Pedal çevirmek hangi kasları ne kadar çalıştırır?

Scudo

naz34

Forum Bağımlısı
Tepki
1.120
Bisiklet
Carraro
@whistler

Diz kaslarımızı güçlendirmek için yapmamız gereken egzersizleri merak ettim..

Bu egzersiz şemalarını burada bizlerle paylaşabilir misiniz...? Lütfen..
.
.

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
trapezius kasının calısmasıyla ilgili bir sey bılıyor musunuz ?
yorucu bır turdan dondugumde hamlamıstım da. (sanırım bu kası oynatabılen nadır ınsanlardanım :D oynatmaya calısarak anladım hamladıgını:))

http://www.eurostargym.com/anatomi/omuz/1.jpg

krankmili

Forum Bağımlısı
Tepki
2.445
@naz34

Internetten bulduğum ve bana doktorun tarif ettiği egzersizleri de içeren bir link gönderiyorum
mesahastanesi.com.tr/images/saglik/diz.pdf
Başına www koymayı unutmayın.Özellikle 4. ve 5. egzersizi önermişti doktor bana, dizini yatağa doğru bastırıyorsun.

mertcan gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
513
ben suan 15 yaşımdayım ama iddalıyım ki 2-3 yıllık bir vücut geliştirmeciden fazla bacak kasım vardır çünkü 10 yıldan beri spor yapıyorum ve 5-6 yıldır yaptığım sporlara ek olarak bisikletle uğraşıyorum şuan dizimin üstündeki baldırımda bulanan kaslar ile dizimin altındaki kaslar yaşıtlarımın hemen hemen 1.5 katı diyebilirim

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@mertcan gölge

onumuzdekı 3-4 sene ıcerısınde de hormonal olarak artacaktır. fazla spor yapamama ragmen kaslarımın guclendıgını hıssedıyorum. 1-2 ay once 10 tane falan sınav cekerken sımdı 14 tane cekıyorum

pınar kacakkiz

Forum Bağımlısı
Tepki
205
benim bacaklarım zaten kaslı inşallah daha fazla kas olmaz tam olarak nereleri çalıştıyor

Nuri Kongur

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Ümit
yeniden okumakta fayda var.

Tepki
75
Bisiklet sürerken kullandığınız bisiklet kaskı ile "marjinal" değil, "orjinal" gözükürsünüz

gelde bunu bizim halka anlat yıllarca bu vatandaş evden bakkala donla kotla bindi bu bisiklete şimdi biz olması gerektiği gibi biniyoruz ama sığır sığır bakıyorlar :)))

• Beğen
Tepkiler: aslan bora

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konu başlığına bir bakar mısınız...Pedal çevirmek hangi kasları ne kadar çalıştırır? Soru bu.Konunun kaskla ne alakası var?

• Beğen
Tepkiler: Ömer BAŞKARA

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet Kırıkhanuğur

Bunu hangi yazıya yanıt olarak yazdınız? Çok merak ettim. Hatta üşenmeyip bu konuyla ilgili yazılmış tüm yazıları okudum. ????

tunckuyel

Daimi Üye
Tepki
83
Bisiklete binerken kullanış şeklinin dizleri zorlayıp zorlamamakla alakalı olduğunu düşünüyorum. Aslında bir arkadaş da yazmış yüksek devir ve küçük vites ile kullanmak, mümkün olan en düz yoldan gitmek en azından hamlamış kişiler için gayet iyi fikir.

Bu arada bir de şu konu var ki bisiklet satan bazı insanlar 160 adama xl kadro bile veriyorlar. Bu insanlar bunu rahatsızlanmaya başlamadan önce de pek bilemiyorlar... Doğru bisiklet seçiminin bu konuda bahsedilen rahatsızlıklar açısından çok önemli olabileceğini düşünüyorum..

Onun dışında bir de sürüş pozisyonu ayarları var. Selenin nerede ne kadar yüksekte durması gerektiği mesela...

Yukarıda bahsettiklerim uygulandığında normal bir erkek kullanıcı (ben :) ) hiçbir şekilsizlik durumu yaşamıyor yada sağlık problemi. Fakat kadınlardaki durumu gerçekten bilmiyorum.

egozalan

Üye
Tepki
2
[video=youtube_share;HMGUYsSLwBY]http://youtu.be/HMGUYsSLwBY[/video]

primary : bacak ve kalça.
destek: Karın ve bicepler.

