Ön vites ayarı

Tepki
0
İyi akşamlar anlatım için teşekkür ederim. Bir sorum vardı. Bisikletimdeki vites teli sanırım gevşek. acemi olduğum için sorayım dedim gevşek olması ne gibi durumlara yol açar. Bisikletimde 1. disliye geçerken zorlanıyor bundan kaynaklı olabilir mi?

Scudo

Ahmet Keçeci

Aktif Üye
Tepki
62
Bisiklet
Salcano
Vites 1'den ikiye geçerken sıkıntı yapıyor 1deyken 3e tam geçirmeden yarım basıp bırakınca görüyor ikiyi. Ön ayarı nasıldır ki derken arkayla aynı olduğunu gördüm yarın hallediyim eline sağlık yazı için :)

buzgibi01

Üye
Tepki
58
İsim
Emre
Arkadaşlar merhaba konu eski ama bi sorum olacak benim sol taraftaki vites 1. 2. 3. Sadece göstergede geçti gösteriyor ama zincir orta dişlide duruyor kıpırdamıyor bunun için sizce ne yapmam gerekiyor yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim iyi akşamlar

Enes Dökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
769
İsim
enes dökmen
Bisiklet
Mosso
onun için vites ayarı yapman gerekiyor. oda ön vites kutusunun üstünde iki tane vida bulunuyor. biri h biri l h yükseklik oradan ayar yapabilirsin.

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
@buzgibi01 orta aktarıcı oynamıyorsa vites teli kopmuş olmasın başka türlü oynaması gerekir. Bilgili değil iseniz vites konusunda en iyisi bisikletçiye gitmeniz yoksa ayarı iyice bozabilirsiniz

Bu arada H yani high yüksek hız ve L yani low düşük hız lardaki viteslerin sınır değerleridir vitesi ayarlamaz sınırlarda tutar orta dişlideyken h veya l yi sıkmak gevşetmek çözüm olmaz eğerki ayar toptan gidik değilse

buzgibi01

Üye
Tepki
58
İsim
Emre
Yanılmıyorsam ayar tamamen gitti dediğiniz gibi bu işi bisikletçi çözecek gibi orta aktarıcı 3 vitesde oynuyor ama çok zor geçiyor ama zincir hiç bir şekilde kıpırdamıyor

onurdemir

Aktif Üye
Tepki
124
İsim
onur
Bisiklet
Ümit
Teşekkürler paylaşım için bisikletinizde baya kirlenmiş :)

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Bir Sorum olacak

Ön 2
arkada 3 de iken zincir ön aktarıcının sol tarafına inceden bir sürtünme mevcut. Çünkü arkayı 4-5 aldığımda gözle görülür bir şekilde ön aktarıcıdan uzaklaşmakta.

bu sorunu hangi vida ile halletmem gerek.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@Atilla Gobel o videoları elli sefer izledim ama bu dediğimi anlat mıyor.

Atilla bisiklet ön aktarıcı ya zincir sürtmeyecek diyor sürterse ne yapıcaz alnat mıyor

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.299
Bisiklet
Salcano
@Taxonera Mekanik bir parça olduğu için tel gerginliğini iyi ayarlamalısınız. Orada H ve L isimli iki vida olacak. Bunlar sizin ince ayar vidanız ve bu vidalar zincirin bulunduğu dişliden ne kadar öteye geçebileceğini sınırlayan vidalar. Tel gerginliğini deneme yanılma yöntemiyle sıkı ve gevşek tutarak arkasından limitleyici H ve L vidalarıyla bir kaç denemeden sonra sonuç alacağınıza eminim. Biraz zorlanacaksınız yani :) Şimdiden kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@Atilla Gobel
Bu ayar alt ve üst dişlilerde yapılıyor
Benim sorun orta dişli de olunca kafam karışıyor

Yani zincir sol tarafa yakın olduğu için L vidası ile sanırım ilgilenicem

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@Taxonera

İngilizce olması sorun değilse şu video çok daha detaylı bir şekilde anlatıyor.

• Beğen
Tepkiler: Muad dib

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
arkadaşlar bisiklet ayağım yok yani arka tekeri hava kaldırma ayağım yok.

Ters çeviriyorum.

ön aktarıcı 2ye 3 ve 4 de hafif sürtme yapıyor. 1e 1 e aldığımda sürtme vardı L vidası ile ön aktarıyı sol doğru ince kaydırma yaptım ama bir baştada dediğim gibi

ön 2 arka 3-4 de zincirin ön aktarıya sol tarafına doğru sürtmesini değştiremedim. videolar da her şeye çare yok çook yüzeysel ve genel anlatılıyor. Servis yolu gözüküyor sanırım. Tel gerginliği ise ayak şart sanırım

serhant

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar benim şöyle bir problemim var.Geçen hafta 18 vites bisikletim için Shimano SL-TX50 Tourney 3X6V Vites Kolu aldım.Arka viteste çalışıyor sorunsuz yalnız ön aktarıcı da problem çıktı.İlk başta taktım tel ayarlamak için 1-2-3 numaralı dişlilere geçti sonra bir daha geçmedi.15 yıllık ön aktarıcım.Bisikletçiye gittim dedi aktarıcı da problem var kolu karşılamıyor,başka bisikletçiye gittim ne gereği var dedi yani anlayacağınız iki arada bir derede kaldım.Hatta fotoğraflarını da yüklüyorum belki bilen bir arkadaş olabilirim.İşin garip tarafı şimdi benim aktarıcıya benzer aynı bir aktarıcı buldum ama almaya korktum açıkçası.Hangi aktarıcıyı almalıyım? Bu arad arka aktarıcım shimano yeni değiştirdim 1 yıllık.

(link)

(link)

bu da benim takılı olan aktarıcım ayrıca yeni almak istediğim
(link)

serhant

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Salcano
arkadaşlar hiç mi yardım edecek olan yok?

Kaang96

Aktif Üye
Tepki
233
İsim
Kaan
Bisiklet
b'Twin
Ön vites kolu 1,2,3 düzgün geçerken düşük vitese alırken sanki 5 vites varmış gibi algılıyor yani
3 - 2.5 - 2 - 1.5 - 1
Bunu nasıl düzeltebilirim bilen varmı acaba?