Nedir bu İzmir? Biri bana anlatsın...

Guanzo45

Aktif Üye
Tepki
78
İsim
Mehmet
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Diğer
İzmir güzel bi şehir değil. her şey zor, sanat yok, edebiyat yok, iki kelam edebileceğin bi dost yok, kimse okumuyor, dizi bile izlemiyor, tiyatroya gitmiyor, sinemaya gitmiyor, boş boş yaşıyor. yaşama bakış açıları dar. Dağlarında çiçekler açar diyorlar ama doğrusu İzmir'in dağlarında gecekondular açar.

Ege mahallesi, Örnekköy, Yeşildere, Gültepe yazın bakın resimlere. Bunlar sadece görünen kısmı. (link)

Merkezinde Evka-3 dışında doğru düzgün şehir planlaması yapılmış bir yer yok. Gaziemir'in güneyi de hariç olabilir. İzban Berlin duvarını anımsatıyor Torbalı'da yaşamış olanlar karşıya geçme eziyetini çekmiştir mutlaka.

Tek güzel yanı sahil şeridi ve bisiklet yolu (Güzelbahçe'den Güzelyalı'ya kadar olan yerler sadece)

Scudo

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.779
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İzmir'i, Ankara'yı bilhassa İstanbul'u hiç beğenmiyorum. Şimdi sırada Bursa var "sözde yeşil" Bursa!

Her yer gecekondu, gökdelen, avm, çöplük, çarpıklık, beton... Ne doğa kadı ne tabiat, ne ağaç kaldı ne ot...
Dünyada cennet olabilecek, mukemmel ulkemiz, sehirlerimiz varken ne yazıkki geçmişten günümüze kendi menfaatini düşünen yöneticiler ve peşkeş cektikleri ortaklari yüzünden guzelim ülkem mahvoluyor ve mahvolmaya da devam edecek...

Cennet vatanim "Cehennem Vatanima" dönüyor.
Vesselam.

laka

Üye
Tepki
184
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Cube
İzmir'i, Ankara'yı bilhassa İstanbul'u hiç beğenmiyorum. Şimdi sırada Bursa var "sözde yeşil" Bursa!

Her yer gecekondu, gökdelen, avm, çöplük, çarpıklık, beton... Ne doğa kadı ne tabiat, ne ağaç kaldı ne ot...
Dünyada cennet olabilecek, mukemmel ulkemiz, sehirlerimiz varken ne yazıkki geçmişten günümüze kendi menfaatini düşünen yöneticiler ve peşkeş cektikleri ortaklari yüzünden guzelim ülkem mahvoluyor ve mahvolmaya da devam edecek...

Cennet vatanim "Cehennem Vatanima" dönüyor.
Vesselam.
Eğer Türkiye'yi sadece büyük şehirlere indirgerseniz yanlış düşünmüş olursunuz. Türkiye Avrupa'nın en büyük yüzölçümüne sahip üç ülkesinden biri. Bu yüzölçüme vurulduğunda, büyük şehirler eminin çok küçük bir alanı kapsıyordur. Nüfusun bu bölgelerde yoğunlaşması ise tarım sektörünün yeterince desteklenememesi ve tarımla uğraşan insanların şehirlere gelip hamallık yaparak daha fazla para kazanabildiklerini keşfetmeleri yüzünden oldu. Şu anda Anadolu'da bomboş o kadar geniş arazi var ki. Görsek "cennet" diyeceğimiz eminim bir çok coğrafi bölge vardır. Hatta köyler yok oldukça, şehirler büyüdükçe bu araziler daha da genişliyor. Ortada biraz da bizim iki yüzlülüğümüz var. Mesela sorsan herkes şehirlerden şikayetçi, ama emekli olanlara bakıyorsunuz, adam yine gelip şehrin göbeğinde yaşıyor. Gidip de köyde ya da küçük bir sahil kasabasında hayatını sürdüren varsa tebrik ederim. Şehirde doğup büyümüş bir insandan bu denli büyük bir hayat tarzı değişikliği yapmasını beklemek de belki yanlış ne bileyim.

