Nedir bu İzmir? Biri bana anlatsın...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bahsedilen olumsuzluklar ve eleştiriler elbette doğrudur ama bir de İzmir'in yerlisine sorun, şikayetleri onlardan dinleyin. Doğup büyüdükleri şehrin nasıl tabiri caizse işgale uğradığını, talan edildiğini dinleyin.
Aynı durumu Bursa'da da yaşadık, yaşamaktayız. 2005 civarına kadar Bursa yemyeşil, karakteristik bir havası olan, eski geleneklerini koruyan bir büyük şehirdi. Şu anda kent tamamen bitik durumda, herkes Nilüfer'e kaçtı.

Scudo

laka

Üye
Tepki
184
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Cube
İşte yine aynı terane. "izmir işgal altında". İzmir sanki bütün türkiyeden bağımsız özerk bir cumhuriyet. Bu o kadar ironik ve komik bir cümle ki, izmirin işgal altında olduğunu iddia etmek. Tıpkı @mehmetsunu 'nun da dediği gibi, çok değil, iki nesil önceye gitseniz bugün en koyu izmirliyim diyenlerin kütüğü anadolu kentlerine ve köylerine kayıtlıdır. O zamanlar onların aileleri de izmire göç ettiğinde eminim o zamanın izmirlileri de "izmir işgal altında" demiştir, tıpkı onlardan daha önce de yunanlılara sorduğunuzda alacağınız cevap gibi. Bir şehrin/ülkenin sürekli olarak aynı ailelerin çocuklarına ait olması gerektiğini savunmak, eski ırkçı/saltanat merkezli sosyal anlayışın bir tezahüründen başka bir şey değil. Ve bunu savunanlar da en koyu cumhuriyetçiler/demokratlar. Bu da bir başka ironi örneği.

• Beğen
Tepkiler: dryakup23

laka

Üye
Tepki
184
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Cube
Ulkesine turist alirken bile ebesinin iban numarasina kadar arastiran avrupa irkci degil, 10 milyon ipsiz sapsiz kriminal multeciyle birlikte yasamak zorunda kalan bizler irkciyiz, evet.
Bu yazdıklarımız büyük ihtimalle silinecek ama yine de şansımı deniyorum. Öncelikle avrupa derken hangi ülkelerden bahsettiğinizi belirtirseniz daha açıklayıcı olur. Tüm avrupa ülkeleri aynı değil. Bazılarına çok kolay girebiliyoruz. Bazıları çok zor evet, ama o ülkelerde de milyonlarca yabancı uyruklu insan yaşıyor, Tükler de dahil.

Bizim ülkemize giren ve sayılarının 10 milyon olduğunu iddia ettiğiniz mülteci ise, tamamen demokratik seçimlerle oy çoğunluğu ile başa gelmiş olan yönetimin kararı doğrultusunda izinli olarak ülkeye girmiştir. Bu durumda herhangi bir sınır ihlalinden bahsetmek mümkün değil. Bu insanların hepsini ipsiz, sapsız ve kriminal olarak nitelemek biraz ırkçılık olmuyor mu?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Biz Bursali’lar hallerinden memnunlar diye biliyorduk :D

Ulkesine turist alirken bile ebesinin iban numarasina kadar arastiran avrupa irkci degil, 10 milyon ipsiz sapsiz kriminal multeciyle birlikte yasamak zorunda kalan bizler irkciyiz, evet.
Hayır, çoğu Avrupa hükümeti mülteci politikaları dolayısıyla ırkçıdır. Avrupa Birliği'nin en önemli iç gerilim ekseni belki de bu ırkçı hükümetlerdir. Ama siz de ırkçısınız. Bütün bir göçmen topluluğunu "ipsiz sapsız kriminal" diye etiketlemek düpedüz ırkçılıktır. Avrupa ülkeleri ırkçılık yapınca sizin ırkçılığınız ırkçılık olmaktan çıkmıyor maalesef.

"7- Topluluklar veya etnik köken hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılmamalıdır. Tehdit edici, hakaret ve küfür içeren, nefret dolu, siyasi ya da çok miktarda istenmeyen mesajlar gönderilmemelidir. Din, dil, ırk ayrımına yönelik yazılar gönderilmemeli, materyaller kullanılmamalı, insanları küçümser şekilde alaycı ve dalga geçici davranışlardan bu mecrada uzak durulmalıdır."

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben Ankarada doğdum diye ankarada bir ömür yaşayıp sahiplenmek istemiyorum başka şehirlerde de kolayca yaşayabilmeliyim bunun önünde bir engel olmamalı şimdi izmiri çok seviyorum mesela oraya gidip yaşamaya karar versem beni dışlarlarmı izmirliler? kafamda soru işratleri oluştu bencede bu kadar sahiplenmemek lazım evet vatan herkesin vatanı... trabzonda mesela acayip etnik bir bakış açısına sahip şehirlerden biri özellikle doğu ve güneydoğu kökenli birkaç arkadaşım orda görev yaparken dışlandıklarından sık sık bahsederlerdi... bu kısır döngüleri kırmamız lazım bütün şehirler bizimdir ortak yaşamayı bilelim yeterki...

• Beğen
Tepkiler: FuBu ve Hami Bulut

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Madem konumuz İzmir, İzmir sevdalıları ve tüm yaşadığı şehire aşık olanlar için kavafis in bu şiirini bırakıyorum.