• Beğen
Tepkiler: tunckuyel

canvargun

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Scott
1.5 sene bodybuilding e heves edip yalan yanlış yapmış biri olarak kişisel görüşümü söyleyim. Bisiklet quadriceps ağırlıklı bir aktivite. Ön bacakta diyebiliriz. Elbette özellikle kilitli pedal varsa tibialis anterior ve calf kasları çok çalışıyor. Bsiklet hamstring kaslarını çok çalıştırmaz. Bunlar bacağın arkakısmındaki kaslar. Quadriceps bell ibir yere kadar gelişirler ama sonra sabit kalırlar. Çünkü yaptıkları iş bir yere kadar gelir sizin maximum performansınızla artık bir noktaya kadar gelişirler. Extra squat gibi bacak kasını geliştirecek halter hareketleri yapmıyorsanız bisikletten başka aktiviteniz yoksa fazla dert edilecek bir durum değil kas asimetrisi. Elbette üst vucut çok az çalıştığı için veya çoğunlukla kaslar statik durumda kaldığı için alt vucut daha buyuk gözukebilir. Ama inanın leylek gibi incecik bacaklı insanlardan daha çekici olursunuz. Tek sorun bazen quadricepslerin hamstringlere göre daha fazla çalışıp güçlü hale gelmesi diz ağrısına sebep olabilir günlük hayatta. Ozaman hafif max. 30 - 40 kilo ağırlıkta deadlift denen hareketler yapabilirsiniz. bu hareket arka bacağınızı guçlendirecektir. (önemli not: deadlift doğru yapılmadıgı taktirde bel ağrılarına ve sakatlanmalara sebep olabilir iyice araştırıp bir hocanın eşliğinde iyice öğrenilene kadar yapılmalıdır. 30 - 40 kg ise kanımca max yük olabilir 2 tane 20 kg dambılla yapılabilir. Ilk kez yaparken dha hafif kilolarla başlanabilir 5 - 10 kg gibi.)

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
bisikleti kadanslı yani yüksek devirle çevirmeye kendinizi alıştırırsanız hem nabzınızı buna bağlı olarakta performansınızı
hemde bacak kaslarınızı geliştirmiş olursunuz profesyonel düşünüyorsanız spd olmazsa olmazınızdır çünkü dizlerinizi sabit olarak konumladığından olması gerektiği bir biçimde basmanızı sağlarken dizlerinizde oluşabilecek sorunlarında böylelikle önüne geçmiş olursunuz

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Arkadaşlar yüksek kadanslı ve zorlu şekilde bisiklete binmek kasları parçalamaya yarar.Zamanla kondisyonunuz arttıkça vitesiniz de büyür böylece ağır vitesde yüksek kadanslara ulaşır ve bacağınızı zorlarsınız.Bu şekilde hem hacim olarak gelişme hem de kas yapısında parçalanma olur(Örnek olarak benim üst baldırım sıkınca 3 parçaya ayrılıyor bisiklet öncesinde böyle birşey yoktu).Ve bu söylenenler SPD kullanırsanız daha belirgin ortaya çıkar.Çünkü hem itme hem çekme hareketi ile bacağınızı çalıştırırsınız.

Aşırı gelişme konusuna gelince.O durum sadece pist bisikletçilerinde olur çünkü biliyorsunuz pist bisikletlerinde tek vites vardır ve ön aynakol çok büyüktür.Bu nedenle dişlileri kısa sürede çevirebilmek için güçlü bacaklara ihtiyaç duyarsınız.Pist bisikletçilerinin çoğu da Squat Deadlift gibi salon hareketlerini uygular(Bacaklarını güçlendirmek için).Ama bu şekilde antremanlara bizlerin ulaşması çok zor yani görünüm olarak alt arka baldırınızın gelişip önden bacaklarınızın çarpık durması dışında görüntüde bir problem olmaz ki bence bu da problem değil sağlıklı bacakların bir göstergesidir.

Buyrun konuyla ilgili olarak Chris Hoy:
http://www.indoorcyclingassociation.com/blog/wp-content/uploads/2012/08/ChrisHoy_LegsPhSpt2.jpg

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Bir arkadaşım düzenli olarak hergün koşardı, diz kıkırdağında incelme tespit edilmiş. Doktor koşmamasını bisiklete binmesini söylemiş. Şimdi bsiklete biniyor. Bisiklete binmek dizlere zarar vermez. Sele yüksekliğini iyi ayarlamak şartıyla bisiklet dizlere iyi gelir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
Şile gibi zorlu yollara gidip geldikçe gelisicegini dusunuyorum onun harici duz yollarda sadece kalori yakimi olur gibi

(konuyu hortlattim)