Nedir bu İzmir? Biri bana anlatsın...

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.025
Bisiklet
Trek
Her ilin belli başlı geçmişi var, kültürü var ve her şehirde yine iyi/kötü semtler, insanlar,mekanlar illa ki var. Genelleme yapmamak lazım ; nasıl baktığına bağlı kişinin.. Vatanımın istisnasız her bir şehri birbirinden güzel.
Abi yapmayın gözünüzü seveyim. Vatanın her şehri birbirinden güzel olduğu için mi deli gibi göç vermiş şehirler?
Burada 2017 yılında yapılan bir araştırma sonucu hazırlanan harita var.
herkesmemleketindeyasasa.jpg

Bu birbirinden güzel şehirlerden neden göç etmiş insanlar kıymetini nasıl bilememişler?
Urfa, Maraş, Ağrı, Adıyaman, Ordu ve Muş en az göç alan ve en çok göç veren şehirler. Nedenlerini irdeleyebilecek kadar yetkin değilim ama sayılar ortada. Memleketin her yani birbirinden güzel olsa, iş altyapı sağlık eğitim kültür güvenlik gibi olanaklar eşit olsa bu kadar iç göç olmaz.
Yurtdışına göçe ise hiç girmiyorum.

Scudo

laka

Üye
Tepki
184
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Cube
Göçlerin temel sebebi "karınların doymaması". Ama tabi 1. Dünya savaşından sonra yapılan mübadeleler, soykırımlar, aşiretler arası savaşlar, ırkçılık vs. gibi sebepler de gözardı edilmemeli.

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Olay aslında izmir falan değil.. Olayın aslı Ege kültürü..
Ege kültürü, çanakkale'den başlayıp, antalyada biten asya tarafının,
Batıda ise Selanikten başlayıp mora yarımadasında biten yunanistan tarafının sahilleri ile,
Ege denizinde yer alan adaları kapsar.

Bu kültürün, yemek, gündelik hayat, yaşam felsefesi gibi özellikleri binlerce yıldır değişmemiştir. Ege'nin her iki kıyısında da, birkaç temel özellik dışında hayat birbirine çok benzer. Binlerce yıllık bu kültür, kolay dejenere olmayacak sağlamlıktadır ve dışarıdan bu kültüre dahil olan kişiler kolay kolay adapte olup durumu anlayamazlar.
Tatil yörelerinden veya şehirlerinden bahsetmiyorum. Köylerine gidin ne demek istediğimi anlayacaksınız.

hgercek

Daimi Üye
Tepki
852
Vay arkadas balkan gocmeniyiz diye hava basan tipler bitti simdi de izmirliler mi basladi :D biz yozgatlilar sivaslilar falan ne yapalim olelim mi? Bu arada gittik gorduk, egede sahilden biraz uzaklasin geri kalan yerler yobaz kayniyor. Koylerinden falan bahsetmeyelim bile.

• Beğen
Tepkiler: ahlaksahibi

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.025
Bisiklet
Trek
Vay arkadas balkan gocmeniyiz diye hava basan tipler bitti simdi de izmirliler mi basladi :D biz yozgatlilar sivaslilar falan ne yapalim olelim mi? Bu arada gittik gorduk, egede sahilden biraz uzaklasin geri kalan yerler yobaz kayniyor. Koylerinden falan bahsetmeyelim bile.
Şartlar bunu gerektiriyor

Dosyalar

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.068
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
mehmetsunu
ne hakaretimi okudun birader? beğenmeyen gelmesin dedim okadar.hakareti yapan sensin yazdığını anlayamıyosun daha.ne demektir şişirilmiş balon? sen önce sarf ettiğin lafa bak balonmuş! memleketin en güzide şehrine balon dersen orda hop derler adama.ATATÜRK bile anasını bize emanet etmiş gerisini boşver.beğenmiyosan gelmezsin olur biter sana zorla sevdircek halimizmi var.madem öyle şu hikayeyide anlatayımda içimde kalmasın.ATAM kordonda rakısını içiyo çağırıyo rum genci söyle bakalım evlat senin rum komutanın burda rakı içip güneşin batışını izledimi hiç? yok efendim diyo genç,atamda 'sor bakalım öyleyse neden işgal etmiş bu güzel şehri' diyo.

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.346
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Gunlerdir bu konuyu yukarida goruyorum ama yazmak istemiyordum. Sunu suraya birakiyorum :).

