Önümü kesip saldıran sürücü !

Scudo
Tepki
1.372
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Öncelikle geçmiş olsun yine iyi atlatmışsınız biber gazı şart oğlu şart artık..

Eskişehir'de yabancı gezginlere yapılanları da yaşayabilirdiniz maalesef. Ülkemiz de böyle manyaklar bir hayli çok.!
(link)

• Beğen
Tepkiler: Sanberk E

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
@Berksan

Sorun yok hocam benim biber gazı her zaman yanımda :)

http://www.freewtc.com/images/products/pepper_spray_31_21372.jpg

Aha da bunun aynısı :D

• Beğen

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.901
Bisiklet
Cervélo
Yorumlari da okudum an itibariyle. Ve aslinda sasirdim. Gelen yorumlar genellikle tebrik mesaji seklinde olmus. %90imiz tebrik etmisiz.
Yariya yakinimiz "az bile yapmissiniz" benzeri tespitler yapmis.
Cok fazla "egitim sart, sokaklar serseri dolu zaten kardesim" mesajlari gelmis..
Azimsanmayacak bir kesim gaz tavsiyesinde bulunmus.. Aluminyum pompa tavsiyesi falan gelmis..
Henuz gelmemis ama, ilerleyen yorumlarda bicak, tabanca ve kalasnikof tavsiyeleri de geleceginden korkuyorum..

Bir kisi de cikip, ya bi dakka, biz bu tip olaylarin yasanmasini nasil engelleyebiliriz? Birbirimizi vurmadan, asmadan, hastanelik etmeden nasil cozeriz, hem derdimizi topluma nasil anlatiriz, hem de onlar bizi nasil daha iyi anlar diye kafa yormamis.

Neden bunu diyorum? Cunku su olay, son 1 yil icinde forumda okudugum kacinci benzer olay hatirlamiyorum ama, bir olayda bisikletli yine aracin kaputuna tiklatmisti uyari amacli, ve icinden iki sivil polis inip bisikletliyi tartaklamisti. Forumda arasaniz bulursunuz.
E siz simdi, sivil polise biber gazi siktiniz diyelim :) ozaman haliniz nolacak kardesim?

Su basliga yazilan yorumlardan hicbirisi cozum degil diyorum kisaca.
Bu sekilde "cozumler" ureterek, yanimizda kalasnikof tasiyip, her tartismaya kalasnikofun verdigi guvenle girerek bence biryere varamayiz.
Bunu benden once hicbir buyugumun soylememis olmasi da uzucu..

Turkiyenin en buyuk bisiklet forumundayiz, pedaldasiz, kardesiz.. Harika organizasyonlar duzenliyoruz. Toplumda belli bir sempatimiz var, bisiklet bizlerin de sayesinde giderek yayginlasiyor, dost canlisiyiz, sportmeniz, dogaciyiz, saglikliyiz, mutluyuz.. Ama bu oneriler nedir allah askina?

Toplumda yakinda herkes bisikletlilerden korkacak bence.. Hepimiz yanimizda biber gazi, aluminyum pompa tasiyalim ozaman arkadas! Bu mu cozum?

Sitemim buyuk. Yazacak cok sey var ama ne demek istedigimi anlatabilmisimdir. Cozum karsilikli anlayistir tabiki, herzaman oldugu gibi.

Forumda acilan bu tip vakalar hep ayni sekilde basliyor, dikkat ettim de. Surucu, bisiklete tehlikeli bir manevra yapiyor. Ama carpmiyor. Sadece riskli bir hareket. Sonrasinda bisikletli bir anlik sinirle el kol hareketi, veya bir soylem, veya yanina yaklasip cami veya kaputu tiklatip kendisini uyarmak istiyor. Ve kavga ediyorlar!

Bisikletli, trafik de ben de varim arkadasim diyor
Surucu, sen bisikletsin, haddini bil diyor.

Tasli sopali birbirimize gire gire mi cozecegiz bu meseleyi gercekten? Bize dusen baska hicbirsey yok mu? Yolun en saginda gittigimize emin olmak, arkadan gelen araclari surekli ani kafa hareketleri ile kontrol etmek, yol ayrimlarina, kavsaklara yavas girmek gibi? Biz bunlari %100 dogru olarak yaptigimiza emin olduktan sonra ancak, suruculere "suruculuk ogretebiliriz"
Bir musibet bin nasihatten iyidir olayi yani.. Biz yeterince profesyonel miyiz? Eksiksiz ve hatasiz miyiz trafikte?
Rus atasozuydu sanirim, baskasinin kapisinin onundeki kara laf edebilmen icin, once kendi catindaki kari temizlemelisin diyor. Ne kadar harika bir soz degil mi?

Yollarimiz dar, bisiklet yolumuz yok evet. Ve trafikte oncelik araclarda.. Bunun farkinda olmaliyiz. Herseyden once "profesyonel" olmaliyiz. El kol hareketleri yapma, cami yada kapiyi tiklatma, veya bagirma profesyonel hareketler mi sizce! Veya olmasi gereken mi? Bu sekilde mi ilerlemeliyiz bu yolda?