Ben şimdi ev alacak olsam küçük sahil kasabalarını araştırırım. Arz/talep dengesi yüzünden buradaki evler belki şehirdekilerden daha pahalı olabilir, ama açıkçası ev almak yerine böyle bir yerde ufak bir evde kirada yaşamak, ve yaşanılan yer eğer iğrençleşmeye başlarsa (malesef bu da mümkün) taşınmak çok daha mantıklı. Ama alışmışız şehrin keşmekeşinde kendimizi dört duvar arasında sıkıştırmaya. Keşke bir köyümüz olsaydı da gidip ekip biçmeyi öğrenseydim zamanında. Eminim iki üç nesil geriye gitsem atalarım bu işleri çocukluktan öğreniyorlardı. Ama ne olduysa oldu, bir anda "şeherli" olduk çıktık. Özellikle memur çocuğu olanlar beni daha iyi anlayacaktır. Kayıp nesiliz bizler. Ne şehirli olabildik, ne köylü olabiliyoruz. Arafta kaldık işte.

a.valverde

El Imbatido
Tepki
2.570
Bu basligi simdi gordum , gecmis zamandan birseyler yazilmis ama ; kisaca , Izmir sehri , bir ulkenin kurtulusunun son nefesi ve imzasidir. Gerisi lafi-guzaftir.

Bike Storm 09

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
Ahmet
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Değerli arkadaşlar İzmir'le alakalı kayıtsız kalmak mümkün değil ben bir egeliyim ve mutlu olmak huzurlu olmak istiyorsak bir şehri her şeyiyle sevmeliyiz ve bu şehir İzmirse eğer sadece övgü olmalı güzel görmeli güzel düşünmeli ve yaşadığımız şehirden keyif almalıyız ...

Son düzenleme:

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.068
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
doğma büyüme 7kuşak izmirli olarak beğenmeyen arkadaşlara sesleniyorum,beğenmemeye devam edin lütfen olurmu,çünkü biz beğenildikçe methedildikçe bozulmaya başladık.özelliklede sokaklarında top oynayarak büyüdüğüm çeşmeyi,istanbulun (genelleme yapmıyorum) özellikle sonradan görme,kolay para kazanıp harcayabilen zaatları sayesinde yitirdik.arz talep meselesi,onlar ev istedi belediye hayır diyemedi,dağ taş ev oldu villa oldu.ayrıca son dönemdeki çarpık ve gereksiz yüksek yapılaşmada malum iktidar partisinin yandaşlarına peşkeş çekmesiyle ortaya çıkan kaçınılmaz rezilliktir.bkz folkart vs...olur olmaz yerlere avmler yeni beton yığınları şehircilik ve çevre bakanlığının onay vermesi yüzünden dikildi,neyse uzatmıyayım biz mutluyduk,izmirimizi seviyorduk taaki içimize yerleşen izmirli olmayanlar gelene kadar.hala seviyoruz da ülkemin heryeri gibi çok bozuldu çook.çiğdeme domata klorağa devam;)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
doğma büyüme 7kuşak izmirli olarak beğenmeyen arkadaşlara sesleniyorum,beğenmemeye devam edin lütfen olurmu,çünkü biz beğenildikçe methedildikçe bozulmaya başladık.özelliklede sokaklarında top oynayarak büyüdüğüm çeşmeyi,istanbulun (genelleme yapmıyorum) özellikle sonradan görme,kolay para kazanıp harcayabilen zaatları sayesinde yitirdik.arz talep meselesi,onlar ev istedi belediye hayır diyemedi,dağ taş ev oldu villa oldu.ayrıca son dönemdeki çarpık ve gereksiz yüksek yapılaşmada malum iktidar partisinin yandaşlarına peşkeş çekmesiyle ortaya çıkan kaçınılmaz rezilliktir.bkz folkart vs...olur olmaz yerlere avmler yeni beton yığınları şehircilik ve çevre bakanlığının onay vermesi yüzünden dikildi,neyse uzatmıyayım biz mutluyduk,izmirimizi seviyorduk taaki içimize yerleşen izmirli olmayanlar gelene kadar.hala seviyoruz da ülkemin heryeri gibi çok bozuldu çook.çiğdeme domata klorağa devam;)
gevreği unutmuşsun ve boyozu :)

