Profesyoneller eklem sağlığı için ne yapıyor?

Tepki
11
İsim
ahmet
Bisiklet
Carraro
Yaş 35, bu sene yazın bisiklete başladım. Hızlı giriş yaptım ve dizimde sorunlar ortaya çıktı. Sağ dizimde evre 1 kondromalazia patella, medial menisküs grade 2 yırtık vs. Ağrım yok,ancak kıkırdak dokuların kendini yenilemedigini öğrendim ve moralim çok bozuldu. Haftalardir araştırıyorum. Bu gün gittiğim ortopedi doktoru osteobiflex ve nemarto isimli takviye ilacı kullanmaya başla dedi. Ben yıllardır uykuda olan eklemleri aniden bilinçsizce hirpaladim,gereksiz rampalar ve uzun turlar yaptım. Tecrübeli arkadaşlar tavsiyeniz nedir. Bağımlısı olduğum bisikleti sürmeye devam edebilecek miyim?

Scudo

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@ahmet066006Bamya tohumu denediniz mi?

• Beğen
Tepkiler: mektupla

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ahlaksız Bamyanın kilosu hele ki bu mevsimde kaç para haberin var mı :D Bamyayı bulmuş etlisini arıyorsun birde bu ekonomik şartlarda. Dostum şaka bir yana öyle de oluyormuş ama pahalıya geliyor o şekil. Mevzusu tohumundaymış, en iyisi birer kaşık her sabah tohum yemek. Öteki türlü ekonomik imkan olsa da her gün her gün "yine mi bamya" der insan :koptum:

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@Abdülkadir ErginBunun sonucunu bize de yazar mısınız?

• Beğen
Tepkiler: mektupla

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Şeffaf

Tabii ki. Aslında sürekliliği olan onulmaz ağrılarım yok şu an. Squat gibi bazı pozisyonlarda sol dizime kramp gibi bir ağrı giriyor. Dinlenmeden de geçmiyor. Bazı 2 saati geçkin uzun sürüşlerde de sürüş esnasında sol dizim sinyal veriyor. 6 sene önceki araba çarpmasından sonraki süreçte sıvı kaybı ve grade 2 kıkırdak zedelenmesi tespit edilmişti. O dönemler 2 ay glukozamin+kondritin+ msm kulanmış, paça çorbasına yüklenmiştim. Biraz da bacak güçlendirme çalıştım ancak hiçbiri uzun soluklu olmadı. Öyle böyle idare ettik, baya baya da normale döndü, ancak eseri kaldı dediğim gibi. Bakalım bu uygulama random anlık ağrılarıma bir faydası olacak mı diye deniyorum.

efaruk

Daimi üye
Tepki
355
İsim
Faruk
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Diz ağrılarına iyi gelen şey diz etrafındaki kasları kuvvetlendirmektir.
Profesyonellerin yaptığı şey de budur. Artı ısınmadan pedallamamaktır.
(link)

ordic

Üye
Tepki
22
İsim
Orhan K
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@BerkEvren
arkadaşlar merhaba, işe gidiş geliş için bir şehir bisikleti alma arifesindeyim. Ankilozan spondilit (iltihaplı romatizma) hastalığım var, ayrıca sol dizimde kıkırdak kaybı var. 183 boy 77 kiloyum. ilaç desteği ve egzersizlerle rahatsızlığımın hayatıma etkisi düşük seviyede. Bisikletin bacaklarımı güçlendireceğini düşünüyorum. Tek endişem dizimdeki kıkırdak kaybına olumsuz etkisinin olup olmayacağı hususu? sizin bu konudaki fikriniz nedir?

efaruk

Daimi üye
Tepki
355
İsim
Faruk
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Işin profesyoneli ben degilim. Bunu önceden söyliyim ama bildigim kadarini size soyleyecegim.
Ankilozan spondilit rahatsizligi diz eklemini cok cok nadir tutar.
Hem bu rahatsizlik aktiviteler yaptikca, aktif bir hayat yasayarak uzun vadede olumsuz etkilerinden korunabileceginiz bir rahatsizliktir.

Bisiklet surun derim ama bacak etrafi kaslarinizi kuvvetlendirecek egzersizleri yapin, primer olarak dizinizden kuvvet uygulayarak pedallamayin. Size onerim bunlar olur. Ve işin profesyonellerinden destek alin.

Aktif hayat herkes için sağlık sunar.

Simdi profesyonel bir gorus de aldim.
Soyle dendi:" Profesyonel yarış yapamaz...Fazla yorgunluk yapmadan...CRP normalse tabii...Spor olarak en ideali yüzme..."

