Rubledeki dişli sayısının önemi?

Makula 06

Aktif Üye
Tepki
90
İsim
Ugur gurlevik
Bisiklet
Sedona
@Gökhan Akkaya benzer yollardan bende gecmistim 21 vites tourney donanimli bisikletimi yukseltmek istedim arastirdigimda tabiri caizse astari yuzunden pahali geldi. İkinci el temiz istedigim ozelliklerde bir bisiklet aldim. Son hizda artis var ama vites gecislerinde cok buyuk bir fark yok yada bana oyle geliyor:) frenler V frenden HD ye donustu fren performansi daha iyi ama bu seferde surtme sesi sinir bozuyo :) ozetle bisikleti yukseltmeyi neden istiyorsunuz o onemli..

Scudo

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.902
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Kazım kuru55

On aktariciniz uyar. Ama aktarici degisiminin baska degisiklik yapmazsaniz performansa etkisi olacagini sanmam. Elbette uygun fiyata buldum degistirmek istiyorum, on aktaricim eski/sorunlu diyorsaniz degistirin. Ancak aktarici kolunu da degistrimeniz gerekir. Bildigim kadari ile sram ve shimano kollarin tel cekme oranlari/sistemi farkli oluyor. En iyisi Erdoganlar'a satın almadan once telefon acip kol uyumunu sorun...

• Beğen
Tepkiler: Kazım kuru55

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@suat akman
Demek ki ben de bacak iyi olsa 44km hıza çıkabilirim düz yolda..:asik:
Dediğiniz aynakol ve ruble benimkiyle aynı:):)
(Not:en çok 35km/s yi gördüm düz yolda-5-6 saniye falan:D)

Kazım kuru55

Aktif Üye
Tepki
55
İsim
Kazım
Bisiklet
Carraro
@suat akman (link) vites geçişleri çok sorunlu.İnce ayar da yapsak tutmuyor.Birde bu aktarıcı var.Bu uyarsa bunuda alabilirim.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.902
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Kazım kuru55

O linkteki model aktarici orta gobekten baglaniyor ama! Siz kelepceli kullaniyorsaniz ve kendiniz baglayacaksaniz bence riske girmeyin ve kelepceli modellerden alin...

• Beğen

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.902
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Kazım kuru55

Acikcasi ust duzey donanim kullanmiyorsaniz, keyfi ve limitsiz bir butceniz yoksa, indirimden acera veya uzeri uygun bir aktarici alip kullanin derim. Benim orta aktaricim acera ve 3 yildir basimi agritmadi. Hemen hergun bisiklet ile ulasim saglar firsat bulursam uzun gunluk turlara cikarim.

• Beğen

kaskreis

Forum Bağımlısı
Tepki
468
İsim
Ulaş
Bisiklet
Kron
@Makula 06 Disk frenim ayarını yaparsan sürtmez,nasıl yapılır dersen video linki verebilir ya da açıklayabilirim,ya da bir bisikletçiye götür ama bence çok kolay :)

• Beğen
Tepkiler: Makula 06

Makula 06

Aktif Üye
Tepki
90
İsim
Ugur gurlevik
Bisiklet
Sedona
Tesekkurler videolardan biseyler yaptim kullandikca surtme azaliyor

Emrdgn

Üye
Tepki
8
İsim
Emre
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@suat akman

merhaba suat bey, aynakol ve rubele olayını kolayca anlatmışsınız benim yine de size sorum olacak. benim anladığım kısaca söylemek gerekirse ruble için bahsediyorum. ruble dişlileri ne kadar dişli sayısı küçük ise hızlı gidiyoruz. aynakolun buna etkisi nedir? mesela ben 50/34 aynakol 11/36 ruble düşünüyorum. uzun mesafede yokuşlarda zorlanır mıyım ? düz yolda daha hızlı ilerliyebilir miyim ? yardımcı olursanız sevinirim. tşkler

ByRe4L

Aktif Üye
Tepki
81
İsim
Hamza
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Emrdgn
hocam bu basit lisedeki fizik konusu :) aynakoldaki dişli sayısı büyürse senin her pedal turunda arka tekerin daha fazla döner aynı şekilde rubendeki dişli sayın ne kadar küçülürse arka tekerin daha fazla döner senin rublen ve aynakolundan örnek verirsem aynakolun 50 dişli'de rublen 11 dişlideyse sen her 1 tam tur pedal çevirdiğinde tekerin 50/11=4.54 tur döner rublen büyüyüp aynakolun küçüldüğünde ise aynakol 34 ruble 36 olduğu zaman 1 tam tur pedal çevirdiğin zaman aynakolun 34 diş sayısı kadar zinciri çevirir zincir de 34 dişlik rubleni çevirir dolayısııyla 34/36=0,94 tur tekerin döner ruble ve aynakolundaki dişli sayılarına göre bu hesabı yapabilirsin

Emrdgn

Üye
Tepki
8
İsim
Emre
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ByRe4L
teşkkürler. peki 50/34 - 11/36 size göre uzun yolda kullanılabilecek çok zorlamaycak bir set midir? yokuş için önerilen ne olabilir?

ByRe4L

Aktif Üye
Tepki
81
İsim
Hamza
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Emrdgn
abi ben 23 yaşındayım geçen sene bisiklete başladım dağ bisikelti var bende fotoğrafımdaki bisiklet 3'lü aynakol var bende 42t/32t/22t Diş li rublem de 28t/14t bu soruya kaliteli bir cevap veremem kendi dneyimlerimle ancak 36 diş çok rahat diyorlar çok uzun tırmanışlar yapmıyacaksan fıtı fıtı gidersin diye düşünüyorum tabi kondisyon da önemli bence bu soruyu kendin şehir içinde 30 40 km lik turlarla bulabilirsin :)

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Emrdgn

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Emrdgn

merhaba,

yol bisikleti için yokuşa en verişli oran bunlar. daha küçük aynakol ve daha büyük ruble yoktur yol bisikleti için. hatta yol bisikleti için 36 ruble var mı bilmiyorum bile. hangi aktarıcı destekliyor?

• Beğen
Tepkiler: Emrdgn ve ByRe4L

ByRe4L

Aktif Üye
Tepki
81
İsim
Hamza
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@makaram
wolftooth kullanmış da olabilir

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Emrdgn
50-11 kötü bir oran değil fakat 34-36 biraz gereksiz, 34-32 hatta 34-28 ile biraz antrenman yaptıktan sonra çıkılamayacak bir yokuş yok.

• Beğen
Tepkiler: Emrdgn ve ByRe4L

Emrdgn

Üye
Tepki
8
İsim
Emre
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@makaram

aslında tam bikepacking tarzında düşünüyorum. beni yokuşlarda gerçekten çok zorlamayacak bir öneriniz olur mu? 3 lü aynakol bile olabilir.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@Emrdgn
Bu oranlarla zorlanmamanız lazım..Eğer zorlanıyorsanız,sorun sizdedir..Kilonuz fazladır veya formda değilsinizdir..
Yeni başlıyacaksanız,bu bisikleti/seti alabilirsiniz..