Duyuruyu Kapat
Strava 2K
Instagram 5K
Facebook 15K
Twitter 4K

Pedal çevirmek hangi kasları ne kadar çalıştırır?

Konu, Sağlık - Antrenman - Beslenme kategorisinde Kamil tarafından 4 Nisan 2007 tarihinde paylaşıldı.

 1. Kamil

  Kamil Daimi Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2006
  Mesajlar:
  289
  Beğeniler:
  64
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Bu soruyu şu yüzden soruyorum:Acaba uzun süre bisklet kullanan bir insanda vücudun aşağı bölgesinin aşırı gelişmesiyle,vücudun tamamı ile bir orantısızlık oluşur mu(Özellikle görüntü açısından)?Böyle bi'şeyi engellemek için sürekli bisiklet kullanıcılarının vücudun üst tarafını da geliştirmek için uyguladığı programlar(yöntemler) var mı?
   
 2. Lay Lay Lom

  Lay Lay Lom Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Ekim 2004
  Mesajlar:
  122
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Ben ek olarak sorayım. Uzun yıllardır pedal çevirmek diz kapağının şeklini bozar mı?
   
  ahmetdogan bunu beğendi.
 3. ida degirmenci

  ida degirmenci Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Aralık 2005
  Mesajlar:
  110
  Beğeniler:
  57
  Şehir:
  bisiklet diyarı
  Seviye:
  alt tarafın zannedildigi kadar sakil bir goruntude gelişmediğini biliyorum.
  uzun kas olusumu oluyor ancak baldırın zorlanması sonucu şiştigini soylemelıyım...
  zaten kollarda bisikletle az cok gelişiyor.bel kısmındada yan kaslar gelişiyor...

  sekil bozmak degilde fazla zorlamada kaslarında yeterı gelişme gostermedigi durumda kıkırdagın aşınmasıyla sıvı artısı gıbı tipik bir problem ortaya çıkabiliyr...ara vermek zorunda kalabiliyorsunuz..
   
 4. bisikletci

  bisikletci Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.253
  Beğeniler:
  361
  Şehir:
  Abu Sari
  Seviye:
  Dogruluguna inandıgım ama dogruluk derecesini bilmedigim bi iki sey söyleyim .. Yani bnm body hocamdan aldıgım bilgiler dogrultusunda ..

  Bisiklet öncelikle bacagın ön kısmında diz kapağının hemen üzerindeki vastus denilen kası calıstırır .. Birincil olarak bu .. birde diz kapagının alt tarafında arka kısımdaki kaski bu bariz kendini hissettirir ..

  İkincil kas grubuda sırt kaslarına etkisi var .. 3. cul olarak etki ettiği yerler ise gögüs kasları ve triseps ... yani arka kol kası .. Benim bildiklerim bu kadar ..
   
  Kadir Oktay bunu beğendi.
 5. d.berkay

  d.berkay Bisikletkolik

  Kayıt:
  2 Ekim 2006
  Mesajlar:
  3.887
  Beğeniler:
  3.126
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Demir Berkay
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  ben alt kas grubumun gerçekten ilk zamandan bu yana baya geliştiğini söyleyebilirim zaten kalıplı sayılabilecek bir fiziğim olduğu için pekte orantı bozukluğu olmadı diye düşünüyorum ama zaten haftada 2 gün spor salonunda az da olsa vakit geçiriyorum hem yağ yakımı hemde üst vücut kaslarımı geliştirmek için...
   
 6. Ergün Gündoğar

  Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  13 Eylül 2004
  Mesajlar:
  679
  Beğeniler:
  208
  Şehir:
  Tuzla - İstanbul
  Seviye:
  Bisiklet ile kas gelişi tamamen bisiklete biniş şekliniz ile değişir. Sahilde orta tempo düz yolda binerseniz bel bölgesi ve kalça incelir, bacak kasları düzleşir, sertleşir, fakat şişme olmaz. Dağ bisikletçiliği yaparsanız, arazide binerseniz vücudun her bölgesini geliştirirsiniz, özellikle mide, üst bacak, alt bacak, ön kol, boyun, sırt, yane tüm vücut gelişir. Harcadığınız efor ile doğru orantılı..
   