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İzmiri çok bilmem de alaçatı tam bir balonmuş, bu sene ilk kez gittim. Tam instagrama story atma mekanı.
Bizim karaköy bin tane alaçatı eder.
Medya balonu alaçatı..

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.068
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
alaçatı tabiki bir köy ama iki tane tahta kraathane sandalyesi boyayan restorant açtı,ağır dejenerasyona uğradı,iki kişi yemekte bir şişe şarapta açtırırsan 1000tl.inanın izmirliler o restoranlara oturmuyo,çünkü enayi değiliz en önemlisi kolay paralar kazanamıyoruz ki aklayalım...;) ama köylü memnun,evlerini 30 40bin liraya kiraya verip merkezde 500tl kiraya çıkan çok:koptum:

Eduardo Bianchi

Daimi Üye
Tepki
358
İsim
Eduardo Bianchi
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İstanbul'da yaşayan birisi olarak, iş nedeniyle İzmir'e çok sık gidip geliyorum.

Bana göre İzmir, candır, yaşanılası şehirlerden biridir.

laka

Üye
Tepki
184
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Cube
İstanbul gibi bir cehennemle karşılaştırdığınızda izmir elbette çok daha sakin, huzurlu bir yer. Ona bi lafımız yok. Benim lafım izmirin içinde bulunduğu transformasyon sürecine. Optimus prime olacam diye kastırıyorlar. Ben de diyorum ki kardeş sen tır değilsin, tıra dönüşecem diye kasma, sen eskiden olduğu gibi kaplumbağaya dönüş, öyle kal. Ama anlatamıyoruz.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sanırım İzmir abartılmış bir balon olabilir mi. İzmir'de yaşamının beş yılı geçmiş biri olarak olabilir diyorum. izmirlilerin gözlemlerim sonucu halletmeleri gereken sorunlar
1- Çarpık yapılaşma ve tarihi olmayan eski kent dokusu oldukça fazla. deprem riskini de göz önünde bulundurarak acilen bu dokunun yenilenmesi gerekiyor.
2-Şehrin merkezi yerlerinde sosyolog Mübeccel Kıray'ın ifade ettiği üzere çöküntü alanları geniş yer tutuyor. (buca, bornova, konak, karşıyaka, bayraklı) Bu alanlar belediye hizmetlerinin sunulması açısından sıkıntılı yerler.
3-Raylı taşımacılığın ve deniz ulaşımının daha da geliştirilmesi gerek.
4-şehrin merkezi yerinde harmandalı çöplüğü gibi bir gerçek var.
5-Sanırım limanın sadece kruzer gemilere açık olması ve galataport benzeri turistik alanın oluşturulması gerekiyor.
6-Güney-kuzey akısının yanısıra doğu batı yönünde aksın da ulaşım imkanlarının arttırılması gerekiyor.
7-Körfezin ve körfeze atıksu taşıyan kanalların bir an önce ıslahı. Körfezi konak vapur iskelesinde denize girilecek kıvama getirmek gerek.
8-İzmirin turizm potansiyelinin bölgesel bir plan dahilinde Antalya seviyesine çıkarılması.

