Polis görürseniz mutlaka durun ve uzaklaşmasını bekleyin

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
O amca orda ölse mahkeme cezayı yine ona keser 3 kilometre mesafede Üst geçit var neden onu kullanmadın, bunun örneği var yakın çevremde

Scudo

Snorlax

Daimi Üye
Tepki
210
İsim
Sinan
Bisiklet
Carraro
@metalikfb Bu başlık konusu ayrı bir tartışma, 'Kimse bir polise neden hızlı gidiyorsun diyemez..' ifaden ayrı bir tartışma konusu ama dallandırma konusunda haklısın ben ifadeni görünce tutamadım kendimi

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Polisi savunan kesimin genelde görüşü belli, tartışmaya gerek yok konuyu siyasete çekmeye çalışıyor. Polisler görevlerini kötüye kullanırlar, tarih boyunca böyledir ve çok gelişmiş ülkeler hariç genelde heryerde aynıdır. Boşuna ACAB denmiyor...

sallehpaul

İkitekerbirkitap
Tepki
233
İsim
Salih AYDIN
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Cyclocross
polisleri savunanlara bir ricam gelin diyarbakırda görün onları ;) daha bu gece akraple adamın önünde durup kapıyı açıp "görmüyormusun koca arabayı çekil önünden" diye seslendi. adam hiç istifini bozmadı yerinden kımıldamadı baktı ve polise ne dediğini duymadık sonradan polisler uzaklaştı. abartıyorsun diyenler olacaktır ama malesef böyle olay taze olduğu için anlattım. iki hafta öncede çift şeritli yolda ilerliyoruz ve akrep yolu ortalamış yavaş yavaş gidiyor selektör yaptık hiç yol vermedi ve abim fırsatını bulup solladı az kalmış soldaki arabaya çarpıyordu. daha nice örnekler var. tabi tüm polisler kötüdür demiyoruz ama konumlarını kötüye kullananlar var. tüm dünyada bu böyle sanırsın polis değil padişah....

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Polis, itfaiye, ambulans.. Bu araçlarda bulunan ve diğer araçlarda kesinlikle yasak olan siren düzeneğinin amacı görev anında trafikte kazaya mahal vermeyecek şekilde diğer sürücülere yol üstünlüğünü bildirmektir.

Polis aracı eğer görevdeyse açar sirenleri, sağır sultan bile geldiğini görür/duyar ona göre vaziyet alır. Lakin görev dışındaki kamu aracının trafik kurallarını hiçe sayma hakkı olmadığı gibi, doğru dürüst bir ülkede sıradan bir taşıttan farkı da yoktur.

Mecbur kalıp çağırdığımda zaten daha 2 saatten evvel geldiklerini görmedim. Gelirken bir zahmet birilerini de ezmesinler madem.

anfora53

Üye
Tepki
12
Bisiklet
Salcano
Her meslekte iyisi de var, kötüsü de var. Ancak söz konusu polis olunca çok ön yargılı davranılıyor arkadaşlar. Ön yargı hoş birşey değil. Hiçbir konuda ön yargılı olmamak gerekir. Ayrıca kanun trafikte geçiş önceliğine haiz olan araçları belirtmiş. Şartlarını da belirtmiş. Şartlar oluştuğunda araç tepe lambası ve siren açılarak trafikteki diğer araçları TEHLİKEYE SOKMADAN en kısa sürede olay mahalline gidilir ve olaya müdahale edilir. Ha bunu suistimal eden oluyor mudur illaki her meslekte olduğu gibi bizim meslekte de oluyor. Vaktinizi aldığım için özür diliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
@metalikfb

Ocak ayında beşiktaş'ta biri intihar edecekti. Ekşi sözlük'te aratıp bulabilirsiniz. 2 saatten fazla süre ikna etmeye uğraştım, yanımda 17 yaşında da bir çocuk vardı. Bu sürede başka yazarlar da polisi aradı. O soğukta denize atlasa, arkasından gidecek cesaretim var mıydı? Bunu ağustos sıcağında cevaplandırmam zor.

Hiç tanımadığım bir adamı beşiktaş'ta aradım buldum, saatlerce ikna etmeye çalıştım, birileri her nasılsa ailesine ulaşabilmiş, onlar çok uzak bir ilçeden geldi. En sonunda bir katakulliyle adamı kenara çektik.

5 dakika sonra 3 tane ekip otosu geldi. Dalga geçer gibi. Saatler sonra.
Geçiniz bu masalları.

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Kağıt üstünde bakarsanız bisikletli dede haklı tabi ki, hani yaya geçidinden geçtiği için ama özellikle yaş icabı tecrübe sahibi dedenin Türkiye gibi medeniyetten nasibini alamamış bir ülkede bunun ciddi bir hata olduğunu bilmesi gerekirdi. Klasik örneklerden birini vereyim, avrupada yola adım attığınızda tramvay bile aracını durdururken burada yaya geçidinde çok net ölebilirsiniz tabi öldükten sonra suçlu araç sahibi olur siz de öldüğünüzle kalırsınız. Arkanızdan da öldü ama haklıydı denir.

