Ön vites ayarı

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba. Öncelikle basit bir soru olacak kusura bakmayın yol bisikletine yeni geçiş yaptım. Sora setli bir yol bisikletim var. Aynakolum düşük olan dişlideyken rublem 6.7.8.9. viteslerde zincirim ön aktarıcıya değiyor. Aynakolu büyük olan dişliye çektiğimde de 1.2.3.4 vitesler ön aktarıcıya değiyor. Sizce bu bir problem midir? Yoksa çapraza aldığım için zincirin ön aktarıcıya sürtmesi normal midir? Şimdiden değerli vaktinizi ayırıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
Özellikle yeni seri aktarıcı ise gayet olağan bir durumdur. Sora sistem çapraz kullanıma uygun değildir. Ön taraf 1 de iken arka maksimum 6 da olabilir, aynı şekilde ön taraf 2 de iken arka taraf 4 ten daha düşük olamaz.

Scudo

fatihselvi

Üye
Tepki
0
İsim
Fatih Selvi
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
@CeRKeZ Ön taraf 1 de iken dediğiniz gibi 5. 6. viteslere kadar temas olmuyor. Aynı şekilde ön 2 deyken de 4. ve üst viteslerde temas yaşamıyorum. İçimi rahatlattınız aldığımdan beri sorun olduğunu düşünüyordum teşekkür ederim.

Eshquia™

Forum Bağımlısı
Tepki
2.410
İsim
Ayhan Balbunar
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@CeRKeZ Ön taraf 1 de iken dediğiniz gibi 5. 6. viteslere kadar temas olmuyor. Aynı şekilde ön 2 deyken de 4. ve üst viteslerde temas yaşamıyorum. İçimi rahatlattınız aldığımdan beri sorun olduğunu düşünüyordum teşekkür ederim.
Shimano'nun sitesinde teknik dokümanlar var. Ben onlara bakıp yaptım kendi ayarlarımı.

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bir de "trim" denen bir özellik vardır. Vites değiştirmeden, ön aktarıcı kafesinin pozisyonu değiştirmenize yarar. Vites kolunu sadece tek tık oynattığınızda kafes çok küçük bir miktar içeri/dışarı oynar. Muhtemelen biliniyor çoğunluk tarafından ama arada bilmeyenler çıkıyor. Yazayım dedim.

Eshquia™

Forum Bağımlısı
Tepki
2.410
İsim
Ayhan Balbunar
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir de "trim" denen bir özellik vardır. Vites değiştirmeden, ön aktarıcı kafesinin pozisyonu değiştirmenize yarar. Vites kolunu sadece tek tık oynattığınızda kafes çok küçük bir miktar içeri/dışarı oynar. Muhtemelen biliniyor çoğunluk tarafından ama arada bilmeyenler çıkıyor. Yazayım dedim.
Bu trim özelliğini de o dokümanlardan öğrenmiştim mesela. Fakat hala tam kullanabildiğim söylenemez. Unutuyorum çünkü 😆

• Beğen
Tepkiler: necmeddin ve Veto8

fatihselvi

Üye
Tepki
0
İsim
Fatih Selvi
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
@Eshquia™ Shimano'nun sayfasında her groupset için ayrı döküman mı bulunuyor? Baktım ancak sitede detaylı bir döküman bulamadım.

aqumila

Üye
Tepki
1
İsim
Yusuf Ziya TEKEŞ
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba , yeni bir bisiklet almayı düşünüyorum fakat 2 vites kolu modeli arasında kaldım. Rica etsem yardımcı olur musunuz? Shimano Altus SL-M315 mı daha iyidir Shimano Tourney ST-EF500 mı daha iyidir cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler

Oklüzal Builder

bisiklet
Tepki
1.844
İsim
İsa
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba , yeni bir bisiklet almayı düşünüyorum fakat 2 vites kolu modeli arasında kaldım. Rica etsem yardımcı olur musunuz? Shimano Altus SL-M315 mı daha iyidir Shimano Tourney ST-EF500 mı daha iyidir cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler
Altus

• Beğen
Tepkiler: Suphi3434

Ufuk A.

Üye
Tepki
110
İsim
Ufuk
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Cyclocross
Merhaba,
Forumda vites sıralaması vardı ama konuyu hatırlamıyorum. Ancak Tourney daha öndeydi diye hatırlıyorum.

aqumila

Üye
Tepki
1
İsim
Yusuf Ziya TEKEŞ
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Geçtiğimiz akşam sürüş esnasında on aktaricida büyük aynaya geçerken zincir attı ve zincir aktarıcı ile büyük ayna arasında sıkıştı . Baya uğraştım düzeltmek için daha sonrasında zinciri disliye takmayı başardım. Ancak ilerledikce küçük aynadan büyük aynaya geçmediğini fark ettim. Dün biraz kurcalarken telin bol kaldigini gördüm . Teli gerginlestirmeme rağmen yine büyük aynaya geçmiyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Sora grup set var bisiklette.