Her zaman once kendime bakarim. Kendimi suclayacak tum ihtimalleri dusunup yok etmek isterim. Kusursuz davrandigima ikna olduktan sonra karsi tarafi suclamaya baslarim..

bizler bisikletliyiz, trafikte örnek olması gereken, profesyonel olması gereken bizleriz. %0 hata payıyla oynaması gereken de bizleriz. sempatik ve sportmen olması gerekenler de bizleriz.
çünkü ancak bu şekilde, toplumda sempati kazanıp, insanların bize daha saygılı ve anlayışlı olmalarını bekleyebiliriz ve onlara bisikleti sevdirebiliriz..

savaşa gitmiyoruz..
bisiklet sürme sebeplerimizden birisi de insanları buna özendirmek..
birgün herkesin bisiklet sürmesi hepimizin ortak hayali değil mi?

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@Adem Kaya

ilk defa sizin sayenizde okudum yazıyı. yazıklar olsun !

• Beğen
Tepkiler: Robert Knepper

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Geçmiş olsun kardeşim. Memleketimiz hanzoları böyle olaylar çıkartınca üzülüyorum.

Allah'tan sakin ve akıllıca davranıp olaydan sıyrılmışsın. İyi ki meydan dayağı çekmemişsin elemanlara, normalde ne kadar çabuk sinirlendiğini biliyorum. :)

• Beğen

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@Serkan Mıstınoğlu

Serkan bey yazınızda size katılıyorum, ancak bir husus var, bisiklet yolları ülkemizde adam akıllı yok. Hatta en çok bisiklet yolu olan şehirlerimiz istanbul ve kocaeli. Benim bu olaydaki hızım 10 15km idi ve yolun en sağından gidiyordum. Bu araç sürücüsü beni solumdan sollayıp bir nebze düz gittikten sonra sağa ani kırma yaptı. Yani beni görüp önüme geçip sonra parka kalkıştı.

Ülkemizde bir gün herkes görmek ister toplumun %70inin bisiklet sürmesini. Ancak bu iş, bu kafayla olmaz. Size bir örnek vereyim.

Benim bir yiğenim var, geçen yaz İsviçre'ye gitti ve geldiğinde şöyle bir şey söyledi, abi ülkemize bakıyorum bisiklet göremiyorum adamların 7-8 yaşındaki çocukları yol kenarında yada bisiklet yolunda rahatça bisiklet kullanıyor, 10-15km lik yolu bisikletle gidiyorlar. Bisiklet aşkı var onlarda, demişti.

Birde bizimkilere bakıyorum, dedelerimizin amcalarımızın göbekleri almış başlarını gidiyor, hatta 10-25 yaş arası arkadaşlarımız obeziteye doğru gitmiş. 5-10 km lik yolu arabayla gider hale gelmişiz. Hergün 3-4 saat evlendirme programları yayımlanacağına gereksiz olarak! spor ile ilgili programlar sunulsa halk bilinçlenir herşey öğrenilir !

Ha birde şu var ;

Herkes yakınıyor diymi benzinin 5 lira oluşundan, beter olsunlar! benzin 8-9lira olsun! Sonra diyorlar yurt dışında benzin 1.30 2lira. Olur tabi ! orada millet araba kullanmıyor bizim gibi. Bağımlı değiller 10-15 kmlik yol için araba kullanmaya.

İnanın şu insanımız araç kullanmayı bırakıp bisiklete binse çok değil nüfüsun %30u o benzinin fiyatıda dibe iner.

@Tahir Keskin

Teşekkür ederim dostum, bugün çok sakin ve mutluydum bütlerden geçtiğim için :) Böyle bir durumda umursamam ve yoluma devam ederim arkamdan kovalasalar dahi. Ama arkamda 38kg lık yük vardı ve zincir 2. dişlide idi hızlanıp ayrılamadım oradan.

Kavga etmek istemediğim bir gündü, bulaşmadım...

@Çağlayan

Katılıyorum çağlayan, cahil insandan bir şey beklenemez. O arkadaşımız kim. :(

Tyler

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Eray I
Bisiklet
Merida
Kocaeli'de benim de birkaç rotam olmuştu ancak genelleme yapmadan yazıyorum kocaeli halkı bisikletliyi sevmiyor. Bisikletim park halinde, adamın arabada park sensörü var sesleniyoruz bağırıyoruz geri geri gelerek bisikletime çarpmıştı. Napıyorsun diye iki kişi üzerine gidince görmedim filan diyor ancak o sırada park sensörü içerisini inletiyor.

Başka bir Kocaeli yerinde şöyle laflar duyuyoruz, "Hasta bunlar, deli midir nedir",
daha yazamayacağım bazı şeyler. O yüzden kocaeli'de çok beğendiğim parkurlarım olduğu halde gitmiyorum

• Beğen

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@Eray I

Doğrudur, kocaeli insanı bisikleti sevmiyor, bu yüzden araç sürücüleri üstünüze sürer ve yayalarda arkanızdan laf eder. Bazen arkamdan uzaylı kelimesini çok duyuyorum... Yapacak bir şey yok, eğitim şart...

