Nedir bu İzmir? Biri bana anlatsın...

Haggard1963

Daimi Üye
Kayıt
21 Şubat 2018
Başlık
1
Mesaj
376
Tepki
899
Şehir
Bursa
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Bahsedilen olumsuzluklar ve eleştiriler elbette doğrudur ama bir de İzmir'in yerlisine sorun, şikayetleri onlardan dinleyin. Doğup büyüdükleri şehrin nasıl tabiri caizse işgale uğradığını, talan edildiğini dinleyin.
Aynı durumu Bursa'da da yaşadık, yaşamaktayız. 2005 civarına kadar Bursa yemyeşil, karakteristik bir havası olan, eski geleneklerini koruyan bir büyük şehirdi. Şu anda kent tamamen bitik durumda, herkes Nilüfer'e kaçtı.
 

laka

Üye
Kayıt
15 Ağustos 2019
Başlık
0
Mesaj
67
Tepki
158
Yaş
91
Şehir
malatya
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Cube
İşte yine aynı terane. "izmir işgal altında". İzmir sanki bütün türkiyeden bağımsız özerk bir cumhuriyet. Bu o kadar ironik ve komik bir cümle ki, izmirin işgal altında olduğunu iddia etmek. Tıpkı @mehmetsunu 'nun da dediği gibi, çok değil, iki nesil önceye gitseniz bugün en koyu izmirliyim diyenlerin kütüğü anadolu kentlerine ve köylerine kayıtlıdır. O zamanlar onların aileleri de izmire göç ettiğinde eminim o zamanın izmirlileri de "izmir işgal altında" demiştir, tıpkı onlardan daha önce de yunanlılara sorduğunuzda alacağınız cevap gibi. Bir şehrin/ülkenin sürekli olarak aynı ailelerin çocuklarına ait olması gerektiğini savunmak, eski ırkçı/saltanat merkezli sosyal anlayışın bir tezahüründen başka bir şey değil. Ve bunu savunanlar da en koyu cumhuriyetçiler/demokratlar. Bu da bir başka ironi örneği.
 
  • Beğen
Tepkiler: dryakup23

laka

Üye
Kayıt
15 Ağustos 2019
Başlık
0
Mesaj
67
Tepki
158
Yaş
91
Şehir
malatya
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Cube
Ulkesine turist alirken bile ebesinin iban numarasina kadar arastiran avrupa irkci degil, 10 milyon ipsiz sapsiz kriminal multeciyle birlikte yasamak zorunda kalan bizler irkciyiz, evet.
Bu yazdıklarımız büyük ihtimalle silinecek ama yine de şansımı deniyorum. Öncelikle avrupa derken hangi ülkelerden bahsettiğinizi belirtirseniz daha açıklayıcı olur. Tüm avrupa ülkeleri aynı değil. Bazılarına çok kolay girebiliyoruz. Bazıları çok zor evet, ama o ülkelerde de milyonlarca yabancı uyruklu insan yaşıyor, Tükler de dahil.

Bizim ülkemize giren ve sayılarının 10 milyon olduğunu iddia ettiğiniz mülteci ise, tamamen demokratik seçimlerle oy çoğunluğu ile başa gelmiş olan yönetimin kararı doğrultusunda izinli olarak ülkeye girmiştir. Bu durumda herhangi bir sınır ihlalinden bahsetmek mümkün değil. Bu insanların hepsini ipsiz, sapsız ve kriminal olarak nitelemek biraz ırkçılık olmuyor mu?
 

bisikletgundemi

Daimi Üye
Kayıt
18 Haziran 2018
Başlık
0
Mesaj
277
Tepki
918
Şehir
İstanbul
Biz Bursali’lar hallerinden memnunlar diye biliyorduk :DUlkesine turist alirken bile ebesinin iban numarasina kadar arastiran avrupa irkci degil, 10 milyon ipsiz sapsiz kriminal multeciyle birlikte yasamak zorunda kalan bizler irkciyiz, evet.
Hayır, çoğu Avrupa hükümeti mülteci politikaları dolayısıyla ırkçıdır. Avrupa Birliği'nin en önemli iç gerilim ekseni belki de bu ırkçı hükümetlerdir. Ama siz de ırkçısınız. Bütün bir göçmen topluluğunu "ipsiz sapsız kriminal" diye etiketlemek düpedüz ırkçılıktır. Avrupa ülkeleri ırkçılık yapınca sizin ırkçılığınız ırkçılık olmaktan çıkmıyor maalesef.