  mcaliskan23 bunu beğendi.
 7. güray

  güray Daimi Üye

  Kayıt:
  9 Aralık 2006
  Mesajlar:
  302
  Beğeniler:
  80
  Şehir:
  antalya\istanbul
  Seviye:
  uzun süre bisiklet kullananlarda ağır pedal çevirme hareketine bağlı olarak kas gelişimi olur.yalnız bu gelişme aşırı değildir.vücut geliştiriciler 3 veya 4 sette 8/../14 tekrarla bacak kaslarını aşırı zorlayıp kas yaparlar.bir bisikletçinin kas büyütmesi için bisiklet sporunun gerektirdiği yüksek kalori ihtiyacından fazla kalori protein ve amino asitler gibi kas gelişimine yardımcı besinleri alması ve buna ek olarak aralarda dinlenerek kasa çok fazla baskı yapmaması gerekir.bir bisikletçi için bu düzende bir antreman sözkonusu değil.kaslarını en fazla verimle kullanan zamana karşı/velodrom bisikletçilerinde bile aşırı bir kas gelişimi söz konusu değildir.
  bayan bisikletçilerde bir üst ve alt vücut oransızlığı göze çarpar fakat bunun nedeni bayan vücudunun ağır işe yatkın olmaması ve bu nedenle normalden biraz daha kas gereksinimi duymasıdır. erkek bisikletçilerde ise dediğim gibi çok fazla kas büyümesi mümkün olmadığından belirli bi orantısızlık göze çarpmaz.fakat istisnai olarak bisikletçilerin tırmanışlarda taşıdıkları yükü azaltmak amacıyla vücudunun kullanmadığı(üst kısımlar) yerlerini geliştirmeye gerek duymadıkları bir gerçek.bunun için eğer gözüne bir orantısızlık çarpmışsa bunun nedeni bu olgudur.bisiklet sporcularının düzenli çalıştırdıkları yegane üst gurup kasları yağ birikmesini sıfıra indirmek için karın kaslarıdır. bir de yine istisnai olarak sprinterların bisikletin yanlara yatıp güç kaybedilmesini engellemek amacıyla gidonu aşırı sert tutmalarından dolayı kol ve bilek kaslarını geliştirmeleri gözlenir. bu saptamalar çoğu mtb ile ortak olsa da aslen yol bisikletçiliğiyle ilgili.downhill ve freestyle sürücülerinde bu durumlar geçersiz olabiliyor.hatta bu alternatif sporcuların çoğu "body" salonu müdavimleri...
   
 8. SinanATASOY

  SinanATASOY Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2007
  Mesajlar:
  20
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  Not: Bacak kasları zor gelişen kaslardır.. Vücut geliştirmecilerde gördüğünüz bacaklar ancak steroid kullanımı ile o hale gelmektedir ;)
   
 9. azrail

  azrail Üye

  Kayıt:
  18 Nisan 2006
  Mesajlar:
  66
  Beğeniler:
  9
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  3-4 yıl kadar önce sol dizimden menisküs için atroskopi yapılmıştı(ufak yırtılmalar vardı o temizlendi). Bu zamana kadar herhangi bir şikayetim olmadı. Bacak kaslarım zayıf denebilir. Diz kapağına binen yükü hafifletmek için özellikle diz üstü kaslarımı geliştirmemi söylemişti doktor, ama ben üzerine düşemedim maalesef..Spor olarak haftada 2 gün 1500mt yüzme, 1 gün 5-6 km koşu ve 1 gün de 6-7 km ormanda yürüyüş yapıyorum. Nadiren de olsa, dizimde hafif ağrı olabiliyor.. Şimdi bisiklet sporuna başlasam, (geçen yıl bu zamanlar heveslenmiştim, hala alacağım..:D ) günde 20-25 km asfalt-toprak yolda dize çok yüklenmiş olur muyum..? SPD kullanmak, hareketin daha muntazam yapılması bağlamında, yararlıdır diyebilir miyiz..?
   
  Vural UZUN bunu beğendi.
 10. #10
  Kamil

  Kamil Daimi Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2006
  Mesajlar:
  289
  Beğeniler:
  64
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Galiba bi' spor salonuna kayıt yaptırmamız gerekecek.
   
 11. Oksal Özdöl

  Oksal Özdöl Bisikletkolik

  Kayıt:
  5 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.673
  Beğeniler:
  1.256
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Orantısızlık olma gibi ihtimal sıfırdır.çünkü bisiklete binmekle bacak kaslarında hipertrofi gözlenmez.bacak hipertrofisi için özelleşmiş bir hipertrofi antremanı gereklidir.

  bisiklet sporunda performansı belirleyen kaslar temel olarak 3 e ayrılır

  1-) Bacak kasları: bu kaslar bisiklette birincil derecede çalışırlar.Kalça ekstansörleri ve daha önemlisi diz ekstansörleri ve ayak bileği fleksörleri, pedalı aşağı indirir.Pedalın yukarı kaldırılması ise, biraz önce sözünü ettiğim kasların antagonistleri, yani kalça ve diz fleksörleri ile ayak bileği ekstansörleri tarafından gerçekleştirilir.

  2-)Kol kasları: Normal bisiklete binmede kolun ekstansörleri, bisikleti yönlendirmeyi ve gövdenin en uygun pozisyonunu sürdürebilmesini sağlar. Kısa süreli ataklarda , kolun depresör ve fleksörleri önem kazanır.

  3-)Gövde kasları: Kolların destek görevini bacaklara iyi geçirmek için, iyi kuvvetlenmiş karın ve sırt kasları gereklidir...

  bacak kaslarıyla ilgili birkaç resimle yazıma noktayı koyayım...
   
 12. güray

  güray Daimi Üye

  Kayıt:
  9 Aralık 2006
  Mesajlar:
  302
  Beğeniler:
  80
  Şehir:
  antalya\istanbul
  Seviye:
  orantısızlık bahsettiğim gibi üst kasları çok geliştirmeyen tırmanıcıların bazılarında sporcunun isteğine bağlı olarak görülür.frank schleck gibi...schleckin üst kısmı çok ince bacakları nispeten kalındır mesela...
   
