Roller yapımı

Scudo

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
hiç ayak kullanmamanın herhangi bir sakıncası olur mu ki?

edit:
sonradan aydım :)
rulolar yere değer :D

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Tekrar selam. Bugün Ölçsan Konveyör ile görüştüm. Olayı anlattım, nerede, ne için kullanacağımızı anlattım. Ben kendim için 15 (bisiklet)+ 65 (ben)= 80 kg. taşıyacağını söyledim ruloların, taşır dediler. Ne amaçla falan kullanacağımızı da anlattım. Yine bunların ellerinde hazır olmadığını, üç tane alıp alamayacağımızı bilmediklerini söylediler. Telefon numaramı istediler, tekrar arayıp bilgilendireceklerini söylediler. ellerinde 50 mm.'likler varmış, ama bizim istediğimiz ölçüde olması için 80 mm boru sipariş etmeleri gerekiyormuş yapmaları için. Üzerleri ise roller'lardaki gibi plastik tarzı değilmiş, metalden yapılıyormuş. Ben kanal için 5mmX5mm ölçü verdim, açılabilir dediler, yeterli et kalınlığı varmış. Beni tekrar aradıklarında haber verecekler fiyat ve 3 tane verilip verilemeyeceği konusunda. Şimdi merak ettiğim, yüzeyin metal ya da plastik olmasında bir fark olur mu? Eğer olursa, metalin yüzeyini ince kauçuk tipi bir malzemeyle kaplayabilirmiyiz? Örneğin çok sağlam bir silikonla ince bez gibi kauçuğu üzerine yapıştırabilir miyiz?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Sercan, yüzey metal olursa lastikler iyi tutunamayabilir.
Diğer yandan bu ruloların ağırlığı da önemli şimdi alıma geldi. Çünkü sen bu ruloların tekerleğe aktarılan güç ile çevireceksin, eğer rulolar çok ağır olurlarsa dönüşü başlatman ve başlattığında durdurman sorun olabilir.

Murat Abi, bacaksız makara fikrine çok güldüm :D. Sanırım geri geri gitmek istiyorsun :D.

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Bak onu hiç hesaba katmadık ya. Ağır olursa daha fazla enerji harcamak gerekir. Bir yandan iyi aslında, ne kadar enerji, o kadar bacak kası :p Bu konuyu o zaman telefonla beni aradıklarında görüşeyim. Yüzeyi plastik olabilir mi diye sorayım. Olmadı diğer taraftan alırım. Tuğrul Abi ''bu işi yapıyoruz'' tarzında birşey yazmıştı sanki. Tuğrul Abi, eğer siz kendiniz rulo yapababiliyorsanız bir şekilde bize 9 adet rulo ayarlayamaz mısın? Malzemesi neyse biz alalım Murat Abi'yle (eğer kabul edersen)... Hem rulmanları, dış malzemeyi seçme imkanımız olur. Ölçsan Konveyör SKF ya da FAG kullanmıyor. Os'lu bişeyler dedi, ama aklıma gelmiyo şuan tam ismi :) Tuğrul Abi, bize bir şekilde yardımcı olmaya çalışırsan çok seviniriz...

T

Tuğrul

Misafir
Ölçsan ORS (Ortaduğu Rulman Sanayi) rulman kullanıyordur.Kalitesi iyidir.Biz bir konveyör siparişi aldığımızda ,ruloları tornacıda yaptırıyoruz.Kendimiz yapınca ekonomik olmuyor.Sayıları çok olmazsa , hazır yapan yerlerden alıyoruz.

Ruloların ağırlığına takılmayın.Bence çok fark etmez.500 gr lık ve 5 kiloluk bir rulonun dönme kuvveti çok farklı değildir.(yatay çalıştığı için ve rulmanlı olduğu için)

Bütün metal yüzeyler lastik kaplana bilir.teflon yada polyamid kaplanırmı bilemiyorum.Ama bunlar da artı bir masraf getirecektir.

Bende kendime bir roller yapayım diye zamanında düşünmüştüm ,ama bana pek ekonomik olmayacak gibi gelmişti.