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
5.926
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçtiğimiz akşam sürüş esnasında on aktaricida büyük aynaya geçerken zincir attı ve zincir aktarıcı ile büyük ayna arasında sıkıştı . Baya uğraştım düzeltmek için daha sonrasında zinciri disliye takmayı başardım. Ancak ilerledikce küçük aynadan büyük aynaya geçmediğini fark ettim. Dün biraz kurcalarken telin bol kaldigini gördüm . Teli gerginlestirmeme rağmen yine büyük aynaya geçmiyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Sora grup set var bisiklette.
Şu anlatımın yararı olabileceğini düşünüyorum.

Oklüzal Builder

bisiklet
Tepki
1.844
İsim
İsa
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Yasuoman zincir baklaları yamulmuş olabilir

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Yasuoman zincir baklaları yamulmuş olabilir
On aktaricidan da şüpheleniyorum. O da yamulmuş veya sıkışmadan kaynaklı yükle konumu bozulmus olabilir. Benim bisiklette on aktariciya giden kablolalar kadro içinden gidiyor. Belki telde sorun olmuş olabilir. Kadro içinden telde bolluk kalıyor olabilir.
Şu anlatımın yararı olabileceğini düşünüyorum.
Abi denedigim şeyler de videodaki ne benzerdi lakin olmadı.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
  • Beğen
Tepkiler: Oklüzal Builder

hasanben

Forum Demirbaşı
Tepki
805
İsim
Hasan
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Diğer
Arkadaşlar merhaba 13 aylık bisikletimi yeni bakımdan aldım bu 2. Bakıma verisim.
Yok arkadaslar adamlar bulamadılar problemi ön vites 3 ten 2 ye geçmiyor sonra zor geçiyor geçerken kart kurt sürtme titreme boğulma yapıyor sonra 3 e alıyorum bu sefer pedal kilitleniyor arka vitesi düşürünce çözülüyor bu nasıl iş anlamadım ek olarak şıngirti sesinden gına geldi son 1.5 aydır bu problemler neden baş gösterdi bisikletimde anlayamadım rublede zincirde problem yok dediler ve asıl sorun bu teneke gibi gelen ses nerden geliyor kimse çözemedi. (Sundu parkur)

pedala abandikca hangi dişli'de olursam olayim titreme teneke sesi şıngırti bir arada lastiklerin 26.4 o sesi bile bastırıyor bu çıkan sesler ve yukarıda bahsettiğim vites aktarıcı sorunu
Tüm bunlara ek dişli kapağı plastik kapaktanda şüpheleniyorum yarın onu sokturucem ve sele borun maalesef sıkışmis onunda cikartamadilar sanayide hallederler diyorlar carraro servis le görüştüm bize bırakın tornaciya hallettiriyoruz yeni sele borusu almanız gerek 200 lira masraf çıkartıyorlar gövde çelik ve alüminyum

Bir öneriniz varmidir izmirdeyim

Oklüzal Builder

bisiklet
Tepki
1.844
İsim
İsa
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba 13 aylık bisikletimi yeni bakımdan aldım bu 2. Bakıma verisim.
Yok arkadaslar adamlar bulamadılar problemi ön vites 3 ten 2 ye geçmiyor sonra zor geçiyor geçerken kart kurt sürtme titreme boğulma yapıyor sonra 3 e alıyorum bu sefer pedal kilitleniyor arka vitesi düşürünce çözülüyor bu nasıl iş anlamadım ek olarak şıngirti sesinden gına geldi son 1.5 aydır bu problemler neden baş gösterdi bisikletimde anlayamadım rublede zincirde problem yok dediler ve asıl sorun bu teneke gibi gelen ses nerden geliyor kimse çözemedi. (Sundu parkur)

pedala abandikca hangi dişli'de olursam olayim titreme teneke sesi şıngırti bir arada lastiklerin 26.4 o sesi bile bastırıyor bu çıkan sesler ve yukarıda bahsettiğim vites aktarıcı sorunu
Tüm bunlara ek dişli kapağı plastik kapaktanda şüpheleniyorum yarın onu sokturucem ve sele borun maalesef sıkışmis onunda cikartamadilar sanayide hallederler diyorlar carraro servis le görüştüm bize bırakın tornaciya hallettiriyoruz yeni sele borusu almanız gerek 200 lira masraf çıkartıyorlar gövde çelik ve alüminyum

Mekanizmanın fotoğrafını atar mısınız tamamen

• Beğen
Tepkiler: hasanben

Emirhan.k

Üye
Tepki
49
İsim
Emirhan K.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Zincirleri bir yağlayın, şıngırtı sesi oradan geliyor olabilir.