Ön vites ayarı

Scudo

Oklüzal Builder

bisiklet
Tepki
1.843
İsim
İsa
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ön vitesnde öyle bir sorunu bisikletçinin çözememesi gaeip. Başka bir bisikletçi bul ve vites telini değiştirip ayar yaptır sorun çözülsün. Zincirdeki şıngırtı ise , aktarıcının makaralarında biriken yağları tornavida ile temizle o ses yapabilir. Ayrıca arka aktarıcının açısı doğru düzgün değildir onu ayarlatın. Nasıl ayarlarnır ben de bilmiyorum siz de kendinize güvenmiyorsanoz şehrinizde deneyimli bir bisikletçi(dükkan olan) bulunuz. Gerçekten deneyimliyse çözer zaten. O şıngırtı bende de oluyordu ne yapacağımı bilemiyordum. Yani aslında açı ile falan da alakalı değil galiba vites ayarıyla ilgili. Vites mesela 3 te iken alttaki bacak onun hizzasında olmuyor ve ses çıkıyor makaralardan falan yani büyük ihtimal o dur sorun.
bu videoyu bir kaç kere dinleyip iyice anlarsanız siz de çözmeyi deneyebilirsiniz. çünkü o ses bu videoda da var adam düzeltiyor

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Zincirleri yagladim freehub kaynaklı olabilirmi söyle bir videoya denk geldim

(link)

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
@isahocam sele borusuyla beraber zincir aynakol ruble 500 liraya patladı yazıklar olsun bu ülkeye kazığı yedim herturlu sanırım neyse... o ses sistem değişince gitti freehubda sorun yok zaten zinciri olctuler zincir ve rublede problem varmış velhasıl aynakolu 28 yaptık performans arttı Ancak arka aktariciyi değiştirmedim orda hata yaptım küçük dislilerde dürtme var zincir de bana değişmesi gerek dediler altusla değiştirmeleri iyi olur 165 TL fiyat çıkardılar ekstra altus 7 8 vites uyumlu sanırım bendeki turneye siz nediyorsunuz altus mu daha üstü bir sistem varmidir

Oklüzal Builder

bisiklet
Tepki
1.843
İsim
İsa
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@isahocam sele borusuyla beraber zincir aynakol ruble 500 liraya patladı yazıklar olsun bu ülkeye kazığı yedim herturlu sanırım neyse... o ses sistem değişince gitti freehubda sorun yok zaten zinciri olctuler zincir ve rublede problem varmış velhasıl aynakolu 28 yaptık performans arttı Ancak arka aktariciyi değiştirmedim orda hata yaptım küçük dislilerde dürtme var zincir de bana değişmesi gerek dediler altusla değiştirmeleri iyi olur 165 TL fiyat çıkardılar ekstra altus 7 8 vites uyumlu sanırım bendeki turneye siz nediyorsunuz altus mu daha üstü bir sistem varmidir
abi sen oyuna gelmişsin niye sorup soruşturmadan gidip parça değiştiriyorsın ki. o kadar ufak bi ses sence o kadar paraya değer mi? Altustan tabi ki daha iyileri var da yani 13 aylık bisiklette öyle parçalar eskimiş olmuyor genelde. Hayırlı olsun yine ahlaksız bir esnafın kazığını yiyenler kervanına katıldınız. Fotolara da bakıyorum da yani ruble zincir iyi duruyor. Bi de sorun arkadayken hangi mantıkla aynakol değişti anlam veremiyorum. O bisikletçi kimse işini bilen dolandırıcıymış
Neyse olur öyle artık bisikletçi ne derse tabi hemen değiştirelim dememe yeteneğine sahipsin. Bir daha gidip aktarıcıdaki ufak bi sorun için aynakol değişmezsin :dddddd . veya bu kazığı hazmedip kendine gelince kendin tamir etmeyi öğrenmeye başlarsın
Sana son bir soru: UMARIM değiştirdiğin parçaları bisikletçide bırakmamışsındır. Bıraktıysan yani sadece üzülürüm

• Beğen
Tepkiler: hasanben

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Direk taktirmadim fiyatlara baktım her parça en dandiginden en iyisine zaten pahallı bu ulkede karşılaştırsın piyasa ve sanal alemle kazik sayılmaz yaptrmayadabilirdim o açıdan söylüyorum

Ses küçük degildi o yüzden bu kadar irrrite olmuştum 13 ayda 4 bin km gecmisim bu arada

Ert.Ozk

Üye
Tepki
11
İsim
Ertuğrul
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba,
Önde 2 vitesim var ancak sanki 3 vitesim varmış gibi oluyor. Kolu yükseltirken veya düşürürken çift ittirmem gerekiyor.