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
bu arkadaşlara bisiklet yolunda turlarken de rastlamıştım ben aman dikkat :eek:

• Beğen
Tepkiler: suat akman
Tepki
17
İsim
Sedat Ç.
Bisiklet
Carraro
dikkat ederseniz yolun karşısına geçilen yer geçit değil. bildiğimiz ana cadde üzerinden kaldırım kenarında açılmış boşluktan bisiklet sürücüsü geçiyor. Ana caddenin sol şeridi araçlara aittir. Polis değil kim olursa olsun o süratte gelen bir araç hele ki bu motorsa durmasını beklemeyin. Bisiklet sürücüsü %90 oranla hatalıdır. Ana caddeye öyle kabak gibi çıkılmaz kardeşim, ölmediğine dua etsin. Başlık da çok mantıksız olmuş.

not: polis değilim.

• Beğen
Tepkiler: ihsangencer

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@Sedat Çakır Sedat hocam videoya dikkatli bakın lütfen dedenin geçtiği yer yaya geçidi, boyaları silinmiş orası ayrı.

Tepki
17
İsim
Sedat Ç.
Bisiklet
Carraro
@Kerem Özbayrak dediğiniz gibi silinmiş yaya geçidinden çıkmış orası. bisiklet sürücüsünü yine haklı çıkarmıyor bu durum.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Aslında bu konuya dahil olmayacaktım ama vidyoya tekrar bakınca şunu fark ettim; bu olay Sakarya'da yaşanmış! Polis de Sakarya evladı. Oranın trafik kültürüne göre yetiştiğinden durum gayet normal maalesef...

Not: Sakaryalı kardeşlerimiz kusura bakmasınlar ama ben trafikte 54 plaka görünce kaçıyorum...

jaks39

Üye
Tepki
40
İsim
ilker
@Sadettin Z. katılıyorum, o kadar uzaktan sirensiz bu süratle geliyorsa ucuz atlatılmış bir kaza bu tarz bir uyarıcı olmadan yani kendini açıkça belli etmeden kuralların çiğnenmesi sakıncalı bir durum bu herkesin başına gelebilir ve kazayı canıyla ödeyebilir hayat bu kadar ucuz olmamalı.

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
videoyu sadece 1 kez izledim, 2.'ye gerek yok. yine bisikletli %100 hatalıdır. genelde kendi hayatımızı hiçe sayıyoruz

• Beğen
Tepkiler: Evliya

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@Sedat Çakır Yaya geçidi yol boş olduğunda yayaların geçmesi için yapılmaz/çizilmez. Yaya geçidini uzaktan gören araçlar olası veya gerçekleşecek geçişler için hız kesmeli, dikkatli davranmalıdır. Yaya geçitlerinde öncelik yayalarındır. Bu videoda geçidin silinmiş olması araçların bu alanı fark etmesini engelliyor olabilir. Bu nedenle yayaların ayrıca temkinli olması gerekiyor. Bu anlamda bakıldığında dede haksız ancak trafik kurallarının harfi harfine uygulandığı yerlerde, ki o yerler Türkiye'de değil maalesef, geçen araç yayaya göre daha bir haksız. Size ancak bu olay ülkemizde meydana geldiği için hak verebiliyorum. Örn, yaya geçidinde karşıya geçeceğim belli iken üstelik bebek arabası ile geçmeye hazırlanırken kaç tane aracın hız kesip yol verdiğini sorsam? Benim görüşüme göre polis veya araç adama çarpmadan geçeceğini hesapladığı için en ufak bir hız kesme girişiminde bulunmadan geçiyor ancak adama çarpıyor. Selamlar

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
O değil de polis adamı çarpana kadar hiç görmüyor. Yani tepki vermek için yeterli süresi var gibi geldi bana?

ercst0rm

Forum Demirbaşı
Tepki
694
İsim
Ercüment
Bisiklet
Specialized
Allahtan ölümle sonuclanmamıs, polisin kaç km hızla gittigi belli değil, dedem belki şokta allahtan ambulans çağırmışlar.. Ülkenin ahlaklı anlayıslı ileri görüşlü polislere ihtiyacı var,kendini ajan sanan siyah gözlüklü dar kamuflajlı azarlayan polislere değil,

Tepki
17
İsim
Sedat Ç.
Bisiklet
Carraro
@Kerem Özbayrak kardeşim sen o zaman dede gibi ana yola bisikletinle gir o zaman ne de olsa "yaya geçidi arabaların yavaşlaması gerek dersin" geçtikten sonra sağ kalırsan.

2 teker sürücülerinin bu kendilerini default haklı görmesine hasta oluyorum. Herşey de haklılar herşeyde mağduriyet.

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@Sedat Çakır Yorumda iki tekerden bahsetmiyorum Sedat kardeşim "yaya" diyorum hasta olmana gerek yok ve Türkiye'deki trafik ile gerçekte olması gerekeni yazıyorum.

• Beğen
Tepkiler: hashus1099