• Beğen
Tepkiler: Tyler

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle geçmiş olsun... Geçen sene Ankara'dan Bulgaristan sınırına kadar, hemen hemen her şehirde, bu pisliklerle karşılaştım. Hiçbir şey yapmamama rağmen, arkamdan bağırıp çağırdılar, küfür ettiler, rahatsız etmek için kornaya bastılar, değecek kadar yakınımdan hızla geçtiler... Bulgaristan ve Romanya'da bir tane kötü olay, tehlike vs yaşamadım. O kadar mutluydum ki, kendimi bu ülkelerde bir vali ya da başbakan gibi hissettim. Yolda bütün motorlu taşıtlar bana yol veriyorlardı... İstanbul'a döndüm ve İstanbul'dan da kıyıdan Gürcistan'a gittim. İstanbul Gürcistan sınırı arasında, yine sayısız magandayla karşılaştım. Birkaçını yakaladım ve sordum, "neden böyle yapıyonuz lan" dedim. "Aaabi, valla biz seni turist sandıydık dediler. "Ulan, turist insan değil mi" diye sorunca da kem küm ettiler, cevap veremediler. Köpekler, nasıl bisiklet ya da motosiklet gördüklerinde saldırırlar, bu magandalar da aynen böyle; duramıyorlar bisikletliye bulaşmadan.

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@can onur

Can bey, kültür, medeniyet, özveri, yaşam biçimleri farklı. Ne yapabiliriz artık demekten bıktım inanın... Bi çözümü olsa keşke.

Şu akaryakıt fiyatları 8-9 lira olsada millet bisiklete yönelse, yahu elektrikli bisiklete binsinler genede 2 tekere binsinler. Geçen hafta perşembe günü 7de kalktım 7.30da bisiklete bindim 8.06da işe geldim inanın.

6 dakika geç kaldım sadece. Ve gelirken kırmızı ışıkta bekleyen araçların içlerine hep baktım, sadece araç sürücüsü vardı genelde. Yahu 1 kişisin 1, sonra fiyatlar neden böyle...

Toplu taşımayı kullanın, ama doğru rahat edemezler, ayakta gidemezler vs... Her şeyin en pahalısı lazım insanımıza, oh olsun!

Özgürlük 2 tekerde.!

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok iyi niyetli ve güzel yazmışsınız ama, kendi adıma konuşayım; ben bezdim bu insanlardan. Sırf bu magandalarla aynı havayı solumamak için başka ülkelere gitmenin yollarını arıyorum.

• Beğen

C. Yavuz

Üye
Tepki
19
Maganda her yerde maganda.. Bunun Türkiyesi yabancı ülkesi falan yok malesef.

geçmiş olsun hocam bu arada.

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@C. Yavuz

Sagolun. Bizim ulkedeki durum bunlardan daha kotu inanin...

verisakeet

Daimi Üye
Tepki
407
Bisiklet
Felt
@Çağlayan

Bu bisikletci arkadasi epeydir takip ediyorum, yorumlasmisligimiz da var. Burada arac cok tehlikeli olmayan bir bicimde yaninda geciyor, ama arkadas uyarayim derken biraz fazla sekilde kornaya basiyor bence. Bu da okuz gibi davranan surucuyu tetiklemis. Yaptigi hayvanliktan baska birsey degil tabii ki. Ancak orada 100 tane olaydan 1 tanesi bu sekilde sonuclanirken, burada 10 tanesinden 1 i bu sekilde sonuclaniyor.
Kendisi aslinda epey dis gosteren, tepki veren ve olaylarin pesinden kosan birisi.

mavinehir

Daimi Üye
Tepki
96
Eğitim ve kültür meselesi.Hani diyorlarya avrupada yola adımını atsan arabalar duruyor diye.ben ışılarda geçerken tereddüt ediyorum acaba araçlara kırmızı yanarken duracakmı diye.Eğitimle olacak şeyler.otobüsteyim yanımda kız arkadışla oturan genç var.ayakayak üstüne atmış ayakkabısının altının dizime değmesine çok az var.genci uyarıyorum değecek diye.değerse çekerim diyor.nasıl yani değerse.yinede ikna için konuştum fazla uzatmadım.ama kızın yanında gurur yapıyor arkadaş.sürekli güçlü olma görüntüsü ve isteği nedeniyle hakaret etmişim gibi oluyor.zor valla bu memlekette yaşamak.

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
@C. Yavuz

bu video ile Türkiye arasındaki fark videonun açıklama bölümündeki linkteki videonun hikayesinde gizli.

"He finally pleaded guilty and was appropriately cautioned. He paid compensation and apologised for his behaviour."

yani sonunda adam ceza ödemek ve özür dilemek zorunda kalmış. Biz şikayet edince "get hemşerim işine" yanıtı alıyoruz fark bu :)

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@mavinehir

Yeni nesil çok tuhaf yetisiyor maalesef...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
794
videolarda hep tepkisiz görüyorum bisikletçileri ,yumruk manyağı yaparım adam ölse bile bulamazlar bisikletliyi umrumda da olmaz