Bu sorunu nasıl çözebilirim?
Şimdi deneyip oynayıp bozup yaparak öğrenirim ama elime almışken doğru şeyi yapayım dedim.

_Madmexx _

Forum Bağımlısı
Tepki
3.583
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba,
Önde 2 vitesim var ancak sanki 3 vitesim varmış gibi oluyor. Kolu yükseltirken veya düşürürken çift ittirmem gerekiyor.

Bu sorunu nasıl çözebilirim?
Şimdi deneyip oynayıp bozup yaparak öğrenirim ama elime almışken doğru şeyi yapayım dedim.
Selam, hangi grup set kullanıyorsunuz?

Ert.Ozk

Üye
Tepki
11
İsim
Ertuğrul
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Selam, hangi grup set kullanıyorsunuz?
Shimano fd-m675
Sorunu çözdüm, tel çok gevşek olduğu için oluyormuş. Bazı modellerde kol tarafından 2 vites 3 vites ayarı yapılıyormuş ama benimkinde ayar yoktu. Direkt telle oynadım.

• Beğen
Tepkiler: _Madmexx _

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Herkese selam, ön vites ayarı ile ilgili sorunum var. Sora r3000 sti kol var. Aktarıcı tarafında bağlantım doğru ve tel normal gerginlikte, gerilmemiş halde duruyor ama sti kolda vites artırmaya çalıştığımda ciddi bir dirençle karşılaşıyorum. H vidası aşırı sıkı değil ve biraz daha gevşettim, kablodaki gerginlik neredeyse yok gibi ama kol direnç gösteriyor. Bunun sebebini bilen var mı? Çözemezsem Vahit abinin yolunu tutacam gibi yine 😂

Alyuc

Üye
Tepki
0
İsim
Ali
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
IMG_20210707_154951.jpg

Arkadaşlar şu parça ile sanırsam (çok cahilim bu konularda) ön vites telinin ayarını yapabiliyoruz ve bu parça kırılmış. Parçanın ismi ne ve yenisini bulabilir miyim?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.627
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
105 ön attırıcıda zincir büyük dişlide ve vites kolu trim pozisyonundayken teli gergince sabitleyip gerginlik vidasını sonuna kadar sıktığımda bile gerginlik çizgileri tam hizalı olmuyor, üstteki sağa doğru 20 derece kadar yatık kalıyor. Bu durumda ne yapmak lazım?

Olması gereken:
veya

Olan:
2021-07-25_16-16-39.jpg

Son düzenleme:
  • İnanılmaz
Tepkiler: Bir vatandaş

Bir vatandaş

Forum Bağımlısı
Tepki
935
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Benzer sorunu yaşamıştım. Aktarıcının kadroya sabitlendiği vidayı gevşetip, aktarıcının kadrodaki pozisyonunu değiştirince düzelmişti.

• Beğen
Tepkiler: Spartiat

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
IMG_20210917_163604.jpg
Yazlıkta ki bisikletimde ön vites ayarı yapmak için çıkartmıştim galiba bu ön vites telini şuan takamiyorum acaba kolu çıkarıp mı takmak gerekli? Ayrıca teli takıp mi ön aktarıcı ayarı yapmak daha doğru olur yoksa takmadan mı

alinon tor

Üye
Tepki
96
İsim
Ali T.
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
274117 dosyayı görüntüle
Yazlıkta ki bisikletimde ön vites ayarı yapmak için çıkartmıştim galiba bu ön vites telini şuan takamiyorum acaba kolu çıkarıp mı takmak gerekli? Ayrıca teli takıp mi ön aktarıcı ayarı yapmak daha doğru olur yoksa takmadan mı
Hocam sizin vitesinizin ince ayar kısmı kırılmış. Kolun o siyah kısmını tedarik etmeniz gerekli ki bisikletçilerden ancak o parçaya ulaşabilirsiniz. Tel takmadan en fazla kadrodan yükseklik ayarını yapabilirsiniz. O da krank dişlerine vurmadığına emin olarak yükseltebilirsiniz. Kolay gelsin, bol pedallamalar.