Son düzenleme:

ozansefer

Daimi Üye
Tepki
205
Merhaba dizleri rahatlatmak için düşük viteste yüksek kadansla bisiklet sürerseniz hem ekleme binen yük azalır hemde sürekli düşük yükte hareket dize kan akışı sağlayacağı için tedavi edici olur. Araba gibi düşünün devirlendikçe vites yükseltin dururken yine vites düşürüp dizleri aşırı zorlamayın

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Onur1453

Faydasını gördüm ama o dönemde kombine bir çalışma yapmıştım. Her gün kemik suyu çorba da içtim, bacak güçlendirme ve esnetme egzersizleri de yaptım. Bamya tohumu ve çorbayı hiç aksatmadım, egzersizleri ilk bir kaç hafta her gün yaptım sonraki günler gevşekliğimden ihmal edip ara ara yaptım ancak çok faydalı oldu. Tek bir koldan değilde bir kaç yöntemle yaklaşılırsa daha etkili olacaktır. Bir de süreç uzun sürüyor, sabırlı olup hiç zorlamamak, hep iyi olduğunuza ve iyileştiğinize dair pozitif motivasyon şart.

Adem Tırpancı

Daimi Üye
Tepki
1.209
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Menisküs sorunları ve tedavi yöntemleriyle ile ilgili daha önce hiçbir yerde rastlamadığım bilgiler veriliyor:

• Beğen
Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
arkadaşlar bu grade 1 mevzusuna çok takılmayın önemli olan o seviyede tutabilmek yani ilerlemesini önlemektir.... diğer mevzu bamya ile ilgili bilimsel çalışma olmamakla birlikte böyle bir söylenti var sanırım içeriğindeki bir madde eklem sıvısının üretimini arttırıyor diye tahmin ediyorum .... osteobilflex mi neyse işte o tarz kullananan arkadaşlar karaciğerinizide beraberinde korumak için mutlaka yeşillik bol miktarda tüketin ( dere otu maydanoz marul vs) ve bulabilirseniz enginar suyu tavsiye ederim.... bu tarz bitkisel ve FDA onayı olmayan ilaç statüsüne girmemiş ürünlerin etkileri tamamen olmasada büyük oranda PLASEBO etkisi olabiliyor çok yüklü paralara satıldığı için söylüyorum alırken iyi düşünün for example geçen bir aktarda bu glukozamin tarzı birşeyin fiyatını sordum fahiş birşey söyledi hocam bunlar ithal dedi dolar dedi euro dedi işte bilirsiniz klasik hikayeler ee daha ucuzu yokmu dedim onlarda var da ne idüğü belirsiz vs tarzı birşeyler söyledi.... yani böyle ilaç dışı katkı maddesi vs adı altında satılan ürünleri kullanırken dikkat edin sadece şunu hatırlayın No pain no gain.... eğer iyi geliyorsa biryerlerden de birşeyler götürüyordur.. çünkü naçizane tecrübem böyle size birşeyler veren mutlaka birşeyşerde götürüyordur sizden...

• Beğen

ali önder

Forum Demirbaşı
Tepki
1.250
İsim
ali önder büyüksünetçi
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ordic bisikletten ziyade mutlaka egzersiz yap. Fizyoterapist ile mutlaka görüş. Sigara içiyorsan kesin bırak. Hem göğüs hem diyafram egzersizlerini yapmayı unutma. Omurgayla ilgili egzersizleri yap. Kilon çok iyi. Esneme egzersizleri çok önemli

• Beğen

Aykut S.

Üye
Tepki
88
İsim
Aykut S.
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu konuyu biraz hortlatayım. Diz ve bağ doku problemi yaşayanlar için kolajen tüketimi çok önemli. Ben 10 yıldır kolajen konusunda araştırma yapıyorum (deneysel). Yaklaşık 2 yıldır düzenli kolajen kullanıyorum. 6 sene basketbol oynadım, her iki dizimde de menisküs var ve zorlanma sonrası sürekli ağrı yapardı. Geçtiğimiz bir yıl boyunca bu ağrıların tamamen geçtiğini söylemem mümkün.

Detay merak edenler şunu izleyebilir. (ENG)

Bilimsel kanıt olarak bunu okuyabilir.
(link)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: SEL PER

mrtoztrk

Üye
Tepki
38
İsim
Murat ÖZTÜRK
Bisiklet
Sedona
Diz ağrılarına iyi gelen şey diz etrafındaki kasları kuvvetlendirmektir.
Profesyonellerin yaptığı şey de budur. Artı ısınmadan pedallamamaktır.
(link)
Kaslarla ilgili bir durum değil ki. Sonuçta eklemlerde oluşan aşınmayı nasıl azaltacağız. Pro bisikletçilerde de menisküs sorunları oluşabiliyor.