Rst amortisörde solda bulanan ayar ne işe yarıyor?

Tepki
28
Rst gila amortisörüm var sol tarafta üzerinde eksi artı olan döndürülebilen birşey var.Acaba bu ne işe yarıyor artı yapınca ne oluyor eksi yapınca ne oluyor.Hangi tarafa çevirirsem daha yumuşak olur?

Scudo

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
Merhaba.
Oradan geri tepme ayarını yapabilirsin. Yani maşa içe girdiğinde dışarı sert mi yavaş mı çıkacak bunu ayarlayabiliyorsun. Bende GILA kullanıyorum benim maşada o ayardan iki tarafta da var. Sanırım sendeki diğer tarafta kırmızı kilit düğmesi var.
Gıla maşa ucuz ama güzel bir maşa. Ben çok memnunum. Özellikle yağ bakımını iyi yaparsan çok güzel çalışıyor. Pistonları sakın yağsız bırakma, devamlı kontrol et. Yağı kalmadığında ince 1 ytl ye satılan küçük makine yağlarından elinde bulunsun devamlı yağla. Tozlandığında da devamlı sil.
Eczaneden küçük bir şırınga al. içine ince yağ doldur. Maşanın pistonların içe girdiği yerde toz ve yabancı maddelerin girmesini engelleyen lastik keçeleri vardır. İğneyi sadece 3 mm. kadar sok daha fazla değil, zorlandığı yerde bırak ve aldığı kadar yağ koy. Fazlası dışarı gelir zaten.
Maşa çalıştıkça dışarı pistonlar ile yağ verir. hava ve toz ile bu yağ kaybolarak bu süreç devam eder. Ara ara bu bakımı yapar isen maşan hem uzun ömürlü olur hem de sağlıklı çalışır.
Selamlarımla...

Nevzat KÖSEOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
593
@wolverine76

rebauntla serlik yumusaklık ayarını karıştırmıssınız

amortisörlerin genelinde sol tarafta yay bulunmakta yani o ayar sertlik yumusaklık ayarıdır.
+ işaretli yöne doğru çevirdiginizde yay sıkışır ve maşa sertleşir
- işaretli yöne çevirirseniz yay gevşer ve maşa yumuşar
bu ne için gereklidir arazi koşulları için maşanın çalışması gerekir o yüzden maşa yumusak ayarda tutulsunki darbeleri kolayca emsin
sert ayar maşanın esnemesini engellemek için kullanılır mesala yolda giderken pedala uyguladıgınız gücün bir kısmı amortisöre gider amortisörü şertleştirerek bu güç kaybını azaltabiliriz

ayrıca o toz keçelerinden içeri şirinda sokmayı düşünmüyosun umarım sokupta yağ koyacaksın hemde makina yagı ve fazlası dışarı gelecek çok büyük yanılgı içerisindesiniz maşa yağlaması içten yaplır. o şekilde maşanın keçesinden içeri yağ koymak geçici hemde zararlıdır.
sizde söylüyorsunuz o toz keçesi dışarıdan içeri toz kum çamur vs girmesini engelliyor içeriden yağ çıkmasını değil o yağ her türlü çıkacak içeride kalmaz ve yağ cıktıgı zaman o bölge kum birikmesine sepep olur veya yağ dondugu zaman maşanız felaket olur

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
@Nevzat K.

Nevzat merhaba,

Bilgi ve tavsiyelerin için teşekkürler. Umarım arkadaşımıza yardımcı olur. Selamlar...

• Beğen
Tepkiler: Nevzat KÖSEOĞLU

Experiment 67

Aktif Üye
Tepki
109
hiç bi işe yaramıyor çeviriyorsun gene aynı bende kullandım bazen yumuşuyo bazn sertleşiyo ama genelde bi işe aramıyo kafasına göre yani ii bi amortisör değil bence ben beğenmedim

Hüsnü Deniz Kalaycı

Forum Bağımlısı
Tepki
187
İsim
Hüsnü Deniz Kalaycı
Bisiklet
Scott
bendede rst gila sl var bendede pek bi işe yaramıyo işe yaraması için önerisi olan varmı??

