Profesyonel bisikletçi nasıl olunur?

S. Burak Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
162
Bisiklet
Sedona
gene merakım geldi dayanamadım sordum bisiklette profesyonellik nedir nasıl olunur diye!!!!

Scudo

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Profosyonellik hayatını işten para kazanıp geçindirmekle olur. Bu bağlamda lisanslı her yarışçı profosyonel değildir.

• Beğen
Tepkiler: Ozan_ozaN

spokesman

Forum Demirbaşı
Tepki
399
Öncelikle şunu belirtmek isterim Profesyonel olmak çok zorlu.

Her branşda profesyonellik demek bence o işden para kazanıp geçimini
sağlamak demektir.

Bunu bisiklet olarak düşünecek olursak inanın çok ama çok çalışmak gerekli ve çok zor.

Çünkü Ülkemizde bu işi yaparak para kazanıp hayatı idame ettirmek neredeyse imkansız. Bu işdan para kazanabilmek için hayatınızı bu yola koymanız ve çok ama çok fazla çalışmanız gerek.

Bildiğim kadarıyla profesyonel bir bisikletçi yılda antrenman ve müsabakalarda 30 ila 40 bin kilometre pedal çeviriyor.

Tabilki bunları bir yol bisikletcisini düşünerek yazıyorum.

Yağmur, soğuk,sıcak her koşulda aksatmadan antrenman yapmak zorundasınız.
Aynı şartlarda yarış koşmak zorundasınız.

Ve herşeye rağmen kazanmak zorundasınız ki para kazanabilesiniz.

Bu spor profesyonel düşünüldüğünde yazılabilecek okadar çok şey varki.
Ne burada kimsenin bunu yazmaya vakti ve gücü yeter nede bunları bukadar detaylı tartışmak ister.

İşin profesyonellik tarafı tam bir kargaşa. Çok fazla kafa yormamayı da kendi adıma fayda görüyorum.

Saygı ve Sevgilerimle,
Mustafa Dinç

S. Burak Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
162
Bisiklet
Sedona
@spokesman

cevabınız için çok teşekkür ederim şimdi aklımdaki bir sorunu daha giderdim çok saolun...

• Beğen
Tepkiler: macerakolik

M.Burcu Cebesoy

Forum Bağımlısı
Tepki
341
İş yaşamında profesyonellik kişisel anlamda olgunluğu, mesleki anlamda yetkinliği ifade eden bir kavramdır. Profesyonel insan, çalıştığı ortamda kişisel özellikleri ve mesleki yetenekleriyle kendisini kanıtlamıştır. Düşünce ve davranışlarıyla yerini ve görevini dolduran bir kişidir. Profesyoneller, bulundukları görevlerde kendilerinden beklenenleri karşılarlar ve kendilerine güvenenleri hayal kırıklığına uğratmazlar. Bunu sağlamak için her zaman sahiplenme ve sorumluluk duygularıyla hareket ederler.

Profesyonel bir insanın işine ve mesleğine saygısı tamdır. Kendisine güvenir ve değer verir. İçsel motivasyonu yüksektir, mesleki ve kişisel anlamda sağlıklı ilişkiler kurar ve sürdürür.

Bir profesyonel, işinde ve özel yaşamında her zaman olumlu ve yapıcı düşünür. Olumlu bir zihinsel tutuma sahiptir. Başaracağına ve kazanacağına inanır. Kendisini, işini, çevresindeki insanları iyi ve olumlu yönleriyle görür. Onlara değer verir. Yaşam amaçlarını, kısa, orta ve uzun dönemli hedeflerini belirlemiştir. Ve onlara odaklanarak çalışır. Doğru işleri yapmakla, işlerini doğru yapmak arasındaki farkı bilmektedir. Gerçek bir profesyonel doğru işleri seçmek ve seçtiği işleri doğru yapmak konusunda yeteneklidir.

Profesyonelin bir diğer önemli özelliği zaman yönetimindeki başarısıdır. İşini zamanında bitirmeye, randevularına zamanında yetişmeye ve toplantılarda zamanı etkin kullanmaya büyük önem verir. Bunu kendisine, karşısındakine ve mesleğine duyduğu saygıyla yapar. Planlama ve kontrol yetenekleri gelişmiştir. Kendisini tanımaktadır ve duygularını yönetmeyi de çok iyi bilmektedir.

Profesyoneller mesleklerinin etik değerlerine sahip çıkarlar. Kendilerini ve mesleklerini olumsuz etkileyecek her türlü davranıştan kaçınırlar. Haksız eleştirilere tepki verirler, haklı oldukları yerlerde de haklarını sonuna kadar korurlar

Fatih Ertörün

Forum Bağımlısı
Tepki
1.064
MUSTAFA DİNÇ ABİMİZİN DEDİKLERİNE TAMAMİYLE KATILIYORUM.Yanlız bir bisikletçi dünyadakaki profesyonel yarışçıların yaptığı boyutta spor yapabilir.Tam anlamıyla yapabilir ama karşılığında(türkiyede) tek kuruş para kazanmaz.Aslında para kazanamasa bile o adam da bence profesyoneldir.

spokesman

Forum Demirbaşı
Tepki
399
@MeLiSBuRCu

Arkadaşımız bisiklet de profesyonelliği sormuştu.Siz ise iş hayatındaki profesyonellik hakkında çok güzel ve detaylı açıklamada bulunmuşsunuz.Ellerinize sağlık.