Unutmadan sunuda atayim :D.

laka

Üye
Tepki
184
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Cube
mehmetsunu
ne hakaretimi okudun birader? beğenmeyen gelmesin dedim okadar.hakareti yapan sensin yazdığını anlayamıyosun daha.ne demektir şişirilmiş balon? sen önce sarf ettiğin lafa bak balonmuş! memleketin en güzide şehrine balon dersen orda hop derler adama.ATATÜRK bile anasını bize emanet etmiş gerisini boşver.beğenmiyosan gelmezsin olur biter sana zorla sevdircek halimizmi var.madem öyle şu hikayeyide anlatayımda içimde kalmasın.ATAM kordonda rakısını içiyo çağırıyo rum genci söyle bakalım evlat senin rum komutanın burda rakı içip güneşin batışını izledimi hiç? yok efendim diyo genç,atamda 'sor bakalım öyleyse neden işgal etmiş bu güzel şehri' diyo.
Hocam siz de sanki biraz rakı masasından yazıyor gibisiniz, arkadaş sanırım o yüzden biraz alındı. Yani koca İzmir'in anahtarı sizdeydi de bizim haberimiz olmadıysa kusura bakmayın. Bir de benim bildiğim kadarı ile İzmir'in geçmişinde Türk varlığı çok yenidir, Rum varlığı ise çok daha eskilere dayanır. İşgalci dediğiniz insanlar biz buralara geldiğimizde zaten buradaydılar. Malum savaşın galibi biz olduğumuz için, özellikle de 1922 yangınından sonra her şeyleri yerle bir olunca şehirde yaşayan rumların bir çoğu tası tarağı toplayıp gitmek zorunda kalmıştır. Siz tabi izmirdeki rum/ermeni ve diğer avrupa ülkelerinin kültürel varlığından arta kalan kültürel mirasın meyvelerini bir güzel yerken, bir zamanlar yan yana yaşadığımız, birlikte iş yaptığımız bu insanlara "işgalci" diyip geçebilirsiniz. Bu da bir tercihtir. Ama izin verin de, vatandaşı olduğumuz ülkenin şehirleri ile ilgili de sizden destur almadan rahatça konuşabilelim.

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu

Yorgun

Aktif Üye
Tepki
152
İsim
Tacir
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bir de benim bildiğim kadarı ile İzmir'in geçmişinde Türk varlığı çok yenidir
İzmir ilk defa Türk komutanı Emir Timur tarafından fethedilmiştir. Fetihle işgal arasındakı farkı biliyorsunuzdur. Ayrıca Türk Tarihinde işgal çok nadir rastlanan bir durumdur .

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

laka

Üye
Tepki
184
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Cube
İzmir ilk defa Türk komutanı Emir Timur tarafından fethedilmiştir. Fetihle işgal arasındakı farkı biliyorsunuzdur. Ayrıca Türk Tarihinde işgal çok nadir rastlanan bir durumdur .
Ben de tam böyle bi cevap bekliyodum. Yanıltmadığınız için teşekkürler.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Konuyu biraz daha farklı yerlere çekeyim, tarihsel kaynaklara göre anadoludaki türk varlığının çok daha eskilere dayandığı rivayet ediliyor.
Truva savaşlarının on yıldan fazla sürdüğü ve çanakkaleden muğlaya kadar tüm ege kıyısında yaşandığı biliniyor. Hatta bu savaş için avrupanın birçok bölgesinden ordular toplanmış ve anadoludaki savaşlara götürülmüştür.
Truvalı kral Hektor öldürüldükten sonra anadolulular yenilgiyi kabul etmiş ve avrupalılar bu bölgeye yerleşmiştir.
Hatta Fatih Sultan Mehmet, İstanbulu aldıktan sonra çanakkaleye geldiğinde "Hektor'un intikamını aldık" demiştir.

Derken orda değildim, kitapların yalancısıyım.

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
946
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
Kıyılarımız güzel olmaya güzeldir,ama;ben deniz kenarlarını çıkmaz sokak olarak görürüm.Ötesine gitmek,gemiye,uçağa binmeyi gerektirir,buda zorluktur,pahalıdır.Yön olarak,gelişme olarak eksiktir.8 tane yönümüzden,üçü yoktur.İzmir-Çeşme arası,yerleşim yeri olarak dolunca mecbur olarak,yalnızca üç yöne,kuzey-doğu-güney hattına yönelecektir.Kuzey hattı,Manisa dağlık ve gelişmeye kapalıdır.Mecbur olarak güney ve doğuya yönelecektir.Bu da çok sağlıksızdır.Diğer yerlerde gelişim aksı dairesel olabilir.Genelde şehirler,batıya gelişirler,İzmir sonunda doğuya gelişmek zorunda kalacaktır.Dairesel gelişme,en sağlıklı olan şekildir.Çünkü merkeze ulaşmak için en kısa yol katedilecektir.Bu nedenlerden dolayı kıyı şehirlerinin çok fazla büyümesi sakıncalıdır.Selamlar,saygılar..