"7- Topluluklar veya etnik köken hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılmamalıdır. Tehdit edici, hakaret ve küfür içeren, nefret dolu, siyasi ya da çok miktarda istenmeyen mesajlar gönderilmemelidir. Din, dil, ırk ayrımına yönelik yazılar gönderilmemeli, materyaller kullanılmamalı, insanları küçümser şekilde alaycı ve dalga geçici davranışlardan bu mecrada uzak durulmalıdır."
 
Kayıt
30 Aralık 2018
Başlık
1
Mesaj
259
Tepki
276
Yaş
36
Şehir
ankara
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben Ankarada doğdum diye ankarada bir ömür yaşayıp sahiplenmek istemiyorum başka şehirlerde de kolayca yaşayabilmeliyim bunun önünde bir engel olmamalı şimdi izmiri çok seviyorum mesela oraya gidip yaşamaya karar versem beni dışlarlarmı izmirliler? kafamda soru işratleri oluştu bencede bu kadar sahiplenmemek lazım evet vatan herkesin vatanı... trabzonda mesela acayip etnik bir bakış açısına sahip şehirlerden biri özellikle doğu ve güneydoğu kökenli birkaç arkadaşım orda görev yaparken dışlandıklarından sık sık bahsederlerdi... bu kısır döngüleri kırmamız lazım bütün şehirler bizimdir ortak yaşamayı bilelim yeterki...
 

mehmetsunu

FIONA KOLBINGER Cİ
Kayıt
28 Eylül 2011
Başlık
264
Mesaj
5.475
Tepki
13.206
Şehir
kayseri
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Madem konumuz İzmir, İzmir sevdalıları ve tüm yaşadığı şehire aşık olanlar için kavafis in bu şiirini bırakıyorum.


Bir başka ülkeye, bir başka denize giderim', dedin
'bundan daha iyi bir başka şehir bulunur elbet.
Her çabam kaderin olumsuz bir yargısıyla karşı karşıya;
-bir ceset gibi- gömülü kalbim.
Aklım daha ne kadar kalacak bu çorak ülkede?
Yüzümü nereye çevirsem, nereye baksam,
kara yıkıntılarını görüyorum ömrümün,
boşuna bunca yıl tükettiğim bu ülkede.'

Yeni bir ülke bulamazsın, başka bir deniz bulamazsın.
Bu şehir arkandan gelecektir.
Sen gene aynı sokaklarda dolaşacaksın,
aynı mahallede kocayacaksın;
aynı evlerde kır düşecek saçlarına.
Dönüp dolaşıp bu şehre geleceksin sonunda.
Başka bir şey umma-
Ömrünü nasıl tükettiysen burada, bu köşecikte,
öyle tükettin demektir bütün yeryüzünü de.
 
  • Beğen
Tepkiler: Hami Bulut

laka

Üye
Kayıt
15 Ağustos 2019
Başlık
0
Mesaj
67
Tepki
158
Yaş
91
Şehir
malatya
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Cube
Ben Ankarada doğdum diye ankarada bir ömür yaşayıp sahiplenmek istemiyorum başka şehirlerde de kolayca yaşayabilmeliyim bunun önünde bir engel olmamalı şimdi izmiri çok seviyorum mesela oraya gidip yaşamaya karar versem beni dışlarlarmı izmirliler?
Koluna malum dövmeyi yaptırırsan çok da yabancılık çekeceğini sanmıyorum. Tabi biraz da kazancın ortalamanın üzerindeyse hemen izmirli oluverirsin. Yeter ki kaşların bitişik olmasın :komik: Bu en önemli kriter.
 

seko35.50

Daimi Üye
Kayıt
4 Mayıs 2018
Başlık
0
Mesaj
206
Tepki
590
Şehir
izmir
İsim
pedalşör
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
dryakup23
gel kardeş herkese kapımız açık,memleketin her köşesi bir ayrı güzel,mesela bizim apartmanda 2 aile var ankaralı on numara insanlar :harika:
 
Yukarı Alt