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.068
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
arkadaşlar şunu önce bir açığa kavuşturalım,biz izmirliler olarak kendimiz şişirmiyoruz izmiri,biz buyuz zaten,izmiri şişiren bize özenip bizim gibi yaşamak isteyen kişilerdir bunu bal gibi biliyoruz.bizler kendi kendine yeten azıcık aşım kaygısız başım demesini çoktaaan becermiş bir kıyı şehriyiz,yazlığı olan mayıs dedinmi kaçar teee ekime kadar kafayı dinler,yada yaz gelince hafta sonu oldumu alırız sepetimizi,sandalyemizi koşarız deniz kıyısına gireriz denizimize içeriz iki biramızı,paramız varsa iki duble rakımızı balıkla tellendirir haftayı öyle sonlandırırız.yani çok hırslarımız yok,yeterki deniz olsun yaşadığımız yerde,denizi görmedikmi darlanırız,cahit külebinin ATATÜRK e ağıt adlı şiirindede dediği gibi,izmirin denizi kız,kızları deniz kokar,sokakları hem kız hem deniz kokar...şehrimizin eksikleri varmı var tabikide,bunun en büyük sebebide son yıllarda çok göç alması,okadar hızlı arttıki nüfus,ne alt yapı nede üst yapı kaldıramaz oldu bu kalabalığı.son olarakta yılmaz özdile sitemim var ne zamanki bu yazıyı yazdı sonrasında film koptu (dip not;hürriyet adam gibi gazeteyken yazmıştı zaten) :komik: (link) lütfen okuyun çok iyi

laka

Üye
Tepki
184
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Cube
izmirin denizi kız,kızları deniz kokar,sokakları hem kız hem deniz kokar...
Lafım size değil, şu şiir?????? ve buna benzer "izmirin kızları" ifadeleri içeren her türlü metnin yazarına. Yani Türkiye'nin sanırım hiç bir ilinin kadınları İzmir'inkiler kadar garip yaftalara ve çirkin ifadelere maruz kalmamıştır. Şimdi diyeceksiniz ki bunun neresi çirkin. "Kız kokusu" denen şeyin ne olduğunu anlayan varsa gelsin açıklasın. Hadi deniz kokusunu anladım da kız kokusu nedir arkadaş? Bu benim nazarımda "sapıkça" bir ifadedir. Kimse de kusura bakmasın.

Son düzenleme:
Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
aslında bazı üyeler sitem etmişte şehirlerin bir suçu yok ki onları mahveden makyajını yapan bizler yani insanlar değilmi.... lokalizasyon olarak bir kere kıyı şehirleri her açıdan avantajlıdır öyle olmasa yıllarca kıyıları ele geçirmek için savaşlar olmazdı.... kimi dağ sever kimi deniz şimdi izmirde dağda var denizde e örnek veriyorum yozgatta deniz yok 1-0 yenik mesela ...ankarada yapay göller var ruha hitap ediyormu hayır deniz kalbe dokunur o dalga sesleri aslında bir şiirdir şarkıdır ninnidir kimileri için.... izmirde sohbet edecek insan bulamamak çok zor ben metroda bile 5 dk lık mesafede birkaç insanla tanışabildim yani insanları çok sıcak kanlı ve cana yakın... istanbul anksiyetesi bol olan insanlara yansımış bir şehir... örneğin bir yeri soruyorsun cevap vermekten aciz insanlar buluyorsun en basit haliyle....ankara sakin ama geçim kaygısı bol olan az parayla kaliteli yaşamaya çalışan outlet AVM lerin tıka basa doldugu , AVMde birkaç saat oksijensiz kalıp düşünme yetilerinizi kaybettiğiniz şehir... avm de fastfood yemek yiyip sonra bi kahve içeyim dediğinizde örneğin oturdugunuz hemen hemen çoğu canlı popüler kafelerin sağı solu önü arkası işlek bir cadde.... bol bol egzoz soluyarak kahvenizi içiyorsunuz ....yani ne görmek istediğinize bağlı birazda ben mesela çam ağaçları görmek kuş sesi dinlemek istiyorum haftasonu o tarz yerlere kaçıyorum elden geldikçe.... şehirlerin ve başka insanların dayatma popülarist kültürlerinin esiri olmak istemiyorum

