Nedensiz Aşırı Yorgunluk

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba dostlarım.

Yaklaşık 4-5 aydır bisiklet kullanıyorum ilk başlarda zorlanıyordum fakat alıştım sonradan... 40-50 kmlik tur yapıyorum bazen yorgunluk pek olmuyor fakat bazende 10 kmlik ufak bir turda bile aşırı yoruluyorum nedeni ne olabilir ?

Bisiklete binmezden önce çok su içtim, yemek yeni yemiştim o olabilir mi ?

Yada tura çıkmazdan önce neler yapmamam, neler yapmam gerekli ?

Eğer konuya farklı yerden yaklaşıcak olanlar olursa onlarıda duymak isterim :)

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Scudo

Frédéric Lapointe

Forum Demirbaşı
Tepki
1.356
Profesyonel bisikletçiler yaris'tan en az 3 saat once yiyorlar.
Cikisin onceki gun makarna ye.

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Makarnayı bilmem ama yola çıkmadan 1-2 saat önce yerseniz yemeği o yorgunluk olmaz yiyecekler miğdenize oturduğu için ve öğütülüp enerjiye dönüşemediği için sizde enerjisiz kalıyorsunuz.Birde 10 km lik tur az bi mesafe daha ısınamadan yolu bitirmiş oluyorsunuz bende de oluyordu.Kısa mesafe gidecekseniz önce küçük viteslerde yüksek kadans yapıp ısının sonra yüksek viteslere geçin

recep mutluer

Aktif Üye
Tepki
36
Tura çıkmadan önce dengeli su için ve tur esnasında da dengeli ve sık su içmeniz hem performansınızı yükseltir hem de midenizin şişmesini önler,
Yemek konusunda da arkadaşlara katılıyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Aynısı geçen gün banada oldu.Bende bisiklete binmeden önce evde çok su içtim ama hata yaptığımı anladım.Midem şişti ve hantallaştım.Tur boyunca su içemedim ve yaklaşık 25 km yol yapmıştım.Sanırım suyu gerektiğinde içmemiz gerekiyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
O zaman;

1- Çıkmazdan en az 2 saat önce yemiş olmalıyız.
2- Çıkmadan önce kola içmemeliyiz.
3- Çıkmadan önce fazla suya abanmayacağız yoldada saat başı 0.75 lt içilebilir.

Ekleyecek var mı ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Esneme ve germe hareketleride faydalı olabilir düşüncesindeyim.

Tepki
15
Ek olarak eğer ısınma şansınız olmuyorsa küçük visteslerle kasmadan ilerleyerek durumunuza göre yükseltin. Yağlı,tuzlu,şekerli,çikolata vb. tüketmemeye çalışın susatırlar ve sürekli su içme gereği duyarsınız. Yola çıkmadan önce ayaklarınızı soğuk başınızı da ağrıtmayacak kadar (oda sıcaklığı yeterli) su ile yıkayınız özellikle sıcak havalarda dinçlik verecektir. Son olarak suyunuzu sadece su değil de bir miktar %100 meyve suyu ile karıştırırsanız en azından bir suluğunuzu 1/2 su 1/2 meyve suyu olarak arada bir bu sudan içerseniz su ihtiyacınızı karşılayıp ve aşırı su içme isteğini bastıracaktır tadı biraz kötü gelebilir ayrıca uzun süre sulukta tutarsanız fermante olup ekşime yapabilir 3-4 saat boyunca tazeliğini korur. Şuan için aklıma gelenler bunlar.

Mehmet Ser

Forum Bağımlısı
Tepki
462
Bisiklet
Giant
su vücut için enerji kaynağıdır vücüt'ta yeteri katar su olmazsa terleme yoluyla kaybettiğin su maximum seviyeye ulaştığında artık bisikleti bırakmak istersin. suyu gün içerisinde sık sık içmeliyiz 1 saat içinde 2 litre içmeyiniz :D

serkan hilal

Forum Bağımlısı
Tepki
669
Tur öncesi yemek yemek, çok sıvı tüketimi, ısınmadan tempo vermek, ısınmadan yüksek tempo yokuş çıkmayı denemek unuttuğum birkaç birşey daha olabilir ama bunları kesinlikle yapma... En önemlisi GÜNÜNDE OLMAN bu gerçektende çok önemli!!!

Günde 200km süren bir adamı örnek vereceğim, kendimden...
Gece yatmadan önce 100gr. fındık ve 1 redbull'u birlikte tüketiyorum. Sonra 1 adet powerade tüketip yatıyorum.
Sabah kalktığımda tura çıkmadan 2 saat önce 2 yada 3 adet poğaçayı Kola yada meyva suyu ile tüketiyorum. 2 adet matarama su doldurup, formamada 1 adet MAVİ POWERADE (Mavi olanının Şeker düzeyi biraz daha yüksek) alıp yola koyuluyorum.
Ben biraz geç ısınıyorum yaklaşık 30-40km de ancak üst düzey performansıma ulaşıyorum. Sonrası 200km soluksuz :D ve muazzam bir tempo düz yolda (35-40km/s ortalama 110-125 arası kafans) basıyorum. TUr arasında dinlenmek için durmayı sevmeyenlerdenim, çıktığım gibi tur bitirmeyi seviyorum. Ben bunları yapıyorum ve Tur bitiminde yorgunluk hissetmiyorum.
Isınana kadar hafif vites yüksek kadans çalışmanızı tavsiye ederim, Ne zaman ısındığımı anlarım gibisinden bir düşünceniz olursa, bacaklarınız bunu size söyler!!!

Kesinlikle ısınmadan tempo basmayın, hadefteki turunuzun yarısını zor tamamlarsınız!

Raif Korkmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.080
Burunda meydana gelen kemık egrılıgı, et v.s. gıbı bır problemde erken yorulmaya neden olabılır, bunun dısında kansızlık denılen demır eksıklıgıde olabılır...

Mehmet_Gürsoylu

Forum Bağımlısı
Tepki
381
@Arda Barış Gözcü

Kolanın pek zararı olacağını düşünmüyorum.Bugünkü turda içtim 1 bardak ama gazı kaçmış haldeydi.Yani şu yarışçıların içtiği türden.Gazlı halde içerseniz karbondioksit miktarı yükseldiği için vücut zorlanabilir ama gazı kaçmış kola da çözünmüş şeker olduğundan dolayı size enerji sağlar