Ancak bisiklet sporunda belkide bilirsiniz iş dünyasının tam tersine olan davranış biçimi geçerlidir.Neredeyse hiç birşey etik değildir tam bir kurtlar sofrasıdır.Mesleklerini etkileyebilecek her türlü davranış içerisindedirler.
Olay tamamen para ve hırs dır. Bitiş çizgisini ilk geçen olmak adına cinsel uzuvlarından bile vazgeçebilirler.Sırf o çizgiyi ilk geçebilmek için uyuşturucu dahil her türlü ama her türlü ilacı ve doping maddesini kullanmakdan imtina etmezler. Onlar için bitiş çizgisine ilk varmak hayatlarından bile önemlidir. Otel odalarında ölü bulunan profesyonel bisikletcileri unutmamak lazım.

Saygılarımla,
Mustafa Dinç

Tepki
9
@spokesman

ilaç yada doping kullanmakla nasıl sporcu olunabilirki profesyonel sporcu olunsun :003:

spokesman

Forum Demirbaşı
Tepki
399
Sevgili Fatih, Söylediklerine tamamen katılmakla birlikte şunuda söylemek istiyorum. Profesyonel eğer yaptığı işten para kazanabiliyor ise profesyoneldir ve o işi gerçekten çok iyi biliyordur. Fakat profesyonel sporcular seviyesinde yetişmiş, dünyada kabul görmüş turlarda pedal çevirip etap kazanıp para kazanamıyorsa buna senin de olduğun gibi çok iyi sporcu denilebilir. Profesyonel sporcu ile çok iyi sporcunun ayırt edilmesinin doğru olacağını düşünüyorum.

Sevgili Yunusgibiyim, Sanıyorum siz profesyonel bisiklet dünyasını yakından takip etmiyorsunuz. Ucundan kıyısından ilgilenen biri olarak ben bunları yazabiliyorsam biraz incelemeyle sizde bu sporda olan biten hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Fatih Ertörün
Tepki
9
@spokesman

Benim asıl branşım yüzme ,yüzmede bi spor dalı,bu daldada doping yada uyuşturucu kullanımı oldukça fazla yani diyceğim şu profesyonellik tek bisiklette değil her spor dalında vardır ,o yüzden doping yada türevi şeylerin kullanımının profesyonellikle hatta sporculukla yakından uzaktan ilişkisi olmadığını anlamak için profesyonel bisiklet dünyasını takip etmeme gerek yok.Ben size asıl profesyonelliği söyliyim profesyonellik azimle çalışmaktır ,yılmadan branşınız üzerinde çalışmaktır bunu yaptınız mı zaten başarı da ,para da gelir ,Türkiye de bu biraz sorunlu olabilir.siz zannediyomusunuz ki düzenli ,disiplinli ve sürekli çalışan bir insanın başarısız olabileceğini.Türkiyede ki sporcularda imkan yok ,olandada profesyonellik anlayışı yok.O yüzden para kazanmayla profesyonelliği bağdaştıramam.Bunu tartışma gibi algılamayın bu benim kendi düşüncelerim ki bu sözleri yaptığı idmanlarla ,beslenmesi ,uyku düzeni ,yaşam şeklini örnek aldığım gerçektende profesyonel hatta ötesi diyebileceğim ama yaptığı şeyden para kazanmayan sporcu arkadaşlarımdan gözlemleyerek söylüyorum.O yüzdendir ki para karşılığı idman yapıp doping kullanan insan benim gözümde ameleden başka bişey değildir. :003:

spokesman

Forum Demirbaşı
Tepki
399
@yunusgibiyim

Neticede siz yazılı ve olması gereken doğruları yazmışsınız.Haklısınız.
Ancak bende yazılı olmayan ve günümüzde gerçek hayatta uygulanan profesyonellik anlayışını objektif bir biçimde izah etmeye çalıştım.

Yazdıklarımızdaki tek fark bu.

Selamlar,

• Beğen
Tepkiler: Hasan Çağri

M.Burcu Cebesoy

Forum Bağımlısı
Tepki
341
@spokesman

yaptığınız bir aktiviteye nasıl baktığınıza göre değişir amatörlük yada profesyonellik, eğer siz bisiklete binmeyi hobi olarak görüyorsanız o sizin için bir aktiviteden ibarettir,fakat onu işinizmiş gibi görüp( buradaki işten kasıt para kazanmak değildir)ciddiyetle yaklaşıyorsanız,hafta sonları bisiklete atlayıp gezmek yerine hergün saatlerce bisikletinize biniyorsanız,sadece pedal çevirmek yerine sürekli kendinizi geliştirmek için uğraşıyorsanız,kilometrelerce yolu kilo vermek için değil de kondisyon depolamak için gidiyorsanız,yarışlara katılıp dereceler alıyorsanız bu profesyonelliktir ve profesyonellik heryerde ve her işte aynı kurallara göre belirlenir.bunun bisikleti,doktorluğu,mühendisliği,tır şöförlüğü yoktur,profesyonel profesyoneldir.alıntı yaptığım yazıda da anlatılmak istenen budur.

