gosterirseniz cok sevinecegim. ben daha shimanoda kapali sistem rulmanli jant gobegi gormedim.Birisine yanlis biliyorsunuz demeden once ufak bir arastirma yapmak en guzelidir emin degilsek. ben emin oldugum halde bu mesaji yazdiktan sonra tekrar baktim soylediginiz iki set de rulmanli degil.

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
@Ferhat Köse

Çevremde bu jant setini kullanan kişiler bana rulmanları olduğunu söylediler. Ben de emin olmadığım için tabi ki bir araştırma yaptım, aşağıdaki sitede ve bir kaç sitede daha eğik temas yataklı rulmana sahip olduğunu gördüğüm için böyle bir yorum yazdım. Eğik temas yataklı rulman sistemi tam kapalı bir sistem olmayabilir o konuda bir bilgim yok.

(link)

(link)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Hamza Hakkı

size rulmanli oldugunu soyleyenler hatali soylemis.bu konuda ve bisiklet ile ilgili rulman kelimesi genel anlamda kapali sistem rulman icin kullanilir.shimanonun kullandigi dizme bilya sistemidir.alt yatak bilyalar ve yatakli kapak seklinde kullaniliyor ama kesinlikle kapali sistem degildir.artisi eksisi konusulur tartisilir farkli bir mevzu. verdiginiz linkteki bilgi shimanonun yatak olarak kullandigi kismin bilgilendirmesidir.
bu tip mevzularda ozellikle shimano ile ilgili bir durumu arastiracaksaniz shimanonun kendi teknik sayfasini oneririm. yukarida ziya linkleri verdi zaten.
son olarak yine yaziyorum ben bu konuya yorum yazmazdim normalde. zaten konuya sebep soruya dogru cevaplar verilmis ama sizin yazdiginiz "yanlis biliyorsun" yorumuna istinaden asil sizin bilginizin yanlis oldugunu anlatabilmek adina yorum yazdim.dogrusu belli olduguna gore sorun kalmamistir umarim.
herkese iyi forumlar.