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.068
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
laka
rakı masasından yazmak alınılacak birşey değil ona niye alınsınki!,keşke herkes ülkeyi kurtaran ATAM gibi rakı içebilseydi hiçolmazsa kafası itliğe hırsızlığa ursuzluğa çalışmaz vatanı için daha olumlu şeyler yaparlardı.neyse benim tepkim şişirilmiş balon tabirinedir,durduk yere tahrik etmeye gerek yok.ayrıca ben rumuda yunanıda çok iyi biliyorum dostum için rahat olsun.internette yazan bilgilerle bir yere kadar aydınlanırsınız bunuda biliniz.ama tekrar hatırlatmakta fayda var,beğenmeyen beğenmyebilir herkesin hür iradesine kalmış birşey.sağda solda kötüleyenlerde muhtemelen kendi kültürel yapısıyla ters düştüğü için tepki veriyor.konu uzadıda uzadı,netice şudur benim için,ben şehrimi seviyor ve savunuyorum arkadaş laf ettirmem kimsenin şehrinede laf etmem beni ırgalamaz hadi eyvallah

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
mehmetsunu
Şimdi burada yanlış adama çattın. Ataya karşı hürmetimiz her türlü kısır hemşericilik yarıştırmacılığının ötesindedir. Ata izmir i neden seviyordu onu dahi bilmiyorsun. Hem Ata İzmir e aşıktı İzmirli birtakım barzolara değil. Atanın İzmir aşkı sılaya yani Selanik e duyduğu amansız özlemden gelirdi. Selanik e bir daha kavuşamaya ak olmanın getirdiği büyük ıstırapı Selanik e nerdeyse ikizi kadar benzeyen İzmir de giderirdi. Atatürk sadece İzmir e aşık değildi o Yozgat'a aşıktı, yalovaya aşıktı, hataya aşıktı hülasa Türkiye ve Türk e aşıktı. Lütfen Atanın ismini bu ucuz polemiğinin bir unsuru haline getirmeyelim.

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.068
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
mehmetsunu
sana cevap vermicektim ama ucuz polemik dedinya :komik: bidaha sen sen ol tanımadığın kişileri memleketleriyle eleştirme! yok kağızmanlıymış yok çemişgezekliymiş herkesin şehri kendine güzel.şişirilmiş balon dediğin izmir bizim canımız ciğerimiz.zübeyde anamızın mezarınıda ziyarete bekleriz.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Göçün getirdiği bozulmanın ırk ile değil, cehaletle ilgisi var.
Göç eden topluluk, gittiği yerin koşullarına uymayı değil, geldiği memleketinin hayat anlayışını göç ettiği yeni mekana uydurmaya çalışırsa orayı bozar. Bu adaptasyon sorunun direkt cehalet ile ilgisi var. Cahil kişi adapte olmaya karşı çıkar, kendi bildiğini uygulamaya çalışır.
Yakında göçler yüzünden tüm ülke koca bir köy haline dönüşecek.

Bu konu yıllar önce köy enstitüleri ile çözülmüştü ancak çok vatansever (!) siyasetçilerimiz kapattılar.

Son düzenleme:

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
İzmir şişirilmiş mi sorusuna cevap vermek istiyorum. Evet şişirilmiş! Ülkemin şehirlerinin bağrından kopan, tası tarağı satan gelip İzmir de ev aldı. Şimdi biz İzmirliler o arkadaşların evlerinde oturuyoruz. Nasıl güzel dimi? Süper şiştik süper. Buyrun beğenen beğenmeyen herkes gelsin. İzban mesela boş yer bulursunuz. Metro da boş orası da öyle. Ha parası çok olan Alsancak tan arazi kapıp otoparkçılık yapmayı unutmasın. 5 yıl sonra çocuklarımızın çalışacağı bir fabrikayı Kemalpaşa dan rahatlıkla alabilirsiniz. Buyrun gelin. :harika:

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut

BF Okuru

Üye
Tepki
2
İzmir methiyesi ve İzmirli kimliğinin ideolojik ve iktisadi olarak ne zaman ve nasıl icat ve inşa edildiğini yakından görmek isteyenler için 10 sene öncesinden güzel bir makale buldum.

Kemalizme ve CHP'ye muhalif Serbest Cumhuriyet Fırkasına en çok desteği veren liberal İzmir sonradan ne oldu da ve nasıl Kemalist oluverdi? "İzmirli" neden varoştan, göçmenden, dindardan, Kürt'ten, Arap'tan nefret eder, İzmir çok bozuldu yeaah diye dövünüp durur, kentin yaşadığı her sorunu onlardan bilir?

Masallara karnım tok, nerden çıktı bu terane diyorsanız hemen okumalısınız. Makalenin Giriş bölümünü de kesip aşağıya yapıştırdım. Buna rağmen okumayıp aynı kör dövüşünü sürdürmeye hevesiniz kalıyorsa cümlenizin kafasına İzmir kadar taş düşsün :)

Neoliberal Zamanlarda İzmir ve İzmirlilik Tahayyülleri | Neslihan Demirtaş-Milz

(link)

1568543313366.png
1568543384051.png
1568543421358.png

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.712
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
açıkcası yaşadığım şehirde İzmir plakalı araçların trafik de yaptıklarını gördükçe Ülkenin genelin den çok da farklı olmadığını düşünüyorum

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bu arada konu izmir ise... son zamanlarda yeni yeni çıkan içi çikolata dolgulu sıcak boyoz tarzı hamurumsu İZMİR BOMBASI denen yeni bir icatları var bayıldım muhteşem birşey tüm izmirli zihnisinir ustalarımıza selam olsun ellerine sağlık....

• Beğen
Tepkiler: seko35.50