 13. mcaliskan23

  mcaliskan23 Bisikletkolik

  Kayıt:
  29 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.004
  Beğeniler:
  246
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Dizlerde sorun olur mu uzun vadede veya dizleri nasıl koruruz deformasyondan?
   
  güray bunu beğendi.
 14. güray

  güray Daimi Üye

  Kayıt:
  9 Aralık 2006
  Mesajlar:
  302
  Beğeniler:
  80
  Şehir:
  antalya\istanbul
  Seviye:
  deformasyon(şekil bozukluğu)dan kasıt herhangi bi diz sorunu yanlış anlamadıysam.böyle sorunlar bisiklete biniş amacınıza da biraz bağlı,örneğin ben boş zamanlarımda iddaasız bi şekilde pedallayacağım derseniz bir sorun çıkmaz.sorunu yaratan ani ve sert basışlar olabilir.mesela ağır kilolulara dize sürekli çok yük biniyor gerekçesiyle koşu önerilmiyor genelde.ben diz sorunları çeken kişisel olarak görmedim dünya çapında da duymadım.zamanında en zor sert biçimde bisiklet sürmüş eddy mercx,greg lemond gibi agresif sporcular bile "tavşan" gibi geziyorlar. :) zaten vücut çok ağır koşullara kendini adapte eder.eğer düzenli çalışıyorsanız eklemler kıkırdak dokular güçlenir.illa da olur bi önlem alalım durumu yok yani...
   
  ömer köse ve ozansefer bunu beğendi.
 15. necod

  necod Daimi Üye

  Kayıt:
  12 Mart 2007
  Mesajlar:
  347
  Beğeniler:
  181
  Şehir:
  antalya
  Seviye:
  arkadaşlar vermiş olduğunuz bilgilerlerden dolayı teşekürler
   
 16. Gökhan Seda

  Gökhan Seda Daimi Üye

  Kayıt:
  4 Mart 2007
  Mesajlar:
  296
  Beğeniler:
  125
  Şehir:
  Antalya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Arkadaşlarım sööleyecek söss bırakmamışlarr, maşallah ne bişgili arkadaşlarım varmış benimm, gururr duydumm;)
   
  güray bunu beğendi.
 17. ida degirmenci

  ida degirmenci Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Aralık 2005
  Mesajlar:
  110
  Beğeniler:
  57
  Şehir:
  bisiklet diyarı
  Seviye:
  sanirim diz sorunu ceken arkadaslar sessiz kalacak.
  benim yazimida onemsemelisiniz,11 yasimdan bugune duzenli,en az 30km her hafta biniyorum ,kişlar hariç, dizimde aşinma oluştu... senelerdir kilom ort49 boyum 1,64....
   
  Emrah Demirci bunu beğendi.
 18. #18
  Kamil

  Kamil Daimi Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2006
  Mesajlar:
  289
  Beğeniler:
  64
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  İda Değirmenci,''dizimde aşınma'' derken neyi kastediyorsun?Yani eklem yüzeylerinde bir aşınma falan mı oldu?Bacağını dizinden bükerken eklem yüzeylerinde sürtünme mi hissediyorsun?Bence bu konu hakkında yeni konu açmalısın.O zaman ilgi daha çok olur,sanırım.
   
 19. ida degirmenci

  ida degirmenci Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Aralık 2005
  Mesajlar:
  110
  Beğeniler:
  57
  Şehir:
  bisiklet diyarı
  Seviye:
  hissetmek demeyelim...
  cekilen MR sonucumda kıkırdak..,surtunen iç kısımdan aşınmış ve orada bir sıvı birikintisi meydana gelmiş... bagdas kurmak acı veriyor, merdiven inerken boslayacak gibi oluyr...
   
 20. Oksal Özdöl

  Oksal Özdöl Bisikletkolik

  Kayıt:
  5 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.673
  Beğeniler:
  1.256
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  dizinizde oluşan ağrıların bisikletle ilgili olabileceğini düşünmüyorum.zaten haftada düzenli olarak 30 km we birazdaha fazla bindiğinizi belirtmişsinizki bu diz problemi yapacak kadar bir km değil.zaten bisiklet daha öncede belirttiğim gibi dizi zorlayan bir spor değil.bisikletten meydana gelebilecek sakatlık en fazla diz yanı bağ incinmesi ve yanlış tutuştan el bileklerinde ağrı şeklinde olabilir.dizinizde oluşan problemin kaynağı başka bir olay...
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-6_15-35-17.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
rub-down.jpg
Merhabalar, bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisikletinize daha hızlı ve güçlü bir bisikletçi olarak...
upload_2017-1-31_11-39-59.png
Her bisikletçinin güçlü ve zayıf yanları var. Kesin olan şu ki, her yönden güçlü bir bisikletçi olamazsınız. Popüler bir örneği vereyim: Hem iyi bir sprinter hem de iyi bir TT yarışçısı...