Bir başka ülkeye, bir başka denize giderim', dedin
'bundan daha iyi bir başka şehir bulunur elbet.
Her çabam kaderin olumsuz bir yargısıyla karşı karşıya;
-bir ceset gibi- gömülü kalbim.
Aklım daha ne kadar kalacak bu çorak ülkede?
Yüzümü nereye çevirsem, nereye baksam,
kara yıkıntılarını görüyorum ömrümün,
boşuna bunca yıl tükettiğim bu ülkede.'

Yeni bir ülke bulamazsın, başka bir deniz bulamazsın.
Bu şehir arkandan gelecektir.
Sen gene aynı sokaklarda dolaşacaksın,
aynı mahallede kocayacaksın;
aynı evlerde kır düşecek saçlarına.
Dönüp dolaşıp bu şehre geleceksin sonunda.
Başka bir şey umma-
Ömrünü nasıl tükettiysen burada, bu köşecikte,
öyle tükettin demektir bütün yeryüzünü de.

laka

Üye
Tepki
184
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Cube
Ben Ankarada doğdum diye ankarada bir ömür yaşayıp sahiplenmek istemiyorum başka şehirlerde de kolayca yaşayabilmeliyim bunun önünde bir engel olmamalı şimdi izmiri çok seviyorum mesela oraya gidip yaşamaya karar versem beni dışlarlarmı izmirliler?
Koluna malum dövmeyi yaptırırsan çok da yabancılık çekeceğini sanmıyorum. Tabi biraz da kazancın ortalamanın üzerindeyse hemen izmirli oluverirsin. Yeter ki kaşların bitişik olmasın :komik: Bu en önemli kriter.

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.068
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
dryakup23
gel kardeş herkese kapımız açık,memleketin her köşesi bir ayrı güzel,mesela bizim apartmanda 2 aile var ankaralı on numara insanlar :harika:

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Başlık 2013'de açılmış, başlık ayrı, yazılanlar ise apayrı fiyasko.
Her şehrin bir ruhu vardır. Bu ruhu göçlerle, asilimilasyonla değiştiremezsiniz. O ruh hep korunur.
İstanbulun tarihi yarımadası vardır. Boğazı vardır, altından taşı toprağı vardır. Bu yüzyıllardır böyledir.
İzmirin kendine has bir kalitesi vardır, nezaketi vardır. Saygın bir duruşu vardır. Dışardan kim gelirse gelsin bu atmosfere uyum sağlar.
Her şehrin, mekanın bir ruhu oluşur zamanla, hissedersiniz.
Bir de, bir şehri veya bölgeyi tanımak için bir meydanda oturup insanları seyretmek, o bölgenin esnafıyla oturup konuşmak, kırsalına gidip köylüsü ile dertleşmek gerekir. O zaman daha iyi anlaşılır.
Olayı siyaset olgusunun içine çekmek ise tamamen ayrımcılıktır. Gaza gelmeyiniz.

safex

baspedala
Tepki
435
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Başlık 2013'de açılmış, başlık ayrı, yazılanlar ise apayrı fiyasko.
Her şehrin bir ruhu vardır. Bu ruhu göçlerle, asilimilasyonla değiştiremezsiniz. O ruh hep korunur.
İstanbulun tarihi yarımadası vardır. Boğazı vardır, altından taşı toprağı vardır. Bu yüzyıllardır böyledir.
İzmirin kendine has bir kalitesi vardır, nezaketi vardır. Saygın bir duruşu vardır. Dışardan kim gelirse gelsin bu atmosfere uyum sağlar.
Her şehrin, mekanın bir ruhu oluşur zamanla, hissedersiniz.
Bir de, bir şehri veya bölgeyi tanımak için bir meydanda oturup insanları seyretmek, o bölgenin esnafıyla oturup konuşmak, kırsalına gidip köylüsü ile dertleşmek gerekir. O zaman daha iyi anlaşılır.
Olayı siyaset olgusunun içine çekmek ise tamamen ayrımcılıktır. Gaza gelmeyiniz.
Yani birini eleştirirsin tamam da bir şehri eleştirmek nedir hocam? İzmir adı altında dediğiniz saçma göndermeler yapılıyor. Gülüp geçiyoruz. :)

• Beğen
Tepkiler: seko35.50

brkont

Üye
Tepki
19
İsim
Burak Onat
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bir İzmir'li olarak bu konuda tepki almaktan korktuğum için bir şey söylememe kararı aldım :D Ülkemizin güzel şehirlerinden birisidir. İmkanını bulan muhakkak bir kaç ay yaşamaya fırsat bulmalıdır ki kendi hikayesini yazsın diye naçizane yazmak istedim :)

Bike Storm 09

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
Ahmet
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bisikletin en güzel binilebileceği şehirlerimizdendir üstelik ihtiyacınız olan her ekipmanı bulabilirsiniz ve keyifli ortam içinde bambaşka bir yapısı var tabii corona bittikten sonra

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.802
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Varyantta Öğretmen evinde çok kalmışlığım var. İzmiri bu manzaradan izlemeyeli epey oldu . İzmirin insanıda başka esnafıda bir tatlı. Muğla da kaldığım yıllarda sürekli gidip gelirdim.
Halkın çoğunluğu ya tarım kokar yada emek. Bu şehir her zaman bir sevgidir bende.
Güzel İzmire ve güzel insanlarına selam olsun. :harika:

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.068
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
necmeddin
aleyküm selam :harika: teşekkürler hocam iyi dilekleriniz için,memleketimin her insanı iyidir,yeterki içimizdeki insan sevgisi eksilmesin