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Neyse bakacağız artık. 60 YTL tutuyor 3 rulo. Ondan fazla da masraf olacağını sanmıyorum. Silikonla üzerine ince kauçuk yapıştırırsak 2-3 YTL silikona para veririz. Bir de konstrüksiyonu parayla yaptırırsanız masraf olur. ama benim masrafım max 65YTL olur...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Sercan içimden bir his astarı yüzünden pahalıya gelecek diyor ama hadi bakalım hayırlısı...

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Eğer istediğim ölçüde ruloları ayarlarsam 60 YTL tutacak ;)

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Konuyu hortlatmak olucak ama merak ettim basarabildiniz mi bu işi??

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
@BoZCaN

konuyu hortlattığın iyi olmuş :)

ben bu konunun peşini bıraktım, sanırım Sercan da askıya aldı, eğer yapsa idi bu konu altında fotoğrafları ve ayrıntıları yer alırdı.

maksim

Aktif Üye
Tepki
161
İsim
maksim ünal
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
walla umarım başarabilmiştir ve bizede fotoları ulaştırır..

Ozan Güven

Forum Bağımlısı
Tepki
201
tamamını okudum bi kere de ama keşke yapılsaymış :) oldukça iyi gidiliyormuş baya aşama kaydedilmiş.. Murat abi de biraz daha istekli olsaymış olurmuş belki de:)

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
@Ozan Güven

benim hevesimi kaçıran bu işle (yapım işi ile) uğraşmak için vakit gerekmesi. konveyor bulacaksın, profil alacaksın, ustabulup yaptıracaksın..bu kadar vaktim olmadı ve hâlen yok maalesef..

bu arada Eskişehir'de konveyor bulmak da sıkıntı oldu, konveyor fabrikası var ama uğrayamadım zira fiyatları konusunda veya konveyorun perakende satışı konusunda karamsar bilgiler aldım. sipraiş usulü ve büyük çaplı çalışıldığını öğrendim..

bakalım Sercan'dan haberler nasıl :)

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
yani gidip paşa paşa alıcaz mı roller simdi?

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Roller almayı düşünüyordum ama bu alete bu kadar para vermek içimden hiç gelmiyor. Yurtdışında uygunsa fiyatı bir tanıdık gelenle getirmek olabilir belki.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bu işi en iyi sanayide, tornacıda vs. çalışan birisinin birde bisiklet tutkusu varsa orjinalinin tıpkı aynısını bile yapabilir diye düşünüyorum. Çünkü mesela Maslak oto sanayiye gittiğim zaman çok ilginç şeyler görüyorum hemde çıraklar yapıyor. Mesela 2 ad. -türkçesini yazayım- mobilet motorundan ufak bir motorsiklet yapmışlar ama felaket hızlı gidiyor çift motorlu vb. gibi acayip şeyler çıkıyor. Yani sanayide bütün herşey etraftaki komşularda olduğu için Roller'ı çok kolay yaparlardı.

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
merhaba arkadaşlar ev için roller düşünüyorum u konu çok eki olmasına ramen konu kırlılıgı olmsın dıye buradan devam edem dedım bende bu mantıkta yapıcagı

gebze kocaelinde oturuyorum burda bu ruloları yapan bır yer buldum sen cizimini yap getır bızz yaparız dedıer

---rulmanl rulo olarak çap 60 mm celık borudan yaptırıcam uzunluk 60 cm olucak agır olur dıye dusunduk ama saglam olsun dıye sapıcak kısı bunu onerdı
---ortadakı rulo ve on ruloya kayıs gecırmek ıcın yerde yapabileeklrınıde soyledıler
---elerınde orta ve on ruloyu cevırecek olan kasnakta varmıs
---demırden (aleminyum profil maliyetlı olur dıye demır onerdıler ) profille yapılıcak

fiyat ise max 150 ye cıkıyor

---aklıma takılan bıkac soru var bende SEDONA 601 yarıs bısıkletı var bunu kullanıagım rulolar arası mesafe kac cm olması gerek acaba elınde olcusunu olcup soyluyebilecek varmı

boydan boya profıl kac cm bu olcude bana lazım

bu konuda yardımlarınızı beklıyorum tesekkurle

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
cemal beye yardımları ıcın tesekkurler bugun rulo olculerını verdım fıyat bılgısı verıcek ler max 150 maledebılısem 2 tane yaptırmayı planlıyorum yardımları ıcın CEMAL KUŞ beye tesekkurler

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
arkadaslar roller için 50mm cap cok mu kucuk kalır ?

(link)