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
melisburcu bu iş disiplinli idealist düzende listeyi harfiyen uygulamakla olmuyor. profosyonellik hayatını bu işten gecindirmektir. idealist değildir ya da kaliteye önem vermiyordur yaptığı işte o başka. ama profosyoneldir. bir profosyonel şunu yapamaz diye bir şey yok, nice sporcular var neler yapmıştır hem de ne atletler. ben fb'de atletlik yaptığım dönemden çok sağlıksız örnekler verebilirim şurada gördüklerimi anlatabilirim. ama burada küçük arkadaşlarımız var. iyi örnek olmaz. bence bu konu çok fazla uzatılmamalı. ki ben susmak istedim hep okudum ama işin gerçeği bu. profosyonelim diyorsa birisi bu işten para kazanandır. zaten bisiklet gibi spesifik bir sporda o bahsedilen kuramlara uyulmadan başarı kazanabilmek biraz kasar demiyim; hayal olur. muhabbetle...

spokesman

Forum Demirbaşı
Tepki
399
@MeLiSBuRCu

Ben konunun özünden sapmadan bisiklette profesyonelliğe tekrar dönecek olursam;Yukarıda bahsettiğiniz gibi yaptığınız aktiviteye göre tabiki değişir.Keyif için biniyorsanız bu sağlıklı yaşam için yapılan bir aktivitedir. Ancak bisiklet sporunu işiniz olarak kabul ediyorsanız hayatınızı bu işe göre planlayıp daha fazla başarı için bütün gününüzü antrenmanlarınıza istirahat ve beslenmenize ayırıyorsanız sizin çok ciddi finansal kaynağa ihtiyacınız var demektir.Tüm zamanını bu işe ayıran bir sporcununda bunun dışında bir işde çalışarak para kazanması mümkün olamayacağından, yaptığı iş olan bisiklet sporundan para kazanmak durumundadır.Ve bu sporu artık para kazanmak amaçlı yapmaya başlayan sporcuda profesyonel sporcudur.

Alıntı yaptığınız yazınızda etik ve iyi niyet kuralları içinde saygılı ve saygıdeğer iş yaşamındaki profesyonellikden bahsetmiştiniz.Ancak arkadaşımızın sorduğu bisiklet sporunda profesyonellik nedir nasıl olunur? sorusuna objektif baktığımızda bu sporun gerçekte sizin verdiğiniz örneklere uymadığını anlatmaya çalışıyorum.Geçtiğimiz Fransa turunda Vinokurov'un bir önceki gün sürünürken ertesi gün dağların kralı edasıyla çevirdiği pedalın Astana takımını nasıl maziye gömdüğünü çok net gördük.Malesef profesyonel bisiklet sporu bu noktada.Para için takımını bile harcayabilecek sporcularla dolu.Para için değermi diye düşünecek olursak değmez diye düşünenlerde malesef pelaton içindeki yerlerinden başlarını bile çıkaramıyanlardır.

İlk yazımda da şunu demiştim;İşin profesyonellik tarafı tam bir kargaşa. Çok fazla kafa yormamayı da kendi adıma fayda görüyorum.

Saygı ve Selamlarımla,
Mustafa Dinç

Tepki
9
mademki profesyonellik yaptığınız spordan para kazanmakla oluyo türkiyede sadece futbol ,basket ve voleybol dalında profesyonel sporcu var geri kalan dalları yapan sporculardan hangisi yaptığı spordan para kazanıyo ki. :D

spokesman

Forum Demirbaşı
Tepki
399
@yunusgibiyim

Yaptığı spordan yaşam kalitesini bozmadan yaşamasını sağlayacak parayı kazanamıyorsa profesyonel olmuyor.Amatör sporcu oluyor.

Aşağıda verdiğim Türk Dil Kurumuna ait linkde Profesyonel yazıp arattığınızda;''Bir işi kazanç sağlamak amacıyla yapan (kimse) meraklı, hevesli, amatör karşıtı:'' diye cevap çıkıyor.
(link)

Selamlar,
Mustafa Dinç

Tepki
9
@spokesman

türk dil kurumumu puhahh!Türk dil kurumunda kelimenin anlamına bakacaksanız bu formun ne anlamı kaldı ayrıca kaldıki orda anlamı yazar ne olduğu yazmaz:003: yinede saol bu konu böyle uzayıp gitcek sonuçta herkesin kendi fikri saygım sonsuz :003: