Numaralı bisiklet gözlüğü

Reha Oğuz Altuğ

Aktif Üye
Tepki
87
Bisiklet
Trek
Aşağıdaki türde gözlükler işinizi görebilir. İç tarafta bir çerçeve daha var, oraya normal cam yaptırıyorsunuz.
Daha farklı markalar veya ucuzları vardır, araştırmak lazım.

(link)

Scudo

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@İbrahim Ö.

Gözlükler geldi. Ancak kötü havalar nedeniyle ve bazı şartlardan sadece 1 kez 10-15 km çıkabildim. Kolları çıkarıp düşmesin sağlam olsun kask içinde oynamasın diye lastik olan saçlı deriyi sıkı saran parçayı taktım. Şimdi ben biraz şekilsiz biriyim koca burun , kısa kol ve bacaklar vs. O lastik çok sıkı olunca gözlüğü gözüme çok yaklaştırıyor rüzgarı güzel kesiyor ama bu sefer de iç numaralı gözlük kısmı gözlerime değiyor. Rahatsız ediyor. Uzaklaştırınca bu sefer rüzgarı kesişi azalıyor. Çok beceremedim yani.
Bu hafta sonu yağmazsa bir kez de normal kollarıyla takıp deneyeceğim.
Oğluma aldığımı basket oynarken düşürmüş. iç numaralı cam kısmı yerinden çıkmış (geçmeli zaten ) şimdi çok iyi oturmuyor. Kullanamayacak galiba.

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
Gozluk hakkında detaylı bilgi ve doğru yönlendirme konusunda uzman olmayan kişilerden kulaktan dolma yada tecrubeyle sabittir işini bi yana birak. Emin ol ki gozlukçu ve optisyen olarak 30 yıl bi fiil gozluk kullanan adamdan daha fazla bilgi ve tecrubem var. Özelden istediğini sorabilirsin. Amacım bişi pazarlamak filan değil maksat doğru bilgilendirme. Sorularınızı ister buradan isterseniz özelden sorabilirsiniz.

Murat A

Velocity216
Tepki
343
Bisiklet
Scott
Numaralı güneş gözlüğü kullanırken yanında normal gözlüklerinizi de bulundurmanız gerekebilir.
Akşam olur, hava kararır, güneş gözlüğü görüşünüzü engellemeye başlayabilir. Benim gibi yanınızda iki gözlük taşımak istemeyebilirsiniz.
Bisiklet sektörü buna bir şey düşünmüş mü diye şöyle bir baktım.
Motosiklet kullananlar bilecektir, bisiklet için de entegre güneş vizörlü kask yapmışlar.

(link)

Almadım, kullanmadım; ne kadar işe yarar fikrim yok.

Tepki
0
İsim
Yalçın C.
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

Kaskla birlikte kullanırken gündüz ve gece (gözlüksüz yakısmıyor kafama Kasklar malesef ), spor beyaz tam çerceveli bir gözlük modeli ile bu numaralı camları kullanabilirim sanırım....

Gündüz bisiklet güneş gözlüğü, gece yakısmayan korumasiz numaralı siyah çerçeveli bir gözlük kullanıyorum......Aksam günes gözlüğünü çıkarınca görme altüst oluyor odaklanma sorunları vs..rahatsızlıklar....

Oval ve UV filtreli, ışığa göre tonlanan özelliklerden bahsediyor....Renk seçimi de yapılabiyor.....Fiyat konusunu bilmiyorum....Göz Grup mağazalarında umarım aradğımı bulurum....Seçtiğiniz spor bir gözlüğe uygulamalar nasıl yapılıyor yarım çerçeve mümkün mü... bilgilendiririm umarım ihtiyaç duyanları....

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
@Yalçın ONE

Zeiss Türkiye pazarında halen euro kuru üzerinden satış yapıyor. Yarın unutmaz isem bahsettiğiniz camların fiyatlarını burada paylaşabilirim. Çalıştığım optik mağazasında zeiss marka camda satıyoruz cidden işini iyi yapan bi firma diyebilirim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Çok faydalo bi konu olmuş, videolarımdan gördüğünüz üzere bende gözlük kullananlardanım açıkçası ebaydekilere çok güvenemedim sonuçta sağlık, şimdilik kendi güneş gözlüklerim yeterli 30 km üstü hızlara çok çıkmadığım için ama adidas gerçekten iyiymiş...

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
az önce gözlerimin kıymetini bir kez daha anladım.. herkese sağlıklı günler dilerim ;)

Wessaur

Üye
Tepki
28
İsim
Emirhan AVCI
Bisiklet
Salcano
ya konusu değil ama gözlük var bende de orao carroz ama takınca sanki başım dönüyor gibi oluyor kaygılanıyorum :) güneşi falan çok güzel kesiyor ama ısınamadım bi türlü ne önerirsiniz?

Resul Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Giant
Kimse şöyle bir şeyden bahsetmemiş. Arkadaşlar, o 12-13$'lık eBay'den veya AliExpress'ten alınan gözlüklerin içindeki plastik iç gözlükte, zamanla terlemeden oluşan tuzdan dolayı minör çatlaklar oluşuyor ve para verip gözünüze uygun yaptırdığınız o camlar düşüyor. Ben düşmemesi için japon yapıştırıcısı kullanmama rağmen insandaki terin içinde bulunan tuzun ne kadar kuvvetli olduğunu gördüm ve tekrar açıldı. Evet, japonla yapıştırdığım yer tekrar açıldı.

Benim derdim şu. Bakalım kim çözecek. Çözene çok dua edicem çünkü. Ben numaralı gözlük kullanıyorum. Gözüme ve yüzüme uygun bir spor gözlüğü yaptırmak istiyorum. Polarize cam + numaralı güneş gözlüğü ise dudak uçuklatıyor. Çözüm önerisi olan var mı?

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Resul Yılmaz ben camı numaralı yaptırdım. evet dudak uçuklatan bi rakama yaptırdım. başka çözüm bulunursa 2. gözlüğü bu çözüme göre yaptırabilirim.

baykuş97

Forum Bağımlısı
Tepki
866
İsim
ilhan beyoğlu
Bisiklet
Trek
Ben lens kullanıyorum.. Ama oda gözlüksüz kullanılmıyor... Gerçi herzaman güneş gözlüğü kullanmak gerekiyor zaten.. Tabi gözlüğün rüzgarı iyi kesmesi lazım.. Yoksa lens kuruyor bu sefer de...
Bana da rüzgarı tam kesen bir bisiklet gözlüğü tavsiyeniz olursa sevinirim...

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
@baykuş97 şuanda sezon sonunun gelmesiyle güzel güneş gözlüklerini 75 ile 500tl arasında çok çeşitle ve fiyatla bulabilirsin. özellikle prof bir yardım istersen elimden geleni yapabilirim. daha detaylı sorularınız varsa ozelden ulaşabilirsiniz bana?

Wessaur

Üye
Tepki
28
İsim
Emirhan AVCI
Bisiklet
Salcano
@çağatay_çankaya konu kirliliği yaşanmaması adına buradan soruyorum; decathlon'dan sarı tonlu orao carroz modelini aldım ama alışamadım bir türlü takınca sanki kaygılanır gibi oluyorum. bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz abi?

gözlük şu; (link)

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
Numaralı gözlük kullanmıyorum ama ebay dan aldığımız 15 tl lik 5 camlı gözlükte bile o turuncu aparat tan var kutusu da aynı hatta, gözlüğün iç kısmına takılıyor abim kullanıyor onu numaralı camlarında çok işine yarıyor.

Tunafish

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Scott
Ben aşağıdaki linkteki gözlüğü kullanıyorum;
(link)

Gözlüğün içerisinde bir adet numaralı cam takma aparatı var, 30-40 liraya oraya göre bir cam kestirip taktırabilirsin ama çok uzun ömürlü olmuyor ve lensler gözüne çok yaklaştığı için objeler alıştığından biraz da büyük görünmeye başlıyor. Bu nedenle hızlı giderken extra dikkatli olman gerekebilir.

İkinci bir seçenek; numaralı lens kullanmak;

Eğer araziye gideceksem lens takarak çıkıyorum, böylece objelerin büyüklüğü hep alıştığım ebatlarda oluyor ve gözlüğün toz toprak almayan iyi bir gözlükse lensler sorun oluşturmuyor. Ama lens kullanmadan önce mutlaka bir doktora gitmelisin.

Üçüncü seçenek; düz bir cam tipine sahip bisiklet gözlüğü alman;
(link)

Bunun gibi bir gözlük alırsan, gidip içine uygun numaralı bir güneş gözlüğü camı kestirebilirsin. Biraz daha pahalıya mal olur ama, gözün için en sağlıklı seçim bu.

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
@Wessaur bir gozlukçu olarak şöyle bir açıklama yapayım size sarı cam dediğiniz antifar camlardır güneşli havada takılmaz genellikle ben kendime araç kullanmak için antifar camlar bile getirttiğim camlar 10 dolar civarında kalitesini siz hesap edin. Birde adamlar bundan para kazanıyor.