mehmetsunu

Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
izmir abartılmış bir balonmudur vol 2. Evet bence biraz öyle. Türkiyede son yıllarda bu gurme olayının ..kunu çıkardığı yeme içme kültürü gibi bazı şehirlerde haddinden fazla abartıldı. Bir ara şirince vardı, sonra doğu karadeniz yaylaları, hop trenle kars yolculuğu başladı, sonra sıra salda nın canına okumaya geldi. Bu şişirme işinin başını ins çekiyor. Birde interrail, bicyclrail bilimum railciler. Tabi gezip tozmak her kişinin hakkı. Ama gezmek nerdeyse paranla rezil olmaya, arkanı pislik içinde bırakmaya, kazıklanmaya yer yer tacize dönüşmüş durumda. İzmire de sağolsunlar bastılar pompayı bastılar pompayı. Şehir imajı resmen hormonlu oldu. Bir şehir hayatı kolaylaştırmıyorsa o şehirin huzur, zevk, güzellik vermesi zor. Huzurada şehrin güvenliği ile, ulaşımın kolaylığı ile, hayatın ucuzluğu ile sosyal faaliyetlerin bolluğu ile, kentin düzenli parkların bolluğu ile ulaşabilirsiniz. izmir için pek bunların varlığını iddia edemeyeceğim maalesef.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: efaruk ve Atasoy

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.068
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
yavv beğenmeyen gelmesin be kardeşim! beğenmeyinde zaten! kimseyi zorla kendimizi beğendirmek zorundada değiliz.bizbize yeteriz mutluyuz.ayrıca şiirdeki kız kokusu tabirinide sapıklık olarak gören arkadaş sizin bu düşünce ve zihniyetinizle bırak tartışmayı muhabbete bile girmem.hakaret dediğiniz şey bir iltifattır bunuda böyle görmeyi bir deneyin isterseniz.ayrıca kadınlarımız güzeldir hocam bunu kabul edin artık.bak artislerin oyuncuların çoğu izmirli. bu konu çok uzadı size hayatta izmiri kıskanmadan mutlu yaşamlar dilerim hadi eyvallah.

air28-3

Forum Bağımlısı
Tepki
4.032
İsim
Ersin
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Her ilin belli başlı geçmişi var, kültürü var ve her şehirde yine iyi/kötü semtler, insanlar,mekanlar illa ki var. Genelleme yapmamak lazım ; nasıl baktığına bağlı kişinin.. Vatanımın istisnasız her bir şehri birbirinden güzel.

mehmetsunu

Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yavv beğenmeyen gelmesin be kardeşim! beğenmeyinde zaten! kimseyi zorla kendimizi beğendirmek zorundada değiliz.bizbize yeteriz mutluyuz.ayrıca şiirdeki kız kokusu tabirinide sapıklık olarak gören arkadaş sizin bu düşünce ve zihniyetinizle bırak tartışmayı muhabbete bile girmem.hakaret dediğiniz şey bir iltifattır bunuda böyle görmeyi bir deneyin isterseniz.ayrıca kadınlarımız güzeldir hocam bunu kabul edin artık.bak artislerin oyuncuların çoğu izmirli. bu konu çok uzadı size hayatta izmiri kıskanmadan mutlu yaşamlar dilerim hadi eyvallah.
Seko seko baksan iki nesil öncesi ya kağızmanlı ya çemişkezeklisindir sonrada beğenmeyen gelmez şeklinde hakaretamize yakın bir cevap veriyorsun. Olmadı ama. Yani biz gelecekte olsak İzmiri güzelleştirir, simite gevrek, domatese domat, çekirdeğe çiğdem deriz. Kumru yer sezen dinleriz.

Her ilin belli başlı geçmişi var, kültürü var ve her şehirde yine iyi/kötü semtler, insanlar,mekanlar illa ki var. Genelleme yapmamak lazım ; nasıl baktığına bağlı kişinin.. Vatanımın istisnasız her bir şehri birbirinden güzel.
Kimin yetiştirmesi olduğu kimin rahleyi tedrisatından geçtiği nasıl da belli oluyor.