Experiment 67

Aktif Üye
Tepki
109
valla ben bi çözüm bulamadım ama aldığım ilk hafta çok güzeldi çalışıyodu sonra bi işe yaramamaya başladı çok kötü bi amortisör bence ben hiç memnun değildim

Şahin Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
298
RST maşaya verdiğiniz parayla FOX performansı satın alamazsınız.RST'nin performansı fiyatı kadardır

Hüsnü Deniz Kalaycı

Forum Bağımlısı
Tepki
187
İsim
Hüsnü Deniz Kalaycı
Bisiklet
Scott
magura asgard düşünüyorum benim işimi fazlasıyla görecek bi maşa lock-out yok ama önemlide değil en dik yokuşlarda bile bi kere kullanmadım belkide yayın sertliğindendir kafamı kurcalıyor bu iş:S

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
@buyukbulut25

RST'ye verdiğiniz parayla Suntour XCM veya XCR (artık hangisi gelirse)
alırsınız daha iyi performans veren daha dertsiz bir maşanız olur...

NightHawk

Aktif Üye
Tepki
128
@H.Deniz Kalaycı

Eski konuyu hortlatmış olacağım ama başka bir arkadaşımızın işine yarayabilir. Bende de ayar işe yaramıyordu, nedeni ise içindeki yayın çok sert olması, hatta üzerine binerken ayarlamaya çalıştıysanız ayar vidasının içi sıyrılmış bile olabilir. Ben içini açıp elimde bulunan daha ince telli ama aynı çapta uzunlukta başka bir yay kullandım. Ayrıca içinden çıkan yayın son 4 ve baş 4 spirleri basık üretilmiş bu da sanırım çok fazla hareket etmemesi için, bendeki yay amerikan Maccari üretimi bir havalı tüfek yayı ve çok kaliteli bir yaydır. Onu takınca RST GİLA gerçekten çok süper çalışmaya başladı, artık en yumuşak ayarda sert fren yapınca 80mm ye kadar çöküyor, sert ayarda ise eskisinin orta sert ayarına denk hemen hemen. Normal şartlarda kullanım için gayet güzel oldu, tabi bu maşayla hoplama zıplama yapılmayacağını biliyorsunuzdur umarım çünkü enim ağırlığım 85kg ve ayakta bindiğim zaman sağa sola esnediğini hissedebiliyorum, hatta fren pabucu janta temas ediyor çok yüklenince :) pek rigid bir yapısı yok yani.

Tepki
20
Bendede RST OMNI 191 C7 var artı eksi reload işaretleri var maşa üstünde ama bir işe yaramıyor ve performansından hiç memnun değilim...Böyle giderse bir tane Suntour alırım büyük ihtimal...

Herkeze iyi pedallar.... :)

Veli Bahtiyar

Daimi Üye
Tepki
121
Ben suntour XCR amortisör kullanıyorum. 1 aydır ilk günkü gibi çalışıyor. Umarım bir problem çıkarmaz. 100mm esnemesi ve gidondan kilidi var. Çalışmasıyla ilgili bir problemim yokta. Bazen kilidi açılmıyor. Yani bilmiyorum nedendir ama sanırım hava ile ilgili bir problemi var. Kilidi indirmeme rağmen amortisör kilitli kalıyor. Sonra amortisörün tel bağlanan yerinin vidalarını gevşettiğimde kendine geliyor. Ama bu da zahmetli bir iş tur esnasıda.

Bir kaç kez 5 mm kadar sıkışmışken amortisörü kilitlemeye çalıştım, acaba ortada kilitleniyormudur diye. Ondan ayarı bozulmuş olabilir mi acaba ?

Ortada kilitlenen amortisör var mı ? Yokuş çıkarken en altta kilitlense süper olurdu.

ufhouck

Aktif Üye
Tepki
289
bir kaç ayda iptal olan bir amortisördür. :) kırmızı lock out kapağının içinden ayar yapılıyor. bisikletçinize götürüp bakımını yaptırdığınızda ilk günkü gibi olur. ama gene ömrü 2 aydır.

Şeref ARSLAN

Aktif Üye
Tepki
55
Bisiklet
Specialized
@ufhouck

Lock out kapağı içindeki ayarını ve amortisör bakımını kendimiz yapamazmıyız?

Sizler sorunu nasıl çözüyorsunuz?

Alternatif uygun fiyatlı kaliteli amortisör ne tavsiye edersiniz?