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
Hocam sizin vitesinizin ince ayar kısmı kırılmış. Kolun o siyah kısmını tedarik etmeniz gerekli ki bisikletçilerden ancak o parçaya ulaşabilirsiniz. Tel takmadan en fazla kadrodan yükseklik ayarını yapabilirsiniz. O da krank dişlerine vurmadığına emin olarak yükseltebilirsiniz. Kolay gelsin, bol pedallamalar.
Yukarda da aynı sorun belirtilmiş eski bisiklet olduğu için masraf etmek istemedim bakalım gündüz halledemezsem bisikletciye gösteriyim elinde parça var mı vites kolu değişmeden olur mu. Burda bisikletçiler çok kötü maalesef geçen sene verdim tamir için ön arka aktarıcı fren bacağı Shimano noname ile değiştirmiş tamir etmek yerine

• Beğen
Tepkiler: alinon tor

alinon tor

Üye
Tepki
96
İsim
Ali T.
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yukarda da aynı sorun belirtilmiş eski bisiklet olduğu için masraf etmek istemedim bakalım gündüz halledemezsem bisikletciye gösteriyim elinde parça var mı vites kolu değişmeden olur mu. Burda bisikletçiler çok kötü maalesef geçen sene verdim tamir için ön arka aktarıcı fren bacağı Shimano noname ile değiştirmiş tamir etmek yerine
İsteseydiniz keşke o parçaları da ustadan... Neyse, hurdaya çıkmış olan vites setlerinin birisinden bulunabilir diye düşünüyorum. Ayrıca başka bir önerim, o fren kollarını en kısa zamanda değiştirin. Zaten o fren kolu mekanizmasında büyük ihtimalle teneke metalden saplama ve civata kullanılıyordur, çok paslı olduğundan kısa süre sonra kırılıp kazaya sebep olabilir. Kolay gelsin.

sauron

Aktif Üye
Tepki
58
İsim
sahin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar 105 set var, ön attırıcı bisiklet belli bir hıza çıkınca atıyor ama düz yolda vs. giderken bir türlü atmıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.627
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar 105 set var, ön attırıcı bisiklet belli bir hıza çıkınca atıyor ama düz yolda vs. giderken bir türlü atmıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?
"belli bir hıza çıkınca atıyor" derken yüksek hızda önde büyük vitese geçebilmesini kastediyorsanız muhtemelen arka dişli yeterince küçülüp zincir hizaya geldikten sonra atabilmesindendir. Kolu vitesi atmak üzere ittirince geçmeyip tekrar (link) konumuna ittirince geçiyorsa bundan emin olabiliriz. O zaman gerginlikle ayarlanır.
Kastedilen başka bir şeyse ona dair bir tarif alınca fikir yürütebilirim.

sauron

Aktif Üye
Tepki
58
İsim
sahin
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
"belli bir hıza çıkınca atıyor" derken yüksek hızda önde büyük vitese geçebilmesini kastediyorsanız muhtemelen arka dişli yeterince küçülüp zincir hizaya geldikten sonra atabilmesindendir. Kolu vitesi atmak üzere ittirince geçmeyip tekrar (link) konumuna ittirince geçiyorsa bundan emin olabiliriz. O zaman gerginlikle ayarlanır.
Kastedilen başka bir şeyse ona dair bir tarif alınca fikir yürütebilirim.
İlk defa yol bisikleti kullanıyorum. Yokuş aşağı yüksek kadans yakaladığımda geçiş yapıyor büyük vitese ancak düşük hızda giderken geçmiyor. Arka viteste herhangi bir sorun yok ve ikisinde de arka vites 3. en küçük dişlide.